Ўзбекистон ҳудудларида тадбиркорлик фаолияти тезлашди: 2025 йил якунлари
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистон Республикаси ҳудудларининг 2025 йил учун ишбилармонлик фаоллиги мониторингини тақдим этди.
Таҳлил Солиқ ва Божхона қўмиталари, Марказий банк ҳамда Республика товар-хомашё биржасининг тезкор маълумотлари асосида тайёрланди.
Йил якунларига кўра, солиқ тушумлари барқарор ижобий динамикани кўрсатди ва ўтган йилга нисбатан 24,3%га ўсди.
Солиқ тушумларининг энг сезиларли ўсиши Навоий, Сирдарё ва Тошкент вилоятларида, шунингдек, Тошкент шаҳрида қайд этилди, бу ерда ўсиш суръатлари ўртача тахминан 40%ни ташкил этди.
Республика бўйича даромад солиғи тушумлари 19,9%га, мол-мулк солиғи — 17,8%га, ер солиғи эса 22,25%га ошди.
Божхона тўловлари йиллик ҳисобда 20,8%га кўпайди. Энг юқори ўсиш суръатлари Сирдарё вилоятида 52,5% кузатилди.
Барқарор ижобий динамика, шунингдек, Жиззах, Тошкент, Навоий ва Наманган вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида қайд этилди, ушбу ҳудудларда тушумлар ўртача 30,7%га ўсди.
Ташқи иқтисодий кўрсаткичлар таҳлилига кўра, товарлар экспорти 17,5%га ошди. Экспорт етказиб беришнинг энг сезиларли ўсиши Сурхондарё вилоятида деярли 80%ни, шунингдек, Самарқанд вилоятида 30%ни ташкил этди.
Шу билан бирга, кредитлаш ҳажмида ҳам сезиларли ўсиш кузатилди. Йил давомида тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми 35,8%га ошди. Энг юқори ўсиш Сирдарё (71,1%), Самарқанд (46,6%), Андижон (43,8%) ва Бухоро вилоятларида (43,2%) қайд этилди.
Шунингдек, Наманган ва Навоий вилоятларида кредитлашнинг ўсиш суръатлари 38%дан юқори бўлди.
Хусусий секторнинг фаол ривожланиши янги хўжалик юритувчи субъектлар сонининг сезиларли даражада ортгани билан тасдиқланади. 2025 йилда 79 655 та янги корхона рўйхатга олинди, бу эса ишбилармонлик муҳитининг ижобий эканидан далолат беради.
Энг кўп янги тадбиркорлик субъектлари Тошкент шаҳрида (18 324 та) рўйхатга олинган. Ҳудудлар орасида Тошкент (8 366 та), Хоразм (6 483 та), Самарқанд (6 314 та) ва Фарғона (6 163 та) вилоятлари етакчи бўлди.
Йил давомида Ўзбекистон республика товар-хомашё биржасидаги битимлар ҳажми ўтган йилга нисбатан 22,3%га ошди. Биржа фаоллигининг ўсиши мамлакатнинг аксарият ҳудудларида, айниқса, Бухоро вилоятида кузатилди ва у ерда фаоллик 46,9%га ортди. Шунингдек, Сирдарё, Самарқанд, Жиззах ва Фарғона вилоятларида ўртача 36,5%лик ўсиш қайд этилди.

Центр экономических исследований и реформ представил мониторинг деловой активности регионов Республики Узбекистана за 2025 год.
Анализ подготовлен по оперативным данным Налогового и Таможенного комитетов, Центрального банка и Республиканской товарно-сырьевой биржи.
По итогам года налоговые поступления показали устойчивую положительную динамику, с ростом на 24,3% по сравнению с прошлым годом.
Наиболее заметное увеличение поступлений зафиксировано в Навоийской, Сырдарьинской, Ташкентской областях, а также в городе Ташкенте, где темпы роста в среднем составили около 40%.
Поступления по подоходному налогу по республике выросли на 19,9%, имущественному – на 17,8%, земельному – на 22,2%.
Таможенные платежи увеличились на 20,8% в годовом выражении. Наиболее высокие темпы роста отмечены в Сырдарьинской области – на 52,5%.
Стабильная положительная динамика также отмечена в Джизакской, Ташкентской, Навоийской и Наманганской областях и Республике Каракалпакстан, где поступления в среднем выросли на 30,7%.
По итогам анализа внешнеэкономических показателей экспорт товаров вырос на 17,5%. Наиболее значительный рост экспортных поставок отмечен в Сурхандарьинской – почти на 80%, а также Самаркандской областях – на 30%.
Параллельно отмечается значительный рост кредитования. За год объем выданных кредитов коммерческими банками увеличился на 35,8%. Наиболее высокий прирост отмечен в Сырдарьинской (+71,1%), Самаркандской (+46,6%), Андижанской (+43,8%) и Бухарской областях (+43,2%).
Также в Наманганской и Навоийской областях темпы роста кредитования превысили 38%.
Активное развитие частного сектора подтверждается значительным увеличением числа новых хозяйствующих субъектов. В 2025 года было зарегистрировано 79 655 новых предприятий, что свидетельствует о благоприятном деловом климате.
Наибольшее количество новых субъектов предпринимательства зарегистрировано в г.Ташкенте (18 324). Среди регионов лидерами стали Ташкентская (8 366), Хорезмская (6 483), Самаркандская (6 314) и Ферганская (6 163) области.
За год объём сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже увеличился на 22,3% к прошлому году. Рост биржевой активности был отмечен в большинстве регионов страны, особенно в Бухарской области, где активность выросла на 46,9%. Также прирост отмечен в Сырдарьинской, Самаркандской, Джизакской и Ферганской областях, в среднем на 36,5%.