Экспортёрларга ташиш харажатларининг 50 фоизгача қисми қоплаб берилади
Ҳукуматнинг 4 октябрдаги қарорига мувофиқ, Маҳсулотларни экспорт қилишда ташиш харажатларининг бир қисмини компенсация қилиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар бермоқда.
Низомга кўра, экспорт қилувчига компенсация тақдим этилиши учун:
экспорт қилувчи Ўзбекистонда давлат рўйхатига олинган;
маҳсулотлар Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган;
маҳсулотлар Ўзбекистон билан чегарадош бўлмаган давлатларга экспорт қилинган (Афғонистонга экспорт қилинган ва қонунчиликда назарда тутилган ҳолатлар бундан мустасно);
маҳсулотлар экспорт режимига жойлаштирилган (5000 АҚШ долларигача маҳсулотларнинг почта жўнатмалари орқали экспорти мустасно);
экспорт шартномасида маҳсулотларни етказиб бериш бўйича транспорт харажатлари экспорт қилувчи зиммасига юкланган ва тўловлар экспорт қилувчи томонидан амалга оширилган бўлиши керак.
Ариза ва тегишли ҳужжатлар Экспортни рағбатлантириш агентлигига бевосита, почта орқали ёки электрон шаклда, агентлик веб-сайти орқали тақдим этилади.
Экспорт қилувчи аризаси бўйича компенсация бериш юзасидан қарор (хулоса) ваколатли орган томонидан қабул қилинади. Бунда аризани кўриб чиқиш учун тўлов ундирилмайди.

Экспортерам в Узбекистане компенсируют 50% расходов на логистику
Экспортерам компенсируют часть транспортных расходов. Соответсвующее Положение о выделении компенсации принято Постановлением правительства страны, сообщает Минюст.
Компаниям, экспортирующим свою продукцию, возместят до 50% транспортных расходов. Для предоставления компенсации необходимы следующие условия:
• экспортер должен быть зарегистрирован в Республике Узбекистан;
• продукция должна быть местного производства;
• экспорт осуществляется в страны, не граничащие с Узбекистаном (исключение — Афганистан и др. случаи, предусмотренные законодательством);
• товар помещен в режим экспорта (исключение — экспорт продукции по почте на сумму до 5 тыс. долларов США);
• в экспортном контракте транспортные расходы по доставке продукции должны возлагаться на экспортера, который должен осуществлять платежи.
Заявку и документы на получение субсидии предоставляются в Агентство продвижения экспорта по почте или в электронном виде через сайт агентства.
Решение о предоставлении компенсации принимается компетентным органов. Плата за рассмотрение заявки не принимается.