2024 йил 30 январь куни Тошкент шаҳрида "Ўзбекистон – Беларусь: ҳамкорликнинг янги уфқлари ва истиқболлар" мавзусида гибрид форматда давра суҳбати бўлиб ўтди, унда Марказ директори Обид Ҳакимов маъруза қилди.
Тадбирда Ўзбекистон ва Белорусь дипломатик миссиялари раҳбарлари, икки мамлакат эксперт-таҳлилий, илмий-академик доиралари раҳбарлари ва вакиллари иштирок этди.
Ҳакимов ўз нутқида географик масофага қарамай, Ўзбекистон ва Белорусь савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликнинг кўплаб йўналишлари бўйича ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш имкониятларига эга эканлигини таъкидлади. Бунинг учун барча қулай шарт-шароитлар ва мустаҳкам ҳуқуқий база мавжуд бўлиб, у иккиёқлама солиққа тортишнинг олдини олиш тўғрисидаги битим, инвестицияларни рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш тўғрисидаги битим ва бошқаларни ўз ичига олади.
Шундай қилиб, Беларусь ташқи савдо ҳажми бўйича Ўзбекистоннинг энг йирик20 таасосий савдо шериклари қаторига киради. Шу билан бирга, сўнгги йилларда ўзаро товар айирбошлаш ҳажмининг ўсишида ижобий тенденция кузатилмоқда.
Мамлакатлар ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик салоҳияти ҳақида сўз юритилар экан, 2017-2023 йилларда Ўзбекистоннинг Беларусь билан товар айирбошлаш ҳажми 3,4 баробарга ошиб, 620,1 млн.долларга, экспорт ҳажми 4,3 баробарга ошиб, 119,0 млн.долларга, импорт ҳажми эса 3,2 баробарга ошиб, 501,1 млн. долларга етгани таъкидланди. Шундай қилиб, бу даврда Беларуснинг Ўзбекистон ташқи савдосидаги улуши ҳам ошди ва 1%дан кўпроқни ташкил этди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро савдо асосан хомашё билан эмас, балки ишлаб чиқариш саноатининг тайёр маҳсулотлари билан ифодаланади. Шундай қилиб, барчамиз биргаликда давлатларимиз раҳбарлари томонидан белгиланган – ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 1 млрд долларга етказиш учун биргаликда ишлашимиз керак", - деди Марказ директори.
Шундай қилиб, 2023 йилда Белорусга экспорт таркибини кийим-кечак – 37%ни, турли мато ва ип-калавалар – 18%ни, мева-сабзавот ва озиқ-овқат маҳсулотлари – 17%ни, электротехника маҳсулотларини – 7%ни, турли хил тайёр маҳсулотлар ва бошқалар – 5%ни ташкил қилди.
Белорусдан импорт таркибини ёғоч материаллари, шу жумладан ёғоч-қириндили плиталар (ДСП) – 25%ни, гўшт маҳсулотлари – 17%ни, – тракторлар ва мотор қисмлари – 16%ни, сут маҳсулотлари – 7%ни, турли хил тайёр маҳсулотлар – 6%ни, озиқ-овқат маҳсулотлари ва бошқалар – 5%ни ташкил этган.
Экспертнинг таъкидлашича, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан ўтказилган таҳлил шуни кўрсатадики, Белорусь бозорига учинчи мамлакатлардан импорт қилинадиган маҳсулотларни етказиб беришни кўпайтириш учун ҳали амалга оширилмаган экспорт салоҳияти мавжуд. Булар тўқимачилик маҳсулотлари, мис маҳсулотлари, айрим турдаги электротехника маҳсулотлари, мева ва сабзавотлар, шу жумладан, қуритилган мевалар, автомобиллар ва бошқалар.
Ўзбекистоннинг Белорусга экспорти ҳажми импорт ҳажмига нисбатан 4-5 баробар камлигини ҳисобга олсак, фойдаланилмаётган экспорт салоҳиятини рўёбга чиқариш ўзаро савдо-сотиқни мувозанатлаштириши мумкин. Ўз навбатида, Беларуснинг ёғочсозлик ва электротехника саноати, гўшт, сут маҳсулотлари, қишлоқ хўжалиги техникаси ва бошқа тармоқларида ишлаб чиқарилган маҳсулотлар Ўзбекистонда харидоргир.
Икки томонлама савдо ҳажмини, асосан, мамлакатларимиз учинчи далатлардан импорт қилинадиган тайёр маҳсулотлар ҳажмини янада ошириш ва бунинг учун иқтисодиётларимизнинг бир-бирини тўлдирувчи омилидан фойдаланиш зарур", - деди эксперт.
