Акселератор гуруҳлари 3 та йўналишда ўз фаолиятларини амалга оширдилар. Бу йўналишлар фуқароларнинг давлат хизматларидан қониқиш даражасини баҳолаш тизимини шакллантириш, энергетика статистикасини такомиллаштириш ва ҳалқаро стандартларга мослаштириш, тадбиркорлик субъектларининг фаолият йўналишлари бўйича рейтингларини шакллантиришни ўз ичига олади.
Акселератор доирасида 100 кун ичида 3 та йўналиш бўйича муаммолар ҳал қилинди. Улар орасида:
- фуқароларнинг давлат хизматларидан қониқиш даражасини баҳолаш тизими (BAHO.GOV.UZ портали ишга туширилди);
- энергетика статистикасини такомиллаштириш ва ҳалқаро стандартларга мослаштириш;
- тадбиркорлик субъектларининг фаолият йўналишлари бўйича рейтингларини шакллантириш.
Белгиланган соҳаларда муаммоларни ҳал этиш жараёнига вазирлик ва идоралар, хусусий сектор, тадқиқот марказлари ва бошқа ташкилотлар вакиллари жалб этилди. Гарвардуниверситети ва Бирлашган Араб Амирликлари Акcелератор билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган методология асосида илмий тадқиқотлар, семинарлар ўтказилди.
Тадбир давомидаги Акселератор гуруҳлари координаторлари томонидан тегишли соҳаларда 100 кунлик давр давомида бажарилган ишлар натижалари ва эришилган натижалар тақдим этилди.
Фуқароларнинг давлат хизматларидан қониқиш даражасини баҳолаш
Ўрганилган хорижий тажриба асосида Акселератор гуруҳи томонидан фуқароларни қониқиш даражасини ўлчаш концепцияси ишлаб чиқилди ва BAHO.GOV.UZ интерактив портали ишга туширилди, бу эса фуқароларнинг Ўзбекистонда давлат хизматлари билан қониқиш даражасини баҳолаш имконини беради.
Фуқаролар 5 та мезон бўйича махсус QR-код ёрдамида ушбу портал орқали давлат хизматлари тўғрисида (1-5 гача тизимда) ўз фикр-мулоҳазаларини қолдиришлари мумкин:
- мурожаатни кўришда муддатларга амал қилиш;
- хизмат кўрсатиш малакаси;
- одоб қоидаларига риоя қилиш;
- адолатли ёндашув;
- мурожаат қилиш учун шароитлар мавжудлиги.
QR-код ёрдамида берилган баҳолар автоматик равишда тўғридан-тўғри BAHO.GOV.UZ порталида ўз аксини топади. Шу билан бирга, битта фойдаланувчига кунига фақат бир марта баҳо беришга рухсат берилади.
Шунингдек, порталда тўпланган баллар бўйича давлат хизматларини кўрсатувчи муассасалар рейтинги шакллантирилади.
BAHO.GOV.UZ порталига бугунги кунда Тошкент шаҳридаги жами 223 та муассасалар уланиши таъминланди ва уларга махсус QR-кодлар ўрнатилди.
Энергетика статистикаси ҳисобини шакллантириш
Акселераторнинг яна бир гуруҳи БМТнинг статистика ташкилоти ва Халқаро энергетика агентлиги стандартлари асосида, республикада ёқилғи-энергия манбаларидан оқилона фойдаланиш ва самарадорлигини таъминлаш имконини берувчи ягона ёқилғи-энергетика балансини мавжуд эмаслиги қайд этди.
Шунга кўра, Акселератор гуруҳи мамлакатда БМТнинг статистика ташкилоти ва Халқаро энергетика агентлигининг ёқилғи-энергетика баланси кўрсаткичларининг тузиш бўйича тавсияларини ўрганиб чиқиб, республикамизда шакллантирилаётган энергетика статистикаси бўйича маълумотларни инвентаризациядан ўтказиш ва етишмаётган маълумотларни қамраб олиш бўйича амалдаги статистика ҳисоботларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритди.
