Давлат корхоналари ҳам «обнал фирма»лар билан «сохта» битим тузган (+рўйхат)
Давлат солиқ қўмитаси «обнал фирма»лар билан «сохта» битимлар тузган давлат акциялари бўлган 206 та корхоналар рўйхатини эълон қилди.
Бундай контрагентлар орасида 120 та давлат корхонаси (47,3 млрд. сўм) ва 86 та давлат улуши мавжуд (48,1 млрд. сўм) корхона аниқланди.
Яширин иқтисодиётни қисқартириш ва бизнес учун тенг рақобат муҳитини яратиш мақсадида фаолиятида солиқларни тўлашдан қочишнинг турли хил схемаларидан фойдаланганлик ҳолатлари кузатилган “Шубҳали” корхоналар рўйхати шакллантирилди.
Ушбу рўйхатга кирган 396та корхоналар ва уларнинг 10 мингга яқин контрагентларига тегишли хабарномалар юборилган. Агарда улар аниқлаштирилган солиқ хисоботи тақдим қилсалар ҳамда хисобланган солиқ суммаларини тўласа, ҳуқуқий оқибатлар келиб чиқмаслиги ва мазкур рўйхатдан чиқариш имконияти пайдо бўлади.
Ушбу хўжалик юритувчи субъектлар ўз фаолияти давомида қалбаки операцияларни амалга ошириб, бюджетга тўланадиган солиқ суммаларини камайтирганлар. 10 мингга яқин корхона улар билан молиявий операцияларни амалга ошириб, қарийб 1 триллион сўм миқдоридаги қўшилган қиймат солиғи суммасини ҳисоб (зачет)га олган ҳолда бюджетга тўламаган.
Аввалроқ, ДСҚ 2 534 та корхонада 534,6 млрд сўмлик асоссиз ҳисобга олинган қўшилган қиймат солиғи суммаларига аниқлик киритиш бўйича камерал солиқ текширувларини якунлаган эди.

Государственный налоговый комитета опубликовал список из 206 компаний (+перечень) с государственной долей, которые заключали «фиктивные» сделки с «фирмами-обналичками».
Среди таких контрагентов 120 государственных предприятий (47,3 млрд.сумов) и 86 предприятий с государственной долей (48,1 млрд.сумов).
С целью сокращения теневой экономики и создания равной конкурентной среды для бизнеса сформирован перечень из предприятий, осуществлявших сомнительные сделки (операции) направленные на незаконное уменьшение сумм налогов, причитающихся к уплате.
Данные субъекты в период своей деятельности, совершая мнимые сделки, уменьшали налоговые суммы, подлежащие уплате в бюджет. С ними осуществляли финансовые операции – около 10 тысячи предприятий, которые взяли в зачет суммы налога на добавленную стоимость в размере почти 1 трлн сумов, не уплатив их в бюджет.
Среди таких контрагентов выявлено 120 государственных предприятий (47,3 млрд.сумов) и 86 предприятий с государственной долей (48,1 млрд.сумов).
Ранее ЭО сообщало, что ГНК проводит ускоренную камеральную проверку компаний, осуществлявших фиктивные сделки с сомнительными предприятиями. Выявлено 7 990 субъектов предпринимательства, осуществлявших фиктивные сделки с сомнительными предприятиями.