Қурилиш материаллари соҳасини ривожлантириш бўйича янги вазифалар белгиланди
Давлатимиз раҳбари асосий масалага ўтишдан аввал ўтган ҳафта юксак савияда ўтказилган бешинчи Тошкент халқаро инвестиция форуми якунларига тўхталди. Форум доирасида хорижий ҳамкорлар билан 43 миллиард долларлик 177 та келишувга эришилгани таъкидланди.
– Ҳар бир келишув лойиҳага, иш ўрнига, юқори қўшилган қийматга айланиши шарт, – деди Президентимиз.
Мутасаддиларга хорижий инвесторлар томонидан билдирилган 120 та таклифнинг ечими бўйича қарор лойиҳасини киритиш топширилди. Умуман, тармоқ раҳбарлари ва ҳокимлар инвестиция сифати ва самарадорлиги бўйича ёндашувларини ўзгартириши зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Сўнгги беш йилда юртимизга киритилган жами инвестициянинг ярми 4 та ҳудуд ҳиссасига тўғри келган. Лекин жалб қилинган сармоянинг иқтисодиётга қайтими бўйича ҳудудлар ўртасида катта тафовут бор. Шу боис, ҳокимлар қайси туманда қайси тармоқни қандай ривожлантириш, қайси лойиҳага инвестиция олиб келинса, энг юқори самарадорликка эришиш мумкинлигини аниқ ҳисоб-китоб қилиши кераклиги қайд этилди.
Бунинг учун иқтисодиётдаги 12 та тармоққа 14 та “ақл маркази”, 37 та соҳавий илмий институт ва олийгоҳлар номма-ном бириктирилди. Барча тармоқ раҳбарларига “ақл марказлари”, соҳавий илмий институт ва олийгоҳлар билан ҳар бир туман имкониятини ўрганиб, ялпи ҳудудий маҳсулот ўсишига катта туртки берадиган лойиҳалар тўпламини тайёрлаш топширилди.
Президентимиз қурилиш материаллари соҳасини қурувчининг ишончини қозонадиган, сифат, стандарт, ассортимент ва нарх бўйича комплекс ечим таклиф қиладиган тармоққа айлантириш лозимлигини таъкидлади.
Бундан 10 йил олдин маҳаллий қурилиш материаллари деганда асосан қум-шағал, ғишт, цемент, ойна ва шифер тушунилар, бу эса қурилишда ишлатиладиган жами материалларнинг нари борса 30-40 фоизини ташкил этар эди. Сўнгги ўн йилда соҳага 12 миллиард доллар инвестиция киритилиб, 4 мингдан ортиқ замонавий корхона ишга туширилди.
Натижада цемент, ойна, базальт, керамик буюмлар, газоблок, қуруқ қоришмалар каби асосий турдаги 20 дан ортиқ маҳсулотларга бўлган ички талабни тўлиқ қоплайдиган қувватлар яратилди. Иссиқлик сақловчи, композит материаллар, экологик пардозлаш материаллари ва пол қопламалари каби юқори қўшилган қийматли янги йўналишлар жадал ривожланмоқда.
Бугунги кунда янги уй-жойлар ва саноат бинолари қурилиши учун зарур материалларнинг 98 фоизини мамлакатимизда ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Натижада ўтган даврда соҳада ишлаб чиқариш ҳажми 7 триллион сўмдан 53 триллион сўмга ошди, экспорт эса ўтган йили 1,2 миллиард долларни ташкил этди. Энг муҳими, тармоқ импорт ўрнини босишнинг муҳим босқичидан ўтди.
Йил бошида аҳолини уй-жой билан таъминлаш бўйича катта дастур қабул қилинган эди. Унга кўра, 2040 йилга қадар қуриладиган уй-жойлар сонини 2 карра ошириб, йилига 280 мингтага етказиш, “Янги Ўзбекистон” массивларини 61 тадан 120 тага кўпайтириш режа қилинган.
