Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуфнинг иқтисодий тафаккури ҳақида
Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуфнинг номлари берилган масжиднинг очилиш маросимида Президентимиз Шавкат Мирзиёев таъкидлаб ўтганидек, Ҳазрат умрини халқимизга диний маърифат тарқатишга сарфлаган буюк уламо эди.
Ҳазратдан ислом оламига улкан илмий-маънавий хазина мерос бўлиб қолди. У кишининг диний қарашлари ҳақида жуда кўп ёзилган ва ёзилмоқда. Бироқ буюк алломанинг иқтисодий тафаккури ҳам айнан шундай юксак даражада бўлганлиги кўпчиликка унчалик маълум эмас.
Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуфдан иқтисодий соҳада топган илк асарим 1991 йили 28 февралда “Халқ сўзи” газетасида эълон қилинган “Бозордан чўчишнинг ҳожати йўқ” номли мақола бўлди.
Эътибор беринг, СССР деб аталмиш давлат ҳали бор, юртимиз унга қарам, биз ҳали социалистик тузум даврида яшаяпмиз. Бозор иқтисодиётидан халқнинг ҳали унча хабари йўқ. Ҳатто, биз, яъни иқтисодчи олимларнинг бу борадаги фикрларимиз ҳам узуқ-юлуқ, тасаввуримиз етарли эмас. Лекин матбуотда бозор иқтисоди ҳақида мақолалар чоп қилина бошлаган. Ана шундай пайтда катта диний уламонинг Ўзбекистоннинг энг нуфузли газеталаридан бирида бозор иқтисодиёти ҳақида мақола эълон қилиши кўпчиликни таажжуб ва ҳайратга солгани аниқ.
“Айни пайтгача бозор иқтисодининг ҳар хил омиллари ҳақида қайта-қайта гапирилиб, турли шарҳлар ҳам қилинмоқда”, дейилади мазкур мақолада. Аммо бозорнинг ҳақиқий омили – инсоний омил ҳақида ҳеч ким гапирмайди. Ахир, бозор иқтисодини амалга оширувчи, ундан фойда ёки зарар кўрувчи ҳам инсон-ку!
Кўриниб турибдики, бозор иқтисодининг асосий ҳаракатлантирувчи кучи ҳам, у инсон яхши яшаши учун ўйлаб топилган тизим эканлиги ҳам шундай содда ва тушунарли усулда баён этиляпти.
“Ҳақиқатни айтганда”, давом этилади мақолада, “тўғри йўлга ўтиб олиш қийин бўлади. Инсон ўзини таниганидан буён ривожланиб, шаклланиб келаётган бозор иқтисодига энди ўтмоқчимиз. Йўл бошида турганимизда боболаримизнинг бу ишга муносабатлари қандоқ бўлган, буни қандоқ йўлга қўйганлар – шунга ўхшаш саволларга жавоб топиш мақсадида дуру гавҳардан азиз улкан маданий меросимизга мурожаат қилсак, деб ўйлайман. Бизнинг ота-боболаримиз бу соҳада ўзига хос тенглама ишлатганлар: Аллоҳ + инсон + модда + вақт = иқтисодий равнақ”.
Ҳазрат бу ўринда шўролар ҳукмронлик қилган узоқ даврда иқтисодий қонун-қоидалардан четга чиқиб кетганлигимиз, иқтисодимиз нотўғри ташкил этилганлиги, онгу-шууримиз ҳам шўровий ақидаларга қарам бўлганлиги туфайли бозор иқтисодининг тўғри йўлига ўтиб олишимиз қийин бўлишини башорат қиляптилар.
Ва ўтган 31 йиллик ҳаётимиз Ҳазратнинг бу фикрлари қанчалик тўғри эканлигини, яъни бозор иқтисодини барпо этиш ўта катта қийинчиликлар билан юз беришини яққол исботлади.
