2021 йил 12 март. Тошкентда COVID-19 пандемиясининг мамлакатдаги уй хўжаликларига ижтимоий-иқтисодий таъсирини ўрганиш бўйича ўтказилган тадқиқотлар натижалари муҳокама қилинди.
Тадбирда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази, “Тараққиёт стратегияси” маркази, Жаҳон банки ваколатхонаси, манфаатдор вазирлик ва идоралар, илмий-тадқиқот институтлари раҳбарлари ва мутахассислари, халқаро ташкилотлар ва дипломатик корпус вакиллари иштирок этишди.
Давра суҳбати давомида иштирокчиларга 2020 йил апрелидан 2021 йил январигача бўлган даврда пандемия мамлакат фуқароларининг ижтимоий-иқтисодий ҳолати ва психологик саломатлигига таъсирини баҳоловчи “Ўзбекистон фуқароларини тинглаш” (“ЎФТ”) лойиҳаси доирасида ўтказилган тадқиқот натижалари тақдим этилди.
2018 йилдан бошлаб Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ва Ривожланиш стратегияси маркази томонидан Жаҳон банки кўмагида амалга оширилаётган “Ўзбекистон фуқароларини тинглаб” (L2CU) лойиҳаси мамлакат бўйлаб ҳар ой 4000 уй хўжаликлари сўровномада қатнашишмоқда. Сўровномада, шунингдек, Ўзбекистоннинг барча ҳудудларидаги 600 та маҳалла раислари ҳам иштирок этишмоқда.
2020 йилнинг март ойида биринчи умуммиллий карантин жорий этилиши ортидан лойиҳа пандемиянинг фуқаролар ижтимоий-иқтисодий фаровонлиги ва психологик саломатлигига таъсирини ҳам кузатишни бошлади. Инқироз бошланганидан буён жами 18 000 дан ортиқ уй хўжаликлари ва 4000 дан ортиқ маҳалла раислари сўровномада қатнашишди.
Лойиҳани амалга ошириш давомида тўпланган маълумотлар аҳоли орасида камбағаллик даражасини камайтириш, аҳолининг заиф қатламлари, жумладан, аёллар, кам таъминланган оилалар ва ишсизлар учун пандемиянинг ижтимоий-иқтисодий оқибатларини юмшатиш бўйича давлат чора-тадбирларини ишлаб чиқишда ҳамда инқироздан кейинги даврда Ўзбекистон иқтисодиётини тиклаш дастурларини режалаштиришда ҳисобга олинади.
“ЎФТ” лойиҳаси маълумотлари асосида давра суҳбати иштирокчиларига пандемиянинг бандлик, меҳнат миграцияси ва пул ўтказмаларига таъсири, аёллар бошчилигидаги уй хўжаликларининг аҳволи, эркаклар ва аёллар ўртасидаги тенгсизликнинг ошиши ҳамда ўтган йил давомида аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг турли воситаларидан фойдаланиш самарадорлиги ҳақида маълумот берилди.
“ЎФТ”нинг сўнгги натижаларига кўра, асосан 2020 йил апрель ойида асосан пойтахтдаги меҳнат бозорини қамраб олган иш қидириш сайтларидаги бўш иш ўринларининг сони ўтган йилга нисбатан 54 фоиздан зиёдга камайди. Декабрь ойида эса уларнинг сони 2019 йилнинг шу даврига нисбатан 20 фоизга камайганлиги кузатилди. Шу билан бирга, иш излаб эълон қолдирганлар сони кўпайган.
2020 йилнинг апрель ойида респондентларнинг ярмидан камроғи уларнинг оила аъзоларидан бири карантин бошланганидан кейин ишни давом эттириш имкониятига эга бўлганини қайд этди. Бу эса аҳоли фаровонлигининг асосий манбаи - меҳнат даромадининг кескин пасайишига олиб келди. Иш билан бандлик бўйича дастлабки узилишларнинг аксарияти вақтинчалик бўлган бўлсада, 2020 йилда тикланиш даражаси карантингача бўлган даражадан паст бўлган, айниқса, илгари ўз-ўзини иш билан банд қилган одамлар орасида.