Бундан ташқари, ҳар йили 20-25 миллион квадрат метр тижорат бинолари фойдаланишга топширилмоқда. Уй-жой ва тижорат биноларининг ўзи йилига камида 10 миллиард долларлик қурилиш материалларига талаб яратмоқда.
Тошкент халқаро инвестиция форумида хорижий ҳамкорларга яна 27 миллиард долларлик инфратузилма лойиҳалари таклиф қилинди. Жиззахда атом электр станцияси, Тошкент вилоятида 4-мис бойитиш фабрикаси, Ўрта Чирчиқда 20 миллион йўловчига хизмат кўрсатиш қувватига эга Янги Тошкент аэропорти, Янги Тошкентда 55 минг ўринли футбол стадиони, 282 километрли Тошкент – Самарқанд автомобиль йўли каби йирик лойиҳаларда ҳам, биринчи навбатда, қурилиш материаллари зарур бўлади.
Бундай йирик лойиҳаларда фойдаланиладиган материалларга стандарт, сифат ва сертификат бўйича юқори талаблар қўйилиши табиий. Шу боис, йирик лойиҳаларни маҳаллий ишлаб чиқарувчилар билан боғлайдиган янги тизим яратиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Йирик ва мегалойиҳаларга сармоя киритаётган инвесторлар импорт материалларни олиб келишда қўшилган қиймат солиғидан озод қилишни сўрамоқда. Шу билан бирга, бундай лойиҳаларга ўз маҳсулотини таклиф қилиш истагида бўлган маҳаллий корхоналар ҳам кўп. Улар қўшилган қиймат солиғи бўйича имтиёз маҳаллий маҳсулотларга ҳам қўлланса, сифат ва стандарт бўйича рақобатга тайёр эканини билдирмоқда.
Мутасаддиларга йирик ва мегалойиҳаларга импорт ва маҳаллий маҳсулотларни етказиб беришда тенг шароитни таъминлаш бўйича қарор лойиҳасини киритиш топширилди.
Йиғилишда ҳудудларда туризм инфратузилмасини ривожлантириш бўйича қабул қилинган икки йиллик дастур ижросига ҳам эътибор қаратилди. Дастур доирасида 34 та йирик туризм объекти, 1 мингдан ортиқ жойлаштириш воситаси, жумладан, 200 та меҳмонхона қуриш режа қилинган.
Ҳокимлар ҳудудларида барпо этилаётган меҳмонхоналарда маҳаллий материаллар улушини камида 95 фоизга етказиши зарурлиги қайд этилди.
Мамлакатимизда ҳар йили ўртача 65 минг якка тартибдаги уй-жой қурилмоқда, яна 200-250 минг хонадон таъмирланмоқда.
– Очиқ айтиш керак, ҳали кўпчилик энергия тежамкор материалларнинг афзалликлари ҳақида етарлича хабардор эмас, – деди Президентимиз.
Хонадонларни иситишнинг ўзига иқтисодиётдаги жами газ истеъмолининг 20 фоизи, электр энергиясининг эса 11 фоизи сарфланмоқда. Агар уйнинг фасад ва том қисми иссиқлик сақловчи материал билан қопланса, энергия тежамкор ойна қўйилса, энергия сарфи 30 фоизгача камаяди.
Бу борада Франция ва Буюк Британия компаниялари ишлаб чиққан янги лойиҳалаш ёндашуви асосида Қамаши туманида 4 минг хонадонли “Янги Ўзбекистон” массиви қурилмоқда. Мазкур лойиҳада тўлиқ энергия тежамкор маҳаллий маҳсулотлар ишлатилиб, таннарх 20 фоизга арзон тушади, уйни иситиш ва совитиш харажатлари 25-30 фоизга қисқаради.
Вилоят, туман ва шаҳарлар ҳокимларига Қамаши тажрибаси асосидаги янги лойиҳалаш ёндашувини ўрганиш топширилди. Жорий йилда Янги Ўзбекистон қиёфаси олиб кириладиган 33 та туман ва шаҳарда кўп қаватли уй-жойлар қурилиши фақат шундай ёндашув асосида амалга оширилиши белгиланди.
