Ўзбекистон бизнес-муҳити таҳлили – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази сўрови
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази республика бўйлаб тадбиркорлар ўртасида ўтказилган ойлик сўровлар асосида бизнес-муҳит таҳлили натижаларини тақдим этди. Олинган маълумотлар асосида бизнеснинг жорий ҳолатига оид баҳолар ва келгуси уч ойлик давр учун кутилмаларни ифодаловчи йиғма бизнес-муҳит индикатори шакллантирилди.
Ўзбекистон йиғма бизнес-муҳити динамикаси
Жорий йилнинг январь ойида Ўзбекистоннинг йиғма бизнес-муҳит индекси −100 дан +100 гача бўлган шкала бўйича 64 бандни ташкил этди. Бу кўрсаткич 2025 йил даражасига нисбатан 23%га юқори.
Бизнес-муҳитининг ўсиш асосан жорий ҳолат бўйича баҳоларнинг яхшиланиши ҳисобига таъминланди, ушбу кўрсаткич 28%га ўсди.
Қисқа муддатли истиқболлар бўйича оптимизмнинг кучайиши ҳам қўшимча ҳисса қўшди. Хусусан, корхоналарнинг кутилмалари 20%га ошди.
Сўров натижаларига кўра, корхоналарнинг 22%и ишчилар сонини кўпайтирган. Шу билан бирга, респондентларнинг 71%и келгуси уч ойда маҳсулотга талаб ўсишини кутмоқда, ўтган йилнинг шу даврида эса бундай фикрда бўлганлар улуши тахминан 60%ни ташкил этган.
Келгуси чоракда ишчилар сони ортишини прогноз қилаётган корхоналар улуши 65%гача кўтарилди (ўтган йили — 58%).
Тармоқлар кесимида ўтган йилга нисбатан бизнес-муҳитнинг яхшиланиши қурилиш, қишлоқ хўжалиги ва хизматлар соҳасида кузатилди.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида бизнес-муҳит индекси ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 62%га ошди. Кўрсаткич 2025 йил январдаги 48 банддан жорий йилда 77 бандга етди.
Ўсиш асосан жорий шароитларга берилган баҳоларнинг сезиларли яхшиланиши ва янада ижобий кутилмалар ҳисобига таъминланди. Тармоқда жорий ҳолат кўрсаткичи 27 банддан 72 бандгача, яъни 2,7 баробарга ошди. Кутилмалар эса 17%га ўсиб, 82 бандга етди.
Тадбиркорларнинг 44%и ўз тармоғидаги бизнес ҳолатини «яхши» деб баҳолаган (ўтган йили — 39%). Сўнгги уч ойда маҳсулотга талаб ошганини корхоналарнинг 46%и қайд этган, ўтган йил январь ойида бу кўрсаткич 39%ни ташкил этган эди. Яқин истиқболда талабнинг янада ўсиши бўйича кутилмалар ҳам юқори даражада сақланиб қолмоқда — 71% (ўтган йили — 68%).
Хизматлар соҳасида бизнес-муҳит ўтган йилнинг январь ойига нисбатан 25%га ўсиб, 52 банддан 65 бандга етди.
Бу ўсиш бизнес юритишнинг жорий шароитлари изчил равишда яхшилангани билан боғлиқ. Жумладан, жорий ҳолатга берилган баҳолар 18%га ошиб, 52 бандни ташкил этди. Кутилмалар кўрсаткичи эса 32%га ошиб, 79 бандга етди. Бу компанияларнинг яқин истиқболга нисбатан ишончи анча кучайганини кўрсатади.
Келгуси уч ойда тадбиркорларнинг 70%и ўз хизматларига талаб ошишини кутмоқда (2025 йил январь ойида — 58%). Келаси чоракда ишчилари сонини кўпайтиришни режалаштираётган корхоналар улуши 61%ни ташкил этди (ўтган йили — 54%).
Қурилиш соҳасида бизнес-муҳит ўтган йилга нисбатан 13%га ўсиб, 54 банддан 61 бандга етди. Тармоқда жорий ҳолат 43%га яхшиланиб, 57 бандни ташкил этди. Шу билан бирга, кутилмалар кўрсаткичи 66 банд даражасида шаклланди ва 4%га пасайди.
Қурилиш соҳасида респондентларнинг 38%и сўнгги уч ойда бизнес ҳолати яхшиланганини қайд этган (ўтган йили — 35%). Ходимлар сони ошганини билдирган корхоналар улуши 22%дан 38%гача кўтарилди. Келгуси уч ойда талаб ўсишини тадбиркорларнинг 77%и кутмоқда (ўтган йил январь ойида — 61%).
Саноат соҳасида бизнес-муҳит ўтган йилга нисбатан 5%га бироз пасайган бўлсада, етарлича юқори даражада, яъни 54 бандда сақланиб қолди.
Шу билан бирга, саноат корхоналарининг оптимизми барқарор юқори даражада қолмоқда. Январь ойида кутилмалар 10%га ошиб, 78 бандга етди. Бу тармоқда ривожланиш истиқболларига нисбатан ижобий муносабат сақланиб қолаётганини кўрсатади.