2020 йилнинг ноябрь ойида аҳолининг нархлар кўтарилиб бораётганидан хавотирда эканлиги кўпроқ кузатилди. Бироқ, йил охирига келиб вазият барқарорлашди ва инқирозгача бўлган кўрсаткичларга қайтди.
Чет элда меҳнат миграциясининг кескин тўхтатилиши туфайли ўн минглаб оилалар анъанавий равишда уларга боғлиқ бўлган пул ўтказмаларидан маҳрум қолишди.
Пандемиядан сўнг, оила аъзолари келажакда чет элга кўчиб ўтишни фаол равишда реажалаштираётган уй хўжаликлари улуши деярли нолга тушиб қолди. Уларнинг сони 2019 йилга нисбатан 2021 йилда ҳам пастлигича қолмоқда. Aҳолининг оммавий эмланганлигига қадар хорижга чиқиш бўйича чекловлар бутунлай бекор қилинмагунча вазият ўзгаришсиз қолиши эҳтимолдан холи емас.
Сўров натижаларига кўра, 2020 йил апрель ойидан буён, тахминан 5,2 миллион кишига шошилинч ёрдам кўрсатилган. Уларга нафақалар, ваучерлар (68%) ёки бир марталик пул маблағи (29%) шаклида давлат томонидан ёрдам берилган.
Ёрдам олиш тўғрисидаги хабарлар шаҳардан келган респондентлар орасида икки баравар кўп учрайди. Умуман олганда, моддий ёрдамни даромади паст уй хўжаликларига манзилли етказишга эришилди.
2020 йилнинг сўнгги ойларида маҳалла раислари фуқароларнинг ижтимоий ёрдам бўйича мурожаатлари сони камайгани ҳақида хабар берилди. Шундай қилиб, болали оилаларга (0 ёшдан 2 ёшгача) болаларни парвариш қилиш бўйича нафақа олиш учун янги мурожаатларнинг сони август ойида маҳаллаларнинг 58 фоизида кузатилган бўлса 2021 йилнинг январь ойида бу рақам 28 фоизни ташкил этди. Болали кам таъминланган (2 ёшдан ошган) оилалар учун имтиёзлар бўйича янги аризалар сони шу давр мобайнида маҳалаларнинг 51 фоиздан 32 фоизга тушган.
Кам таъминланганлар учун бошқа имтиёзлар бўйича аризалар (оилада фарзандлар борлиги билан боғлиқ бўлмаган) август ойида маҳаллаларнинг 56 фоиздан 2021 йилнинг январь ойида 21 фоизга қадар камайди. Август ойида бошқа хайрия жамғармаларига ёрдам сўраб қилинган мурожаатлар маҳаллаларнинг 46 фоизида кўриб чиқилган бўлса, уларнинг сони 2021 йилда деярли нолга тушди.
Давра суҳбатида иштирок этган мутахассисларнинг фикрига кўра, фуқароларнинг шошилинч ва ижтимоий ёрдам сўраб қилган мурожаатларининг камайиши ижобий тенденция сифатида қаралиши мумкин, чунки бу аҳолининг иқтисодий аҳволи изчил яхшиланаётганлиги кўрсаткичларидан биридир, бунда уй хўжаликлари томонидан ташқи ёрдамга эҳтиёжи камайиб бораётганлигидан дарак беради.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Ҳакимов ўз нутқида Президент Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатида ҳукумат олдига қўйилган бошқа вазифалар қаторида, илғор халқаро тажриба асосида 2021 йилгача камбағалликни камайтириш ва ижтимоий ҳимоя қилиш бўйича комплекс стратегияни ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
“Пандемия қўзғатган иқтисодий инқироз шароитида мазкур йўналишдаги ишлар долзарблашди. “Ўзбекистон Фуқароларини тинглаб” лойиҳасини амалга ошириш давомида тўпланган маълумотлар камбағалликни камайтириш бўйича самаралироқ ва одамларнинг реал эҳтиёжларига яқинроқ чора-тадбирларни ишлаб чиқишга ёрдам беради”, - дея таъкидлади О. Ҳакимов.
