Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари 34-сессиясида иштирок этмоқда.
Президентнинг сессиядаги нутқидан асосий тезисларни Президент матбуот котиби Шерзод Асадов бермоқда.
Қорақалпоғистондаги ўзгаришлар ҳақида
Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари 34-сессиясида таъкидлаганидек, 6 йил давомида бошқа ҳудудларга нисбатан энг кўп, яъни 9 марта ҳудудга ташриф буюрди. Бу даврда Қорақалпоғистонни комплекс ривожлантиришга қаратилган 31 та фармон ва қарорлар қабул қилинди.
"Биргина жорий йил февралдаги ташриф доирасида ҳудудни ҳар тарафлама ривожлантириш учун 1,5 триллион сўм маблағ ажратдик", деди Президент.
Хусусан, ҳудудда тадбиркорлик субъектлари сони 2 баробарга ортиб, қарийб 4,5 мингта инвестиция лойиҳалари ишга туширилди.
Қорақалпоғистонда ичимлик сув таъминоти 40 фоиздан 68 фоизга, мактабгача таълим билан қамров даражаси 32 фоиздан 76 фоизга, аҳоли даромадлари жон бошига 2 баробарга ошишига эришилди.
Ҳудудни ривожлантириш режалари ва таклифлари
Президент Жўқорғи Кенгеси раиси лавозимига номзод Аманбай Тлеубаевич Орынбаевнинг тақдимотидаги таклифларини қўллаб-қувватлаб, улар юзасидан мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарларига Қорақалпоғистонда қўшимча имтиёз ва енгилликлар бериш бўйича аниқ топшириқлар берди.
Аманбай Орынбаевнинг номзодини кўриб чиқишдан аввал Президентимиз номзоднинг ҳудудни жадал ривожлантириш, аҳолига муносиб турмуш шароити яратиш, мавжуд муаммоларни ҳал этиш бўйича режалари ва таклифларини тинглашни таклиф этди.
Фото: ЎзР Президенти матбуот хизмати, Аманбай Орынбаев
Жўқорғи Кенгеси раиси лавозимига номзод Қорақалпоғистонда тадбиркорликни ривожлантириш, аграр соҳани ривожлантириш, саноат лойиҳаларини кўпайтириш, инфратузилмани ривожлантириш, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, таълим ва ёшларни қўллаб-қувватлаш борасидаги мавжуд муаммоларни ва уларни ҳал қилиш бўйича таклифларини баён этди. Президентдан бу режаларни тўлиқ амалга ошириш учун зарур бўлган ресурслар ажратилишида кўмак сўради.
Бизнес учун имтиёзлар ва фермерлар учун субсидиялар
Қорақалпоғистонда тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида:
- ҳудуд учун фойда солиғи ставкасини 15 фоиздан 7,5 фоизга тушириш;
- айланма солиқ ставкасини Нукус шаҳрида 4 фоиздан 2 фоизга, туманларда 2 фоиздан 1 фоизга, олис ҳудудларда эса 1 фоиздан 0,5 фоизга пасайтириш;
- мол-мулк ва ер солиғи ставкаларини 2 бараварга камайтириш бўйича қарор лойиҳасини киритиш топширилди.
Бундан ташқари, жорий йилда оилавий тадбиркорлик дастурлари учун режадаги 650 миллиард сўмга қўшимча равишда 200 миллиард сўм ажратилади.
Президент Шавкат Мирзиёев аграр соҳадаги масалаларни ҳал қилиш бўйича кўрсатмалар берди:
- йил якунига қадар 6 минг 620 гектар, келгуси йилда 6 минг гектар пахта ва ғалла ерларини қисқартириб, аҳолига ижарага беришни йўлга қўйиш;
- экин экиш харажатлари учун фермерларга 200 миллиард сўм ва деҳқонларга 50 миллиард сўм ажратиш;
- сув таъминотини яхшилаш мақсадида ҳар бир қудуқни бурғилаш ва ишга тушириш учун 15 миллион сўмгача субсидия ажратиш ва бошқа молиявий кўмак бўйича топшириқлар берилди.
