Жорий йил 17 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар Акселератори (Акселератор) томонидан мутасадди вазирликлар ва идоралар раҳбарларининг (leadership meeting) Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) платформасида ташкил этилган йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишдан кўзланган мақсад давлат органларининг ўзаро ҳамкорлигини фаоллаштириш, уларнинг ресурсларини сафарбар этиш, шунингдек, Бирлашган Араб Амирликлари (БАА) Ҳукумат Акселератори методологиясига мувофиқ 100 кунлик муддатда кўрсатиб ўтилган муаммоли масалаларни ечишнинг мақсадли кўрсаткичларини ўзаро келишиб олишдан иборат эди.
Йиғилиш Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори О.Ҳакимов раҳбарлигида, шунингдек, Акселератор координаторлари М.Бабаджанов, А.Халмурзаев ва Т.Ниёзматовлар иштирокида бўлиб ўтди.
Тасдиқланган муаммоларни ҳал этиш учун масъул бўлган вазирликлар ва идоралардан раҳбар ва масъул ижрочилар даражасида 20 нафардан ортиқ иштирокчилар йиғилишда қатнашди.
Тадбир давомида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази раҳбарияти 3 ой ичида ҳал қилиниши керак бўлган қуйидаги муаммоларни иштирокчилар эътиборига ҳавола этди:
1. Ислоҳотларнинг амалга оширилишини баҳолаш ва мониторинг қилиш тизимини шакллантириш.
Сўнгги йилларда республикада аҳолининг ижтимоий-иқтисодий фаровонлигини юксалтиришга қаратилган бир қатор ислоҳотлар амалга оширилди. Эндиликда ислоҳотлар натижаларини тизимли ва холис баҳолаш бўйича комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ҳамда ислоҳотлар натижаларининг миқдорий ва сифат жиҳатдан қиёсий таҳлилини (KPI) ўтказиш, электрон маълумотлар базаларини яратиш таклиф этилган бўлиб, бу катта ҳажмдаги статистик ва бошқа маълумотлардан иборат бундай маълумотларни тўплаш, таҳлил қилиш ва баҳолашга ижобий таъсир кўрсатади.
Шу муносабат билан иштирокчилар республикада амалга оширилаётган ислоҳотларни баҳолаш ва мониторинг қилиш тизимини шакллантириш бўйича қарор қабул қилишди.
2. Қуёш фотоэлектр станциялари, энергия сақлаш қурилмалари ва қуёш иссиқлик коллекторлари ўрнатиш орқали истеъмолчиларни электр ва иссиқлик энергияси билан таъминлашга ўтиш.
Бугунги кунда мамлакатда истеъмолчиларга электр энергияси етказиб беришда узилишлар, анъанавий манбалардан электр энергияси ишлаб чиқариш учун сув ресурслари, газ ва кўмир етишмаслиги билан боғлиқ баъзи ҳолатлар учраб турибди. Шунингдек, ИЭСда электр энергияси ишлаб чиқариш натижасида атмосферага зарарли моддаларнинг чиқарилиши атроф-муҳитга салбий таъсир кўрсатмоқда. Муқобил энергия манбаларини жорий этишнинг аҳамияти кундан-кунга ортиб бормоқда.
Шу муносабат билан иштирокчилар қуёш фотоэлектр станциялари, энергия сақлаш қурилмалари ва қуёш иссиқлик коллекторларини ўрнатиш, шунингдек, “қуёш панеллари учун кредит" кредит линиясини очиш ва юқорида қайд этилган ускуналарни сотиб олиш ҳаражатларини қоплаш муддатини қисқартириш орқали истеъмолчиларни электр энергияси ва иссиқ сув билан таъминлашга босқичма-босқич ўтиш бўйича “пилот” лойиҳасини йўлга қўйишни таклиф қилишди. “Пилот” лойиҳаси доирасида Тошкент шаҳридаги маҳаллалардан бирига шундай ускуналар ўрнатиш режалаштирилган.
3.Иқтисодиётда ёқилғи нархлари кескин тебранишининг олдини олиш ва унинг барқарорлигини таъминлаш .
2020 йил 1 майдан бошлаб мамлакатимизда барча турдаги бензин ва дизель ёқилғисининг чакана нархлари давлат томонидан тартибга солиниши бекор қилинди ҳамда нефтни қайта ишлаш заводлари уларни фақат биржа савдолари орқали сотиши белгиланди.
Бундай шароитда жаҳон бозорида нефть нархининг ўзгариши ички бозорда ёқилғи нархининг кескин ўзгаришига олиб келади, бу эса ўз навбатида аҳолининг харид қобилиятининг пасайишига, маҳсулот ва хизматлар таннархининг ошишига, шунингдек, республика иқтисодиёти рақобатбардошлигининг пасайишига олиб келади.