Сўров натижаларига кўра, сўнгги уч ойда ишбилармонлик вазияти яхшиланганини билдирганлар улуши 32%ни ташкил этди (ўтган йили — 30%). Шу даврда маҳсулотга талаб ошганини саноат корхоналарининг 38%и қайд этган (ўтган йил январь ойида — 36%). Айни пайтда, бандликни кенгайтириш режалари кучайди: келгуси уч ойда ходимлар сонини кўпайтиришни тадбиркорларнинг 69%и кутмоқда (ўтган йили — 62%).
Сўров натижаларига кўра, тадбиркорларнинг ярмидан кўпи (57%) ўз фаолиятида ҳеч қандай тўсиқларни кўрмаётганини билдирган. Қайд этилган муаммолар орасида энг кўп тилга олинганлари — солиқ юки (11%), коммунал хизматлар (9%) ва кредит ресурсларига кириш имконияти (8%) ҳисобланади.
Иқтисодиёт тармоқлари рақобатбардошлиги ва инвестицион фаолликни ўрганиш шўъбаси: (78) 150 02 02 (441)

Анализ бизнес-климата Узбекистана – опрос ЦЭИР
Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) представил результаты анализа бизнес-климата основаны на ежемесячных опросах предпринимателей по всей республике. На основе полученных данных сформирован сводный индикатор бизнес-климата, который характеризует текущие оценки текущего состояния бизнеса и их ожидания на ближайшие три месяца.
В январе текущего года сводный Индекс бизнес-климата Узбекистана составил 64 пункта (по шкале от −100 до +100), что на 23% выше уровня 2025 года.
Улучшение бизнес-климата преимущественно обусловлено повышением оценок текущего состояния бизнеса, которые повысились на 28%.
Дополнительный вклад внесло улучшение оптимизма относительно краткосрочных перспектив бизнеса. В частности, ожидания предприятий выросли на 20%.
По результатам опроса, 22% предприятий увеличили численность своих работников. Одновременно 71% респондентов ожидают роста спроса на продукцию в ближайшие три месяца, тогда как в аналогичном периоде прошлого года их доля составляла около 60%.
Доля предприятий, прогнозирующих увеличение численности персонала в предстоящем квартале, выросла до 65% с 58% годом ранее.
В отраслевом разрезе улучшение бизнес-климата по сравнению с прошлым годом наблюдалось в строительстве, сельском хозяйстве и сфере услуг.
В сельском хозяйстве значение бизнес-климата выросло на 62% относительно аналогичного периода прошлого года и составило 77 пунктов, против 48-ми пунктов в январе 2025 года.
Рост в основном был поддержан существенным улучшением оценок текущих условий и более благоприятными ожиданиями. Текущее состояние в отрасли выросло в 2,7 раза с 27 до 72 пунктов, а ожидания увеличились на 17% и достигли 82 пунктов.
44% предпринимателей оценили состояние своего бизнеса в отрасли как «хорошее» против 39% годом ранее. Рост спроса на продукцию за последние три месяца отметили 46% предприятий по сравнению с 39% в январе прошлого года. Ожидания дальнейшего роста спроса в ближайшей перспективе сохраняются на высоком уровне и составили 71% против 68% годом ранее.
В сфере услуг бизнес-климат увеличился на 25% по сравнению с январём прошлого года и достиг 65 пунктов против 52 пунктов годом ранее.
Рост обусловлен постепенным улучшением текущих условий ведения бизнеса. Так, текущие оценки в секторе услуг выросли на 18% и составили 52 пункта. При этом более выраженный рост наблюдался по компоненту ожиданий, которые увеличились на 32% и составили 79 пункта, что указывает на существенное усиление уверенности компаний в краткосрочных перспективах.
Ожидают роста спроса на свои услуги в ближайшие три месяца – 70% предпринимателей по сравнению с 58% в январе 2025 года. Доля предприятий, ожидающих увеличение численности работников в предстоящем квартале, составила 61% против 54% годом ранее.
В строительном секторе бизнес-климат увеличился на 13% и достиг 61 пункта против 54 пунктов годом ранее. Текущее состояние в отрасли улучшилось на 43%, составив 57 пунктов. При этом ожидания сформировались на уровне 66 пунктов, со снижением на 4%.
О том, что состояние бизнеса улучшилось за последние три месяца в секторе строительства, сообщили 38% респондентов против 35% годом ранее. Доля предприятий, отметивших рост численности работников, увеличилась до 38% с 22% годом ранее. Ожидания роста спроса в ближайшие три месяца выразили 77% предпринимателей против 61% в январе прошлого года.
В промышленности бизнес-климат по сравнению с прошлым годом незначительно снизился на 5%, оставаясь на достаточно высоком уровне - 54 пункта.
При этом оптимизм предприятий в промышленности остается устойчиво высоким. В январе ожидания выросли на 10%, достигнув 78 пунктов, что указывает на сохранение позитивного отношения касательно перспектив развития.
Согласно опросу, доля респондентов, отметивших улучшение деловой ситуации за последние три месяца, составила 32% против 30% годом ранее. Рост спроса на продукцию за тот же период отметили 38% промышленных предприятий по сравнению с 36% в январе прошлого года. В то же время планы по расширению занятости усилились, ожидание увеличения численности работников в ближайшие три месяца выразили 69% предпринимателей против 62% годом ранее.
По данным опроса, более половины (57%) предпринимателей не видят барьеров в своей деятельности, а среди отмечаемых проблем чаще всего называются налогообложение (11%), коммунальные услуги (9%) и доступ к кредитам (8%).