Бутунжаҳон урбанизация форумидаги чиқиш
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиевнинг таклифига биноан 17-18 май кунлари амалий ташриф билан Боку шаҳрида бўлди. Ташриф доирасида давлатимиз раҳбари БМТнинг Аҳоли пунктлари бўйича дастури шафелигида ўтказилган Бутунжаҳон урбанизация форуми 13-сессиясининг Етакчилар саммитида иштирок этди ва нутқ сўзлади, шунингдек, хорижий делегациялар раҳбарлари билан қатор учрашув ва музокаралар ўтказди.
Форум мавзуси – “Барча учун уй-жой: хавфсиз ва барқарор шаҳарлар ҳамда ҳамжамиятлар”. Форум кун тартибидан шаҳарларни барқарор ривожлантириш, аҳолини замонавий ва арзон уй-жой билан таъминлаш, шаҳар муҳити сифатини ошириш, иқлим барқарорлигини мустаҳкамлаш, ижтимоий ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш ҳамда уй-жойни молиялаштириш механизмларини такомиллаштириш масалалари ўрин олди.
Ўзбекистон Президенти саммитда сўзлаган нутқида шаҳарларни барқарор ривожлантириш масаласи Янги Ўзбекистон учун стратегик аҳамиятга эга эканини таъкидлади. Яқин 15 йил ичида мамлакатимиз аҳолиси 38 миллиондан 50 миллион нафарга кўпайиши, урбанизация даражаси эса 51 фоиздан 65 фоизга етиши кутилмоқда. Шу муносабат билан юртимизда шаҳар инфратузилмаси ва уй-жой қурилишини кенг кўламда ривожлантириш дастури амалга оширилмоқда. Сўнгги 10 йилда барпо этилаётган уй-жойларнинг йиллик сони ўн бараварга ортди. 2025 йилда 238 мингта уй-жой объекти қурилган бўлса, 2030 йилга бориб бу кўрсаткич яна бир ярим бараварга ошади. Аҳолини арзон уй-жой билан таъминлаш дастурларига ҳар йили бюджетдан қарийб 2 млрд. доллар маблағ ажратилмоқда.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқида бир қатор халқаро ташаббусларни илгари сурди. Давлатимиз раҳбари кичик ва ўрта шаҳарларни уйғун ривожлантириш мақсадида “мутаносиб урбанизация” тамойилларини кенг жорий этишга чақирди. Шунингдек, Президентимиз халқаро “Ақлли ва хавфсиз шаҳарлар альянси”ни ташкил этиш ташаббусини билдирди. У шаҳар бошқарувини рақамли трансформация қилиш соҳасида технологиялар, стандартлар ва энг яхши тажрибалар билан алмашиш учун платформа вазифасини бажаради.
Ёшлар ва аҳолининг эҳтиёжманд қатламларини сифатли ҳамда арзон уй-жойлар билан таъминлаш мақсадида 2027 йилда Самарқанд шаҳрида уй-жой қурилишига молия ва инвестицияларни жалб этишдаги янгича ёндашувлар юзасидан халқаро форум ўтказиш таклиф қилинди. Экологик барқарор шаҳарларни ривожлантиришни рағбатлантириш мақсадида БМТ-Ҳабитатнинг (БМТнинг Аҳоли пунктлари бўйича дастури, яъни барқарор шаҳарсозлик, арзон уй-жойлар, иқлим ўзгаришига чидамлилик ва инфратузилмаларни ривожлантириш агентлиги) “Яшил шаҳар” халқаро мукофотини таъсис этиш яна бир муҳим ташаббус бўлди. