Инфографика: Хоразм вилоятининг беш йиллик ижтимоий-иқтисодий ривожланиши
Мамлакатимиз бўйлаб амалга оширилганидек, Хоразм вилоятида ҳам кенг кўламли бунёдкорлик ишлари олиб борилди. Қишлоқ хўжалиги, йирик саноат корхоналари, транспорт-коммуникация тизими, кичик бизнес салоҳияти туфайли Хоразм вилояти мамлакатимиз тараққиётида муҳим ўрин тутади.
Кейинги йилларда вилоятда янги корхоналар, кичик бизнес субъектлари, кўп тармоқли фермер хўжаликлари ташкил этилди. Туризм, тўқимачилик саноати, балиқчилик, паррандачилик, ирригация ва бошқа соҳаларда истиқболли лойиҳалар амалга оширилди. Уй-жойлар, шифохоналар, мактаблар ва болалар боғчалари қурилди. Кўплаб лойиҳаларни амалга ошириш давом этмоқда.
2017-2020 йиллар давомида вилоят ялпи ҳудудий маҳсулоти (ЯҲМ) 17% га ошиб, 21,6 триллион сўмни, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 2,8 триллион сўмдан 9,6 триллион сўмгача (ўсиш 46%) ошди.
Тўқимачилик, автомобилсозлик, электротехника ва озиқ-овқат саноати, сайёҳлик, хизмат кўрсатиш ва иссиқхоналар Хоразм вилоятининг асосий "ўсиш нуқталари" сифатида белгиланган.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш 6,7% га, 2016 йилдаги 7,7 трлн. сўмдан 2020 йилда 17 трлн. сўмгача ўсди.
Вилоятда фаолият кўрсатаётган корхоналар сони 2016 йилдаги 19,4 мингдан 2020 йилда 24,1 минггача 25% га ўсди.
Инфратузилмани ривожлантириш соҳасида 2016-2020 йилларда 50 км газ қувурлари ва 3 304 км сув таъминоти тармоқлари ётқизилди.
Ўтган беш йил мобайнида Хоразм вилоятида 109 мингга яқин иш ўрни яратилди.
Шу давр мобайнида вилоятда 3 930 минг квадрат метр уй-жой фойдаланишга топширилди, мактабгача таълим муассасаларида 12,3 минг, мактабларда 45,9 минг, шифохоналарда 2,2 минг ўринга мўлжалланган коекалар ташкил этилди.
Хоразм вилоятида умумий қиймати 9,3 трлн. сўмлик 685 инвестиция лойиҳаси амалга оширилиб, 14 909 янги иш ўрни яратилади.

Инфографика: Социально-экономическое развитие Хорезмской области за пять лет
Как и по всей стране, в Хорезмской области осуществляется масштабная созидательная работа. Благодаря сельскому хозяйству, крупным промышленным предприятиям, транспортно-коммуникационной системе, потенциалу малого бизнеса Хорезмская область играет важную роль в развитии страны.
За последние годы в области созданы новые предприятия, субъекты малого бизнеса, многопрофильные фермерские хозяйства. Реализованы перспективные проекты в сферах туризма, текстильной промышленности, рыбоводства, птицеводства, ирригации и других. Построены жилые дома, больницы, школы и детские сады. Продолжается реализация множества проектов.
Валовой внутренний продукт региона (ВРП) за 2017-2020 гг. увеличился на 17% составил 21,6 трлн сумов, промышленное производство выросло с 2,8 трлн сумов до 9,6 трлн. сумов (рост 46%).
Текстильная, автомобильная, электротехническая и пищевая промышленность, туризм, услуги, тепличное хозяйство определены основными «точками роста» Хорезмской области.
Производство сельского хозяйства увеличилось на 6,7%, с 7,7 трлн сумов в 2016 году до 17 трлн сумов в 2020 году.
Число действующих предприятий в регионе выросло на 25% с 19,4 тыс. в 2016 году до 24,1 тыс. в 2020 году.
В сфере развития инфраструктуры за 2016-2020 гг. было проложено 50 км газопроводных и 3 304 км водопроводных сетей.
За пять лет в Хорезмской области было создано порядка 109 тыс. рабочих мест.
За этот же период в области введено в строй 3 930 тыс. кв.м. жилья, создано 12,3 тыс. мест в дошкольных учреждениях, 45,9 тыс. мест в школах, 2,2 тыс. больничных коек.
В Хорезмской области будет реализовано 685 инвестиционных проектов общей стоимостью 9,3 трлн сум, что позволит создать 14 909 новых рабочих мест.