Шайх Ҳазратларининг боболаримизнинг бозор иқтисодини қандай ташкил этганликларини ўрганиш кераклиги тўғрисидаги фикрлари ҳам мутлақо тўғри. Ахир аждодларимиз бозор иқтисоди ҳукмрон бўлган асрларда ўз тадбиркорлик ва ишбилармонликлари билан дунёни ҳайратга солишган!
“Ислом ақидаси бўйича”, дейилади мазкур мақолада, “дунёдаги ҳамма иш Аллоҳ таолога бориб тақалади. Усиз ҳеч нарса бўлмайди. Шу билан бирга, Аллоҳга иймон инсонни яхши ишларга чорлайди. У иқтисодга адолат, омонат, ҳалоллик маъноларини бериб, очкўзлик, судхўрлик, ҳаром ва адолат-сизликлардан четлатади”.
Эътибор берингки, ушбу ўринда яхши тадбиркор қандай сифатларга эга бўлиш кераклиги баён этиляпти.
Ҳазрат бозор муносабатларининг илдизлари ҳақида сўз юрита бориб, юқорида таъкидлаб ўтган тенгламаларидаги иккинчи омил, яъни инсон ҳақида, у билан бозор иқтисодининг чамбарчас боғлиқлиги ҳақида атрофлича сўз юритганлар.
Шайх Ҳазратлари инсон иқтисодни ривожлантириш учун сабаб эканлиги, бозор иқтисоди унинг ҳаракати билан амалга ошиши ҳақида алоҳида таъкидлаяптилар.
Шу ўринда Ҳазратнинг бозор иқтисоди ўз-ўзидан ривожланиб кетавермаслиги ва у ёрдамга муҳтожлигини чуқур ҳис қилганликларини ифодаловчи фикрларини ўқиб лол қоласан: “Давлат эса бу ишларни турли усуллар билан қувватлаб туриши керак”.
Давлатнинг бозор муносабатлари шароитида ҳам иқтисодни қўллаб-қувватлаши зарурлиги ҳақидаги бу фикрлар айтилган паллаларда, яъни 1991 йилнинг февраль ойида жаҳон иқтисодчилари орасида “бозорга ўтиш билан ҳамма масала ўз-ўзидан ҳал бўлиб кетаверади, у ўзини ўзи стихияли равишда бошқараверади, давлат унга мутлақо аралашмаслиги, қўллаб-қувватламаслиги керак”, — деган ақидалар ҳукм сурар эди. Бунга ишониб, ўз иқтисодий сиёсатини ташкил этган давлатлар тезда оғир аҳволга тушиб қолганликлари ҳали эсимизда.
Ҳазрат қайд этган тенгламадаги учинчи омил деҳқончилик, чорвачилик, саноат, кончилик, денгизчилик, ҳунармандчилик каби турли моддий нарсалардан иборат.
Исломда деҳқончилик билан бир қаторда саноат ва ҳунармандчилик билан ҳам шуғулланиш зарурлиги уқтирилганлиги эътиборни тортади.
Тўртинчи ўринда қайд этилган вақт омилининг ҳам аҳамияти катта. Ислом ақидаси бўйича инсон умридаги вақтнинг ҳар бир дақиқаси учун Аллоҳнинг олдида жавоб беради. Шунинг учун уни доимо фойдали, самарали ишларга сарфлаш зарур.
Юқоридаги омилларнинг мавжудлиги ўз-ўзидан иқтисодий тараққиётга олиб келаверадими, деган савол туғилади. Ҳазрат бу саволга: “Йўқ! Бу омиллар илмий асосда, ўзаро тўғри алоқада ривож топмоғи ва рўёбга чиқмоғи зарур”, —деб жавоб берадилар.