100 кун ичида ушбу вазифалар ижросини таъминлаш бўйича ишлар амалга оширилди:
Биринчи босқичда БМТнинг статистика ташкилоти ҳамда Халқаро энергия агентлигининг ёқилғи, энергия баланслари ўрганиб чиқилди ва улардаги мавжуд 54 та кўрсаткичлар рўйхати тузилди ҳамда Республиканинг жорий ёқилғи, энергия балансида етишмаётган 10 та кўрсаткичлар аниқланди.
Бундан ташқари аниқланган кўрсаткичларни шакллантириш мақсадида амалдаги 1-kb shakli, (йиллик) статистика ҳисоботига 8 та ҳамда 1-energo (yetkazish) shakli, (йиллик) статистика ҳисоботига 13 та қўшимча кўрсаткичлар киритилди.
Якуний натижаларга кўра амалдаги статистика ҳисоботларига киритилган қўшимча кўрсаткичлар асосида олинган маълумотлардан шунингдек, халқаро тавсия ва қўлланмалардан фойдаланилган ҳолда 2020 йил учун дастлабки ёқилғи энергия баланси тайёрланди.
Республиканинг энергетика соҳасидаги мақсадли параметр кўрсаткичларининг самарадорлигини оширишда ёқилғи-энергия балансининг аҳамиятлилиги:
- Бирламчи энергия маҳсулотларини ишлаб чиқариш миқдорларини кузатиб бориш ва баҳолаш;
- Ишлаб чиқарилган ва истеъмол қилинган ёқилғи-энергия ресурсларининг заҳира қисмини кузатиб бориш ва баҳолаш;
- Электр энергиясини ишлаб чиқаришдаги ёқилғи сарфларини аниқлаган ҳолда, энергия самарадорлигини ошириш;
- Бирламчи энергия маҳсулотларини қайта ишлаш натижасида олинадиган бошқа ёқилғи, энергия турларини ишлаб чиқарилишни кузатиб бориш ҳамда уларнинг самарадорлигини баҳолаш;
- Иқтисодиётнинг саноат ва бошқа тармоқларининг ёқилғи, энергия ресурслари истеъмолини кузатиб бориш ва баҳолаш;
- Республика аҳолисининг ёқилғи, энергия ресурсларидан фойдаланиш ҳажмини кузатиб бориш ва баҳолаш;
- Ёқилғи, энергия соҳасидаги йўқотишлар ва энергетика соҳасининг ўз эҳтиёжига бўлган истеъмолини баҳолаш;
- Республикадаги жами ёқилғи ва энергия ресурсларининг тақсимоти ва уларнинг самарадорлигини баҳолаш имкониятини беради.
Тадбиркорлик субъектларининг фаолият йўналишлари бўйича рейтинг баҳоларини юритиш
Акcелератор гуруҳи бугунги кунда истеъмолчилар товарлар (ишлар, хизматлар), уларни ишлаб чиқарувчилари, пудратчилари ва сотувчилари тўғрисида ишончли ва тўлиқ маълумотларга эга эмаслигини аниқлади.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолияти йўналишлари бўйича рейтингларни юритиш тизимини жорий этиш вазифаси қўйилди.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, Тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги, Адлия вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат статистика қўмитаси, Давлат солиқ қўмитаси вакилларидан иборат ишчи гуруҳ тузиб, рейтинг тизими ҳамда унинг методологиясини жорий этувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси ишлаб чиқилди.
2021 йилда рейтинг баҳоси ахборот тизими ишлаб чиқилгандан сўнг тест режимида 2022 йилдан бошлаб тўлиқ ҳажмда амалга оширилади, рейтинг баҳоси натижалари эса ҳар йили тармоқ вазирликлари ва идоралари томонидан танқидий муҳокама қилиниб, уларни яхшилаш бўйича асосли таклифлар тайёрланиб борилади.
