Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази: Май ойи якунларига кўра иқтисодий ўсиш суръати ҳудудлар бўйича барқарор даражада сақланиб қолди
Марказий банк, Солиқ ва Божхона қўмиталари ҳамда Республика товар-хомашё биржаси томонидан тақдим этилган тезкор маълумотлар асосида Ўзбекистон Республикасининг барча ҳудудларида ҳар ойда тадбиркорлик фаолияти комплекс таҳлили ўтказилади.
Мониторинг натижаларига кўра, май ойида республикадаги солиқ тушумлари ижобий динамикани кўрсатди ва ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 18%га ошди. Ҳудудлар кесимида солиқ тушумлари таҳлили бир қатор ижобий тенденцияларни кўрсатди.
Тошкент (52,8%), Сирдарё (37,9%), Наманган (37,5%), Андижон (36,7%), Бухоро (34,7%), Фарғона (31,8%га) вилоятларида, шунингдек, пойтахтда 45,1%га сезиларли ўсиш кузатилди.
Солиқ тушумларининг кўпайиши товар ва хизматлар ишлаб чиқариш ҳажмининг кенгайиши, бизнес даромадларининг ортиши ва аҳоли бандлигининг ўсишидан далолат беради.
Хусусан, даромад солиғи тушумлари 17,1%га ошган бўлиб, бу меҳнат бозоридаги фаоллик, иш ҳақи миқдорининг ўсиши ва аҳоли харид қобилиятининг кучайиши билан бевосита боғлиқ.
Мулк солиғи 18,7%га ўсди, ер солиғи тушумларининг 17,2%га ошгани янги ер майдонларининг хўжалик фаолиятига жалб этилаётгани билан изоҳланади ва бу қишлоқ хўжалиги, саноат ва логистика соҳаларида жадал ривожланишга ишора қилади.
Ташқи иқтисодий фаолият соҳасида ҳам солиқ тушумлари сезиларли даражада ошган — божхона тўловлари бўйича тушумлар 14,3%га кўпайди. Бу кўрсаткич халқаро савдо ҳажмларининг ўсиши, экспорт салоҳиятининг кенгайиши ҳамда жаҳон иқтисодиётига интеграция жараёнларининг чуқурлашувини тасдиқлайди.
Айниқса, Сирдарё вилоятида божхона тўловлари 138,4%га, Қорақалпоғистон Республикасида эса 50,2%га ошгани қайд этилган. Ўртача, аммо барқарор ўсиш Навоий (30,5%), Тошкент (16,2%), Наманган (13,5%) вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида (18,4%) қайд этилди.
Божхона тушумларининг ўсиши бир қатор муҳим йўналишлар бўйича импорт ҳажмининг ошиши билан боғлиқ: жумладан, асбоб-ускуналар, металлар, озиқ-овқат маҳсулотлари, кимё, пластмасса ва каучук, ёғоч, қоғоз, қурилиш материаллари, тамаки маҳсулотлари ва ўсимлик маҳсулотлари.
Жорий йилнинг май ойида товарлар экспорти ижобий динамикани сақлаб қолди ва ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 6%га ошди. Экспортнинг энг сезиларли ўсиши Сурхондарё (74,1%), Самарқанд (41,7%), Хоразм (27,3%) ва Наманган (18,9%) вилоятларида қайд этилди.
Шу билан бирга, инвестиция фаоллигининг ўсишини акс эттирадиган муҳим кўрсаткич — кредитлаш ҳажми ҳам сезиларли даражада ошган.
Май ойи давомида тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 45,8%га кўпайди. Айниқса, Сирдарё (88,7%), Навоий (52,1%), Қашқадарё (48,1%), Наманган (46,4%), Сурхондарё (34,9%) вилоятлари ва Тошкент шаҳрида (60,8%) кредит бериш ҳажмининг кескин ўсиши кузатилган.
Хусусий секторнинг жадал ривожланаётгани янги хўжалик юритувчи субъектлар сонининг кескин кўпайиши орқали ҳам ўз аксини топган. Май ойида 34 мингдан ортиқ янги корхоналар рўйхатдан ўтгани мамлакатдаги тадбиркорлик муҳитининг яхшиланиб бораётгани ва давлат томонидан кўрсатилаётган қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларининг самарадорлигидан далолат беради. Янги ташкил этилган субъектлар сони бўйича Тошкент (3 405), Хоразм (2 909), Фарғона (2 866), Самарқанд (2 530) вилоятлари ва Тошкент шаҳри (7 830) пешқадам ҳисобланади.