Экспорт масаласига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Қўшни давлатлар йилига 13 миллиард долларлик қурилиш материалларини импорт қилмоқда. Марказий Осиё давлатларининг ўзига экспортни қўшимча 440 миллион долларга ошириш имконияти борлиги таъкидланди.
– Бир нарсани билинглар: ташқи бозорларда кучли рақобат, ҳар бир доллар учун кураш кетаётган ҳозирги шароитда экспортни кўпайтириш учун ноанъанавий ечимлар керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Озарбайжон, Грузия, Россия, Қозоғистон, Қирғизистон каби мамлакатларда уй-жой ва тижорат объектлари қуриш бўйича катта дастурлар амалга оширилмоқда. Агар Ўзбекистон уй-жой қуриш бўйича ушбу давлатларнинг ишончли ҳамкорига айланса, бу электроника, уй текстили ва мебель корхоналари учун ҳам янги экспорт имкониятларини очади. Шу боис, масъулларга Боку, Тбилиси, Москва, Остона ва Бишкекда 3-4 тадан намунавий, энергия тежамкор уй моделини қуриб, road-show ўтказиш топширилди.
Соҳада энергия самарадорлигини ошириш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Сўнгги ўн йилда қурилиш материаллари корхоналари фойдаланадиган шартли ёқилғи ҳажми 2 карра камайди. Тармоқдаги электр истеъмолининг 65 фоизи тўғри келадиган 34 та йирик корхонада энергия аудити ўтказилгани ҳисобидан ўтган йилнинг ўзида 240 миллион киловатт-соат электр энергияси тежалди.
Лекин бу ҳали етарли эмаслиги қайд этилди. Вилоят ҳокимларига қурилиш материаллари корхоналарини технологик модернизация қилиш орқали энергия сарфини камайтириш бўйича катта дастурни бошлаш топширилди. Бунда иситиш ва қуритиш печлари, тегирмонлар ва энергия сарфи юқори бошқа ускуналарни энергия тежамкорларига алмаштирган корхоналарга сўмдаги кредитининг 7 фоизи, хорижий валютадаги кредитининг 4 фоизи компенсация қилиб берилади.
Мамлакатимизда цемент, базальт, ойна, керамик плита каби маҳсулотлар бўйича яратилган қувватлар 2035 йилгача бўлган эҳтиёжларни қоплашга етарли. Энди инвесторларни бундай маҳсулотларни кўпайтиришга эмас, мавжуд қувватларни модернизация қилиб, юқори қўшилган қиймат берадиган лойиҳаларга жалб қилиш кераклиги таъкидланди.
Қурилиш материаллари корхоналарига сертификат олиш билан боғлиқ барча харажатни тўлиқ қоплаб берувчи тизим мавжуд. Бу каби имконият бошқа бирорта тармоқда йўқ. Лекин бундай сертификатларнинг ягона маълумотлар базаси бўлмагани учун харидорлар кўпроқ ўзи билган, халқаро сертификатга эга чет эл товарларини танламоқда.
Мутасаддиларга маҳаллий ва хорижий сертификати бор қурилиш материалларининг электрон платформасини ишга тушириш, вилоят ҳокимлари билан бирга шу йилнинг ўзида яна камида 50 та қурилиш материаллари корхонасига халқаро сифат сертификати олишда кўмаклашиш топширилди.

Прежде чем перейти к основной повестке дня, глава нашего государства остановился на итогах пятого Ташкентского международного инвестиционного форума, который прошел на прошлой неделе на высоком организационном уровне. Отмечено, что в рамках форума с зарубежными партнерами достигнуты 177 соглашений на 43 миллиарда долларов.
– Каждое соглашение должно превратиться в конкретный проект, новые рабочие места и продукцию с высокой добавленной стоимостью, – подчеркнул Президент.
Ответственным лицам поручено внести проект постановления по имплементации 120 предложений, выдвинутых иностранными инвесторами. Указано на необходимость пересмотра руководителями отраслей и хокимами подходов к обеспечению качества и эффективности привлекаемых инвестиций.
