Мансабдорлар томонидан қайси соҳада кўп жиноят содир этилган
2020 йил давомида республика бўйича жами 1148 та жиноят иши бўйича 1723 нафар мансабдор шахслар жиноий жавобгарликка тортилган. Бу ҳақда Бош прокуратура маълум қилди.
Жиноий жавобгарликка тортилган мансабдор шахсларнинг 9 нафари республика, 45 нафари вилоят ва 1669 нафари туман-шаҳар миқёсидаги вазирлик, идора ва ташкилотларда фаолият юритган.
Жиноий жавобгарликка тортилган мансабдор шахсларнинг 835 нафари ўзганинг мулкини ўзлаштириш ва растрата йўли билан талон-торож қилиш, 227 нафари фирибгарлик, 132 нафари пора олиш (бериш) ва пора олиш-беришда воситачилик қилиш, 58 нафари мансаб мавқеини суиистеъмол қилиш, 31 нафари мансаб ваколати доирасидан четга чиқиш, 25 нафари мансабга совуққонлик билан қараш, 16 нафари мансаб сохтакорлиги ва 399 нафари бошқа жиноятларни содир этишган.
Мансабдор шахсларнинг жиноятлари оқибатида давлат ва жамият манфаатларига 500,1 млрд. сўм миқдорида моддий зарар етказилган. Тергов жараёнида ушбу зарарнинг 355,7 млрд. сўми ундирилган.

Прокуратура обнародовала статистику должностных преступлений за прошлый год
В республике за 2020 г. по 1.148 уголовным делам к уголовной ответственности привлечены 1.723 должностных лиц. Об этом сообщила информационная служба Генеральной прокуратуры.
Из них 9 должностных лица являются сотрудниками республиканских, 45 сотрудниками областных и 1.669 сотрудниками районных (городских) подразделений министерств, ведомств и организаций.
Привлеченными к уголовной ответственности совершены такие преступления, как хищение чужого имущества путем присвоения и растраты (835 лиц), мошенничество (227), получение и дача взятки, посредничество во взяточничестве (132), злоупотребление служебным положением (58), превышение власти (31), халатность (25), должностной подлог (16) и другие преступления (399 лиц).
В результате должностных преступлений государственным и общественным интересам причинен ущерб в размере 500,1 млрд. сумов, в ходе предварительного следствия взыскано 355,7 млрд. сумов.