Uchrashuv davomida mehmonga Markazning hozirgi tadqiqotlari haqida ma’lumot berildi. Xususan, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, jumladan, savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash to‘g‘risida. O‘zbekistonda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar va mamlakatda biznes-muhitni baholash bo‘yicha Markaz tadqiqotining natijalari haqida ma’lumot berildi.
Yil davomida Markaz har oyda iqtisodiyotning turli tarmoqlaridagi 1000 ta korxona (qishloq xo‘jaligi, sanoat, qurilish va xizmat ko‘rsatish sohalari bo‘yicha bo‘linish 2020 yilning iyul oyida joriy qilingan) o‘rtasida so‘rov o‘tkazmoqda. So‘rov davomida biznesning hozirgi holati, tovarlar/xizmatlarga bo‘lgan talabning o‘zgarishi, ishchilar sonining dinamikasi, shuningdek, tadbirkorlarning o‘z biznesining umumiy holatini o‘zgartirish va kelajakda narxlarning o‘zgarishi haqidagi umidlari o‘rganiladi.
Markaz tomonidan Yevroosiyo iqtisodiy Ittifoqi (YeOII), Jahon savdo tashkiloti (JST), xalqaro savdo markazi doirasida integratsiya jarayonlarining ta’sirini baholash va batafsil tahlil qilish bo‘yicha tadqiqot ishlari olib borilayotgani, O‘zbekiston iqtisodiyoti tarmoqlariga kirib kelishi va ta’sirini baholab borishi qayd etildi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil Boris Titov mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, ishbilarmonlik muhitini yuksak baholadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi jiddiy iqtisodiy salohiyatga ega va Rossiya Federatsiyasining Markaziy Osiyodagi eng muhim hamkori hisoblanadi.
Uchrashuvda Obid Hakimov va Boris Titov O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar, ularning natijalari, iqtisodiy sohadagi rejalashtirilgan islohotlar, O‘zbekistonda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, tadbirkorlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan fikr almashdilar.
Shu kuni Yevropa va Osiyo mamlakatlari tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakillarining (Biznes-ombudsmanlar) xalqaro forumi bo‘lib o‘tdi.
Boris Yurevich Titov - rossiyalik siyosatchi va tadbirkor. 2012 yil 22 iyundan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha komissar.
Abrau-Dyurso kompaniyalar guruhining egasi va asosiy aksiyadori. Butunrossiya "Ishbilarmon Rossiya" jamoat tashkiloti ta’sischilar kengashi raisi, Tinchlik, do‘stlik va taraqqiyot bo‘yicha Rossiya-Xitoy qo‘mitasi raisi, P.A. Stolpina nomli O‘sish iqtisodiyoti instituti kuzatuv kengashi raisi, "Rossiya vinochilik va uzumchilik ittifoqi" Kengashi raisi, "O‘sish partiyasi" raisi. Rossiya Federatsiyasi Davlat maslahatchisi vazifasini bajaruvchi, 2-darajali (2014). 2018 yilgi saylovlarda Rossiya prezidentligiga nomzod. Ovoz berishda qatnashganlarning 0,76% ovozini olgan.

В ходе встречи гостя проинформировали о текущих исследованиях ЦЭИР. В частности о масштабных реформах, проводимых в нашей стране, в том числе о развитии торгово-экономических связей, улучшении инвестиционного и делового климата. Предоставлена информация о принимаемых мерах по улучшению делового климата в Узбекистане и результаты исследования ЦЭИР по оценке бизнес-климата в стране.
На протяжении года ЦЭИР ежемесячно проводит опрос среди 1000 предприятий различных отраслей экономики (разбивка по отраслям сельского хозяйства, промышленности, строительства и сектора услуг была внедрена в июле 2020 года). В ходе опроса выясняются вопросы текущего состояния бизнеса, изменения спроса на товары/услуги, динамики количества работников, а также ожидания предпринимателей об изменении общего состояния их бизнеса и возможном изменении цен в будущем.
Отмечалось, что Центром ведется исследовательская работа по оценке воздействия и детальному анализу интеграционных процессов в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), Всемирной торговой организации (ВТО), Международного торгового центра, проводится оценка возможного вступления и влияния на отрасли экономики Узбекистана.
Уполномоченный при президенте РФ по защите прав предпринимателей Борис Титов высоко оценил проводимые в Узбекистане социально-экономические реформы и бизнес климат в стране. По его словам Республика Узбекистан обладает серьёзным экономическим потенциалом и является важнейшим партнёром Российской Федерации в Центральной Азии.
В ходе встречи Обид Хакимов и Борис Титов обменялись мнениями о проводимых в Узбекистане экономических реформах, их результатах, планируемых реформах в экономической сфере, мерах по улучшению делового климата в Узбекистане и проводимой работе по поддержке предпринимательства, защите прав и интересов предпринимателей, развитии социальной инфраструктуры.
Борис Титов на своей странице в инстаграме рассказал о прошедшей в ЦЭИР встрече и поделился впечатлениями.
"Утром нас принял Обид Хакимов - директор центра экономических исследований и реформ.
Нам рассказали о двухэтапной программе экономических реформ. В данный момент в Узбекистане идут масштабные преобразования в сторону глубочайшей либерализации экономики, кредитно-денежной и налоговой политики", - написал Титов в своем инстаграме.
В тот же день состоялся международный форум Уполномоченных по защите прав предпринимателей (Бизнес-омбудсменов) Европы и Азии.
Борис Юрьевич Титов — российский политик, предприниматель. Уполномоченный при Президенте России по защите прав предпринимателей с 22 июня 2012 года.
Владелец и основной акционер Группы компаний «Абрау-Дюрсо». Председатель Совета основателей общероссийской общественной организации «Деловая Россия», председатель Российско-Китайского комитета мира, дружбы и развития, председатель Наблюдательного совета Института экономики роста им. Столыпина П. А., председатель Совета «Российского Союза виноградарей и виноделов», председатель «Партии Роста». Действительный государственный советник Российской Федерации 2 класса (2014). Кандидат на пост президента России на выборах 2018 года. Получил 0,76% голосов от принявших участие в голосовании.