Бизнес муҳити сўровномаси натижалари: Саноат ва қишлоқ хўжалигида сезирарли силжиш қайд этилган
Асосий тармоқлардаги тикланиш ва истеъмолнинг жонланиши ўрта муддатли истиқболда иқтисодий ўсишнинг драйвери бўлиши мумкин. Шу билан бирга, бизнес муҳити кўрсаткичларида мўтадил динамикага эга бўлиб турган қурилиш ва хизмат кўрсатиш соҳаларида ишбилармонлик муҳитини рағбатлантиришга алоҳида эътибор берилиши керак.
Ишбилармонлик муҳити - бу Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) томонидан 2020 йилдан буён корхоналар ўртасида ўтказилган сўровномалар асосида ҳисоблаб чиқиладиган ойлик таҳлилий кўрсаткич. Корхоналарнинг сўровномаларда иштирок этиши уларга иқтисодий вазиятни расмий статистик маълумотлардан олдин баҳолаш имконини беради ва уларнинг кутилмалари иқтисодий фаолликни белгиловчи асосий кўрсаткичлар ҳисобланади. Бизнес муҳити индексининг ўсиши жорий ҳолат ва келгусидаги кутилмаларнинг ижобий динамикаси билан белгиланди.
Ўзбекистонда бизнес муҳити кўрсаткичи динамикаси
Июнь ойидаги сўров натижаларига кўра, Ўзбекистонда бизнес муҳити яхшилангани қайд этилган. Бизнес муҳити индекси ўтган ойга нисбатан 5 бандга ўсиб, 53 бандни ташкил этган.
Жорий иқтисодий ҳолатни “яхши” деб баҳолаган респондентлар улуши ўтган ойга нисбатан 3 фоиз бандга (ф.б.) ошиб, 40 фоизни ташкил этди. Бу қулай ишбилармонлик муҳитига тадбиркорларнинг ишончи ортганидан далолатдир.
Респондентларнинг 38 фоизи сўнгги 3 ой ичида ўз маҳсулотлари/хизматларига бўлган талаб ошганини қайд этган, бу май ойига нисбатан 4 фоиз бандга юқори. Ушбу динамика иқтисодиётда истеъмолчи фаоллигининг босқичма-босқич тикланаётганидан далолат беради.
Шу билан бирга, респондентларнинг 25% кейинги 3 ой ичида нархларнинг кўтарилишини кутаётгани (бу ўтган ой даражасига билан бир хил), респондентларнинг 10 фоизи эса (ўтган ойга нисбатан 1 фоиз юқори) нархларнинг пасайишини кутаётганлигини билдирган.
Шундай қилиб, инфляцион кутилмалари сақланиб қолаётган бўлсада, ишбилармонлик кайфиятининг яхшиланиши кузатилмоқда: кўпроқ корхоналар мавжуд вазиятни қулай деб баҳоламоқдалар ва талабнинг ошиши кузатилмоқда. Ушбу кўрсаткичлар мамлакатда бизнес фаоллигининг босқичма-босқич тикланаётганидан далолат беради.
Кейинги иқтисодий ўсиш учун зарур шарт-шароитлар
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази онлайн сўровномаси натижаларига кўра, нархлар ошишини қайд этган респондентларнинг улуши ўтган ойга нисбатан 4 фоиз бандга, келажакда нархларнинг ўсишини кутаётганларнинг улуши эса 3 фоиз бандга камайди. Аҳолининг ўртача даромадлари 5%га ошган.
Шу билан бирга, Республика Марказий банки маълумотларига кўра, жорий йилнинг апрель-июнь ойларида хориждан пул ўтказмалари ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 36 фоизга ошган.
Шундай қилиб, бизнес муҳити, истеъмол ва пул ўтказмалари бўйича кузатилган ижобий тенденциялар республикада иқтисодий фаолликни янада тиклаш учун зарур шарт-шароитларни яратмоқда.
Бизнес муҳитининг яхшиланиши билан бир қаторда иқтисодиётнинг айрим тармоқларида ижобий тенденция кузатилмоқда.
