Ўтган йили янги коронавирус инфексиясининг тарқалиши дунё мамлакатлари иқтисодиётига салбий таъсир кўрсатди ва бу Ўзбекистон иқтисодиётини четлаб ўтмади. Пандемиядан сўнг Ўзбекистон иқтисодиёти кучли иқтисодий ўсиш траекториясига кириб, шу билан бир қаторда ўзининг таркибий позицияларини яхшилаб бормоқда. Давлат томонидан иқтисодиётнинг барча соҳаларини қўллаб-қувватлашга қаратилган кенг кўламли чора-тадбирлар Ўзбекистонда иқтисодиётнинг қайта тикланишини ва ишбилармонлик фаолияти динамикасининг ўсишини таъминлади. Карантин чекловлари ҳамон амалда бўлишига қарамай, жорий даврда ўтган йилнинг шу даврига нисбатан юқори ишбилармонлик фаоллиги кузатилди.
Коронавирус пандемиясининг дунё бўйлаб тарқалиши оқибатида юзага келган инқироз шароитида мамлакатдаги иқтисодий вазиятни баҳолаш учун Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) мутахассислари ҳар ойда тадбиркорлик фаолияти ҳолати мониторингини вилоят ва туман миқёсида олиб бормоқда.
Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, жорий йилнинг 1 январидан 31 июлигача бўлган даврда республика солиқ тушумлари ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 31,9 фоизга ошди. Шу билан бирга, Қашқадарё (42,8%), Навоий (39,8%), Хоразм (39,1%), Самарқанд (33,9%), Тошкент (33,8%) вилоятлари ва Тошкентда (39,6%) солиқ тушумларининг сезиларли даражада ўсиши қайд этилди.
Солиқ тушумларининг кўпайиши маъмурий органлар билан ўзаро муносабатларнинг осонлашуви, электрон ҳужжат айланиши ва камроқ текширишларга ўтиш орқали амалга оширилди-буларнинг барчаси яхши бизнес муҳитини яратди. Бошқача айтганда, шаффофлик ташаббуслари солиқ органлари билан ишлашни осонлаштиради. Буларнинг барчаси ишбилармонлик фаолияти ва барқарор иқтисодий ўсиш ҳолатининг яхшиланишини кўрсатади.
Таҳлил қилинган давр учун божхона тўловлари бўйича тушумлар 49,4 фоизга ошди. Даромаднинг энг катта ўсиши Жиззах (5,5 баробар), Сирдарё (2,8 баробар), Хоразм (2,1 баробар), Фарғона (89,6 фоиз), Самарқанд (85,0 фоиз) вилоятларида, Тошкент шаҳри (38,2%) ва Қорақалпоғистон Республикаси (37,9%) да кузатилди.
Божхона тўловларидан тушган даромад миқдори ташқи савдо интеграциясида давлатнинг иштирок этиш даражасини кўрсатади. Импорт ҳажмининг ортиб бориши ички талабнинг ўсиб бориши ва давлат бюджетига даромадларнинг кўпайишини кўрсатади. Асосий импорт қилинадиган товарлар машина ва транспорт ускуналари, саноат маҳсулотлари, кимё ва озиқ-овқат маҳсулотлари ҳамда ҳайвонлардир. Импортнинг умумий таркибида ускуналарнинг устунлиги Ўзбекистон иқтисодиётига инвестицияларнинг оқибатидир.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, йил бошидан буён товарлар экспортининг ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 39,3 фоизга ошган. Товарлар экспорти ҳажмининг ўсиши Андижон (72,8%), Сирдарё (70,9%), Бухоро (70,8%), Жиззах (67,8%), Тошкент (61,2%) вилоятлари, Тошкент шаҳри (43,0%) ва Қорақалпоғистон Республикасида (30,4%) тўғри келди.
Ички талабнинг ошиши ва экспортни рағбатлантиришнинг янги самарали ва бизнесга йўналтирилган усулларини жорий этилиши экспорт ҳажмининг ўсишига ёрдам берди. Яқинда мамлакатимизда саноат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини экспорт қилишга қаратилган тадбиркорлик фаолиятини рағбатлантиришнинг янги усулларини ишга тушириш бошланди. Шу билан бирга, яқинда жаҳон савдосига интеграция яхшиланди ва бу экспортнинг ўсишига ёрдам беради. Таҳлиллар шуни кўрсатдики, саноат, озиқ-овқат маҳсулотлари ва кимёвий моддалар экспорти жадал ўсиб бормоқда.
