Барча режаларимиз халқ фаровонлигини мақсад қилган
– Мамлакатимизда, 2022 йилда аввало, “маҳаллабай” тизими, унинг ортидан эса барча маҳаллаларда “ҳоким ёрдамчиси” лавозими жорий этилди. Сиз учун бу лавозимнинг мазмун ва моҳияти нимада, уни қандай тушунасиз?
– Президентимиз ташаббуслари билан жорий этилган “маҳаллабай” ишлаш тизими ҳудудларни комплекс ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш, маҳалладаги мавжуд муаммоларни ҳал этишда барча соҳалар учун энг мақбул йўл эканлиги ўз исботини топмоқда. Содда қилиб айтганда, ҳоким ёрдамчилари фаолиятини ташкил этишдан кўзланган бош мақсад – давлат сиёсатини маҳаллагача тушириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, уларнинг даромадини кўпайтириш, тадбиркорлик ташаббусларини рўёбга чиқариш, шу орқали камбағалликни қисқартиришдан иборат.
– Ўзингиз ҳақингизда, ушбу лавозимга қандай келганингиз хусусида батафсилроқ сўзлаб беринг. Ҳоким ёрдамчиси бўлган маҳаллангиздаги ишлар билан аввал қанчалар таниш эдингиз? Илгариги қайси иш тажрибангиз ҳоким ёрдамчиларига юклатилган вазифаларни ҳал қилишга имкон бермоқда?
Мен, Ходжиболаева Раънохон Фарғона вилояти Олтиариқ туманида зиёлилар оиласида таваллуд топганман. 1999 йили Фарғона Давлат университетини менежер мутахассислиги бўйича тамомлаганман. Ўтган давр мобайнида шаҳар молия бўлимида иқтисодиёт ва молия соҳасида 1-тоифали иқтисодчи лавозимида фаолият юритганман. Оилалиман, уч нафар фарзандим бор. Сурхтепа маҳалла фуқаролар йиғинида ўз хоҳишим билан ҳоким ёрдамчиси лавозимида иш бошлаганман.
Менга юклатилган юксак масъулиятли ва шарафли вазифада иш бошлашимга “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” билан бевосита ишлаганим, аҳоли вакиллари билан юзма-юз мулоқот қилиб, уларнинг оғирини енгил қилишга оз бўлса-да ҳисса қўшганим катта туртки бўлди, десам муболаға бўлмайди.
– Маҳаллангиз ҳақида батафсил маълумот беринг. У қаерда жойлашган, қишлоқда ёки шаҳардами, катталиги қандай, маҳалла аҳлининг ишлаши учун қандай йирик корхоналар мавжуд, маҳалла аҳолиси, асосан, қайси фаолият турлари билан шуғулланади? Маҳаллада қандай ижтимоий инфраструктура объектлари бор (мактаб, боғча, тиббий пункт ва ҳ.к.)?
Сурхтепа махалласи Фарғона вилояти Фарғона шаҳрининг энг чекка ҳудуди – Марғилон шаҳри билан чегарадош жойда жойлашган. Бу ерда 748 хонадон, 1 214 та оила – жами 4 197 нафар аҳоли (асосан, ҳовлиларда) истиқомат қилади. Ҳар бир хонадон 2-6 сотихгача томорқага эга. Аҳоли маҳаллада томорқа суви йўқ бўлишига қарамай, хонадонларидаги қудуқлардан фойдаланиб, ҳозирда боғдорчилик, узумчилик, иссиқхонада эса қишлоқ хўжалик маҳсулотлари етиштириш билан самарали шуғулланиб келади.