Шундай қилиб, саноатда ишбилармонлик муҳитининг кўрсаткичи 37 дан 55 бандгача, қишлоқ хўжалигида - 52 дан 55 бандгача ўсди.
Шу билан бирга, қурилиш ва хизмат кўрсатиш соҳаларида ишбилармонлик муҳитининг кўрсаткичлари деярли ўзгармади ҳамда мос равишда 37 ва 52 бандни ташкил этган, бу иқтисодиёт тармоқларининг бир хил бўлмаган тикланишидан далолат беради.
Қишлоқ хўжалигида 3 ой давомида бандликнинг ўсишини қайд этган корхоналарнинг улуши 28% дан 31%гача ўсди, барқарор талабни кутаётганларнинг улуши эса деярли ўзгармади - 29%га нисбатан 28%.
Саноатда сезиларли яхшиланиш кузатилмоқда: жорий ҳолатини "яхши" деб баҳолаганлар улуши 29%дан 38%гача, талабнинг ўсишини қайд этганлар эса - 31%дан 35%гача ошган. Бундан ташқари, нархларнинг пасайишини кутаётганларнинг улуши 7%дан 9%гача ошган.
Қурилишдаги кўрсаткич янада барқарор: ҳозирги ҳолатни "яхши" деб баҳолаганлар улуши деярли ўзгармади - май ойида 37%га нисбатан 36%. Шу билан бирга, бизнес шароитининг яхшиланишини кутаётганлар улуши сезиларли даражада ошди - 69%дан 73%гача.
Худди шундай тенденциялар хизмат кўрсатиш соҳасида ҳам кузатилмоқда: ҳозирги вазиятни "яхши" деб баҳолаган тадбиркорларнинг улуши 39% дан 42% гача, келажакда бизнес ўсишини кутаётганлар эса 73% дан 74% гача ошган. Шу билан бирга, хизматларга талаб май ойида 39% дан июнь ойида 41% гача ошди.
Тадбиркорликни ривожлантиришдаги асосий тўсиқлар ҳақида
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази таҳлили натижаларига кўра, Ўзбекистонда тадбиркорлик субъектларини тадбиркорликни ривожлантиришдаги асосий тўсиқлар сифатида молиялаштириш ва солиқ маъмуриятчилигидаги муаммоларни кўрсатишган.
Молиялаштиришни асосий муаммолардан бири сифатида кўрсатган тадбиркорлар улуши май ойидаги 16%дан июнь ойида 15%гача камайди. Шунга қарамай, ушбу муаммо қишлоқ хўжалиги соҳасида энг долзарб бўлиб, таҳлил қилинган даврда молиялаштириш муаммоларига дуч келган тадбиркорлар улуши 17%дан 25%гача ошган.
Шу тариқа, молиялаштириш муаммоларига дуч келган тадбиркорлар улушининг бироз пасайиши ва бошқа соҳаларда бироз ўсиши кузатилди.
Электр ва газ таъминоти каби инфратузилма билан боғлиқ муаммолар тадбиркорлик субъектлари орасида, айниқса, саноат тармоғидагилар учун тобора долзарб бўлиб бормоқда.

Восстановление ключевых секторов и оживление потребления могут стать драйверами экономического роста в среднесрочной перспективе. Вместе с тем, особое внимание следует уделить стимулированию деловой активности в строительстве и сфере услуг, где пока наблюдается более сдержанная динамика.
Бизнес-климат — это ежемесячный аналитический индикатор, рассчитываемый Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) на основе опросов предприятий с 2020 года.
Участие компаний в опросах позволяет оценить экономическую ситуацию раньше официальной статистики, а их ожидания представляют опережающие индикаторы активности. Рост сводного бизнес-климата определялся позитивной динамикой текущих оценок и ожиданий.
Динамика индикатора бизнес-климата в Узбекистане
По результатам июньского опроса, в Узбекистане отмечено улучшение бизнес-климата. Сводный индикатор бизнес-климата вырос на 5 пунктов относительно прошлого месяца и составил 53 пункта.