Шу муносабат билан жаҳон бозорида ёқилғи нархи кескин ошиб бораётган шароитда ички бозорда нархлар барқарорлигини таъминлаш мақсадида ёқилғи нархининг ўзгаришларини барқарорлаштиришнинг аниқ механизмларини жорий этиш таклиф этилмоқда.
_________________________________________________________________________________________________
Таъкидлаб ўтиш жоизки, ҳар бир йўналиш бўйича ушбу масалаларга мутасадди вазирлик ва идораларнинг масъул ходимларидан иборат ишчи гуруҳлари тузилиб, улар оралиқ натижаларни умумлаштиради ва ҳар 25 кунда масъул раҳбарларга (“Leadership” гуруҳи) ҳисобот тақдим этади.
100 кунлик иш натижаларига кўра, якуний босқичда Акселератор раҳбарларининг йиғилиши ташкил этилади ва белгиланган ҳар бир йўналишни ҳал этишда эришилган натижалар билан таништириб ўтилади.

17 февраля т.г. состоялось совещание руководителей (leadership meeting) Акселератора социально-экономических реформ при Администрации Президента Республики Узбекистан (Акселератор), организованное на платформе Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР).
Целью проведения совещания стала активизация взаимодействия государственных органов, мобилизация их ресурсов, а также представление существующих проблем в социально-экономической сфере для их дальнейшего оперативного и эффективного решения в 100-дневный период в соответствие с методологией Правительственного Акселератора Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ).
Совещание прошло под руководством директора Центра экономических исследований и реформ О.Хакимова, а также при участии координаторов Акселератора М.Бабаджанова, А.Халмурзаева и Т.Ниязматова.
Со стороны министерств и ведомств, ответственных за решение утвержденных проблем, в совещании приняли участие свыше 20 участников на уроне руководителей и ответственных исполнителей.
В ходе мероприятия участникам со стороны руководства ЦЭИР были представлены следующие проблемы, которые будет необходимо решить в течение 3-х месяцев:
Формирование системы оценки и мониторинга реализации реформ.
В последние годы в республике осуществлен ряд реформ, направленных на повышение социально-экономического благосостояния населения. Теперь предложено разработать комплексные меры по системной и объективной оценке результатов реформ и провести количественный и качественный сравнительный анализ (KPI) результатов реформ, создать электронные базы данных, что окажет положительное влияние на сбор, анализ и оценку таких данных, состоящих из значительного объема статистических и других данных.
В связи с этим участниками было принято решение о формировании системы оценки и мониторинга осуществляемых в республике реформ.
Переход к обеспечению потребителей электрической и тепловой энергией посредством установления солнечных фотоэлектрических станций, энергосберегающих устройств и солнечных тепловых коллекторов.
На сегодняшний день в стране все еще наблюдаются некоторые случаи перебоев в поставке электроэнергии потребителям, нехватки газа, угля и водных ресурсов для производства электроэнергии из традиционных источников. Также выброс вредных веществ в атмосферу в результате производства электроэнергии на ТЭС оказывает негативное влияние на окружающую среду. С каждым днем возрастает важность имплементации альтернативных источников энергии.
В этой связи участниками предложено наладить «пилотный» проект по поэтапному переходу к обеспечению потребителей электроэнергией и горячей водой путем установления солнечных фотоэлектростанций энергосберегающих устройств и солнечных тепловых коллекторов, а также открытия кредитной линии «кредит для солнечных панелей» и сокращения сроков компенсации на затраты по приобретению вышеуказанного оборудования. В рамках «пилотного» проекта планируется установить такое оборудование в одной из махаллей г. Ташкента.
Стабилизация цен на топливо
С 1 мая 2020 года в нашей стране отменено государственное регулирование розничных цен на все виды бензина и дизтоплива, а также определена их реализация нефтеперерабатывающими заводами исключительно через биржевые торги.
В таких условиях изменение цен на нефть на мировом рынке приводит к резкому изменению топливных цен на внутреннем рынке, что в свою очередь может привести к снижению покупательской способности населения, повышению себестоимости продукции и услуг, а также снижению конкурентоспособности экономики республики.
В связи с этим, в целях обеспечения стабильности цен на внутреннем рынке в условиях резкого роста цен на топливо на мировом рынке, предлагается внедрение механизмов стабилизации колебаний цен на топливо.
_________________________________________________________________________________________________
Стоит отметить, что по каждому направлению будут созданы рабочие группы с ответственными сотрудниками причастных министерств и ведомств, которые в течении каждых 25-ти дней будут подводить промежуточные итоги и предоставлять отчет команде «Leadership» (руководителям).
По итогам 100 дней работы на заключительном этапе состоится совещание руководителей Акселератора, в ходе которого, как ожидается, будут представлены достигнутые результаты по решению каждого из определенных направлений.