Таҳлил қилинган давр учун тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми 29,3 фоизга ошди. Берилган кредитлар ҳажмининг энг катта ўсиши Навоий (44,0%), Наманган (38,7%), Тошкент (35,2%), Бухоро (34,4%), Сурхондарё (34,3%) вилоятларида ҳамда Тошкент шаҳри (41,2%) ва Қорақалпоғистон Республикасида (30,3%) кузатилмоқда.
Бу талабни қондириш учун ички талабнинг ўсиб бориши билан бирга кредит ресурсларининг ҳажми ҳам ўсиб бормоқда. Бундан ташқари, имтиёзли кредитлар ва субсидиялар бериш тартиб-таомилларининг соддалаштирилиши ажратилаётган кредитлар ҳажмини оширишда муҳим рол ўйнади, бу эса юридик шахслар фаолиятининг ҳамда жисмоний шахслар даромадининг ошишини кўрсатади, натижада иқтисодий жараённи тезлаштириш ва тадбиркорлик тузилмалари фаолиятини яхшилашга туртки беради. Дарҳақиқат, тадбиркорлик фаолияти сўровига респондентларнинг аксарияти қулай вақтларни кутишга ҳожат йўқ, деб ҳисоблайди - ҳозир Ўзбекистонда бизнесни ривожлантириш ва кенгайтириш учун энг мақбул вақт.
Бу даврда 59 247 та янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилиб, уларнинг энг кўпи Қашқадарё (6 848), Самарқанд (6 116), Фарғона (5 235), Тошкент (5 018) вилоятлари ва Тошкент (10 221) шаҳрида рўйхатга олинган.
Таҳлил этилаётган даврда Ўзбекистон республика товар-хомашё биржасида тузилган битимлар ҳажми 54,7 фоизга ўсди. Биржа фаоллигининг сезиларли даражада ўсиши Бухоро (86,1 фоизга), Тошкент (75,2 фоизга), Наманган (57,6 фоизга) вилоятлари ва Тошкент (2,2 баробар) шаҳрида кузатилди.
Ушбу ҳудудларда битимлар ҳажмининг ўсиши минерал ўғитлар, пахта толаси, дизел ёқилғиси, цемент, бензин, катодли мис, қора металлар, техник пахта чигити ва шакар каби товарлар сотувини кўпайтириш орқали таъминланди. Биржада битимлар ҳажмининг ўсиши юридик шахслар фаолиятининг ошишини, жисмоний шахслар даромадининг кўпайишини кўрсатади, бу эса талаб омиллари орқали ишбилармонлик фаолиятининг ўсишига ёрдам беради.
Ўзбекистон иқтисодиёти макроиқтисодий кўрсаткичлар бўйича барқарор иқтисодий ривожланишни таъминлаш йўлидан бормоқда. Бу эса Ўзбекистон пандемия даврида тегишли ислоҳотлар қабул қилиб, миллий иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини оширишга ҳисса қўшганлигини, ишбилармонлик фаоллиги индекси кўрсаткичларида ўз аксини топганлигини кўрсатади. Хўжалик юритувчи субъектларни ривожлантириш, жисмоний шахсларни қўллаб-қувватлаш ва бизнес юритиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижасида ижобий тенденциялар аниқланди. Шундай қилиб, асосий макроиқтисодий кўрсаткичлар глобал пандемия туфайли юзага келган иқтисодий инқироздан кейин сезиларли ижобий тикланишни кўрсатади.
2021 йилда иқтисодиётни босқичма-босқич қайта тиклаш, шунингдек, сеир томонидан ҳар ойда ўтказиладиган Ўзбекистонда бизнес-иқлим ҳолатини баҳолаш бўйича корхоналарнинг сўров натижалари ҳам далолат беради. Тадқиқот мамлакат бўйлаб ишбилармон доираларнинг кайфиятини акс эттиради.

ЦЭИР проанализировал бизнес-активность регионов
Распространение новой коронавирусной инфекции в прошлом году негативно повлияло на экономики стран мира, и это не обошло стороной экономику Узбекистана. После пандемии экономика Узбекистана вступает в устойчивую тенденцию экономического роста, а также улучшает свои структурные позиции. Доступ к инструментам местной государственной поддержки и диалог между бизнесом и государством стали значительными факторами, влияющими на развитие бизнеса в Узбекистане. Несмотря на то, что всё еще действуют карантинные ограничения, в текущем периоде отмечалось высокая деловая активность по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Для оценки экономической ситуации в стране в кризисных условиях, вызванных распространением пандемии коронавируса по всему миру, специалисты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) проводят ежемесячный мониторинг состояния деловой активности на региональном и районном уровнях.