Маҳалламизнинг асосий ўсиш нуқталари (“драйвери”) саноат ҳамда хизмат кўрсатиш соҳаларидир. Чунки ҳудудда бешта катта ишлаб чиқариш корхоналари мавжуд бўлиб, бугунги кунда 250 нафар фуқароларимизни доимий иш билан таъминлаган. Жумладан, 3 та пойабзал ишлаб чиқариш корхоналари фаолият юритади. Шулардан бири – Сурхтепа кўчаси 20-уйда яшовчи фуқаро Камолиддин Зокиров ўз хонадонида косибчилик йўналишида оилавий корхона ташкил этган. Бу ерда ҳудуднинг 60 нафардан зиёд ишсиз фуқаролари доимий иш билан таъминланган. Ҳайрат кўчаси 56-уйда яшовчи фуқаро Бахтиёр Ходжаев ўз уйида сут махсулотларини қайта ишлаб чиқаришни йўлга қўйган бўлиб, тадбиркор 15 нафар фуқарони доимий иш билан банд этган.
Ҳудуддаги 102 та хонадон ичидан сой ўтганлиги боис, ҳар бир хонадонлар сой бўйларига 2-10 тагача сўрилар қўйиб, мавсумий дам олиш масканлари ташкил этганлар. Шу орқали ушбу масканлардаги хонадон эгалари бир мавсумда (5 ой давомида) кунига 200 минг сўмдан 1 млн сўмгача даромад қилади. Маҳаллада 2 та ижтимоий инфраструктура объектлари мавжуд бўлиб, булар 37-умумтаълим мактаби ва 7-оилавий поликлиника филиалидир.
– Ҳудудда аҳолининг қайси ижтимоий гуруҳлари кўпчиликни ташкил қилади, қанча камбағал ва ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қўллаб-қувватлашга муҳтож, тадбиркорлик қай даражада ривожланган? Маҳаллангизнинг “ижтимоий портрети”ни рақамлар билан кўрсатиш мумкинми?
– Биринчи тоифа – даромади кам, ишсизлари бор, даромад топишга ҳаракат қилаётган хонадонлар 34 та (4,5%);
– Иккинчи тоифа – доимий даромадга эга, қўшимча даромад топиш истаги бор хонадонлар 452 та (60,4%);
– Учинчи тоифа – ижтимоий ҳимояга муҳтож, боқувчисини йўқотган, ногиронлиги бўлган хонадонлар 60 та (8,1%);
тўртинчи тоифа – иқтисодий аҳволи яхши ва ўзига тўқ хонадонлар 202 тани (27,3%) ташкил этади.
Мен маъсул бўлган ҳудудда 350 дан ортиқ хонадонлардаги эркаклар аҳолига ҳизмат кўрсатиш, яъни устачилик ишлари билан шуғулланишади, хусусан, бетон қуйиш, уй қуриш, цементлаш, “опалубка” тайёрлаб сотиш, ижарага бериш ва ҳ.к.
– Маҳалла аҳолиси билан қандай алоқа ўрнатдингиз, улар билан танишув қандай кечгани ҳақида сўзлаб беринг.
– Муҳтарам Президентимиз ҳар видеоселектор йиғилишларида, авваламбор, маҳалладаги сектор масъуллари ва ҳоким ёрдамчилари бирлашишини, ўша маҳалладаги кўча боши ва оқсоқоллар билан бирдамликда иш тутиш зарурлигини айтиб ўтганлар. Мен ҳам худди шундан келиб чиқиб, маҳалладаги беш масъул, колаверса, маҳалла нуронийлари, кўча боши, оқсоқоллари билан баҳамжиҳат, маслаҳатлашган ҳолда ишни ташкил этишим аҳоли билан мулоқот ўрнатишимда жуда катта кўмак берди. Ва албатта, бунда ширин сўз ҳам алоҳида ўрин тутади.
– Маҳалладаги мавжуд имкониятлардан фойдаланган ҳолда қандай лойиҳалар амалга оширилди?
– Мен фаолият олиб бораётган Сурхтепа маҳалласидаги Эски Фарғона кўчаси 1-уйда жойлашган собиқ Вилоят ногирон болалар реабилитация маркази Марғилон шаҳар Янги Марғилон шаҳарчасидаги собиқ Эндокринология шифохонаси ўрнига кўчириб ўтказилган. Бугунги кунда бўш турган марказ жойлашган бинонинг умумий майдони 1,5 гектардан иборат. Ушбу ер майдонидан 100 метр узоқликда, 2 409 метр чуқурликда (Соғлиқни сақлаш вазирлиги хулосасига мувофиқ) таркибида йод, бром, темир моддаси, стронций, рух каби элементлари мавжуд бўлган шифобахш сув борлиги аниқланган.
