Мамлакатимизда илк бор “маҳаллабай” тизими, унинг ортидан барча маҳаллаларда “ҳоким ёрдамчиси” лавозими жорий этилди. Сиз учун бу лавозимнинг мазмун-моҳияти нимада, уни қандай тушунасиз?
– Ушбу лавозим муҳтарам Президентимиз ташаббуслари билан 2021 йилнинг октябрь ойида бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида аҳолининг тадбиркор ташаббусларини амалга оширишга молиявий кўмаклашиш, уларнинг даромадли меҳнат билан бандлигини таъминлаш, маҳаллабай ишлаш орқали камбағалликни қисқартириш, маҳалладаги ижтимоий-иқтисодий аҳволни хонадонбай ўрганиш мақсадларида таъсис этилган эди. Аҳоли муаммоларини “хонадонбай” ўрганиб, уларни қуйи бўғинда бевосита ҳал этиш маҳаллаларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш – ҳоким ёрдамчиларининг асосий вазифаси саналади.
– Ўзингиз ва ушбу лавозимга қандай келганингиз ҳақида батафсилроқ сўзлаб беринг. Ҳоким ёрдамчиси бўлган маҳаллангиздаги ишлар билан аввал қанчалар таниш эдингиз? Илгариги қандай иш тажрибангиз ҳоким ёрдамчиларига юклатилган вазифаларни ҳал қилишга имкон бермоқда?
– 2019 йили Андижон шаҳар ҳокими ўринбосари, Хотин-қизлар қўмитаси раиси лавозимида ишлай бошладим , 2020 йилдан ҳокимнинг Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлими бошлиғи, яъни маҳалла бўйича ўринбосари сифатида фаолият олиб бордим. Фаолиятимнинг асосий негизи маҳалла тизимини яхшилаш, аҳоли муаммоларини ўрганиш ва ҳал этиш, хотин-қизларимизни ҳаётдан рози қилиш, оилавий аҳволини яхшилашда бевосита иштирокчи сифатида хизмат қилиш бўлди. 2021 йили ҳоким ўринбосари сифатида видеоселектор йиғилишида қатнашиб, биринчилардан бўлиб маҳаллада ҳоким ёрдамчиси сифатида ишлашга тайёр эканлигимни билдирдим. 2022 йил январь ойидан бошлаб Андижон шаҳри Боғишамол МФЙда ҳоким ёрдамчиси бўлиб ишлаб келмоқдаман. Ушбу лавозимга қадар ҳокимият структурасида – айни маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш йўналишида ишлаганим, шунингдек, пандемиянинг энг қийин даврларида аҳолини ижтимоий-иқтисодий қўллаб-қувватлаш мақсадида таъсис этилган “Темир дафтар”, кейинчалик “Аёллар дафтари” юритиш ва уларни молиявий ва маънавий қўллаб-қувватлашда, уларнинг муаммоларини индивидуал тарзда аниқлаш, ёрдам кўрсатиш, кейинчалик даромадли қилиш ва дафтарлардан қандай тарзда чиқариш йўналиши бўйича ишлаганим кейинги фаолиятимда жудаям қўл келди. Бундан ташқари, ҳоким ўринбосари сифатида 4 йил давомида фаолият олиб борганим маҳалламдаги муаммоларнинг 70-80 фоизини ечишимга амалий ёрдам берди десам, адашмаган бўламан.
– Маҳаллангиз ҳақида батафсил маълумот беринг. У қаерда жойлашган, қишлоқда ёки шаҳардами, катталиги қандай, маҳалла аҳлининг ишлаши учун қандай йирик корхоналар мавжуд, маҳалла аҳолиси, асосан, қайси фаолият турлари билан шуғулланади? Маҳаллада қандай ижтимоий инфраструктура объектлари бор (мактаб, боғча, тиббий пункт ва ҳ.к.)?