Доля респондентов, оценивающих текущую экономическую ситуацию как «хорошую», увеличилась на 3 процентных пункта (п.п.) по сравнению с предыдущим месяцем, достигнув 40%. Это свидетельствует о росте уверенности предпринимателей в благоприятности деловой среды.
38% опрошенных отметили увеличение спроса на свою продукцию/услуги за последние 3 месяца, что на 4 п.п. превышает показатель мая. Данная динамика указывает на постепенное восстановление потребительской активности в экономике.
В то же время, 25% респондентов ожидают роста цен в ближайшие 3 месяца, что соответствует уровню предыдущего месяца. Вместе с тем, доля предпринимателей, прогнозирующих снижение цен, увеличилась на 1 п.п., достигнув 10%.
Таким образом, наблюдается улучшение настроений в бизнес-среде: больше компаний оценивают текущую ситуацию как благоприятную, отмечается рост спроса, хотя сохраняются инфляционные ожидания. Данные показатели указывают на постепенное восстановление деловой активности в стране.
Предпосылки для дальнейшего экономического роста
Согласно результатам онлайн-опроса ЦЭИР, доля респондентов, отметивших рост цен, снизилась на 4 п.п. по сравнению с предыдущим месяцем, а доля ожидающих повышения цен в будущем уменьшилась на 3 п.п. Средние доходы населения выросли на 5%.
Вместе с тем, по данным Центрального банка республики, объем денежных переводов из-за рубежа в апреле-июне т.г. увеличился более чем на 36% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Таким образом, наблюдаемые позитивные тенденции в бизнес-среде, потребительском секторе и денежных переводах создают предпосылки для дальнейшего восстановления экономической активности в республике.
Помимо общего улучшения деловой активности, наблюдается положительная динамика в отдельных секторах экономики.
Так, индикатор бизнес-климата в промышленности вырос с 37 до 55 пунктов, сельском хозяйстве - с 52 до 55 пунктов.
В то же время, показатели бизнес-среды в строительстве и сфере услуг практически не изменились и составили 37 и 52 пункта соответственно, что говорит о неравномерном восстановлении секторов экономики.
В сельском хозяйстве доля компаний, отметивших рост занятости за 3 месяца, увеличилась с 28% до 31%, в то время как доля ожидающих стабильного спроса практически не изменилась - 29% против 28%.
В промышленности наблюдается более заметное улучшение: доля оценивающих ситуацию как «хорошую» выросла с 29% до 38%, а зафиксировавших рост спроса - с 31% до 35%. Кроме того, доля ожидающих снижения цен увеличилась с 7% до 9%.
В строительстве картина более стабильная: доля оценивающих текущее состояние как «хорошее» практически не изменилась - 36% против 37% в мае. Вместе с тем, существенно выросла - с 69% до 73% - доля ожидающих улучшения бизнес-условий.
Аналогичные тенденции наблюдаются в сфере услуг: доля предпринимателей, оценивающих текущую ситуацию как «хорошую» увеличилась с 39% до 42%, а ожидающих роста бизнеса в будущем - с 73% до 74%. При этом спрос на услуги вырос с 39% в мае до 41% в июне.
О барьерах в ведении бизнеса
По результатам анализа ЦЭИР, бизнес в Узбекистане все еще сталкивается с трудностями, связанными с доступом к финансированию и налоговым администрированием.
Доля предпринимателей, указавших финансирование как одну из основных проблем, сократилась с 16% в мае до 15% в июне. Тем не менее этот вопрос остро стоит в сельскохозяйственном секторе, где доля предпринимателей, столкнувшихся с проблемами финансирования, выросла с 17% до 25% за анализируемый период.
Т.о. отмечено небольшое снижение доли предпринимателей, столкнувшихся с проблемами финансирования и незначительный рост по остальным направлениям.
Проблемы, связанные с инфраструктурой, такие как электроснабжение и газоснабжение, становятся все более актуальными для предпринимателей, особенно в промышленном секторе.