Аҳоли саломатлигини янада мустаҳкамлаш мақсадида маҳалладаги собиқ Вилоят ногирон болалар реабилитация маркази ўрнида ҳалқимиз саломатлигини мустаҳкамлайдиган замонавий сиҳатгоҳ ташкил этилиши орқали 100 та иш ўрни яратилиши кўзда тутилмоқда.
Шунингдек, Сурхтепа ва қўшни МФЙлар ҳудудларида салкам 20 минг аҳоли ўртасида мактабгача таълим қамрови етарли даражада эмас. Шу сабабли, шаҳар ҳокими ташаббуси билан 150 ўринли МТМ ташкил этилди. Натижада 40 дан ортиқ ишчи ўрни яратилди ва бу ҳам аҳолининг турмуш даражаси яхшиланишига хизмат қилди.
Ўз ташаббусим билан Сурхтепа МФЙ биносидаги бўш турган хонани тўлиқ таъмирдан чиқариб, ижтимоий ҳимояга муҳтож ишсиз ҳотин-қизларимизни бандлигини таъминлашга кўмаклашиш мақсадида сектор раҳбарлари ёрдами билан тикувчилик цехи ташкил килдим. Бугунги кунда бу ерда “Темир дафтари” “Аёллар дафтари” ҳамда “Ёшлар дафтар” ига кирган 30 нафар ҳотин-қизлар доимий иш билан таъминланди. Ушбу цехни бугунги кунда 100 ўринли “NUR FAYZ XHS RUSO” тикув ишлаб чиқариш кооперациясига айлантириб, унга 70 дан ортиқ хонадонларни бириктирдим. Бу орқали эса 120 нафар уйда ўтирадиган ҳотин-қизларимизнинг касаначилик усулида уйларига ярим тайёр маҳсулотларни етказиб бериши ортидан уларнинг бандлигини таъминлашга эришдим.
Айтингчи, маҳалла аҳлини ижтимоий қўллаб-қувватлаш борасида қандай ишлар амалга оширилди?
– Менинг кўмагим билан бир йил давомида 43 нафар фуқаро жами 1,1 млрд сўм кредит олишга йўналтирилиб, 86 та иш ўрни яратилди. Хатлов натижасида аниқланган 152 нафар ишсиз фуқароларнинг 56 нафари, асосан, хотин-қизлар ва ёшлар учун ўқув марказларида ўқишлари учун зарур шароитлар яратилиб, бугунги кунда улар турли касб йўналишлари бўйича фаолият олиб бормоқда. 76 нафар фуқаро ҳудуддаги йирик корхоналарга бириктирилди. Яна 20 нафар фуқарони доимий ишларга жойлаштиришга эришдим. Норасмий секторда иш фаолиятини олиб бораётган 430 нафар фуқароларнинг фаолияти ўзини-ўзи банд қилиш орқали легаллаштирилди. Шунингдек, ташаббускор тадбиркорларни жалб қилиб, 32 та янги тадбиркорлик субъектлари ташкил қилинди.
Ҳудуддаги нуронийлар ҳамда тадбиркорлар билан бирлашиб, маҳалладаги эҳтиёжманд ногиронлиги бўлган аҳоли ҳолидан доимий равишда хабар олиниб, уларга амалий кўмак бериб келинмокда. Шунингдек, шахсий ташаббусим билан маҳалладаги хонадонларга 1 000 туп гул, 200 туп тут кўчатлари ҳамда 15 та хонадондаги эҳтиёжманд оилаларга ўз ҳисобимдан паррандалар, пишириқ печлари тарқатиб, амалий ёрдам кўрсатдим.
– Ишингизда камбағал уй хўжаликларини қўллаб-қувватлаш учун қандай инновацион ва тайёр усулларни қўлладингиз? Мисоллар келтиринг ва ушбу уй хўжаликлари билан ишлаш натижалари ҳақида батафсил маълумот беринг.