Шу ўринда яна мақоладан иқтибос келтиришни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблайман: “Мисол учун”, дейилади мақолада, “тажрибали деҳқон, бўлиқ ер, уруғ ва асбоб-анжомлар мавжуд. Лекин ер нимаю, уруғ нималигини тузукроқ тушунмайдиган “раҳбар” юқоридан кўрсатмалар бериб турса, ҳеч нарса бўлмайди”. Бундай салбий ҳолатларга йўл қўймаслик учун нима қилиш кераклигига ҳам Ҳазратнинг ўзлари жавоб берадилар: “Демак, деҳқонга эрк бериш керак, нимани қаерга, қачон, қандоқ экишни ва ишлов беришни ўзи билади”.
Яқин ўтмишимизда бу фикрлардан бехабар айрим амалдорлар деҳқонларга нотўғри кўрсатмалар бериб, баъзи жойларда деҳқончиликка фойда эмас, зарар етказганликлари кўпчилигимиз учун сир эмас.
Мақолада инсон меҳнатидан самара кўриши кераклиги, бунинг учун маҳсулот яратувчига маҳсулотини эркин сотиш имконини бериш лозимлиги ҳам қайд этилади. Бу замонавий бозор иқтисодининг ўта муҳим қоидаларидан бири эканлигини бугун иқтисодчиликка ўқиётган толиблар ҳам билишади. Лекин бу 1991 йилнинг бошида бозор иқтисодиётига ўтишга тайёргарлик кўраётган давлатлар учун инқилобий аҳамиятга эга хулоса эди!
Шайх Ҳазратлари бозор иқтисодида ҳалоллик ўта зарур эканлигига жуда катта аҳамият берадилар: “Шу ўринда, бозор иқтисодидаги энг муҳим омил-лардан бири – савдода Ислом қаттиқ ман қилган ҳаром ишни эслатиб ўтиш зарур. У ҳам бўлса, “эҳтикор” – нархни сунъий кўтариш учун уринишдир. Бу ишнинг ҳар қандай кўриниши ҳаром, катта гуноҳ”.
Жаҳоннинг аксарият давлатлари нархни сунъий равишда оширишларнинг олдини олиш учун махсус ташкилотлар тузганликлари ва мазкур идоралар бу борада жуда кўп тадбирлар ўтказаётганликлари Ҳазратнинг бозор иқтисоди назарий ва амалий асосларини жуда чуқур билишига яна бир яққол исботдир.
Жамиятда моддий неъматларнинг ҳар эҳтимолга қарши муайян дара-жадаги захиралари бўлиши зарурлиги ҳам мақолада ўз ифодасини топган: “Шу билан бирга, жамият фойдасини кўзлаб, келажакдаги қийинчиликлар юзага келишининг олдини олиш мақсадида режали равишда керакли маҳсулотларни сақлаб қўйиш нафақат мумкин, балки зарур”.
СССРнинг охирги йилларидаги иқтисодий қийинчиликлар, бўм-бўш дўконлар, ўта юқори инфляция даражаси каби салбий ҳолатлар ҳали кўпчи-ликнинг эсидан чиқмаган бўлса керак, деб ўйлайман. Ана шундай оғир шароитда ҳукумат бу борада нима ишларга тайёр туриши кераклиги ҳам Ҳазратга маълум бўлган: “Ҳозирги ҳолатда ўзимизни ўзимиз керакли барча нарсалар билан таъминлаш чораларини кўришимиз шарт. Барча зарурий нарсаларни муҳайё этишни эса ўзимиздан бошқа ҳеч ким биз учун қилиб бермайди. Ҳатто Аллоҳ таоло ҳам ўз нафсини ўзи ўзгартирмаган қавмнинг ҳолини ўзгартирмаслиги “Қуръони Карим”да айтилган.
Шунинг учун ҳам аввало ички имкониятларни ишга солиш керак. Ерлардан тўлиқ фойдаланиб, буғдой, шоли, арпа каби экинларни кўпроқ экиш зарур”.
Экин майдонларимизнинг асосий қисмига пахта экишга мажбур қилиб, эҳтиёжимиз учун зарур дон-дунни бошқа республикалардан жўнатиб турган шўролар тузуми 1991 йили барҳам топиши билан Ҳазратнинг ўзимизни ўзимиз таъминлашга тайёрланишимиз керак, деган башоратлари дарҳол исботланди!