Бундан ташқари, товар-хом ашё биржасидаги фаолиятда ҳам ижобий ўсиш кузатилди. Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон Республикаси товар-хом ашё биржасида тузилган битимлар ҳажми 35,8 фоизга ошди.
ЎзРТХБ айланмасининг ўсиши корхоналарнинг очиқ ва шаффоф харид механизмларини кенгроқ қўллашга интилаётганини, харажатларни қисқартириш ва етказиб бериш барқарорлигини таъминлашга интилаётганини кўрсатади. Энг юқори ўсиш Қашқадарё (83,4%), Жиззах (62,6%), Сирдарё (60,5%), Сурхондарё (59,5%) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (65,9%) кузатилди.

На основе оперативных данных представляемыми Центральным банком, Налоговым комитетом, Таможенным комитетом, и Республиканской товарно-сырьевой биржей, Центр экономических исследований и реформ ежемесячно проводит комплексный анализ бизнес-активности по всем регионам Республики Узбекистан.
По итогам мониторинга, в мае налоговые поступления в республике демонстрируют положительную динамику, увеличившись на 18% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Анализ региональной структуры налоговых поступлений выявил ряд позитивных тенденций.
Значительный рост был отмечен в Ташкентской (на 52,8%), Сырдарьинской (на 37,9%), Наманганской (на 37,5%), Андижанской (на 36,7%), Бухарской (на 34,7%), Ферганской (на 31,8%) областях, а также в столице, на 45,1%.
Рост налоговых поступлений говорит о расширении выпуска товаров и услуг, увеличении доходов бизнеса и повышении занятости.
Так, поступления по подоходному налогу выросли на 17,1%, что напрямую указывает на расширение занятости, рост заработных плат и увеличение покупательской способности населения.
Налоги на имущество увеличились на 18,7%, увеличение поступлений от земельного налога на 17,2% связано с вовлечением новых территорий в хозяйственный оборот, и указывает на активное развитие сельского хозяйства, промышленности и логистики.
Значительный рост зафиксирован и в сфере внешнеэкономической деятельности: поступления по таможенным платежам увеличились на 14,3%. Этот показатель подтверждает рост объемов международной торговли, расширение экспортного потенциала и усиление интеграции в глобальные экономические процессы.
Особенно высокий темп роста таможенных поступлений зафиксирован в Сырдарьинской области, где они увеличились на 138,4%, а также в Республике Каракалпакстан – на 50,2%. Умеренный, но стабильный рост отмечен в Навоийской (30,5%), Ташкентской (на 16,2%), Наманганской (на 13,5%) областях и в городе Ташкенте (на 18,4%).
Увеличение таможенных поступлений обусловлено ростом импорта по ряду ключевых направлений, включая оборудование, металлы, продукты питания, химию, пластмассы и резину, древесину, бумагу, строительные материалы, табачные изделия и продукцию растениеводства.
В мае т.г. экспорт товаров продолжил демонстрировать положительную динамику, увеличившись на 6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Наиболее значительный рост экспорта зафиксирован в Сурхандарьинской (на 74,1%), Самаркандской (на 41,7%), Хорезмской (на 27,3%), Наманганской (на 18,9%) областях.
Параллельно с этим отмечен значительный рост объемов кредитования, что является важным показателем активизации инвестиционной деятельности.
За месяц объем выданных кредитов увеличился на 45,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Существенный рост выдачи кредитов отмечен в Сырдарьинской (на 88,7%), Навоийской (на 52,1%), Кашкадарьинской (на 48,1%), Наманганской (на 46,4%), Сурхандарьинской (на 34,9%) областях и в городе Ташкенте (на 60,8%).
Активное развитие частного сектора подтверждается значительным увеличением числа новых хозяйствующих субъектов. В течение мая было зарегистрировано более 34 тысяч новых предприятий, что свидетельствует о благоприятном деловом климате и успешной реализации программ поддержки предпринимательства. Наибольшее количество новых субъектов зарегистрировано в Ташкентской (3 405), Хорезмской (2 909), Ферганской (2 866), Самаркандской (2 530) областях и в городе Ташкенте (7 830).
Дополнительно, положительная динамика наблюдается в сфере товарно-сырьевых биржевых торгов. Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период увеличился на 35,8%.
Рост оборота УзРТСБ демонстрирует, что предприятия всё активнее используют открытые и прозрачные механизмы закупок, стремясь сократить издержки и обеспечить стабильность поставок. Заметный рост наблюдался в таких регионах как Кашкадарьинская (на 83,4%), Джизакская (на 62,6%), Сырдарьинская (на 60,5%), Сурхандарьинская (на 59,5%) области, а также в Республике Каракалпакстан (на 65,9%).