Халқаро валюта жамғармаси жаҳон иқтисодиётини тиклаш учун 650 миллиард доллар ажратади
Халқаро валюта жамғармаси жаҳон иқтисодиётини тиклаш учун рекорд даражада, яъни 650 миллиард доллар маблағ ажратади. Бу ҳақда «Дунё» ахборот агентлиги хабар берди.
Қайд этилишича, жамғарма захира активлари ҳисобидан 456 миллиард SDR (Special Drawing Rights — махсус қарз олиш ҳуқуқлари, 650 миллиард АҚШ доллари) ажратади. 275 миллиард доллар ривожланаётган бозорларга ва мамлакатларга берилади.
«Ушбу муҳим қарор — жамғарма тарихидаги энг йирик SDR тақсимоти ва мисли кўрилмаган инқироз даврида глобал иқтисодиёт учун йўналтирилган молиявий кўмак ҳисобланади. SDR’нинг тақсимланиши барча аъзо мамлакатлар манфаати учун хизмат қилади», — дейди жамғарма бошқарувчи директори Кристалина Георгиева.
Маълум қилинишича, маблағларни ажратиш тўғрисидаги қарор 23 август куни кучга киради. Маблағлар квоталарга мутаносиб равишда жамғармага аъзо мамлакатларга ўтказиб берилади. Квотага мувофиқ (0,116 фоиз) Ўзбекистон 754 миллион доллар олиши мумкин.
Шунингдек, жамғарма ёрдамга ўта муҳтож давлатларга тикланиш ишларида ёрдам бериш учун бошқа вариантларни ҳам ўрганиб чиқмоқда. У жаҳон иқтисодиёти жорий йил 6 фоиз ва келгуси йилда 4,9 фоизга ўсишини башорат қилмоқда.

Международный валютный фонд (МВФ) одобрил выделение 650 млрд долларов США для помощи в восстановлении мировой экономики, пострадавшей от последствий пандемии, следует из распространенного заявления фонда.
Международный валютный фонд выделит из резервных активов рекордные 456 млрд SDR (расчетная единица МВФ, 650 млрд долларов). 275 млрд долларов США пойдут на страны с формирующимся рынком и развивающимся государствам, — говорится в сообщении.
Фонд отмечает, что решение вступит в силу 23 августа. Средства будут переведены странам-членам пропорционально квотам.
В соответствии с квотой (0,116%) Узбекистан может получить 754 миллионов долларов США.
МВФ также изучает другие варианты оказания помощи более бедным и более уязвимым странам в их усилиях по восстановлению, — отметили в фонде.
МВФ ожидает, что глобальная экономика в этом году вырастет на 6%, в следующем — на 4,9%, сообщает ИА "Дуне".
Это историческое решение – самое крупное распределение в истории МВФ и стимул для мировой экономики во время беспрецедентного кризиса, – заявила директор-распорядитель фонда Кристалина Георгиева.
По ее словам, выделение этих средств "послужит на благо всех государств-членов, поможет удовлетворить долгосрочную глобальную потребность в резервах, укрепит доверие и будет способствовать усилению устойчивости и стабильности мировой экономики".