Ўзбекистон Республикаси Монополияга қарши кураш қўмитаси ҳузуридаги Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлиги рейтинг координатори, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги эса маълумотларни тўплаш ва қайта ишлаш оператори этиб белгиланди.
Рейтинг доимий равишда шакллантирилади ва ҳар ой янгиланиб турадиган, рейтинг учун махсус яратилган веб-сайтга жойлаштирилади.
Рўйхатдан ўтган фойдаланувчилар учун жамоатчилик овози ҳам мавжуд бўлади, натижалар онлайн тарзда акс эттирилади ва тўпланган балларнинг ўртача қийматида кўрсатилади.
Қуйидаги жадвалда кўрсатилган маълумотларнинг ҳар бир тўплами учун 1 дан 5 баллгача белгиланган талабларга риоя қилиш даражасига қараб белгиланади, шунингдек, корхонанинг ўртача баҳоси ҳам мавжуд.
Ахборот йиғиш манбаларига очиқ маълумотлар портали, корхоналар ва ташкилотларнинг ягона давлат регистри, Давлат солиқ қўмитасининг автоматлаштирилган тизимлари, Давлат статистика қўмитаси, Адлия вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, шунингдек, Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлигига келиб тушган мурожаатлар киради.
Келгусида, тизимлар интеграциясидан сўнг, рейтингда иштирок этиш учун барча юридик шахсларни қамраб олиш режалаштирилмоқда, бу эса товарлар ва хизматлар сифатини оширишга ёрдам беради, шунингдек, тадбиркорлик субъектларига рейтинги тақдим этиладиган маълумотларни олиш орқали янада ишбилармонлик шериклиги хавфини баҳолаш имконини беради.

Группами Акселератора были реализованы 3 направления. Это оценка уровня удовлетворенности граждан госуслугами, формирование учета статистики энергетики, ведение рейтингов по направлениям деятельности субъектов предпринимательства.
В рамках Акселератора в течении 100 дней были решены проблемы по 3 направления. Среди них:
- оценка уровня удовлетворенности граждан госуслугами (запуск портала BAHO.GOV.UZ);
- формирование учета статистики энергетики;
- ведение рейтингов по направлениям деятельности субъектов предпринимательства.
К процессу решения проблем в обозначенных сферах были привлечены представители министерств и ведомств, частного сектора, исследовательских центров и других организаций. Проведены исследования, семинары, основанные на методологии, разработанной в сотрудничестве с Гарвардским университетом и Акселератором ОАЭ.
В продолжении мероприятия, координаторы групп Акселератора презентовали итоги проделанной работы за 100 дневный цикл в соответствующих направлений, и достигнутые результаты.
Оценка уровня удовлетворенности граждан госуслугами
На основе изученного зарубежного опыта Группа Акселератора разработала концепцию и запустила интерактивный портал BAHO.GOV.UZ, который позволяет оценить уровень удовлетворенности граждан государственными услугами в Узбекистане.
Граждане могут оставить свой отзыв о госуслуге (по шкале от 1 до 5) через данный портал по специальному QR-коду на основе 5 критериев:
- соблюдение сроков;
- квалификация персонала;
- правила этикета;
- справедливый подход;
- наличие условий для подачи заявки.
Оценки, выставленные с помощью QR-кода, автоматически отображаются прямо на портале BAHO.GOV.UZ. При этом, одному пользователю будет разрешено ставить оценку только один раз в день.
Также на портале будет формироваться рейтинг учреждений, предоставляющих госуслуги на основе накопленных баллов.
На сегодняшний день в тестовом режиме в г.Ташкенте к порталу BAHO.GOV.UZ подключено 223 учреждения, в которых установлены специальные QR-коды.
Формирование учета статистики энергетики
Еще одной Группой Акселератора было выявлено, что в стране нет системы учета статистики единого топливно-энергетического баланса, позволяющего обеспечить рациональное использование и экономичность топлива и источники энергии, основанные на стандартах ООН и Международного энергетического агентства.