Мақоланинг айрим жойларини ўқиганда, кишида Шайх Ҳазратлари 1991 йилнинг бошидаёқ яқинда мустақилликка эришишимизни ҳис қилганликлари ва иқтисодимизда биринчи галда қандай ўзгаришлар қилишимиз керак, деган саволларга жавоблар берганликлари ҳақида тасаввур пайдо бўлади. Масалан, мақолада ишлаб чиқариш ва хизматлар кўрсатишнинг савдо, ҳунармандчилик, кичик корхоналар, транспорт каби қатор турлари хусусий бўлиши кераклиги ҳақида фикрлар бор. Чорвачиликни жадал ривожлантириш, айниқса, уни озуқа базаси билан мутаносиб равишда таъминлаш, халқ ҳунармандчилигига алоҳида эътибор бериш, турли-туман тақиқларни камайтириш, халқаро иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, шунингдек, жамиятнинг муҳтож табақаларига ёрдам бериш, тежамкор бўлиш, исрофгарчиликларга йўл қўймаслик ва халқни бозор иқтисодига тайёрлаш зарурлиги бўйича ҳам тавсиялар берганлар.
Хуллас, ҳажми унчалик катта бўлмаган мазкур мақоланинг аҳамияти жуда улкан. Унинг ҳар бир сатри чуқур ва пухта ўйланган фикрлардан иборат.
Ҳазратнинг бу мақолаларини ўқиганимдан кейин узоқ вақт унинг таъсири остида юрдим. Буюк уламонинг буюклиги иқтисодий тафаккурларида ҳам яққол кўриниб турганлигига иймон келтирдим.
Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф Ҳазрат қолдирган улкан мерос ичида иқтисодиётга дахлдор фикрлар ҳам мавжуд. Бундан ташқари, у кишининг “Бозор ва унга боғлиқ масалалар” номли алоҳида рисолалари ҳам бор. Мазкур китобда тижорат, унинг одоблари, савдо илми, эҳтикор (монополия), нархни кўп оширмаслик, харидор билан гўзал муомалада бўлиш, қалбаки пулни ишлатмаслик, тармоқли савдо, шартнома, келишув, ширкатлар, пул бирликларини бир-бирига сотиш, қийматни олдиндан бериш савдоси каби бозор иқтисодиётининг ўта муҳим ва долзарб масалалари ҳақида атрофлича фикр юритилади.
Хуллас, буюк уламонинг иқтисодий тафаккурини чуқур ўрганиш ва ундан унумли фойдаланиш Янги Ўзбекистоннинг ижтимоий-иқтисодий масалаларини ҳал этишда муҳим восита бўлиб хизмат қила олади.

Как отметил Президент Шавкат Мирзиёев на церемонии открытия мечети имени шейха Мухаммада Садыка Мухаммада Юсуфа, почтеннейший был великим муфтием, посвятившим свою жизнь религиозному просвещению нашего народа. Он оставил после себя огромный научно-духовный клад исламскому миру.
О переходе к рыночной экономике
Первым произведением шейха Мухаммада Садыка Мухаммада Юсуфа, которое я нашел в области экономики, была статья под названием «Бозордан чучишнинг хожати йук» («Не нужно бояться рынка»), опубликованная в газете «Халк сузи» («Народное слово») 28 февраля 1991 года.
Заметьте, что тогда так называемый СССР еще существовал, наша страна зависела от него и мы все еще жили в эпоху социалистического строя. Люди мало знали о рыночной экономике. Даже у нас, т. е. у экономистов, мысли на этот счет были смутные, воображения не хватало. Но в прессе начали публиковаться статьи о рыночной экономике. То, что великий религиозный деятель в подобное время опубликовал статью о рыночной экономике в одной из самых влиятельных газет Узбекистана, несомненно, многих очень сильно удивило и изумило.