– Маҳалла аҳлининг, асосан, ҳовлиларда истиқомат қилиши менга жуда катта имконият яратди, десам тўғри бўлади. Хонадонлар ўз томорқаларидан унумли фойдаланишмоқда, иссиқхоналар ташкил этилган, ушбу иссиқхоналарда цитрус мевалар етиштирилмоқда. Ҳозирда 10 та иссиқхона ишлаб турибди. Жумладан, Ҳайрат кўчасида яшовчи Улуғбек Пўлатов хонадонида 2 сотихлик иссиқхона ташкил этилган эди. Мазкур иссиқхона 2023 йил февраль ойида 20 млн сўмлик имтиёзли кредит эвазига 10 сотихга айлантирилди. Иссиқхонада аввал лимон, орасига эса март ойи охирларида бодринг экилди. Аёлларга ҳоким ёрдамчилари тавсияси орқали берилган субсидиялардан мақсадли фойдаланган ҳолда имтиёзли кредитлар эвазига тикув машиналари олиб берилиб, уйда ўтириб, даромадли меҳнат – касаначилик билан шуғулланишига эришилди. Айнан Президентимиз томонидан жорий этилган 3 та дафтардаги аёлларимизни қўллаб-қувватлаш мақсадида касаначилик асосида иш ташкил қилиб, 70 ортиқ хонадонлардаги 130 дан ортиқ хотин-қизлар ҳозирда ўзини-ўзи банд қилиш орқали даромад топишмоқда. Эски Фарғона кўчаси 115-уйда яшовчи Ҳалима Шукуровага субсидия асосида тикув машинаси олиб берилган, ҳозирда ўзим бу аёлга ярим тайёр маҳсулот етказиб бериб, уйда ўтирган ҳолатида даромад топишига кўмак бериб келмоқдаман. Бундай имкониятдан фойдаланаётган фуқароларнинг қувончи ичига сиғмайди.
Бундан ташқари, Сурхтепа МФЙда 7 та йўналиш бўйича имтиёзли кредитлар ажратилди. Жумладан, асаларичилик йўналиши бўйича 100 млн кредит ажратиш орқали “АРИЧИ” ишлаб чиқариш кооперацияси ташкил қилинди, ушбу кооперацияда “она” ари етиштирилиб, кўшни вилоятларга ҳам тарқатилмоқда. Косибчилик йўналиши бўйича 4 та хонадонда оилавий корхона ташкил этилиб 12 та ишчи ўрни яратилди. Тикувчилик йўналиши бўйича 8 та хонадонда тикув машиналари олиб бериш ҳисобига 4 тадан 6 тагача тикув цехлари ташкил этилиб, 45 та ишчи ўрни яратилишига муваффақ бўлинди. Чорвачилик йўналиши бўйича 4 та хонадонда истиқомат қилувчи аҳоли бандлиги таъминланди. Сурхтепа МФЙ ҳудудида темир бозори ташкил этилганли боис, мотороллерларга талаб юқори. Шу сабабли ҳам 20 нафар фуқарога имтиёзли кредит эвазига мотороллер олиб берилди, улар эндиликда оиласига яхшигина даромад олиб кирмоқдалар. Паррандачилик йўналиши бўйича 4 нафар фуқаронинг бандлиги таъминланди. Ҳунармандчилик йўналиши бўйича эса 3 та хонадонда 8 та иш ўрни яратилди.
– Маҳалланинг барқарор ривожланишида транспорт, энергетика, коммунал, ижтимоий ва бошқа инфратузилмаларнинг мавжудлиги ва ҳолати муҳим аҳамиятга эга. Бу борада маҳаллангиздаги муаммоларни қандай тавсифлаб бера оласиз ва уларни ҳал этиш, маҳаллангизни ободонлаштириш борасида қандай ишлар олиб боряпсиз?