Отмечено, что за последние пять лет половина привлеченных в экономику инвестиций пришлась на долю 4 регионов страны. К тому же, по уровню отдачи от вложенного капитала сохраняется значительный разрыв между регионами. В этой связи хокимы должны на основе точных расчетов определять, какие отрасли и каким образом следует развивать в каждом районе, а также какие инвестиционные проекты способны обеспечить наибольшую эффективность.
Для этого за 12 отраслями экономики закреплены 14 «мозговых» центров, а также 37 профильных научно-исследовательских институтов и высших учебных заведений. Руководителям всех отраслей поручено совместно с ними изучить потенциал каждого района и подготовить пакет проектов, способных обеспечить значительный рост валового регионального продукта.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость превращения отрасли строительных материалов в сферу, оправдывающую доверие строителей и предлагающую комплексные решения по качеству, стандартам, ассортименту и цене.
Еще десять лет назад отечественные строительные материалы были представлены в основном песчано-гравийными смесями, кирпичами, цементом, стеклом и шифером, на долю которых приходилось 30-40 процентов всех материалов, используемых в строительстве. За последние десять лет в отрасль было привлечено 12 миллиардов долларов инвестиций и введено в эксплуатацию свыше 4 тысяч современных предприятий.
В результате созданы мощности, полностью обеспечивающие внутренний спрос более чем в 20 основных видах продукции, включая цемент, стекло, базальтовые материалы, керамические изделия, газобетонные блоки и сухие строительные смеси. Ускоренными темпами развивается производство теплоизоляционных и композитных материалов, экологичных отделочных изделий, напольных покрытий и других видов продукции с высокой добавленной стоимостью.
Сегодня 98 процентов необходимых материалов для строительства новых жилых домов и промышленных зданий производится внутри страны. Благодаря этому за прошедший период объем производства в отрасли вырос с 7 триллионов сумов до 53 триллионов сумов, а экспорт в прошлом году составил 1,2 миллиарда долларов. Самое главное, отрасль прошла важный путь импортозамещения.
В начале года была принята масштабная программа по обеспечению населения жильем. Согласно ей, до 2040 года планируется расширить объемы жилищного строительства в два раза и довести до 280 тысяч в год, а также увеличить количество массивов «Янги Узбекистон» с 61 до 120.
Кроме того, ежегодно вводится в эксплуатацию 20-25 миллионов квадратных метров коммерческих зданий. Только жилищное и коммерческое строительство формирует спрос на строительные материалы на 10 миллиардов долларов в год.
На Ташкентском международном инвестиционном форуме зарубежным партнерам были предложены инфраструктурные проекты еще на 27 миллиардов долларов. Атомная электростанция в Джизакской области, четвертая медно-обогатительная фабрика в Ташкентской области, аэропорт Нового Ташкента в Уртачирчикском районе с пропускной способностью 20 миллионов пассажиров, футбольный стадион на 55 тысяч мест в Новом Ташкенте, а также 282-километровая автомобильная дорога Ташкент – Самарканд – во всех этих масштабных проектах в первую очередь потребуются строительные материалы.
Естественно, в таких крупных проектах предъявляются высокие требования к стандартам, качеству и сертификации используемых материалов. В этой связи отмечена необходимость создания новой системы, которая позволит интегрировать отечественных производителей в эти проекты.
Инвесторы, вкладывающие средства в крупные и мегапроекты, просят освободить от налога на добавленную стоимость импортируемые строительные материалы. Между тем, много и отечественных предприятий, готовых предложить свою продукцию для таких проектов. Они выражают готовность конкурировать по качеству и стандартам, если налоговые льготы по НДС будут распространены и на местную продукцию.
Ответственным лицам поручено внести проект постановления по обеспечению равных условий при поставках импортной и отечественной продукции крупным и мегапроектам.
В ходе заседания также было уделено внимание исполнению двухлетней программы по развитию туристической инфраструктуры в регионах. В рамках программы планируется строительство 34 крупных туристических объектов, более 1 тысячи объектов размещения, включая 200 гостиниц.