– Мен фаолият олиб бораётган маҳалла Андижон шаҳри туманлари билан чегарадош маҳалла бўлиб, унинг асосий қисми адирликлардан иборат, у 996 гектар ер майдонига эга бўлиб, аҳоли яшаш майдони 45 гектарни ташкил қилади. Ижтимоий жиҳатдан оғир маҳалла сифатида рўйхатда турган. Маҳалладаги хотин-қизларимиз ишлаши учун 3 та саноат ишлаб-чиқариш корхоналари, 1 та ойна ишлаб чиқариш корхонаси, 10 та кичик бизнес субъектлари ва 13 та хизмат кўрсатиш объектлари, 14 та озиқ-овқат савдо дўконлари мавдуд. Бундан ташқари, “Боғи Бобур” дам олиш маскани ҳам менинг ҳудудимда жойлашганлиги сабабли 15 та умумий овқатланиш шохобчалари ва 20 та дам олиш масканлари мавжуд. Ҳудудимда ижтимоий инфратузилма объектларидан 9-умумтаълим мактаби ва 3 та оилавий мактабгача таълим муассасалари фаолият олиб боради.
– Ҳудудда аҳолининг қайси ижтимоий гуруҳлари кўпчиликни ташкил қилади, қанча камбағал ва ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қўллаб-қувватлашга муҳтож?
– Маҳаллада жами хонадонлар сони ҳозирги кунда 946 та бўлиб, аҳоли сони 5 096 нафарни ташкил этади, оилалар сони эса 1 126 та. Булардан 1-тоифа – 65 та; 2-тоифа – 358 та; 3-тоифа – 523 та. Ижтимоий гуруҳларга кирилган фуқаролар сони 66 нафарга етиб, ҳозирги кунда 23 нафар ишсизлар аниқланган. Кўмакка муҳтожлар тоифасига киритилган фуқароларга манзилли ёрдам кўрсатиш мақсадида аниқ чора-тадбирлар режаси тузилди. Ҳозирда уни амалга ошириш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
“Хонадонбай” хатлов орқали ҳудуддаги оилаларнинг ижтимоий аҳволи, томорқасидан фойдаланиш даражаси, тадбиркорлик билан шуғулланишга иштиёқини аниқлаш бўйича ўрганишлар ўтказилди. Натижада биринчи тоифа 2022 йил февраль ойида аниқланганлиги бўйича 102 та, иккинчи тоифага кирувчилар 221 та ва учинчи тоифага кирувчи 423 та хонадонлар ташкил қилинган, уларнинг даромадини ошириш бўйича манзилли “йўл харитаси” ишлаб чиқилди ва биринчи тоифага кирувчи оилалар учун ҳар бирига алоҳида папкалар юритиб, уларнинг ойлик даромадини ошириш учун ўз олдимга вазифалар қўйдим. Маҳалламда, асосан, тикувчилик, хизмат кўрсатиш, кўрпа-тўшак тикиш, косибчилик ва касаначилик фаолияти билан шуғулланилади. Хонадондаги меҳнатга лаёқатли фуқароларни касб-ҳунар ва тадбиркорлик кўникмаларига ўқитиш, шундан сўнг уларга даромад топишлари учун асбоб-ускуна ажратиш мақсад қилиб қўйилди. Маҳаллада дастлаб 70 нафар фуқаронинг ишсиз экани аниқланди. Шунингдек, ҳудуддаги инфратузилма ҳолати ҳам ўрганилди ва бу йўналишларда қилиниши зарур бўлган ишлар белгилаб олинди. 68 нафар “Аёллар дафтари” ва” Ёшлар дафтари”га кирган фуқароларга субсидия асосида тикув машиналар олиб берилиб, ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида рўйхатдан ўтказилди.
– Ўтказилган тадқиқ ва ўрганишлар натижасида маҳалла аҳолиси орасида камбағалликнинг қандай асосий сабаблари аниқланди? Уларни бартараф этиш ва мавжуд муаммоларни ҳал қилиш учун қайси ёндашувларни ишлаб чиқдингиз?
– Ҳудудда ўтказилган хатлов ва тадқиқ натижаларидан келиб чиққан ҳолда, маҳалладаги ижтимоий ёрдамга муҳтож оилаларни хонадоннинг ўзида бандлигини таъминлаш зарурлиги ва уларни тадбиркорлик кўникмаларини устоз-шогирд тамойили асосида йўлга қўйишим кераклигини англадим. Бунда маҳалламдаги 68 нафар хотин-қизлар ва ёшлар “Аёллар ва Ёшлар дафтари”га киритилиб, хонадонига жами 502 млн сўмлик субсидия асосида асбоб-ускуналар, яъни тикув машиналари, компьютер жамланмаси, печлар, мотокультиватор жиҳозлари олиб берилди. Ҳудудимда яратилган иш ўрни кўп бўлгани билан, бериладиган иш ҳақлари фуқароларни унчалик қониқтирмайди. Фуқароларнинг деярли барчаси ўзига тўқ хонадонларда истиқомат қилади ва кўпчилиги, асосан, тадбиркорлик ва ҳунармандчилик ҳамда давлат ташкилотида ишлайди. Бугунги кунда ушбу фуқароларимиз ўзини ўзи банд қилиш асосида фаолият юритмоқда.
– Маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш бўйича қандай ишлар амалга оширилди? 2023 йилда бу борада қандай натижаларга эришилди?
– Маҳалладаги ишсиз фуқароларни иш билан банд қилишда бир қатор ишлар олиб борилди. Жумладан, ўзини ўзи банд қилиш орқали хотин-қизларнинг 13 нафарига субсидия асосида, ҳомийлик асосида 43 нафарига тўғри чок ва оверлок (56 та тўғри чок, 56 та “оверлок”) машиналари, жами 112 та тикув машиналари олиб берилди, ҳомийлик асосида 5 нафарига компьютер, 3 нафарига мотокультиватор, субсидия асосида 2 нафарига духовка, умумий 68 нафарига ҳунармандчилик жиҳозлари олиб берилди. Яна 4 нафар фуқарога ҳомийлик асосида иссиқхоналар қуриб берилди. “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури орқали 41 нафар фуқарога 1 млрд 58 млн сўм кредит берилиб, янги иш ўрни яратилди ва 200 га яқин фуқаролар иш билан таъминланди. 10 га яқин янги лойиҳалар ишлаб чиқилди. 168 нафар фуқарога касб-ҳунарга ўқитиш учун йўлланма берилди ва Мономарказда ўқитилиб, барчалари иш билан таъминланди. Маҳаллада норасмий секторда банд бўлганларнинг 400 га яқини рўйхатдан ўтказилиб, ўзини ўзи банд килди. Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича 4 та янги лойиҳа ташкил қилинди ва 200 та янги иш ўрни яратилди. Ҳудуддаги қизил тоифага кирган ёшларнинг 11 нафари Бандлик дастури орқали, 2 нафари доимий ишга жойлаштирилиб, яна 2 нафарига кредит берилди, 7 нафарига эса субсидия асосида асбоб-ускуналар олиб берилди.
– Маҳалланинг барқарор ривожланишида транспорт, энергетика, коммунал, ижтимоий ва бошқа инфратузилмаларнинг мавжудлиги ва ҳолати муҳим аҳамиятга эга. Бу борада қандай ишлар олиб боряпсиз?
– Боғишамол маҳалласи инфратузилмасини яхшилаш борасида ҳам бир қатор ишлар қилинди. 40 йилдан буён тоза ичимлик суви билан таъминланмаган аҳолининг ҳаётини яхшилаш мақсадида 2 млрд 600 млн сўм пул ажратилиб, янги 6,5 км сув тармоғи тортилди. Натижада 400 га яқин хонадонлар ичимлик суви билан таъминланди. 150 та ёритиш чироқлари, 5 та трансформатор, 110 та бетон сим ёғочлари ўрнатилди. Бундан ташқари, “OPEN BYUDJET” асосида мактаб ҳудудида мини-стадион қурилди, туризмни ривожлантириш бўйича 8 та янги дам олиш масканлари яратилди.