Тадбир давомида Жаҳон банки экспертлари ҳам тингловчиларга мамлакат диагностика тадқиқотининг (МДТ) дастлабки натижаларини тақдим этишди. Ушбу ҳужжатда камбағаллик даражасини камайтириш ва яқин йилларда миллий иқтисодиётнинг ўсишини таъминлаш учун Ўзбекистон ҳал қилиши керак бўлган муаммолар ва вазифалар доираси белгилаб берилади.
МДТ 2022-2026 йилларга мўлжалланган Жаҳон банки ва Ўзбекистон ҳамкорликнинг асосий дастурини ишлаб чиқиш учун асос бўлиб хизмат қилади. Унда банкнинг ҳукуматга молиявий-таҳлилий ёрдам кўрсатишининг устувор йўналишлари белгилаб берилади.
Давра суҳбати иштирокчилари юқорида қайд етилган ҳамкорлик дастурини амалга ошириш чоғида Ўзбекистонга янада кўмаклашиш мақсадида МДТ доирасида таҳлил қилиниши зарур бўлган турли ижтимоий-иқтисодий масалаларга оид тавсияларини билдирдилар.

12 марта 2021 г. в Ташкенте состоялось обсуждение результатов исследования, посвященного социально-экономическим последствия пандемии COVID-19 для домохозяйств по всей стране.
В мероприятии приняли участие руководители и эксперты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР), Центра «Стратегия развития», представительства Всемирного банка, заинтересованных министерств и ведомств, научно-исследовательских институтов, представители международных организаций.
В ходе круглого стола участникам были представлены результаты исследования в рамках проекта «Слушая граждан Узбекистана», оценивающего влияние пандемии на социально-экономическое положение и здоровье граждан страны в период с апреля 2020 года по январь 2021 года.
С 2018 года в ходе проекта, реализуемого ЦЭИР и Центром «Стратегия развития» при содействии Всемирного банка, проводятся ежемесячные опросы с целью анализа мнений и благополучия респондентов из 4000 домохозяйств по всей стране. В опросе также принимают участие председатели 600 махаллей во всех регионах Узбекистана.
После введения первого общенационального карантина в марте 2020 года в рамках проекта также осуществляется мониторинг влияния пандемии на социально-экономическое благосостояние и здоровье граждан. С начала кризиса было проведено свыше 18 тысяч опросов среди представителей домохозяйств и 4000 опросов среди председателей махаллей.
Данные, собранные в ходе реализации проекта, учитываются при разработке государственных мер по снижению уровня бедности среди населения, смягчению социально-экономических последствий пандемии для уязвимых слоев населения, включая женщин, малоимущие семьи и безработных, а также планирования программ по восстановлению экономики Узбекистана в посткризисный период.
На основе данных проекта участники круглого стола были проинформированы о влиянии пандемии на занятость населения, трудовую миграцию и денежные переводы, положение домохозяйств, возглавляемых женщинами, увеличение неравенства между мужчинами и женщинами, а также эффективности использования различных инструментов социальной поддержки населения за прошедший год.
Согласно недавним результатам «СГУ», количество вакансий на сайтах по поиску работы, которые в основном покрывали столичный рынок труда в апреле 2020 года снизилось более чем на 54% по сравнению с предыдущим годом. В декабре их число продолжало оставаться на 20% ниже по с равнением с тем же периодом 2019 года. Вместе с тем, количество лиц, ищущих работу, возросло.
