Жиззах вилоятининг 2022 йил учун маҳаллий бюджети таркиби (+инфографика)
Жиззах вилоятининг 2022 йил учун маҳаллий бюджет харажатлари 2 551,8 млрд. сўм режалаштирилган бўлиб, ушбу харажатларнинг 68 фоизи (1 727,2 млрд. сўм) вилоят маҳаллий бюджети даромадлари ҳисобидан, 32 фоизи (824,6 млрд. сўм) эса республика бюджетидан ажратиладиган тартибга солувчи бюджетлараро трансфертлар ҳисобидан қопланиши режалаштирилган.
2022 йилда Ялпи ҳудудий маҳсулот 24 трлн. сўм бўлиши режа қилиниб, 2021 йилга нисбатан 6,8 фоизга ўсиши кўрсатиб ўтилган. ЯҲМ 2023 йилда 6 фоизга ва 2024 йилда 6,1 фоизга ўсиши мўлжалланган.
Вилоятнинг асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари ҳисобланган саноат соҳасининг ўсиш суръати 2022 йилда 107,4%, қишлоқ хўжалиги соҳасининг ўсиш суръати 103,5% ҳамда чакана товар айланмасининг ўсиш суръати 119,3% бўлиши режалаштирилган.
Вилоят бюджетининг даромад қисми юридик шахслардан олинадиган даромад солиғи, жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи (қисман), давлат божлари, жарималар, йиғимлар, мобил алоқа хизмати, алкогол ва тамаки маҳсулотлари акциз солиғидан тегишли равишда ўтказиб бериладиган даромадлар ҳисобидан шаклланади.
2022 йилда вилоят бюджетидан ташкилот ва муассаларга тақсимланган маблағлар миқдори 976,4 млрд. сўмни ташкил қилади. Энг кўп маблағ олувчи ташкилотлар – Давлат ҳокимият органлари (ташкилот ва муассалар учун тақсимланган маблағларнинг 30,3%и), Соғлиқни сақлаш бошқармаси (28,2%), Ирригация тизимлари ҳавза бошқармаси (28,2%), Халқ таълими бошқармаси (6,6%), Туризм ва спорт бошқармаси (2,8%), Маданият бошқамаси (2,6%) ҳисобланади.
Жисмоний шахслар бўйича (деҳқон хўжалигини юритиш учун берилган қишлоқ хўжалигига мўлжаллаган ерлардан ташқари) мутлоқ миқдорда 1 м2 учун белгиланган базавий солиқ ставкаларига нисбатан киритилаётган камайтирувчи ва оширувчи коэффициентлар туманлар кесимида ҳам тасдиқланган. Жумладан, Арнасой, Зафаробод, Мирзачўл, Фориш ва Янгиобод туманларида 1 кв. метр учун 260 сўм сифатида 1 коэффициент белгиланган бўлиб, Зомин туманида 1,03, Ғаллаорол туманида 1,1 коэффицент, Жиззах шаҳрида эса энг кўп 1,65 коэффициент белгиланган.
Қишлоқ хўжалиги учун мўлжалланмаган ерлар учун юридик шахслар бўйича мутлақ миқдорда 1 гектар ер учун белгиланган базавий солиқ ставкасига киритилаётган камайтирувчи ва оширувчи коэффициентлар ҳам Арнасой, Зафаробод, Мирзачўл, Фориш ва Янгиобод туманларида 1 га ер майдони учун 29 минг сўм белгиланиб, энг кўп Жиззах шаҳри учун 1,25 (36,3 минг сўм) коэффициент белгиланган.

Инфографика: Структура местного бюджета Джизакской области на 2022 год
Расходы местного бюджета Джизакской области на 2022 год составили 2 551,8 миллиарда сумов. 68% (1 727,2 млрд сумов) этих расходов будут покрыты за счет доходов местных бюджетов, а 32% (824,6 млрд сумов) - за счет выравнивающих межбюджетных трансфертов из республиканского бюджета.
В 2022 году валовой региональный продукт (ВРП) прогнозируется на уровне 24 трлн сумов, увеличившись на 6,8% по сравнению с 2021 годом. Прогнозируется рост ВРП на 6% в 2023 году и на 6,1% в 2024 году.
Темп роста промышленности, являющейся основным макроэкономическим показателем области, в 2022 году планируется на уровне 107,4%, сельского хозяйства – 103,5%, розничного товарооборота – 119,3%.
Доходная часть областного бюджета формируется за счет доходов от налога на прибыль, НДФЛ (частично), государственной пошлины, штрафов, сборов, услуг мобильной связи, акцизов на алкогольную и табачную продукцию.
В 2022 году объем средств, направляемых из областного бюджета организациям и учреждениям, составит 976,4 млрд сумов. Крупнейшими получателями являются органы государственной власти (30,3% средств, выделяемых организациям и учреждениям), управление здравоохранения (28,2%), управление ирригационного хозяйства (28,2%), управление народного образования (6,6%), управление туризма и спорта (2,8%), управление культуры (2,6%).
Установлены понижающие и повышающие коэффициенты за 1 м2 для физических лиц (кроме земель сельскохозяйственного назначения) к ставкам основных налогов. В частности, в Арнасайском, Зафарабадском, Мирзачульском, Форишском и Янгиабадском районах коэффициент установлен в размере 260 сумов (коэффицент – 1,0) за 1 квадратный метр, в Зааминском районе - 1,03, в Галлаорольском районе - 1,1, в городе Джизака - 1,65 сум.
Понижающий и повышающий коэффициенты для земель несельскохозяйственного назначения, включаемых в абсолютную базовую ставку налога за 1 га земли для юридических лиц, также установлен в размере 29 000 сумов за 1 га в Арнасайском, Зафарабадском, Мирзачульском, Форишском и Янгиабадском районах, наибольший коэффициент установлен для г.Джизака в размере 1,25 (36,3 тыс. сум).