– 2022 йил давомида маҳалла оқсоқоллари бошчилигида ҳудуддаги тадбиркорлар, фаоллар, ёшлар ҳамжиҳатлигида ҳашар йўли билан бир қанча ижобий ишлар амалга оширилди. Жумладан, маҳалла қабристони обод қилинди, деворлари бетон девор билан ўралди. Маҳалладаги Ирода кўчасининг ички йўллари асфальтлаштирилди, 20 метрлик эски кўприк қайтадан қурилди.
Шунингдек, имтиёзли кредит эвазига 2 та мактабгача таълим ташкилоти, нонвойхона, ошхона, сартарошхона, сут маҳсулотларини қайта ишлаш ҳамда озиқ-овқат дўконлари ташкил этилди, бунинг натижасида 28 та ишчи ўринлари яратишга эришилди. Инфраструктура бўйича барча масалалар навбати билан ҳал этиб келинмоқда. Бу йўналишда ҳам аниқ режалар мавжуд.
– Хонадонларга кирганимизда ўша хонадоннинг ўзига яраша муаммоси борлигини кўрамиз. Уларни ҳар томонлама ўрганиб, ваколатимиз доирасида тарғибот-ташвиқот ишларини олиб борамиз. Зарур бўлганда фуқароларни касб-ҳунарларга ўқитишга йўналтиррган ҳолда сўнгра ўрганган ҳунарлари бўйича бандлигини таъминлаймиз. Камбағалликни қисқартириш учун аҳолини кўпроқ ўқиш, билим олиш ва ҳунар ўрганишга жалб қилиш, шу орқали уларнинг даромадларини ошириш зарур деб ўйлайман.
– Коррупция ҳолатларини олдини олиш бўйича маҳаллада тушунтириш ишлари олиб борилмоқда. Маҳаллада яратилган тизимнинг максади – халқнинг онгини ўстириб, ўз ҳуқуқларини танитиш, муаммоларнинг ҳар бир йўналиш бўйича жойида ҳал этилишини таъминлашдан иборат. Хусусан, кредитларнинг шаффоф электрон тизим орқали ажратилиши, доимий ҳисобот бериб борилиши ҳам коррупция эҳтимолларини камайтиради.
– Фаолиятингиз давомида маҳаллада нималар ўзгарди, аҳолининг бунга муносабати қандай? Уларнинг ҳоким ёрдамчилари институтига ва умуман “маҳаллабай” тизимига ишончи ортдими? Келажак режаларингиз ҳақида сўзлаб беринг.
– Маҳаллабай ишлаш тизимининг жорий этилиб, давлат сиёсати даражасига кўтарилиши жуда катта иш бўлди. Ислоҳотлар мевасини маҳалла ҳаёти, кишилар турмуш шароитларининг яхшиланаётганида кўриш мумкин. Бу албатта аҳолининг “маҳаллабай” иш тизимига бўлган ишончини мустаҳкамайди.
Келажак режаларимиз ҳам бисёр. Хусусан, маҳалланинг ихтисослашувидан келиб чиқиб, туризмни ривожлантириш бўйича янги концепция ишлаб чиқилди. Унга мувофиқ, сой бўйидаги хонадонларда замонавий дам олиш масканлари ташкил этиш бошланди. Мавсумий дам олиш масканларини доимий туристлар ташриф буюрадиган чиройли масканларга айлантириш чора-тадбирлари ишлаб чиқилди. Ҳудудда давлат мактабгача таълим ташкилотини қуриш ишлари бошлаб юборилди. Хуллас, барча режаларимиз халқ фаровонлигини мақсад қилган.

— Впервые в нашей стране введена система «махаллабай», во всех махаллях введена должность «помощник хокима». В чем для Вас суть этой должности, как Вы ее понимаете?
— Внедренная по инициативе Президента нашей страны система работы «махаллабай» оказывается наиболее оптимальным для всех сфер способом комплексного развития регионов, обеспечения занятости населения и развития предпринимательства, решения существующих в махалле проблем. Проще говоря, основная цель организации деятельности помощников хокима — довести государственную политику до махалли, обеспечить занятость населения, увеличить его доходы, реализовать инициативы предпринимателей и тем самым сократить бедность.