В апреле 2020 года менее половины респондентов отмечали, что кто-то из членов их семей смог продолжить работать после начала карантина. Это привело к резкому снижению трудовых доходов - основного источника благосостояния населения. Несмотря на то, что большая часть первоначальных перебоев с занятостью оказались временными, темпы ее восстановления в 2020 году были ниже докарантинных показателей, особенно среди ранее самозанятых лиц.
В ноябре 2020 года наблюдалась обеспокоенность повышением цен со стороны респондентов. Однако, к концу года ситуация стабилизировалась, возвратившись к докризисным показателям.
В связи с резким прекращением трудовой миграции за границу, десятки тысяч семей остались без поступлений от денежных переводов, от которых они традиционно зависят.
После пандемии доля домохозяйств, указывавших, что члены их семьи активно рассматривают возможность миграции за границу в будущем, упала почти до нуля. Их число все еще остается низким в 2021 году по сравнению с уровнем 2019 года. Ситуация, вероятно, останется неизменной пока не будет проведена массовая вакцинация населения и полностью сняты ограничения на поездки за границу.
Как показывает исследование, начиная с апреля 2020 года, около 5,2 миллиона человек хотя бы однажды получали экстренную помощь в той или иной форме. Большая её часть поступала в виде пособий в натуральной форме, ваучеров (68%), или единовременных денежных пособий (29%).
Cообщения о получении помощи более чем в два раза чаще встречаются среди респондентов в городских районах. В целом получателями материальной помощи становились домохозяйства с более низкими доходами.
В последние месяцы 2020 года председатели махаллей сообщали об уменьшении количества обращений граждан за получением социальной помощи. Так, количество новых заявок на пособия по уходу за ребенком для семей с детьми (в возрасте от 0 до 2 лет) снизилось в 58% махаллей в августе до 28% в январе 2021 года. Количество новых заявок на получение пособий для малоимущих семей с детьми (старше 2 лет) снизилось в 51% махаллей до 32% за тот же период.
Заявки на получение других пособий для малоимущих (не связанных конкретно с наличием детей в семье) снизились в 56% махаллей в августе до 21% в январе 2021 года. В августе обращения за помощью к другим благотворительным фондам рассматривались в 46% махаллей, их число снизилось почти до нуля в 2021 году.
По мнению экспертов, участвующих в круглом столе, снижение количества обращений граждан за экстренной и социальной помощью можно рассматривать как позитивный тренд т. к. он является одним из показателей постепенного улучшения экономического положения населения, при которой люди в меньшей степени нуждаются в такого рода поддержке.
В своем выступлении директор ЦЭИР Обид Хакимов отметил, что в послании Президент Мирзиёева к Олий Мажлису, среди прочих поставленных перед правительством задач на 2021 год, была обозначена необходимость разработать комплексную стратегию сокращения бедности и социальной защиты на основе передового международного опыта.
«В ситуации экономического кризиса, спровоцированного пандемией, работа в данном направлении приобретает неотложный характер. Данные, собранные в ходе реализации проекта «Слушая граждан Узбекистана», вносят вклад в разработку более эффективных и приближенных к реальным нуждам людей мер по сокращению бедности», - подчеркнул О. Хакимов.
В ходе мероприятия эксперты Всемирного банка также представили аудитории предварительные результаты странового диагностического исследования (СДИ). Данный документ анализирует проблемы и задачи, которые Узбекистану предстоит решить с целью снижения уровня бедности и обеспечения роста национальной экономики в ближайшие годы.
СДИ служит основой для разработки рамочной программы сотрудничества между Всемирным банком и Узбекистаном на 2022-2026 годы. В ней будут обозначены приоритетные направления для финансовой и аналитической поддержки правительству со стороны Банка.
Участники круглого стола высказали свои рекомендации касательно различных социально-экономических направлений, которые необходимо проанлизировать в рамках СДИ, чтобы в дальнейшем оказать содействие Узбекистану в их решении в ходе имплементации вышеназванной прогаммы сотрудничества.