Ўқувчилар жорий йил якунлари бўйича кутилаётган асосий макроиқтисодий кўрсаткичлар ва уларнинг 2022 йил ва кейинги икки йил учун прогнози билан танишишлари мумкин.
Бу йил Ўзбекистон иқтисодиёти бошқа давлатларда бўлгани каби COVID-19 натижасида келиб чиққан инқироздан сўнг аста-секинлик билан тикланмоқда, бу эса макроиқтисодий вазиятнинг барқарорлашуви ва иқтисодиётнинг барча тармоқларида иқтисодий ўсиш суръатларининг қайта тикланишида кузатилмоқда.
Нашрнинг асосий қисми солиқ сиёсатининг асосий йўналишларини, келгуси йил учун даромад, харажатлар ва давлат бюджети тақчиллигининг прогнозларини тақдим этади.
2021 йил якунига иқтисодий фаолликнинг босқичма-босқич тикланиши шароитида, ЯИМ ўсиши 7% (2020 йилда 1,7%) миқдорида прогноз қилинмоқда. 2022 йилда иқтисодий ўсиш прогнози 6%ни ташкил этади ва иқтисодиётнинг ўсиш суръатлари 2024 йилга келиб, 6,6%гача ўсиши кутилмоқда. 2022 йилда ЯИМ ўсишининг асосий омиллари бўлиб, иқтисодиёт тармоқлари ўсиш суръатларининг инқирозгача бўлган давр қийматларига қадар босқичма-босқич тикланиши, уй хўжаликлари якуний истеъмолининг ўсиши, асосий капиталга инвестициялар, экспорт-импорт операциялари ҳажмининг ўсиши ҳисобланади.
2022 йил учун солиқ-божхона сиёсатининг асосий йўналишлари келтирилган.
Жумладан, қуйидагилар режалаштирилмоқда:
- солиқларнинг асосий турлари бўйича ставкаларни ўзгаришсиз қолдириш;
- самарасиз солиқ ва божхона имтиёзларни бекор қилиш ишларини давом эттириш;
- юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ ставкасини 2%дан 1,5%га пасайтириш;
- жисмоний шахслардан олинадиган мол-мулк солиғи ставкаларини 1,1 баробарга индексация қилиш;
- сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ (қишлоқ хўжалик ерларини суғориш ва балиқларни ўстириш (етиштириш) учун фойдаланилган сув учун ставкалардан ташқари) ставкаларини инфляция даражасида 1,1 баробарга индексация қилиш;
- қишлоқ хўжалик ерларини суғориш ва балиқларни ўстириш (етиштириш) учун фойдаланилган сув ҳажми бўйича солиқ ставкасига 1,05 коэффициентни қўллаш;
- солиқ мақсадидаги харажатлар таркибига кирадиган амортизация ажратмалари чегаравий нормаларининг ортиши:
- бинолар учун - 3 дан 5%гача;
- иншоотлар учун 5 дан 10%гача;
- узатиш қурилмалари, куч машиналари ва асбоб-ускуналар учун 8 дан 15%гача;
- иш машиналари ва асбоб-ускуналар учун 15 дан 20%гача;
- компьютерлар ва маълумотларни қайта ишлаш ускуналари учун 20 дан 40%гача оширилмоқда.
- қуйидагилар учун йўналтирилган маблағлар суммасига инвестициявий чегирма миқдорини ошириш:
- янги технологик ускуналарни сотиб олиш - 10 дан 20%гача;
- ишлаб чиқаришни янги қурилиш шаклида кенгайтириш - 5 дан 10%гача.
- фойда солиғини ҳисоблаб чиқишда зарарни келгусига ўтказишни келгуси 10 йил мобайнида ўтказиш тартибини келгусига ўтказиладиган зарарнинг умумий миқдорига қўйилган чекловни бекор қилган ҳолда сақлаб қолиш.
2022 йилда Давлат бюджети даромадлари барқарорлигини таъминлаш мақсадида қуйидаги ставкалар сақлаб қолинади:
| Қўшилган қиймат солиғи ставкаси | 15% |
| Фойда солиғи ставкаси | 15% |
| Жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи ставкаси | 12% |
| Айланмадан олинадиган солиғи ставкаси | 4% |
| Дивидендлар кўринишидаги даромадлардан олинадиган фойда солиғи ставкаси | 5% |
2022 йил учун Давлат бюджети харажатлари 214,8 трлн сўмни ёки ЯИМга нисбатан 25,6%ни (2021 йилда 190,8 трлн сўм ёки ЯИМга нисбатан 26,4% ҳисобида бўлиши кутилмоқда) ташкил этиши режалаштирилмоқда. Иқтисодий ўсишни рағбатлантириш мақсадида ривожлантириш тармоқ дастурларини амалга оширишга йўналтириладиган маблағларни ошириш режалаштирилмоқда.