Марказ раҳбарининг сўзларига кўра, ўзаро савдодан ташқари, инвестициявий ҳамкорлик ва ишлаб чиқарувчиларимиз ўртасидаги кооперация алоқаларини ривожлантириш ҳам ўзаро ҳамкорликнинг муҳим йўналиши ҳисобланади.
Шундай қилиб, инвестициявий ҳамкорлик соҳасида ҳам ижобий тенденция кузатилмоқда. 2017 йилдан буён Ўзбекистонда Беларусь капитали иштирокидаги корхоналар сони қарийб 10 баробар ошди. Ҳозирги кунда Ўзбекистонда 209 та шундай корхона фаолият юритмоқда, улардан 63 таси қўшма корхона ва 146 таси юз фоиз Беларусь капиталига эга.
Беларусь инвестициялари ҳажми кичик ҳажмларга қарамай, ўсиш тенденциясига эга эканлиги қайд этилди. Агар 2020 йилда Беларусь инвестициялари ҳажми 5,8 млн. долларни ташкил этган бўлса, 2021 йилда – 7,5 млн. доллар, 2022 йилда – 12,1 млн. доллар ва 2023 йилнинг 9 ойида бу кўрсаткич 18,1 млн.доллардан ошди.
Беларусь инвестицияларининг асосий йўналишлари тўқимачилик маҳсулотлари, хусусан, тайёр кийим-кечак, чарм, фармацевтика маҳсулотлари, қишлоқ хўжалиги техникаси, шунингдек, ўсимлик ва чорвачилик маҳсулотлари, озиқ-овқат маҳсулотлари ва бошқаларни ишлаб чиқаришдир. Ўз навбатида, Беларусь ҳудудида Ўзбекистон инвестициялари иштирокидаги 100 дан ортиқ корхона фаолият кўрсатмоқда.
Хулоса қилиб айтганда, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори божсиз савдо режими, шунингдек, бир-бирини тўлдирувчи иқтисодий тармоқларнинг мавжудлиги мамлакатлар ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик ва кооперацион ҳамкорликни кенгайтириш учун қулай шарт-шароитлар яратишини таъкидлади.
Икки мамлакат ишлаб чиқарувчилари ўртасидаги кооперация алоқаларини кенгайтириш орқали Ўзбекистон ва Белорусь маҳаллий ва қўшма маҳсулотларни учинчи мамлакатлар бозорларига, хусусан, Европа, Жанубий Осиё ва яқин Шарқ бозорларига олиб чиқиш учун бир — бирларига ёрдам бериши мумкин, бу шубҳасиз иқтисодиётимиз тараққиёти манфаатларига жавоб беради, - дея таъкидлади О. Ҳакимов.
Маълумот учун: Давра суҳбати Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) томонидан Беларусь Стратегик тадқиқотлар институти (БСТИ) билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Беларусь томонидан БСТИ, Маркетинг ва нарх тадқиқотлари миллий маркази, Беларусь давлат транспорт университети, П.M.Машеров номидаги Витебск давлат университети ва бошқа муассасалар каби нуфузли илмий-тадқиқот институтларининг раҳбарлари ва мутахассислари иштирок этишди.
Ўзбекистон томонидан эса СМТИ, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази, Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти, ХААТМ, Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти, Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги раҳбарлари иштирок этди.

Расширение кооперационных связей между Узбекистаном и Беларусью будет отвечать интересам развития экономик стран
30 января 2024 г. в Ташкенте состоялся круглый стол в гибридном формате на тему: «Сотрудничество Узбекистана и Беларуси – новые горизонты и перспективы», на котором с докладом выступил директор ЦЭИР Обид Хакимов.
В мероприятии приняли участие главы дипломатических миссий в Узбекистане и Беларуси, руководство и представители экспертно-аналитических и научно-академических кругов двух стран.
В ходе выступления О.Хакимов отметил, что несмотря на географическую удаленность Узбекистан и Беларусь имеют возможности для расширения взаимодействия по многим направлениям торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Для этого имеются все благоприятные условия и солидная правовая база, которая включает соглашение об избежании двойного налогообложения, соглашение о поощрении и защите инвестиций, и т.д.
Так, Беларусь входит в первую 20-ку основных торговых партнеров Узбекистана по объему внешней торговли. При этом за последние годы наблюдается положительная динамика роста взаимного товарооборота.