— Расскажите подробнее о себе и о том, как Вы пришли к этой должности. Какой Ваш прошлый опыт работы позволяет решать задачи, поставленные перед помощниками хокима?
— Я, Хожиболаева Раънохон, родилась в семье интеллигенции в Алтыарыкском районе Ферганской области. В 1999 году окончила Ферганский государственный университет по специальности менеджер. За прошедший период работала в сфере экономики и финансов, в должности экономиста I категории в финансовом отделе города. Я замужем, у меня трое детей. По собственному желанию начала работать помощником хокима Сурхтепинского схода граждан махалли.
Не будет преувеличением сказать, что в реализации возложенной на меня весьма ответственной и почетной задачи большой мотивацией для меня послужило то, что я непосредственно работала с «Железной тетрадью», «Женской тетрадью» и «Молодежной тетрадью», общалась лицом к лицу с представителями населения и внесла определенный вклад в облегчение их бремени.
— Расскажите подробно о вашей махалле. Где она находится, в селе или в городе? Каков ее размер, какие есть крупные предприятия, какими видами деятельности, в основном, занимаются местные люди? Какие в махалле есть объекты социальной инфраструктуры?
— Махалля «Сурхтепа» расположена на границе с городом Маргиланом — самой отдаленной территорией города Ферганы Ферганской области. Здесь есть 748 домов, 1214 семей, всего — 4197 жителей, в основном, живущих во дворах. В каждом доме имеется приусадебный участок размером 2-6 соток земли. Несмотря на отсутствие хозяйственно-питьевой воды, жители пользуются колодцами в своих домах и эффективно занимаются садоводством, виноградарством, выращиванием сельскохозяйственной продукции в теплицах.
Основными точками роста (драйвером) махалли являются промышленность и сфера услуг. Потому что здесь есть пять крупных производственных предприятий, на которых сейчас на постоянной основе работают 250 наших граждан. В частности, имеются 3 предприятия по производству обуви. Так, Камолиддин Зокиров, житель дома №20 на улице Сурхтепа, основал у себя дома семейное предприятие по изготовлению обуви и обеспечил постоянной работой более 60 безработных граждан. Проживающий в доме №56 на улице Хайрат предприниматель Бахтиёр Ходжаев в своем доме наладил переработку молочной продукции, здесь на постоянной основе работают 15 жителей махалли.
Так как через 102 хозяйства проходит сай, каждое хозяйство в своем дворе сезонно размещает по 2-10 тапчанов на берегу ручья и организует сезонные места отдыха. За счет этого владельцы этих домов в сезон (в течение 5 месяцев) ежедневно зарабатывают от 200 тысяч до 1 млн. сумов. В махалле есть 2 объекта социальной инфраструктуры: общеобразовательная школа № 37, филиал семейной поликлиники № 7.
— Можно ли цифрами показать «социальный портрет» вашей махалли? Насколько развито предпринимательство?
— «Социальный портрет» нашей махалли выглядит следующим образом.
Первая категория — 34 (4,5%) домохозяйства с низким доходом, есть безработные, пытающиеся зарабатывать.
Вторая категория — 452 (60,4%) домохозяйства с постоянным доходом и желанием получить дополнительный доход.
Третья категория — 60 (8,1%) домохозяйств, нуждающихся в социальной защите, потерявших кормильца, где есть члены с инвалидностью.
Четвертая категория — 202 (27,3%) домохозяйства с хорошим экономическим состоянием и самообеспеченностью.
На территории, за которую я отвечаю, мужчины более чем 350 хозяйств занимаются оказанием услуг населению, то есть строительством, в частности, заливкой бетона, строительством домов, цементацией, подготовкой к продаже и арендой опалубки и т.д.
— Можете рассказать, как установили общение с населением махалли, как прошло знакомство с ним?
— На каждом видеоселекторном собрании наш уважаемый Президент говорил, что, в первую очередь, должны объединиться ответственные секторов в махалле и помощники хокима, необходимо организовать работу сообща со старейшинами и аксакалами махалли. Я, исходя из этого, организовала работу по согласованию с пятью ответственными лицами в махалле, со старейшинами, управляющими улиц, аксакалами махалли, воспользовалась их поддержкой и советами, что очень помогло мне в налаживании диалога с жителями. И, конечно, свою роль в этом сыграли и культура общения, и добрые слова.