Нашр 2022 йил учун давлат қарзининг ҳажми ва тузилиши, унга хизмат кўрсатиш харажатлари ва бошқа маълумотларнинг прогнозлари ҳақидаги маълумотларни тақдим этадиган давлат қарзлари тўғрисидаги бўлим билан якунланади.
Фуқаролар учун бюджет билан Молия вазирлигининг расмий сайти (www.mf.uz), шунингдек, "Очиқ бюджет" ахборот порталида (www.openbudget.uz) танишиш мумкин.

Министерство финансов опубликовало информационное издание «Бюджет для граждан», посвященное проекту Государственного бюджета на 2022 год.
Читатели могут ознакомиться с основными макроэкономическими показателями, которые ожидаются по итогам текущего года и их прогнозе на 2022 и два последующих года. В этом году экономика Узбекистана, как в других странах мира, постепенно восстанавливается после кризиса, связанного с COVID-19, о чем свидетельствует стабилизация макроэкономической ситуации и восстановление темпов экономического роста.
Основной раздел публикации представляет ключевые направления налоговой политики, прогноз доходов, расходов и дефицита Государственного бюджета на следующий год.
По итогам 2021 года рост ВВП прогнозируется на уровне 7% (1,7% в 2020 году). В 2022 году прогноз роста экономики составляет 6% и ожидается, что темпы роста экономики увеличатся до 6,6% в 2024 году. Основными факторами роста ВВП в 2022 году станут восстановление темпов роста основных отраслей экономики до докризисных значений, рост конечного потребления домашних хозяйств, инвестиций в основной капитал, увеличение объема экспортно-импортных операций.
Приведены основные направления налогово-таможенной политики на 2022 год.
Так, планируются:
- сохранение ставок по основным видам налогов;
- продолжение работы по отмене неэффективных налоговых и таможенных льгот;
- снижение ставки налога на имущество юридических лиц с 2% до 1,5%;
- индексация ставок налога на имущество физических лиц в 1,1 раза;
- индексация ставок налога за пользование водными ресурсами (за исключением ставок, установленных за использование воды для полива сельскохозяйственных земель и разведения (выращивания) рыбы) в 1,1 раза;
- применение коэффициента 1,05 к налоговой ставке по объему воды, используемой для полива сельскохозяйственных земель и разведения (выращивания) рыбы);
- увеличение предельных норм амортизационных отчислений, относимых на расходы в налоговых целях для:
- зданий – с 3 до 5%;
- сооружений – с 5 до 10%;
- передаточных устройств, силовых машин и оборудований – с 8 до 15%;
- рабочих машин и оборудований – с 15 до 20%;
- компьютеров и оборудований по обработке информации – с 20 до 40%:
- увеличение размера инвестиционного вычета на сумму средств, направленных на:
- приобретение нового технологического оборудования – с 10 до 20%;
- расширение производства в форме нового строительства – с 5 до 10%:
- сохранение порядка переноса убытков на будущее в течение десяти лет при исчислении налога на прибыль с отменой ограничения на совокупную сумму переносимого убытка.
В целях обеспечения стабильности доходов Государственного бюджета в 2022 году будут сохранены ставки:
| Налога на добавленную стоимость | 15% |
| Базовой ставки налога на прибыль | 15% |
| Налога на доходы физических лиц | 12% |
| Налога с оборота | 4% |
| Налога на доходы в виде дивидендов | 5% |
Расходы Государственного бюджета на 2022 год планируются в размере 214,8 трлн сумов, или 25,6% к ВВП (в 2021 году ожидаются в размере 190,8 трлн сумов, или 26,4% к ВВП). Для стимулирования экономического роста планируется увеличение средств, направляемых на реализацию отраслевых программ развития.
Завершается публикация разделом о государственном долге, в котором представлен прогноз объема и структуры государственного долга на 2022 год, расходы на его обслуживание и другая информация.
Ознакомиться с бюджетом для граждан можно на официальном сайте Министерства финансов (www.mf.uz), и на информационном портале «Открытый бюджет» (www.openbudget.uz).