Инвесторларни қўллаб-қувватлаш маркази, саноат технопарки, экспортни қўллаб-қувватлаш ва мис ишлаб чиқариш
Қорақалпоғистонда саноат лойиҳаларини кўпайтириш мақсадида мутасадида Инвесторларга кўмак маркази ташкил этилади. Марказда қорақалпоғистонлик тадбиркорларга лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш, субсидия, кредит ва компенсация олиш, маҳсулотига бозор топишга кўмаклашиш бўйича бепул хизматлар кўрсатилади. Инвесторларга кўмак маркази қошида Нукус шаҳридаги 10 гектар ер майдонида Саноат технопаркини ташкил этилади.
Бундан ташқари Кегейли ва Хўжайли туманларида Ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ташкил қилинади.
Беш йил муддатга фақат Қорақалпоғистон тадбиркорларига экспорт маҳсулотларини ишлаб чиқариш учун сотиб олинган хом ашёларни, мамлакатимиз бўйлаб ташишда 70 фоиз транспорт харажатларини қоплаб бериш тизимини йўлга қўйилмоқда.
Давлатимиз раҳбари Қораўзакда мис ишлаб чиқариш, Қўнғиротда янги каустик сода ва бошқа кимёвий моддалар ишлаб чиқариш заводларини қуриш каби йирик лойиҳаларни қўллаб-қувватлади.
Инфратузилмани ривожлантириш
Қорақалпоғистонда инфратузилмани ривожлантиришдаги муаммолардан келиб чиқиб, Президент мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарларига қуйидаги топшириқларни берди:
- “Ғузор-Бухоро-Нукус-Бейнеу” автомобиль йўлининг Тўрткўл, Беруний ва Элликқалъа туманларидан ўтган қисмини реконструкция қилишга 160 миллион доллар жалб этиш;
- таъмирталаб бўлган 1 минг 500 километр сув тармоқлари, 150 дан зиёд қудуқ, насос ва сув станцияларини таъмирлаш;
- Нукус шаҳри, Тахиатош ва Хўжайли туманлари марказларида оқова сув тармоқларини қуриш;
- 128 та трансформатор, 7,5 мингта симёғоч устунларини алмаштириш;
- Қорақалпоғистоннинг ҳар бир шаҳри ва туманида Ички йўлларни таъмирлаш участкалари ташкил этиш, уларга етарли штат, зарур маблағ ва техникалар ажратиш;
- икки ой муддатда Қорақалпоғистонда халқаро ва ички автомобиль йўлларини ривожлантириш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқиш.
Қорақалпоғистонда аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш тизимини ривожлантириш
Қорақалпоғистонда ижтимоий ҳимоя реестрига кирган оилаларга кўмир, суюлтирилган газ, озиқ-овқат ва бошқа зарур эҳтиёжлар учун 600 минг сўмдан бир марталик моддий ёрдам ажратилади.
- 15 сентябрдан бошлаб Қорақалпоғистон учун пенсия ва нафақа олувчилар, ногиронлиги бўлган шахсларга темир йўл ва авиа чипталар сотиб олиш учун 50 фоизлик имтиёзни тиклаш;
- 2025 йилгача қўшилган қиймат солиғи бўйича режадан ошириб бажарилган тушумлар Қорақалпоғистон бюджетида қолдириш;
- боғча, мактаб ва тиббиёт муассасалари қурилишига келгуси беш йилда қўшимча 5 триллион сўм ажратиш бўйича топшириқлар берилди.
Бундан ташқари, Қорақалпоғистонда аҳоли учун якка тартибдаги уй-жой қуриш мақсадида ер участкаси тақдим этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
"Тўғри, бу амалиётга чек қўйганмиз, ва бошқа ҳудудларда бундай имконият йўқ. Лекин, Қорақалпоғистон аҳолиси мурожаатларини инобатга олиб, истисно қилиб беришга тайёрман. Фақат пухта ишланган, адолатли ва шаффоф тизим асосида бўлиши керак", деди Президент.