– Коррупцияга қарши курашиш Ўзбекистон давлат сиёсатининг энг устувор йўналишига айланиб улгурди. Буни сўнгги йилларда сохага оид қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, коррупцияни олдини олишга қаратилган маъмурий ислоҳотлар мисолида ҳам кўриш мумкин. Давлат раҳбарининг жамиятни “ҳалоллик вакцинаси билан эмлаш” зарурияти ҳакидаги фикрлари бу борадаги ишларга қўйилган тамал тоши десак, асло муболаға бўлмайди. Коррупция ҳолатларини олдини олиш ва уларни бартараф этишнинг энг муҳим жиҳатларидан бири – давлат бошқаруви тизимида “инсон омили”ни камайтириш учун давлат ва жамият бошқарувига ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш йўлга қўйилди. Бунинг тасдиғи сифатида маъмурий тўсиқлар бартараф этилиб, фуқаролар ҳар бир йўналишдаги муаммолари билан электрон тарзда мурожаат қилишлари ва уларга очиқлик ва ошкоралик билан жавоб олишлари учун хизмат қилмоқда. Масалан, мени йўналишимда коррупцион ҳолатларни олдини олиш мақсадида “Ҳар бир оила – тадбиркор” доирасида кредит олиш учун “Оила кредит уз” порталига ариза билан мурожаат қилинади ва ушбу ариза менинг платформам орқари тасдиқланади, банкнинг платформасига боргандан сўнг ушбу мурожаат тасдиқланиб, фуқарога кредит ажратилиши лозим бўлади. Бу ерда кўриниб турибдики, инсон омили қатнашмаслиги туфайли коррупцион ҳолатларга ҳам анчагина барҳам берилмоқда. Бир давлат хизматчиси сифатида менга давлатимиз томонидан берилаётган иш ҳақи, оиламдаги тўкинчилик ортиқча коррупцияга ҳожат қолдирмайди ва мен бундай ишлардан нафратланаман. Бундан ташқари, маҳаллада бажарилган ишлар, сарфланган маблағлар юзасидан депутатлар, маҳалла аҳолиси олдида доимий равишда ҳисобот бериб борилади. Бу ҳам коррупция ҳолатларининг юзага келмаслигига катта ёрдам беради.
– 2024 йилда маҳаллани янада ривожлантириш бўйича қандай режаларингиз бор?
– Режаларимиз кўп! Биринчидан, маҳалла бўйича 1-тоифага (даромади камбағаллик чегарасидан кам бўлган оилалар) киритилган 15 та оилаларни камбағалликдан чиқариш бўйича тузилган “Индивидуал дастур”лар ижросини таъминлашни кўзлаганман. Шунингдек, хизмат кўрсатиш ва ишлаб чиқариш соҳасидаги тадбиркорлик билан шуғулланиш истагидаги 10 та ташаббускорлар лойиҳаларини амалга оширишда зарурий молиявий маблағлар жалб этиш ҳам мақсад қилинган. Инфратузилма билан боғлиқ мавжуд масалаларни ҳал этиш орқали 200 та янги иш ўринлари яратиш, ишсизларни иш билан таъминлаш ҳам режалаштирилган. Ҳоким ёрдамчиси Давлат раҳбарининг жойлардаги ишончли вакили бўлиб, унинг вазифаси мамлакат иқтисодиётини ривожлантиришда энг қуйи иқтисодий ислоҳотларни амалга оширишда бевосита иштирокчи бўлиб хизмат қилишдир.
— “Маҳаллабай” иш тизими самарадорлигини ошириш бўйича қандай таклифларингиз бор?
– Маҳалларни қўллаб-қувватлашни янада такомиллаштириш, маҳалла институтининг жамиятдаги ролини тубдан ошириш ва унинг аҳоли муаммоларини ҳал этишда биринчи бўғини сифатида ишлашини таъминлаш тўғрисида Президентимиз томонидан ишлаб чиқилган фармони айни муддао бўлди, десам адашмаган бўламан. Ушбу фармонда “Маҳалла еттилиги” фаолиятини қўллаб-қувватлаш, маҳалланинг халқ билан давлат ўртасидаги “кўприк” вазифасини амалга оширувчи мустақил ва халқчил тузилмага айланишига кўмаклашиш, энг аввало, ҳар бир оила ўзи ва оиласининг келажаги, молиявий аҳволи ва фаровонлигини таъминлашда масъулият сезиши, боқимандаликка ўрганмаслик ҳиссини янада кучайтириш, тарғибот ишларини кучайтириш лозимлиги уқтирилган.
– Фаолиятингиз давомида маҳаллада нималар ўзгарди, аҳолининг бунга муносабати қандай? Уларнинг ҳоким ёрдамчилари институтига ва умуман “маҳаллабай” тизимига ишончи ортдими?