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 января по 31 июля т.г. вырос на 31,9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Кашкадарьинской (на 42,8%), Навоийской (на 39,8%), Хорезмской (на 39,1%), Самаркандской (на 33,9%), Ташкентской (на 33,8%) областях и в г. Ташкент (на 39,6%).
Увеличение налоговых поступлений произошло за счет облегчения взаимодействия с административными органами, перехода на электронный документооборот и меньшего количества проверок - все это создало лучшую бизнес-среду. Другими словами, инициативы по обеспечению прозрачности упрощают операции по общению с налоговыми органами. Все это указывает на улучшение состояния бизнес-активности и устойчивый экономический рост.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 49,4%. Наибольший рост объема поступлений отмечался в Джизакской (в 5,5 раз), Сырдарьинской (в 2,8 раз), Хорезмской (в 2,1 раз), Ферганской (на 89,6%), Самаркандской (на 85,0%) областях, в г. Ташкент (на 38,2%) и в Республике Каракалпакстан (на 37,9%).
Объем поступлений от таможенных платежей указывает на степень участия государства во внешнеторговой интеграции. Увеличенный объем импорта свидетельствует о растущем внутреннем спросе и увеличении поступлений в государственный бюджет. Основными импортируемыми товарами являются машины и транспортное оборудование, промышленные товары, химические продукты и продукты питания, а также животные. Преобладание оборудования в общей структуре импорта является следствием инвестиционных вложений в экономику Узбекистан.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала года увеличился на 39,3% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Рост объемов экспорта товаров обеспечен в Андижанской (на 72,8%), Сырдарьинской (на 70,9%), Бухарской (на 70,8%) Джизакской (на 67,8%), Ташкентской (61,2%) областях, в г. Ташкент (на 43,0%) и в Республике Каракалпакстан (на 30,4%).
Увеличение внутреннего спроса и внедрение новых эффективных и бизнес-ориентированных методов стимулирования экспорта способствовали росту объема экспорта. В последнее время страна инициировала новые способы стимулирования бизнес активностей направленных на экспорт промышленных и агропродовольственных товаров. Вместе с тем в последнее время улучшилась интеграция в мировую торговлю, что способствует увеличению экспорта. Анализ показал, что быстрыми темпами растет экспорт промышленных товаров, пищевых продуктов и химических веществ.
Объем выданных кредитов коммерческих банков за анализируемый период вырос на 29,3%. Наибольший рост объёмов выданных кредитов наблюдается в Навоийской (на 44,0%), Наманганской (на 38,7%), Ташкентской (35,2%), Бухарской (на 34,4%), Сурхандарьинской (на 34,3%) областях, в г. Ташкент (на 41,2%) и в Республике Каракалпакстан (на 30,3%).
Вместе с растущим внутренним спросом, объем кредитных ресурсов растет для удовлетворения этого спроса. Кроме того, упрощение процедур выдачи льготных кредитов и субсидий сыграл важную роль в увеличении объема выделяемых кредитов, что свидетельствует о росте активности юридических лиц, увеличении доходов физических лиц, который дает импульс к ускорению экономического процесса и улучшению деятельности бизнес-структур. Фактически, большинство респондентов исследования деловой активности считают, что не нужно ждать лучших времен - сейчас самое подходящее время для развития и расширения бизнеса в Узбекистане.
В течение данного периода создано 59 247 новых субъектов предпринимательства, наибольшее количество которых зарегистрировано в Кашкадарьинской (6 848), Самаркандской (6 116), Ферганской (5 235), Ташкентской (5 018) областях и в г. Ташкент (10 221).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 54,7%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Бухарской (на 86,1%), Ташкентской (на 75,2%), Наманганской (на 57,6%) областях и в г. Ташкент (в 2,2 раз).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как минеральные удобрения, хлопковое волокно, дизель, цемент, бензин, медь катодная, черные металлы, техническая семена хлопчатника и сахар. Увеличение объема сделок на бирже свидельствует о росте активности юридических лиц и увеличении доходов физических лиц, что способствует повышению деловой активности через спросовые факторы.
Экономика Узбекистана находится на пути обеспечения устойчивого экономического развития с точки зрения макроэкономических показателей. Это показывает, что Узбекистан принял соответствующие реформы во время пандемии, что способствовало повышении конкурентоспособности национальной экономики, которое отражается в показателях индекса деловой активности. Положительные тенденции выявлены в результате принятых мер по развитию хозяйствующих субъектов, поддержке физических лиц и созданию благоприятных условий для ведения бизнеса. Таким образом, показатели экономической активности, несмотря на неблагоприятные мировые конвекторы, свидетельствуют о стабильном характере восстановления экономики в текущем году.