Соответственно, Группой Акселератора внесены изменения и дополнения в существующие статистические отчеты по инвентаризации и покрытию недостающих данных по энергетической статистике в стране и в соответствии с рекомендациями Статистической организации ООН и Международного энергетического агентства.
В течени 100 дней была проведена работа для обеспечения реализации данных задач:
На первом этапе изучены топливно-энергетические балансы Статистической организации ООН и Международного энергетического агентства, составлен список из 54 доступных показателей и определены 10 показателей текущего топливно-энергетического баланса республики.
Далее для формирования выявленных показателей 8 дополнительных показателей включены в текущий статистический отчет 1-kb и 13 дополнительных показателей в статистический отчет 1-й энергетической формы.
По итогам был подготовлен, предварительный топливно-энергетический баланс за 2020 год на основе дополнительных данных, включенных в текущие статистические отчеты, а также с использованием международных рекомендаций и методических указаний.
Значение топливно-энергетического баланса в повышении эффективности целевых параметров в энергетике страны, следующие:
- Мониторинг и оценка объемов производства первичной энергии;
- Мониторинг и оценка запасов производимых и потребляемых топливно-энергетических ресурсов;
- Повышение энергоэффективности путем определения расхода топлива при производстве электроэнергии;
- Мониторинг производства других видов топлива и энергетических продуктов, полученных в результате переработки первичных энергоресурсов, и оценка их эффективности;
- Мониторинг и оценка потребления топливно-энергетических ресурсов промышленными и другими секторами экономики;
- Мониторинг и оценка использования топливно-энергетических ресурсов населением республики;
- Оценка потерь топлива, энергии и потребления энергетики на собственные нужды;
- Оценка распределения общих топливно-энергетических ресурсов в стране и их эффективность.
Ведение рейтингов по направлениям деятельности субъектов предпринимательства
Группой Акселератора выявлено, что на сегодняшний день потребители не имеют доступа к достоверной и полной информации о товарах (работах, услугах), их производителях, исполнителях и продавцах.
В этой связи Администрацией Президента Республики Узбекистан было принято распоряжение и поставлена задача о внедрении системы ведения рейтингов по направлениям деятельности субъектов предпринимательства.
Создав рабочую группу, в состав которой вошли представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Торгово-промышленной палаты, Агентства по развитию предпринимательства, Министерства юстиции, Министерства финансов, Госкомстата, Государственного налогового комитета, Акселератором был разработан проект нормативно-правового акта, внедряющий систему ведения рейтинга, а также его методология.
Рейтинговая оценка в 2021 году будет осуществляться в тестовом режиме после разработки информационной системы, начиная с 2022 года в полном объеме, а результаты рейтинговой оценки ежегодно подлежат критическому обсуждению отраслевыми министерствами и ведомствами с дальнейшей подготовкой обоснованных предложений по их улучшению.
Агентство по защите прав потребителей при Антимонопольном комитете Республики Узбекистан определено координатором рейтинга, а Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций - Оператором сбора и обработки данных.
Рейтинг будет формироваться на постоянной основе и размещаться в общедоступном виде на специально созданном для рейтинга веб-сайте с ежемесячным обновлением.
Также будет доступно общественное голосование зарегистрированным пользователям, при этом результаты будут отражаться онлайн и отображаться в среднем значении набранных баллов.
По каждому набору из указанных в следующей таблице данных присваивается от 1 до 5 баллов, исходя из степени соблюдения указанного требования, также существует средняя оценка предприятия.
К источникам сбора информации относятся сведения портала открытых данных, Единого государственного регистра предприятий и организаций, автоматизированных систем Государственного налогового комитета, Государственного комитета по статистике, Министерства Юстиции, Торгово-промышленной палаты, а также поступившие обращения в Агентство по защите прав потребителей.
В дальнейшем, после интеграции систем, планируется охватить все юридические лица для участия в рейтинге, что поможет повысить качество товаров и услуг, а также предоставить субъектам предпринимательства возможность оценивать риски дальнейшего делового партнёрства путем получения информации, предоставляемой рейтингом.