– Фаолиятим давомида 13 та янги тадбиркорлик субъектини ташкил этдим. Инсонларда ўзини ўзи банд қилиш орқали тадбиркорликни ривожлантириш, оилавий даромадларини кўпайтириш орқали камбағалликдан чиқиш мумкинлигига ишонч пайдо бўлди. Маҳалладаги ишсиз фуқаролар ҳам ишга жойлашмоқда. Албатта, аҳоли ҳам буни кўриб-билиб турибди. Чунки олдинлари ишга жойлашиш, субсидиялар олиш, касб-хунарга ўқиш, ўз бизнесини очиш учун кредитлар олиш, уни ривожлантириш учун турли идораларда сарсон бўлиш ҳолатлари бўлган. Ҳозирда ҳоким ёрдамчиларининг сайъ-ҳаракатлари, ҳудудни “хонадонбай” ўрганиши орқали фуқаролар иш билан таъминланиб, тадбиркорлик қилиши энг катта кўмакчи бўлаётгани сир эмас. Одамлардан ҳоким ёрдамчилари давлат идоралари ва халқ ўртасида асосий кўприк вазифасини ўтаяпти, деган сўзларини эшитиш кишига қувонч бағишлайди. Асосийси, фидойилик билан аҳолини рози қилишда сидқидилдан меҳнат қилиш, инсонларнинг жамиятдаги ўз ўрнини топишларида бевосита иштирокчи бўлиш ва кишилар турмуш шароитлари яхшиланишига ҳисса қўшишда бизнинг ҳам ҳиссамиз бор. Бунинг учун барча билим ва тажрибамни ишга солишга тайёрман. Албатта, ўз ҳаётида ижобий натижаларни кўрган фуқароларда келажакка ишонч пайдо бўлади, бу эса Президентимизнинг менга берган ишончини оқлашимда куч бағишлайди!

— В нашей стране впервые была налажена система «махаллабай», после чего во всех махаллях введена должность «помощника хокима». В чем для вас смысл и суть этой позиции, как вы ее понимаете?
— Данная должность учреждена по инициативе Президента нашей страны на видеоселекторном совещании, состоявшемся в октябре 2021 года, с целью оказания финансовой помощи реализации предпринимательских инициатив населения, обеспечения их прибыльным трудом, сокращения бедности за счет работы “махаллабай” и изучения путем “хонадонбай” социально-экономического состояния махалли. Таким образом, основной задачей помощников хокима является изучение проблем населения, решение их непосредственно на низовом уровне, социально-экономическое развитие махаллей.
— Расскажите подробнее о себе и о том, как вы пришли к этой должности. Ранее насколько вы знали о работе махалли, где сейчас являетесь помощником хокима? Какой ваш прошлый опыт работы позволяет решать задачи, поставленные перед помощниками хокима?
— В 2019 году я начала работать помощником хокима города Андижан, председателем комитета женщин, а с 2020 года вела деятельность в качестве заместителя хокима – начальника отдела по поддержки махалли и семьи. Основная цель моей деятельности – совершенствование системы махалли, изучение и решение проблем населения, обеспечение удовлетворенности жизнью наших женщин, непосредственное участие в улучшении их семейного положения. В 2021 году я участвовала на видеоселекторном совещании в качестве заместителя хокима и одной из первых выразила готовность работать помощником хокима в махалле. С января 2022 года работаю помощником хокима в МСГ Богишамол города Андижан.
В последующей деятельности мне очень пригодилось то, что до этой должности я работала в структуре хокимията – именно в сфере поддержки махалли и семьи, а также набралась необходимого опыта по ведению «Железной тетради», а позднее «Женской тетради», которые были созданы для оказания социально-экономической поддержки населению в самые трудные периоды пандемии. Мы предоставляли им финансовую и моральную поддержку, работали в направлении выявления их проблем индивидуально. Кроме того, я не ошибусь, если скажу, что моя 4-летняя деятельность в качестве заместителя хокима помогла мне решить 70-80% проблем моей махалли.
— Расскажите подробно о вашей махалле. Где она находится, в селе или в городе, каков его размер, какие крупные предприятия есть для труда жителей махалли, какими видами деятельности в основном занимаются местные люди? Какие в махалле есть объекты социальной инфраструктуры (школа, детский сад, медпункт и т.д.)?
— Махалля, в которой я работаю, граничит с районами города Андижана, основная часть состоит из холмистой местности, площадь земельного участка имеет 996 га, жилая площадь населения составляет 45 га. Состояла в списке в качестве социально трудной махалли. Для обеспечения занятости женщин махалли действуют 3 предприятия промышленного производства, 1 предприятие по производству стекла, 10 субъектов малого бизнеса, 13 объектов сферы услуг и 14 продовольственных магазинов. Кроме того, на нашей территории находится парк «Боги Бобур», свои услуги предоставляют 15 точек общественного питания и 20 мест отдыха. Здесь из объектов социальной инфраструктуры действуют 9 общеобразовательных школ и 3 семейных учреждений дошкольного образования.
— Какие социальные группы населения составляют большинство в регионе, сколько бедных и нуждающихся в социальной защите семей нуждаются в поддержке?
— Общее количество домохозяйств в махалле – 946, население – 5096 человек, количество семей – 1126. Из них в 1-ю категорию входят – 65; во 2-ю категорию – 358; в 3-ю категорию – 523. Число граждан, внесенных в социально уязвимые группы, достигло 66, на данный момент выявлено 23 безработных. Разработан конкретный план мер по оказанию адресной помощи гражданам, внесенным в категорию нуждающихся в поддержке. В настоящее время ведется работа по его реализации.
Благодаря системе работы “хонадонбай” было проведено изучение социального статуса семей региона, уровня использования приусадебных участков, а также желания заниматься предпринимательством. В результате, по состоянию на февраль 2022 года, количество домохозяйств первой категории составило 102, второй категории – 221, третьей категории 423. Мы разработали адресную «дорожную карту» по увеличения их доходов, а для семей, относящихся к первой категории, я вела отдельные папки и ставила перед собой задачи по увеличению их ежемесячного дохода.
В махалле в основном занимаются пошивом одежды, обслуживанием, изготовлением курпы-матрасов, кустарничеством и ремесленничеством. Цель заключалась в том, чтобы обучить трудоспособных граждан семей профессиональным и предпринимательским навыкам, а затем предоставить им оборудование для получения дохода. Первоначально уточнили в махалле безработных граждан, количество которых составило 70. Также было изучено состояние инфраструктуры региона и определены необходимые задачи по этим направлениям. 68 гражданам, внесенным в «Женскую тетрадь» и «Молодежную тетрадь», предоставлены швейные машины на основе субсидии, после чего они были зарегистрированы как самозанятые лица.
— Какие основные причины бедности среди жителей махалли по результатам проведенных исследований? Какие подходы вы разработали для их преодоления и решения имеющихся проблем?
— По итогам описи и исследования я поняла, что необходимо обеспечить трудоустройство семей, нуждающихся в социальной помощи, и обучать их предпринимательским навыкам по принципу “наставник-ученик”. В данном случае 68 женщин и молодых людей махалли были включены в «Женскую и Молодежную тетрадь», а их дома были обеспечены оборудованием, то есть швейными машинками, компьютерными комплектами, печами и мотокультиваторным оборудованием, на основе субсидии на сумму 502 млн сумов. Несмотря на то, что на нашей территории создано много рабочих мест, зарплаты тут не очень удовлетворяют граждан. Сегодня многие граждане ведут деятельность на основе самозанятости.
— Какие меры были реализованы для развития предпринимательства в махалле? Какие результаты достигнуты в этом плане в 2023 году?
— Проведен ряд мероприятий по трудоустройству безработных граждан махалли. В частности, за счет самозанятости 13 женщин на основе субсидии, 43 – на основе спонсорства были обеспечены швейными машинами, 5 гражданам за счет спонсорства предоставлены компьютеры, 3 лицам мотокультиваторы, а также на основе субсидий 2 граждан были обеспечены духовкой, а 68 – оборудованием для ремесленников. Еще 4 гражданам на основе спонсорства построены теплицы. 41 гражданину предоставлены кредиты на сумму 1 млрд 58 млн сум по программе «Каждая семья – предприниматель», созданы новые рабочие места и обеспечены работой около 200 лиц.
Кроме того было разработано около 10 новых проектов, 168 граждан получили направление на профессиональное обучение в моноцентре и обеспечены работой. Около 400 занятых в неформальном секторе махалли были зарегистрированы и стали самозанятыми. Организовано 4 новых проекта по развитию предпринимательства и создано 200 новых рабочих мест. 11 молодых людей, зарегистрированных в красной категории трудоустроены по программе занятости, 2 трудоустроены на постоянную работу, еще двум выданы кредиты, 7 – на основе субсидий обеспечены необходимым оборудованием.