Таълим ва ёшларни қўллаб-қувватлаш
Номзоднинг Қорақалпоғистонда таълимни ривожлантириш ва ёшларни қўллаб-қувватлаш бўйича таклифларидан келиб чиқиб, Президент мутасаддиларга қуйидаги топшириқларни берди:
- Қорақалпоғистондаги ёш тадбиркорларга 7 йилгача муддатга имтиёзли шартларда ссудалар ажратишни йўлга қўйиш;
- бўш турган давлат объектларида ёшлар ва хотин-қизларни хорижий тиллар ва IТ соҳасига ўқитиш курсларини ташкил этиш имкониятини яратиш, ушбу объектларни тадбиркорларга 5 йилгача бепул фойдаланишга бериш;
- Қўнғирот, Нукус ва Чимбой туманларида 4 та “Ишга марҳамат” моно-марказларини ташкил этиш;
- фақат Қорақалпоғистонлик ёшлар учун мамлакатимиздаги барча олийгоҳларга алоҳида 6,5 мингта қабул квоталари жорий этиш;
- Қорақалпоғистондаги эҳтиёждан келиб чиқиб, экология, қишлоқ хўжалиги, ирригация, қурилиш соҳаларида таянч докторантурада қўшимча кадрлар тайёрлашни йўлга қўйиш.
_______________________________________________
Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг якунида Аманбай Орынбаевнинг раҳбарлик қобилияти, ватанпарварлиги ва инсоний фазилатларини, шунингдек, ҳудудни ривожлантириш борасидаги таклифларини ҳисобга олиб, унинг номзодига ўз розилигини билдирди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, прибывший 26 августа т.г. в Нукус, выступил перед депутатами Жокаргы Кенеса Каракалпакстана в ходе внеочередной 34-й сессии.
Основные тезисы из его выступления приводит пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Об изменениях в Каракалпакстане
Как отметил Президент Шавкат Мирзиёев за 6 лет он посетил этот регион 9 раз, за этот же период в Узбекистане был принят 31 документ, направленный на комплексное развитие этого региона.
"Только в рамках визита в феврале этого года мы выделили 1,5 трлн сумов на развитие региона по всем направлениям", — сказал глава государства.
В частности, запустили порядка 4,5 тыс. инвестиционных проектов, а количество субъектов предпринимательства выросло в два раза, сказал глава государства.
Обеспеченность водой в республике увеличилась с 40% до 68%. Уровень охвата населения дошкольным образованием вырос с 32% до 76%, уровень доходов на душу населения увеличился в 2 раза.
Планы и предложения по развитию региона
Президент поддержал предложения кандидата на пост председателя Жокаргы Кенеса Аманбая Орынбаева и дал поручения руководителям официальных министерств и ведомств по предоставлению дополнительных льгот и пособий в Каракалпакстане.
Перед рассмотрением кандидатуры Аманбая Орынбаева, было предложено выслушать его планы и предложения по дальнейшему развитию региона, созданию достойных условий жизни населения и решению существующих проблем.
Фото: пресс-служба Президента РУ, Аманбай Орынбаев
Кандидат на пост председателя Жокаргы Кенеса высказал свои предложения по решению существующих проблем в Каракалпакстане в части развития предпринимательства, развития аграрного сектора, увеличения промышленных проектов, развития инфраструктуры, социальной защиты населения, образования и поддержки молодежи. Он обратился к Президенту за помощью в выделении необходимых ресурсов для полной реализации этих планов.
Льготы для бизнеса и субсидии для аграриев
В целях развития предпринимательства в Каракалпакстане планируется:
- снижение ставки налога на прибыль для региона с 15% до 7,5%;
- снижение ставки налога с оборота с 4% до 2% в городе Нукусе, с 2% до 1% в районах и с 1% до 0,5% в отдаленных районах;
- внесено на рассмотрение проект решения о снижении ставок налога на имущество и земельный налог в 2 раза.
В 2022 году на программы семейного предпринимательства выделят 200 млрд сумов в дополнение к запланированным 650 млрд сумов.
По решению вопросов в аграрной сфере Президент Шавкат Мирзиёев поручил:
- сократить до конца года 6 тыс. 620 га хлопковых и зерновых земель, в следующем году — 6 тыс. га и начать сдавать их в аренду населению;
- выделить 200 миллиардов сумов фермерам и 50 миллиардов сумов дехканам на расходы по посадке сельскохозяйственных культур;
- в целях улучшения водоснабжения даны поручения о выделении субсидии до 15 млн сумов на бурение и эксплуатацию каждой скважины и иной финансовой поддержке.