Отмечено, что в строящихся в регионах гостиницах хокимам необходимо довести долю местных материалов как минимум до 95 процентов.
В нашей стране ежегодно в среднем строится 65 тысяч индивидуальных жилых домов, еще 200-250 тысяч квартир ремонтируется.
– Следует открыто сказать: многие еще недостаточно осведомлены о преимуществах энергосберегающих материалов, – отметил Президент.
На долю отопления жилых помещений приходится 20 процентов от общего потребления газа в экономике и 11 процентов электроэнергии. Если в облицовке фасада и кровли дома используют теплоизоляционные материалы, установят энергосберегающие окна, расход энергии может снизиться до 30 процентов.
В этой связи в Камашинском районе реализуется строительство массива «Янги Узбекистон» на 4 тысячи квартир на основе нового проектировочного подхода, разработанного французскими и британскими компаниями. В рамках данного проекта используются только энергосберегающие отечественные материалы, что позволяет снизить себестоимость на 20 процентов, а расходы на отопление и охлаждение домов – на 25-30 процентов.
Хокимам областей, районов и городов поручено изучить новый проектировочный подход, примененный в Камашинском опыте. Отмечено, что в этом году в 33 районах и городах, которым будет придан облик Нового Узбекистана, строительство многоквартирных домов должно осуществляться исключительно на основе такого подхода.
Отдельное внимание уделено вопросам экспорта. Соседние государства ежегодно импортируют строительные материалы на 13 миллиардов долларов. Отмечено, что за счет рынков одной лишь Центральной Азии имеется возможность увеличить экспорт дополнительно на 440 миллионов долларов.
– Поймите одно: в условиях жесткой конкуренции на внешних рынках, когда идет борьба за каждый доллар, необходимы нестандартные решения для наращивания экспорта, – заявил глава государства.
В Азербайджане, Грузии, России, Казахстане и Кыргызстане реализуются крупные программы по строительству жилых и коммерческих объектов. Если Узбекистан станет надежным партнером этих стран в сфере жилищного строительства, это откроет новые экспортные возможности и для предприятий электроники, домашнего текстиля и мебельной промышленности. В этой связи ответственным лицам поручено построить по 3-4 образцовых энергоэффективных жилых дома и провести роад-шоу в Баку, Тбилиси, Москве, Астане, Бишкеке.
Обсуждены также вопросы повышения энергоэффективности в самой отрасли. За последние десять лет объем условного топлива, потребляемого предприятиями по производству строительных материалов, сократился в два раза. Только за прошлый год было сэкономлено 240 миллионов киловатт-часов электроэнергии благодаря проведению энергетического аудита на 34 крупных предприятиях, на которые приходится 65 процентов потребления электроэнергии в отрасли.
Отмечено, что этого пока недостаточно. Хокимам областей поручено запустить масштабную программу по снижению энергопотребления на предприятиях строительных материалов за счет их технологической модернизации. При этом предприятиям, заменившим печи для обжига и сушки, мельницы и другое энергоемкое оборудование на энергоэффективное, будет компенсироваться 7 процентов сумовых кредитов и 4 процента кредитов в иностранной валюте.
Подчеркнуто, что созданных в стране мощностей по производству цемента, базальта, стекла и керамической плитки достаточно для покрытия потребностей до 2035 года. Теперь необходимо привлекать инвесторов не к увеличению выпуска такой продукции, а к модернизации существующих мощностей и проектам с высокой добавленной стоимостью.
Налажена система по полной компенсации предприятиям отрасли строительных материалов всех расходов, связанных с получением сертификатов. Подобной возможности нет ни в одной другой отрасли. Однако из-за отсутствия единой базы данных таких сертификатов покупатели чаще выбирают зарубежную продукцию, имеющую международные сертификаты и уже знакомую им.
Ответственным лицам поручено запустить электронную платформу строительных материалов, имеющих местные и зарубежные сертификаты, а также совместно с областными хокимами оказать содействие в получении международных сертификатов качества не менее чем 50 предприятиям отрасли уже в этом году.