— Проведен ряд работ по улучшению инфраструктуры махалли Богишамол. Для улучшение жизни людей, которые вот уже 40 лет не обеспечены чистой питьевой водой, выделено 2 млрд 600 млн сумов, проложена новая водопроводная сеть протяженностью 6,5 км. В результате около 400 домохозяйств были обеспечены питьевой водой. Установлено 150 осветительных приборов, 5 трансформаторов, 110 бетонных столб для электричества. Кроме того, на основе «OPEN BYUDJET» на территории школы построен мини-стадион, а для развития туризма созданы 8 новых мест отдыха.
— Сегодня в нашей стране идет ожесточенная борьба с любыми формами коррупции. Что вы делаете в своей деятельности для предотвращения случаев коррупции?
Не будет преувеличением сказать, что слова главы государства о необходимости прививки общества “вакциной честности" являются краеугольным камнем работы в этом направлении. В целях снижения «человеческого фактора» в системе государственного управления, налажено широкое внедрение информационно-коммуникационных технологий, устранены административные препятствия, и теперь граждане могут в электронном виде обращаться со своими проблемами по всем направлениям.
Например, по моему направлению, в целях предотвращения случаев коррупции, на портале «Оила кредит уз» подается заявка на получение кредита в рамках «Каждая семья – предприниматель» и эта заявка удтверждается через мою платформу, затем после перехода на платформу банка данная заявка будет одобрена и гражданину будет предоставлен кредит. Здесь видно, что благодаря отсутствию человеческого фактора коррупционные ситуации в значительной степени исключены.
Зарплата, которая выдается мне правительством, достаток в моей семье не оставляет необходимости для коррупции, кроме того я презираю такие вещи. Вместе с тем, перед депутатами и жителями махалли постоянно составляются отчеты о проделанной работе и потраченных средствах. Это также поможет предотвратить коррупцию.
— Каковы ваши планы по дальнейшему развитию махалли в 2024 году?
— У нас много планов! Во-первых, я намерена обеспечить реализацию «Индивидуальных программ», созданных для вывода из бедности 15 семей, входящих в 1-ю категорию (семьи, доходы которых находятся ниже черты бедности). Также поставлена цель – привлечь необходимые финансовые ресурсы для реализации проектов 10 предпринимателей, желающих заняться предпринимательством в сфере услуг и производства. Также планируется создать 200 новых рабочих мест и обеспечить занятость безработных за счет решения имеющихся проблем, связанных с инфраструктурой. Помощник хокима является надежным представителем главы государства на местах, и его задача – служить непосредственным участником реализации самых низовых экономических реформ в развитии экономики страны.
— Какие у вас есть предложения по повышению эффективности системы работы «махаллабай»?
— Не ошибусь, если скажу, что в этом отношении пришелся очень кстати разработанный Президентом нашей страны указ о мерах по дальнейшему совершенствованию поддержки махалли, кординальному повышению роли института махалли в обществе и обеспечению его функционирования в качестве первичного звена решения проблем населения. В этом указе отмечена необходимость поддержать деятельность «махаллинской семерки», помочь махалле стать независимой структурой, выступающей «мостом» между народом и государством, и, прежде всего, усилить работу, направленную на то, чтобы каждый житель чувствовал ответственность за будущее, материальное положение и благополучие себя и своей семьи.
— Что изменилось в махалле за время вашей деятельности, как к этому относятся жители? Укрепилось ли у них доверие к институту помощников хокима и системе «махаллабай» в целом?
— За свою деятельность я основала 13 новых субъектов предпринимательства. Люди начали верить, что можно выбраться из бедности, развивая предпринимательство и увеличивая доходы семьи за счет самозанятости. Также обеспечивается занятость безработных жителей махалли. Естественно, население становится свидетелем всего этого. Приятно слышать от людей, что помощники хокима выступают главным мостом между государственными органами и народом. Главное, мы усердно и самоотверженно работаем для удовлетворения населения, становимся непосредственными участниками поиска человеком своего места в обществе, а также вносим вклад в улучшение условий жизни людей. Я готова использовать для этого все свои знания и опыт. Конечно же, граждане, увидевшие в своей жизни положительные результаты, будут иметь уверенность в завтрашнем дне, что еще больше придает мне силы оправдать доверие Президента!