2021 йил Давлат дастурига киритилган лойиҳаларни бажариш учун 30 трлн сўм, 2 млрд 600 миллион АҚШ доллари ва 57 млн евродан зиёд маблағ йўналтирилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 10 февраль куни “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастури ижросини самарали ташкил этиш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Маълумки, 2021 йил мамлакатимизда “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” деб эълон қилинган эди. Шу борада тайёрланган дастур лойиҳаси умумхалқ муҳокамасига қўйилиб, 2 мингдан зиёд таклифлар, фикр-мулоҳазалар олинди, улар асосида қайта ишланиб, янада бойитилди.
Ушбу такомиллашган Давлат дастури Президентнинг жорий йил 3 февралдаги фармонига мувофиқ қабул қилинди. Унда 273 та банд бор. Бу чора-тадбирларни бажариш учун қарийб 30 триллион сўм, 2 миллиард 600 миллион АҚШ доллари ва 57 миллион евродан зиёд маблағ йўналтирилиши кўзда тутилган.
Умумлаштириб айтганда, Давлат дастурининг асосий мақсади – ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини қарор топтириш, иқтисодиётни ривожлантириш орқали халқ фаровонлигини оширишга қаратилган.
“Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастури тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонини эълон қилган эдик. Давлат дастуридан қандай чора-тадбирлар ўрин олган. Бу ерда танишишингиз мумкин.

2021 год объявлен Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения. Проект программы был вынесен на обсуждение, в ходе которого поступило более 2 тысяч предложений, с учетом которых проект был доработан и расширен.
Усовершенствованная государственная программа, утвержденная Указом Президента, содержит 273 пункта. На реализацию ее мероприятий будет направлено около 30 триллионов сумов, более 2,6 миллиарда долларов США и 57 миллионов евро, сообщает пресс-служба главы государства.
Основная цель государственной программы - всесторонняя поддержка молодежи, утверждение здорового образа жизни среди населения, повышение благосостояния народа через развитие экономики.
- Нам предстоит реализовать эту программу в условиях продолжающейся пандемии, в ситуации обострения глобального кризиса. Как бы это ни было сложно, мы должны обеспечить работой 500 тысяч молодых людей и 200 тысяч женщин, вывести из бедности 300 тысяч граждан. Если правильно наладить систему работы в разрезе махаллей и если государственные органы будут выполнять задачи программы усердно, с умом и по науке, удастся совершить кардинальные изменения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В 33 районах, отстающих в развитии, и 970 махаллях со сложной обстановкой необходимо улучшить дороги, водо- и электроснабжения, ирригационные сети, довести реформы в сферах медицины и образования до самых отдаленных сел, указано на совещании.
Для этого от заместителей премьер-министра, руководителей министерств и ведомств, хокимов и руководителей секторов требуется организовать выполнение программы в масштабе районов и махаллей, рационально использовать ресурсы, упорно работать на основе порядка и дисциплины.
"Много руководителей, много ответственных, но нет тех, кто занимается заботами народа. Все решения выполнимы. Но самый главный недостаток – отсутствует контроль, министры, хокимы не выкладываются на полную", - сказал Президент.