«До сегодняшнего дня неоднократно обсуждались различные факторы рыночной экономики и высказывались различные комментарии», — говорится в статье. — Но никто не говорит о реальном факторе рынка — человеческом факторе. Ведь тот, кто осуществляет рыночную экономику и получает от нее пользу или ущерб, — сам человек!». Как видите, так просто и понятно объясняется главная движущая сила рыночной экономики — это человек и то, что рыночная система направлена на благополучие людей.
«По правде говоря, — говорится в статье, — будет трудно встать на правильный путь. Мы только сейчас собираемся перейти к рыночной экономике, которая развивалась и формировалась с тех пор, как человек познал себя. Находясь в начале пути, я думаю, что мы должны обратиться к нашему драгоценному и огромному культурному наследию, чтобы найти ответы на подобные вопросы: как наши деды относились к этому делу и каким образом его наладили. Наши предки использовали в этой области уникальное уравнение: Бог + человек + материя + время = экономическое развитие».
Здесь великий деятель предсказывает, что нам будет трудно перейти на правильный путь рыночной экономики из-за того, что мы отклонялись от экономических правил в течение длительного периода в советское время, наша экономика была неправильно организована и наше сознание зависело от советских убеждений. И прошедший 31 год нашей жизни наглядно доказал, насколько были верны эти мысли почтеннейшего шейха о том, что при установлении рыночной экономики ожидаются большие трудности.
Факторы уникального уравнения
Обратите внимание, что в статье описываются качества, какими должен обладать хороший предприниматель. Рассказывая о корнях рыночных отношений, он подробно говорил о втором факторе в приведенных выше уравнениях, то есть о человеке и о тесной связи с ним рыночной экономики. Религиозный ученый особо подчеркивает, что человек является причиной развития экономики и что рыночная экономика реализуется его действиями.
При этом человек невольно поражается, прочитав мысли религиозного деятеля о том, что рыночная экономика не может развиваться сама по себе и что ей нужна помощь: «А государство должно всячески поддерживать это дело». В те времена, когда высказывались эти мнения о необходимости поддержки государством экономики даже в условиях рыночных отношений, то есть в феврале 1991 года, среди мировых экономистов господствовали следующие убеждения: «с переходом к рынку все вопросы решатся сами собой, он будет стихийно управлять собой, государство вообще не должно в нее вмешиваться и поддерживать». Мы еще помним, что страны, поверившие в это и организовавшие свою экономическую политику, быстро попали в тяжелое положение.
Третий фактор в уравнении, упомянутом религиозным ученым, состоит из таких разных материальных категорий, как земледелие, животноводство, промышленность, горнорудное дело, мореплавание, ремесленничество. Достойно внимания то, что им была отмечена необходимость заниматься в исламе не только земледелием, но и промышленностью, ремесленничеством.
Фактор времени, упомянутый на четвертом месте, также имеет большое значение. Согласно верованиям ислама, человек отвечает перед Аллахом за каждый миг своей жизни. Поэтому всегда необходимо тратить его на полезную и эффективную работу.
Возникает вопрос, приведет ли наличие вышеперечисленных факторов к экономическому развитию само по себе? Религиозный ученый ответил и на этот вопрос: «Нет! Эти факторы должны развиваться и реализовываться на научной основе, в правильном соотношении друг с другом».
Здесь я считаю уместным еще раз процитировать статью: «Например, — говорится в ней, — есть опытный дехканин, участок земли, семена и оборудование. Но ничего не будет, если «руководитель» будет давать указания сверху, сам не понимая, что такое земля и что такое семя». Он же отвечает, что нужно делать, чтобы избежать подобных негативных ситуаций: «Значит, дехкану надо дать свободу, он знает, что и где, когда и как сажать, обрабатывать». Для многих не секрет, что в недавнем прошлом некоторые чиновники, не знавшие об этих идеях, давали дехканам неправильные указания и местами вместо пользы приносили вред сельскому хозяйству.