— Какие проекты были реализованы с использованием имеющихся возможностей махалли?
— Бывший областной реабилитационный центр для детей-инвалидов, расположенный на территории махалли «Сурхтепа», был переведен на другое место в городе Маргилане. Общая площадь пустующего здания, в котором расположен бывший центр, составляет 1,5 га. В 100 метрах от этого земельного участка на глубине 2409 метров (согласно заключению Минздрава) обнаружено наличие лечебной воды, содержащей такие элементы, как йод, бром, железо, стронций, цинк.
В целях дальнейшего укрепления здоровья населения на месте бывшего областного реабилитационного центра для детей-инвалидов планируется создать 100 рабочих мест путем создания современного санатория, который укрепит здоровье наших людей.
Также недостаточен охват дошкольным образованием примерно 20 тысяч жителей «Сурхтепы» и соседних СГМ. По этой причине по инициативе хокима города было создано учреждение дошкольного образования на 150 мест. В результате было создано более 40 рабочих мест, что также послужило повышению уровня жизни населения.
По собственной инициативе я полностью отремонтировала пустующее помещение в здании СГМ «Сурхтепа» и организовала с помощью руководителей секторов пошивочный цех, чтобы помочь трудоустроить наших безработных женщин, нуждающихся в социальной защите. На сегодняшний день здесь обеспечены постоянной работой 30 женщин, вошедшие в «Железную тетрадь», «Женскую тетрадь» и «Молодежную тетрадь». Сегодня мне удалось превратить этот цех в швейно-производственную кооперацию NUR FAYZ XHS RUSO на 100 мест, объединить более 70 домохозяйств, обеспечить надомной работой 120 наших домохозяек через доставку им полуготовых изделий.
— Скажите, какая работа проделана в махалле в плане социальной поддержки населения?
— При моей поддержке в течение года 43 гражданина направлены на получение кредита на общую сумму 1,1 миллиарда сумов, созданы 86 рабочих мест. Из 152 безработных граждан, выявленных в результате переписи, 56 граждан, в основном, женщины и молодежь, обучились в образовательных центрах и на сегодняшний день обеспечено их трудоустройство по различным профессиям. В целях обеспечения занятости 76 граждан были прикреплены к крупным предприятиям региона. Мне удалось трудоустроить еще 20 граждан на постоянные рабочие места. Деятельность 430 граждан, работающих в неформальном секторе, легализована через самозанятость. Также за счет привлечения инициативных предпринимателей созданы 32 новых субъекта предпринимательства.
В сотрудничестве с местными старейшинами и предпринимателями мы постоянно следим за состоянием малообеспеченных семей, лиц с инвалидностью и оказываем им практическую помощь. Также по моей личной инициативе домохозяйствам доставлены 1000 ростков цветов, 200 саженцев тутовника, оказана практическая помощь по роздаче 15 нуждающимся семьям домашних птиц, кухонных плит.
— Какие методы Вы использовали в своей работе для поддержки бедных домохозяйств? Приведите примеры и опишите результаты работы с этими домохозяйствами?
— Могу сказать, тот факт, что жители махалли, в основном, живут во дворах, создал для меня большие возможности. Домохозяйства хорошо используют свои приусадебные участки, созданы теплицы, в которых выращивают цитрусовые фрукты. В настоящее время есть 10 таких теплиц. В частности, в доме Улугбека Пулатова, проживающего на улице Хайрата, была заложена теплица площадью 2 га. Эта теплица в феврале 2023 года с помощью льготного кредита в размере 20 млн. сумов была преобразована. В теплице посадили лимоны, а между ними в конце марта посадили огурцы.
