Aпрель ойида Ўзбекистонда инфляция 1,5 фоизни ташкил этди
Ўзбекистон Давлат статистика қўмитаси истеъмол соҳасидаги инфляцияни 2021 йилнинг тўрт ойи давомида ҳисоблаб чиқди.
Озиқ-овқат маҳсулотлари нархлари ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 13,6 фоизга ўсди. 2019 ва 2020 йиллардаги таҳлиллар шуни кўрсатадики, 2019 йилда озиқ-овқат инфляцияси 2018 йилнинг мос даврига нисбатан 16 фоизни, 2020 йилнинг тўрт ойида эса 19,1 фоизни ташкил этди.
2021 йил апрель ойида истеъмол бозорида товарлар ва хизматлар ўртача 1,5% га қимматлашди, деб хабар беради Давлат статистика қўмитаси. Йил бошидан буён улар учун нархларнинг ўсиши 4,1% ни ташкил этиб, ўртача ойлик қиймати 1% ни ташкил этди. Йиллик ҳисобда (2020 йилнинг апрель ойига келиб) нарх-навонинг ўсиши 10,7% га етди.
Aпрель ойида озиқ-овқат маҳсулотлари 3 фоизга, ноозиқ-овқат маҳсулотлари 0,4 фоизга, хизматлар 0,5 фоизга қимматлашди.
Озиқ-овқатлар ва спиртсиз ичимликлардан 2021 йил апрель ойида нархлар ўсиши бўйича ёғ-
мой маҳсулотлари сезиларли устунлик билан етакчилик қилиб, ой давомида 21,6 % га қимматлашди. Бундан ташқари, мева-сабзавот маҳсулотлари (3,0-4,6 %) ва шакар, қандолат маҳсулотлари ва десертлар (2,4 %) сезиларли даражада қимматлашди.
Озиқ-овқат маҳсулотлари ва спиртли ичимликлар асосий гуруҳлари орасида 2021 йилнинг январь апрелида нархлар ошиши бўйича етакчилик ёғ-мой маҳсулотларига (26,8 %) тегишли бўлди. Етакчи учликка шунингдек, сабзавотлар, илдизмевалилар, плантайнлар ва дуккаклилар (12,9 %)
ҳамда мевалар ва ёнғоқлар (10,8 %) кирди.
Йиллик нисбатда, ёғ-мой маҳсулотлари (1,6 баробар), шакар, қандолат маҳсулотлари ва десертлар (15,3 %), сут, бошқа сут маҳсулотлари ва тухум (14,6 %) ҳамда гўшт маҳсулотлари юқори даражада қимматлашди (14,5 %).
Ҳисоб-китобларга кўра, товарлар ва хизматлар нархлари ошишининг умумий таъсирида ноозиқ-овқат маҳсулотлар таъсири улуши 9,2 % ни, аҳолига пуллик хизматлар таъсири улуши 7,2 % ни ташкил этди.
2021 йилнинг январь-апрелида озиқ-овқат маҳсулотлари 6,2 % га қимматлашиб, 2020 йил мос
давридаги кўрсаткичдан 1,5 фоиз бандга ва 2019 йилдаги мос кўрсаткичдан 1,2 фоиз бандга паст
бўлди.
Йил бошидан турар жойларга хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш учун материаллар 2,9 % га (2020- йил апрелига нисбатан 12,4 %), турар жойларга хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш хизматлари 2,4 % га (15,3 %), совуқ сув ва канализация учун тўловлар 1,6 баробарга (1,9 баробар), кўп қаватли уйларга хизмат кўрсатиш 1,7 % га (2,2 %), чиқиндиларни тўплаш ва олиб кетиш учун тўловлар 1,1 % га (3,2 %) қимматлашган.

Госкомстат Узбекистана подсчитал инфляцию в потребительском секторе за четыре месяца 2021 года.
Цены на продовольствие выросли по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 13,6%. Анализ за 2019 и 2020 год показывает, что в 2019 году продовольственная инфляция по сравнению с соответствующим периодом 2018 года составляла 16%, за четыре месяца 2020 года – 19,1%.
В апреле 2021 года товары и услуги на потребительском рынке в среднем стали дороже на 1,5%, следует из отчёта Государственного комитета по статистике. С начала года повышение цен на них составило 4,1% при среднемесячном значении 1%. В годовом выражении (к апрелю 2020 года) прирост цен достиг 10,7%.
Продовольственные товары в апреле подорожали на 3%, непродовольственные – 0,4%, услуги – 0,5%.
В структуре прироста краткосрочного сводного ИПЦ за апрель 2021 года продолжает доминировать влияние продовольственной инфляции.
Из продуктов питания и безалкогольных напитков по росту цен в апреле 2021 года лидирует:
- масложировая продукция (стала дороже на 21,6%),
- плодоовощная продукция (стала дороже на 3−4,6%),
- сахар (стал дороже на 5,7%).
Из основных групп продуктов питания и безалкогольных напитков по росту цен за январь-апрель 2021 года лидирует:
- масложировая продукция (26,8%).
- овощи, клубнеплоды, плантайны и зернобобовые (12,9%),
- фрукты и орехи (10,8%).
В годовом выражении значительно дороже стала масложировая продукция (в 1,6 раз), сахар (30%), молоко (14,9%) и яйца (26,8%), мясная продукция − говядина с костями (15,3%) и баранина (17,6%).
Согласно расчетам, на долю влияния непродовольственных товаров пришлись 9,2 %, платных услуг населению – 7,2 % от общего влияния роста цен на товары и услуги.
За январь-апрель 2021 года:
Продовольственные товары подорожали на 6,2%.
Более всего подорожали ресторанное и гостиничное обслуживание – на 15,8% по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года.
На 11,5% выросли цены на бытовые товары и услуги, а также услуги здравоохранения.
Транспортные услуги стали дороже на 10,6%.
Предметы домашнего обихода, бытовая техника и текущее обслуживание жилья – на 9%.
Анализ показывает умеренный рост цен на жилищные услуги , воду, электричество, газ и другие виды топлива- на 8%, одежду и обувь- на 7,1%.
Меньше всего подорожали информация и связь – на 3,6%, а также услуги в области образования – на 3,5%.