O‘zbekistonda hududlarning ishbilarmonlik faolligi darajasi oshmoqda
Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning avgust oyida respublika soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 5,8%ga oshdi. Soliq tushumlarining sezilarli o‘sishi Jizzax (41,5%), Toshkent (25,7%), Sirdaryo (21,7%), Navoiy (20,4%) viloyatlarida hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi (11,5%) va Toshkent shahrida (18,0%) qayd etildi.
Soliq tushumlari manbalari bo‘yicha daromad solig‘i 23%ga, mol - mulk solig‘i - 29%ga va yer solig‘i-19%ga oshdi.
Eng past soliq tushumlari Xorazm (6,4%), Qashqadaryo (8,4%) viloyatlarida qayd etildi.
Tahlil qilinayotgan davr uchun bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar 20,4%ga oshdi. Bojxona tushumlarining eng katta o‘sishi Jizzax (80,0%), Samarqand (32,2%), Andijon (30,3%), Toshkent (25,4%), Surxondaryo (24,1%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (27,8%) kuzatildi.
Bojxona daromadlarining o‘sishi asosan mahsulot turlari, shu jumladan transport uskunalari va butlovchi qismlari, texnik jihozlar, elektrotexnika va butlovchi qismlari, neft va neft mahsulotlari hamda oziq-ovqat mahsulotlari bo‘yicha o‘tgan yilning shu davriga nisbatan importning qariyb 29,6%ga oshgani bilan bog‘liq.
Eksportning eng katta o‘sishi Xorazm (25,2%), Sirdaryo (22,5%), Surxondaryo (15,0%) va Qashqadaryo (14,2%) viloyatlarida kuzatildi.
O‘zbekiston eksportining o‘sishi kimyoviy moddalar, sanoat tovarlari, agrosanoat mahsulotlari va oziq-ovqat mahsulotlari eksportining o‘sish sur’atlari bilan izohlanadi.
Shu bilan birga, avgust oyida tovarlarni eksport qilish hajmi yil boshidan beri 5,6%ga kamaydi.
Respublikaning bir qator hududlarida eksportning kamayishi ip-kalava, mineral o‘g‘itlar va trikotaj mahsulotlari eksportining qisqarishi bilan bog‘liq; Toshkent viloyatida metall va undan tayyorlangan mahsulotlar, ip-kalava, oziq-ovqat mahsulotlari eksportining kamayishi; Jizzax viloyatida meva-sabzavot, oziq-ovqat mahsulotlari; Namangan viloyatida ip-kalava va trikotaj mahsulotlari, Qoraqalpog‘istonda plastmassa va ulardan tayyorlangan buyumlar hamda ip-kalava mahsulotlari; Toshkentda tabiiy gaz, metallar va ulardan tayyorlangan buyumlar.
Tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi 13,8%ga o‘sdi. Kreditlar berishda sezilarli o‘sish Sirdaryo (45,1%), Jizzax (27,2%), Xorazm (20,47%), Navoiy (18,9%), Qashqadaryo (18,3%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (26,9%) qayd etildi.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 4,4%ga kamaydi. Shu bilan birga, birja faoliyatining o‘sishi Sirdaryo (9,8%) va Andijon (5,8%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (9,2) va Toshkent shahrida (3,1%) qayd etildi.
Ushbu hududlarda bitimlar hajmining o‘sishi qurilish va xo‘jalik materiallari, dizel yoqilg‘isi, paxta tolasi, avtomobil benzini, bug‘doy, mineral o‘g‘itlar, texnik bug‘doy uni, urug‘lar, suyultirilgan gaz, shakar, qora va rangli metallarni prokatlash, polietilen va boshqalar kabi tovarlarni sotishni ko‘paytirish hisobiga ta’minlanadi.
Tahlil qilingan davrda 59 625 ta yangi xo‘jalik yurituvchi sub’yekt tashkil etildi, ularning eng ko‘p soni Farg‘ona (5 575), Samarqand (5 458), Toshkent (4 783), Qashqadaryo (4 324), Xorazm (4 321) viloyatlarida hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi (4 400) va Toshkent shaharida (11 499) ro‘yxatga olingan.

Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в августе вырос на 5,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Значительный рост налоговых поступлений отмечен в Джизакской (на 41,5%), Ташкентской (на 25,7%), Сырдарьинской (на 21,7%), Навоийской (на 20,4%), областях, в Республике Каракалпакстан (на 11,5%) и городе Ташкенте (на 18,0%).
В разрезе источников поступления налогов, подоходный налог вырос на 23%, налог на имущество - на 29% и земельный налог - на 19%.
Наименьшее поступление налогов отмечено в Хорезмской (6,4%), Кашкадарьинской (8,4%) областях.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 20,4%. Наибольший рост таможенных поступлений наблюдался в Джизакской (на 80,0%), Самаркандской (на 32,2%), Андижанской (на 30,3%), Ташкентской (на 25,4%), Сурхандарьинской (на 24,1%) областях и в г. Ташкенте (на 27,8%).
Рост таможенных поступлений в основном был обусловлен увеличением импорта почти на 29,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года по видам продукции, включая транспортное оборудование и его компоненты, техническое оборудование, электротехника и его компоненты, нефть и нефтепродукты и продукты питания.
Наибольшее увеличение экспорта наблюдалось в Хорезмской (на 25,2%), Сырдарьинской (на 22,5%), Сурхандарьинской (на 15,0%) и Кашкадарьинской (на 14,2%) областях.
Повышение объема экспорта Узбекистана объясняется растущими темпами роста экспорта химических веществ, промышленных товаров, агропродовольственных товаров и пищевых продуктов.
Вместе с тем с тем в августе, объем экспорта товаров с начала года сократился на 5,6%.
Снижение экспорта в ряде регионов республики связано с сокращением экспорта пряжи, минеральных удобрений и трикотажных изделий; в Ташкентской области ̶ уменьшением экспорта металлов и изделий из них, пряжи, продуктов питания; в Джизакской области – плодовощей, продуктов питания; в Наманганской области – пряжи и трикотажных изделий, в Каракалпакстане ̶ пластмасс и изделий из них и пряжи; в Ташкенте ̶ природного газа, металлов и изделий из них.
Объем выданных кредитов коммерческими банками вырос на 13,8%. Заметный рост выдачи кредитов отмечен в Сырдарьинской (на 45,1%), Джизакской (на 27,2%), Хорезмской (на 20,47%), Навоийской (на 18,9%), Кашкадарьинской (на 18,3%) областях и в Ташкенте (на 26,9%).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период сократился на 4,4%. При этом рост биржевой активности отмечен в Сырдарьинской (на 9,8%) и Андижанской (на 5,8%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 9,2) и городе Ташкенте (на 3,1%).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как строительные и хозяйственные материалы, дизельное топливо, хлопковое волокно, бензин автомобильный, пшеница, минеральные удобрения, технические пшеничная мука, семена, сжиженный газ, сахар, прокат черных и цветных металлов, полиэтилен и т.п.
В течение анализируемого периода создано 59 625 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Ферганской (5 575), Самаркандской (5 458), Ташкентской (4 783), Кашкадарьинской (4 324), Хорезмской (4 321), областях, а в Республике Каракалпакстан (4 400) и городе Ташкенте (11 499).