При целевом использовании субсидий, выдаваемых женщинам по рекомендации помощников хокима, за счет льготных кредитов были куплены швейные машины, организовано прибыльное надомное дело. С целью поддержки наших женщин, находящихся во введенных нашим Президентом 3 тетрадях, организована надомная работа и более 130 женщин в более чем 70 домохозяйствах в настоящее время получают доход за счет самозанятости. Халимехон Шукуровой, проживающей по адресу улица Эски Фергана, дом 115, на условиях субсидии выдали швейную машинку, и теперь я сама помогаю этой женщине получать прибыль на дому, доставляя полуготовые изделия на дом. Пользующиеся такими возможностями граждане очень довольны.
Кроме того, в СГМ «Сурхтепа» были выделены льготные кредиты по 7 направлениям. В частности, путем выделения кредита в размере 100 млн. в направлении пчеловодства была создана производственная кооперация «АРИЧИ», в рамках которой выращиваются и доставляются в соседние области пчелы-матери. В 4 домохозяйствах созданы семейные предприятия в сфере обувной мастерской и созданы 12 рабочих мест. В сфере швейного дела за счет предоставления от 4 до 6 швейных машин в 8 домах организованы швейные мастерские, созданы 45 рабочих мест. В сфере животноводства обеспечена занятость жителей 4 домов. В связи с созданием рынка на территории СГМ «Сурхтепа» существует высокий спрос на мотороллеры. Поэтому 20 граждан получили за счет льготного кредита мотороллеры, теперь они приносят хороший доход своим семьям. В направлении птицеводства обеспечена занятость 4 граждан. В сфере ремесленничества в 3 домохозяйствах созданы 8 рабочих мест.
— Для устойчивого развития махалли важно наличие и состояние транспортной, энергетической, коммунальной, социальной и других инфраструктур. Что Вы делаете для благоустройства вашей махалли?
— В течение 2022 года в махалле под руководством старейшин при сотрудничестве местных предпринимателей, активистов и молодежи путем хашара был проведен ряд положительных работ. В частности, было благоустроено махаллинское кладбище, его стены были обнесены бетонной стеной. Заасфальтированы внутренние дороги улицы Ирода в махалле, перестроен старый 20-метровый мост.
Кроме того, за счет льготного кредита созданы 2 организации дошкольного образования, хлебопекарня, столовая, парикмахерская, молокоперерабатывающее предприятие, продуктовые магазины, в результате обеспечены работой 28 человек. Все вопросы инфраструктуры решаются поочередно. В этом направлении тоже есть четкие планы.
— Исходя из Вашего опыта, скажите, пожалуйста, что Вы делаете и что еще нужно сделать, чтобы сократить уровень бедности в махалле?
— Приходя в каждое домохозяйство, мы тщательно изучали недостатки или проблемы этого домохозяйства, в рамках своих полномочий проводили пропагандистские и агитационные мероприятия. При необходимости направляем граждан на профессиональное обучение, а затем обеспечиваем трудоустройство по полученным профессиям. Я считаю, что для того, чтобы сократить бедность, необходимо привлечь больше людей к учебе, получению знаний и обучению профессиям, тем самым увеличив их доходы.
— В махалле проводится обяснительная работа по предупреждению случаев коррупции. Цель системы, созданной в махалле, заключается в развитии сознания людей, в ознакомлении их со своими правами, в обеспечении того, чтобы проблемы решались на месте во всех направлениях. В частности, выделение кредитов через прозрачную электронную систему и постоянная отчетность также снижают вероятность коррупции.
— Повысилось ли их доверие к институту помощников хокима и системе «махаллабай» в целом? Расскажите нам о своих планах на будущее.
— Внедрение системы работы «махаллабай» и доведение ее до уровня государственной политики было большим делом. Плоды реформ можно увидеть в улучшении жизни махалли и условий жизни людей. Это, безусловно, укрепит доверие населения к системе работы «махаллабай».
У нас много планов на будущее. В частности, на основе специализации махалли была разработана новая концепция по развитию туризма. В соответствии с ней началась организация современных мест для отдыха в домах вдоль сая. Разработаны меры по превращению сезонных мест отдыха в постоянно посещаемые туристами красивые места. На территории также начато строительство государственной организации дошкольного образования. Словом, все наши планы направлены на благополучие народа.