Касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш учун кредитлар қандай ажратилади
Президентнинг "Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш тизимини такомиллаштириш ва тадбиркорликни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида" 2020 йил 13 октябрдаги қарорига мувофиқ қуйидаги низомлар тасдиқланди:
- ёшлар ва хотин-қизларни касб-ҳунар ҳамда тадбиркорликка ўқитиш дастурларида иштирок этувчи нодавлат таълим ташкилотларининг электрон реестрини шакллантириш, уларнинг ўқитишга сарфланган харажатларини компенсация қилиш тартиби тўғрисидаги низом;
- тадбиркорлик ташаббусига эга жисмоний шахслар, шу жумладан, ёшлар ва хотин-қизларга микрокредитлар ажратиш тартиби тўғрисидаги низом;
- ёшлар ва хотин-қизларни тадбиркорликка ўқитиш ва унга жалб қилиш лойиҳаларини амалга оширадиган ННТни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тартиби тўғрисидаги низом.
Ёшлар ва хотин-қизларни касб-ҳунар ва тадбиркорлик кўникмаларига ўқитишни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш учун:
- Тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги ва Тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги Бизнес ва тадбиркорлик олий мактаби томонидан белгиланган дастурлар ва талаблар асосида ташкил этилган ўқув курсларини тамомлаган ҳар бир битирувчи (ёшлар, хотин-қизлар) учун касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш бўйича нодавлат таълим ташкилотларига сарфланган харажатларнинг 70%и, бироқ ҳар бир битирувчига 1 млн сўмдан ортиқ бўлмаган миқдорини давлат томонидан компенсация қилинади;
- касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш бўйича нодавлат таълим ташкилотлари курсларини муваффақиятли тамомлаб, уларнинг сертификатини олган шахсларга ўз бизнесини ташкил этиш учун имтиёзли микрокредитлар ажратилади;
- ННТнинг кенг аҳоли қатламларини тадбиркорликка ўқитишдан иборат комплекс дастурларини амалга ошириш учун Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси ҳисобидан танлов асосида 5 йил муддатга, шу жумладан бир йиллик имтиёзли давр билан йиллик 4% ставкада қарз ажратилади.
ННТнинг тадбиркорликка ўқитиш ва уларга микромолиявий хизматлар кўрсатишдан иборат комплекс дастурларини амалга ошириш учун кредит тақдим этиш бўйича танлов 2021 йил 20 июлга қадар эълон қилинади ва 2021 йил 1 августга қадар ўтказилади.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Тадбиркорликни ривожлантириш агентлигига қуйидагилар топширилди:
а) бир ой муддатда Касб-ҳунар ҳамда бизнесга ўқитиш дастурларида иштирок этувчи нодавлат таълим ташкилотларининг электрон реестрини ўзининг сайтига жойлаштириш;
б) 2021 йил 1 ноябрга қадар қуйидаги имкониятларга эга ахборот тизимининг ишга туширилишини таъминлаш:
- реестрни шакллантириш ва юритиш;
- тегишли идораларнинг дастурий таъминотлари билан интеграция қилган ҳолда, идоралараро электрон ҳамкорлик қилиш;
- нодавлат таълим ташкилотлари ва мутасадди идоралар ўртасида ўқувчиларнинг давоматини реал вақт режимида мониторинг қилиш;
- сертификатга эга бўлган битирувчилар тўғрисида маълумотлар олиш;
- тадбиркорлик бўйича ўқув курсларини тамомлаб ва кейинчалик микрокредит олиб, фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектлари фаолиятини мониторинг қилиб бориш.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 23.06.2021 йилдан кучга кирди.

В соответствии с постановлением Президента от 13.10.2020 г. «О дополнительных мерах по совершенствованию системы вовлечения населения в предпринимательство и развитию предпринимательства» утверждены положения:
- о порядке формирования электронного реестра негосударственных образовательных организаций, участвующих в учебных программах, а также компенсации им расходов на обучение молодежи и женщин предпринимательству;
- о порядке предоставления микрокредитов физическим лицам с предпринимательской инициативой, в том числе молодежи и женщинам;
- о порядке господдержки ННО, реализующих проекты обучения и вовлечения молодежи и женщин в предпринимательство.
Для господдержки обучения молодежи и женщин профессиям и навыкам предпринимательства:
- 70% расходов негосударственных образовательных организаций, затраченных на обучение населения профессиям и предпринимательству на учебных курсах, организованных ими на основе программ и требований, одобренных и установленных Агентством по развитию предпринимательства и Высшей школой бизнеса и предпринимательства, компенсируются государством, но в размере, не превышающем 1 млн сумов за каждого выпускника (молодежь и женщин), закончившего данные курсы;
- лицам, успешно закончившим и получившим сертификат курсов по обучению профессиям и предпринимательству негосударственных образовательных организаций, выделяется микрокредит для организации своего бизнеса;
- за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательства выделяются кредиты сроком на 5 лет, включая годичный льготный период по ставке 4% на реализацию комплексных программ по обучению ННО предпринимательству.
Тендер на предоставление кредитов на реализацию комплексных программ ННО по предпринимательству и микрофинансовым услугам будет объявлен до 20 июля 2021 года и состоится до 1 августа 2021 года.
Агентству по развитию предпринимательства при Минэкономразвития и сокращения бедности поручено:
а) в течение месяца разместить Электронный реестр негосударственных образовательных организаций, участвующих в программах профессионального и бизнес-образования на своем сайте;
б) обеспечить запуск информационной системы до 1 ноября 2021 года, предусматривающей:
- формирование и ведение реестра;
- электронное межведомственное взаимодействие в интеграции с программным обеспечением соответствующих ведомств;
- мониторинг посещаемости студентов в режиме реального времени между негосударственными образовательными организациями и соответствующими ведомствами;
- получение информации о сертифицированных выпускниках;
- мониторинг деятельности существующих хозяйствующих субъектов после прохождения тренингов по предпринимательству и последующего получения микрокредитов.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 23.06.2021 г.