В статье упоминается, что люди должны получать пользу от своего труда, а для этого создатель продукта должен иметь возможность свободно продавать свою продукцию. Сегодня даже студенты, учащиеся на экономистов, знают, что это одно из важнейших правил современной рыночной экономики. Но это был вывод революционного значения для стран, готовившихся к переходу к рыночной экономике в начале 1991 года!
Предвиденные обстоятельства
Почтеннейший деятель придает большое значение важности честности в рыночной экономике: «Здесь необходимо упомянуть один из важнейших факторов рыночной экономики — это недопущение в торговле харама, строго запрещенного исламом. А это «эхтикор»— попытка искусственного завышения цены. Любое его проявление считается харамом, большим грехом».
Тот факт, что в большинстве стран мира созданы специальные организации по предотвращению искусственного повышения цен и что эти органы проводят в этом отношении многочисленные мероприятия, является еще одним наглядным доказательством глубоких знаний муфтия о теоретических и практических основах рыночной экономики.
В статье говорится и о необходимости иметь в обществе на всякий случай определенный уровень запасов материальных благ: «При этом не только можно, но и необходимо в плановом порядке запасать нужные продукты для благо общества и для того, чтобы предотвратить возникновение трудностей в будущем».
По-моему, многие все еще хорошо помнят такие экономические трудности последних лет СССР, как пустые магазины и чрезвычайно высокая инфляция. Великий религиозный деятель также знал, к чему должно быть готово правительство в столь сложном положении: «В сложившейся ситуации мы должны принять меры, чтобы обеспечить себя всем необходимым. И никто, кроме нас самих, не обеспечит нас всем необходимым. В «Священном Коране» сказано, что даже Всевышний Аллах не меняет состояния людей, которые не меняют свою собственную душу. Именно поэтому требуется пустить в ход, прежде всего, внутренние возможности. Необходимо в полной мере использовать землю и сажать больше таких культур, как пшеница, рис и ячмень».
После распада в 1991 году Советского Союза, который заставлял нас сажать хлопчатник на основной части наших возделываемых полей и посылал необходимое зерно для наших нужд из других республик, предсказание муфтия о том, что мы должны готовиться к самообеспечению, сразу же подтвердилось.
При чтении некоторых частей статьи складывается впечатление, что великий шейх уже в начале 1991 года чувствовал, что мы скоро добьемся независимости, и давал ответы на вопросы о том, что в первую очередь следует провести изменения в нашей экономике. Например, в статье высказываются мнения о том, что ряд таких видов производства и услуг, как торговля, ремесленничество, малые предприятия, транспорт, должны быть частными. В статье представлены рекомендации по дальнейшему развитию животноводства, особенно по обеспечению его пропорционально кормовой базой, уделению особого внимания народному ремесленничеству, сокращению различных запретов, расширению международных экономических связей, оказанию помощи нуждающимся слоям общества, а также говорится о необходимости быть бережливыми, недопущения расточительств, подготовки народа к рыночной экономике.
Итак, значение этой небольшой статьи огромное. Каждая его строчка полна глубоких и продуманных мыслей. Прочитав эту статью муфтия, я долгое время находился под его влиянием. Я искренне признал, что величие великого ученого проявляется и в его экономических мыслях.
Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф оставил после себя большое наследие идей, связанных также с экономикой. Кроме того, у него есть специальная брошюра под названием «Бозор ва унга боглиқ масалалар» («Рынок и связанные с ним вопросы»). В этой книге подробно обсуждаются такие важные и актуальные вопросы рыночной экономики, как коммерция, ее нравы, наука торговли, эхтикор (монополия), сетевая торговля, договор, соглашение, обмен валюты, фьючерсная торговля, а также рекомендуется не завышать цену, быть вежливым с клиентом и не использовать фальшивые деньги.
Словом, глубокое изучение экономических мыслей великого религиозного ученого и их эффективное использование могут служить важным инструментом в решении социально-экономических проблем Нового Узбекистана.