Говоря о потенциале торгово-экономического партнерства между странами, было подчеркнуто, что за 2017-2023 гг. товарооборот Узбекистана с Беларусью увеличился в 3,4 раза и достиг $620,1 млн., экспорт вырос в 4,3 раза до $119,0 млн., а импорт в 3,2 раза до $501,1 млн. Так, за указанный период доля Беларуси во внешней торговле Узбекистана также выросла и составила более 1%.
Взаимная торговля между нашими странами представлена в основном готовой продукцией обрабатывающей промышленности, а не сырьевыми товарами. В 2023 г. темпы роста товарооборота были ниже чем в 2022 г. Так что нам всем вместе есть над чем работать для выполнения намеченной лидерами наших государств цели – довести объем взаимного товарооборота до $1 млрд., — отметил директор Центра.
Так, в 2023 году в структуре экспорта в Беларусь 37% – заняла готовая одежда, 18% – различные ткани и пряжа, 17% – плодоовощная и пищевая продукция, 7% – электротехнические товары, 5% – различные готовые изделия и другие.
В структуре импорта из Беларуси 25% – составляли лесоматериалы, в том числе ДСП, 17% – мясная продукция, 16% – тракторы и части моторных средств, 7% – молочная продукция, 6% – различные готовые изделия, 5% – пищевая продукция и другие.
Эксперт отметил, что проведенный ЦЭИР анализ показывает, что еще имеется нереализованный экспортный потенциал по наращиванию поставок на рынок Беларуси продукции, которая завозится в страну из третьих стран. Это текстильная продукция, изделия из меди, отдельные виды электротехнических товаров, фрукты и овощи, в том числе сухофрукты, легковые автомобили и другое.
Учитывая, что объемы экспорта Узбекистана в Беларусь в 4-5 раза меньше объемов импорта, реализация неиспользованного экспортного потенциала может сбалансировать нашу взаимную торговлю. В свою очередь, в Узбекистане пользуется спросом белорусская продукция деревообрабатывающей, электротехнической отраслей, мясная, молочная продукция, сельскохозяйственная техника и другое.
Необходимо и дальше наращивать объемы двусторонней торговли в основном готовой продукцией, которую наши страны импортируют из третьих стран и использовать для этого фактор взаимодополняемости наших экономик, — отметил эксперт.
По словам руководителя Центра, кроме взаимной торговли важным направлением взаимодействия является инвестиционное сотрудничество и развитие кооперационных связей между нашими товаропроизводителями.
Так, в сфере инвестиционного сотрудничества также наблюдается положительная динамика. За период с 2017 года число предприятий с белорусским капиталом в Узбекистане выросло почти в 10 раз. В настоящее время в Узбекистане осуществляют свою деятельность 209 таких предприятий, из них 63 совместных и 146 со стопроцентным белорусским капиталом.
Было отмечено, что объем белорусских инвестиций, несмотря на небольшие объемы, также имеет тенденцию к росту. Если в 2020 г. объем белорусских инвестиций составил $5,8 млн., то в 2021 г. – $7,5 млн., в 2022 г. – $12,1 млн., а только за 10 мес. 2023 г. данный показатель составил $21,2 млн.
Основными сферами белорусских инвестиций является производство текстильных товаров, в частности готовой одежды, кожевенной, фармацевтической продукции, сельхозтехники, а также продукции растениеводства и животноводства, пищевой продукции и другие. В свою очередь, на территории Беларуси действуют более 100 предприятий с узбекскими инвестициями.
В заключение директор ЦЭИР отметил, что режим беспошлинной торговли, а также наличие взаимодополняемых сфер экономики, создают благоприятные условия для расширения между странами торгов-экономического сотрудничества и кооперационного взаимодействия.
Путем расширения кооперационных связей между производителями двух стран Узбекистан и Беларусь могут содействовать друг другу для выхода отечественной и совместной продукции на рынки третьих стран, в частности на рынки Европы, Южной Азии и Ближнего Востока, что, несомненно, будет отвечать интересам развития наших экономик, — подчеркнул О.Хакимов.
Справочно: Круглый стол был организован Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) в партнерстве с Белорусским институтом стратегических исследований (БИСИ).
Белорусская сторона была представлена руководителями и экспертами таких авторитетных исследовательских институтов, как БИСИ, Национальный центр маркетинга и конъюнктуры цен, Белорусский государственный университет транспорта, Витебский государственный университет имени П.М. Машерова и другими учреждениями.
С узбекской стороны участвовали руководители ИСМИ, ЦЭИР, ИМРИ, ИАЦМО, Центра изучения проблем развития транспорта и логистики, АО «Узбекистон темир йуллари», АИМК.