Центр поддержки инвесторов, промышленный технопарк, поддержка экспортеров и производство меди
В целях увеличения промышленных проектов в Каракалпакстане будет создан Центр поддержки инвесторов. В центре каракалпакским предпринимателям будут оказывать бесплатные услуги по разработке проектной документации, получению субсидий, кредитов и компенсаций, помощь в поиске рынков сбыта своей продукции. При Центре поддержки инвесторов появится Промышленный технопарк на 10 га в Нукусе.
Кроме того, будут организованы молодежные индустриальные и предпринимательские зоны в Кегейлийском и Ходжайлийском районах Каракалпакстана.
Для предпринимателей региона на пять лет вводится система покрытия 70% транспортных расходов для доставки сырья внутри республики, которое используется при производстве экспортируемой продукции.
Глава государства также поддержал реализацию проектов по производству меди в Караозеке и строительству новых заводов по выпуску каустической соды и других химических веществ в Кунграде.
Развитие инфраструктуры
Исходя из проблем в развитии инфраструктуры Каракалпакстана, планируется:
- Привлечь 160 млн долларов на реконструкцию участка автомобильной дороги «Гузор-Бухара-Нукус-Бейнеу», проходящего через Турткульский, Берунийский и Элликкалинский районы.
- Отремонтировать 1500 км водопроводных сетей, более 150 колодцев, насосов и гидростанций, нуждающихся в ремонте.
- Посторить канализационные сети в г. Нукус и центрах Тахиатошского и Ходжалинского районов.
- Заменить 128 трансформаторов, 7,5 тыс. железобетонных опор.
В каждом городе и районе Каракалпакстана будут созданы ремонтные участки для внутренних дорог, им будет выделен достаточный штат сотрудников, необходимые средства и техника.
Глава государства поручил в двухмесячный срок разработать отдельную программу развития международных и внутренних автомобильных дорог Каракалпакстана.
Система социальной защиты населения
Единовременная материальная помощь в размере 600 тысяч сумов на уголь, сжиженный газ, продукты питания и другие необходимые нужды будет выделена семьям, состоящим на учете социальной защиты.
- С 15 сентября восстановят 50% скидку на приобретение железнодорожных и авиабилетов для пенсионеров и инвалидов по Каракалпакстану;
- превышение плана по налогу на добавленную стоимость до 2025 года будут оставлены в бюджете Каракалпакстана;
- дополнительно выделят 5 трлн сумов на строительство детских садов, школ и медицинских учреждений в ближайшие пять лет.
- разработают предложения по предоставлению земельного участка под строительство индивидуального жилья для населения Каракалпакстана.
Мы покончили с практикой выдачи земли под жилье, и в других регионах такой возможности нет. Однако я готов сделать исключение, учитывая обращения жителей Каракалпакстана, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что в основе поддержки населения должна стоять хорошо продуманная, справедливая и прозрачная система.
Образование и поддержка молодежи
Основываясь на предложениях кандидата по развитию образования и поддержки молодежи в Каракалпакстане, Президент поручил:
- Предоставить кредиты молодым предпринимателям Каракалпакстана льготных условиях сроком до 7 лет.
- Организовать 4 моноцентра «Ишга мархамат» в Кунгиратском, Нукусском и Чимбайском районах.
- Ввести 6,5 тыс. квот приема во все вузы Узбекистана только для молодежи из Каракалпакстана.
- Начать подготовку дополнительных кадров в базовой докторантуре в области экологии, сельского хозяйства, ирригации и строительства.
- Организовать курсы обучения иностранным языкам и информационным технологиям для молодежи и женщин на пустующих государственных объектах, передать эти объекты предпринимателям в безвозмездное пользование на сроком до 5 лет.
_______________________________________________
По итогам сессии Президент выразил одобрение кандидатуры Аманбая Орынбаева с учетом его лидерских способностей, патриотизма и человеческих качеств, а также его предложений по развитию региона.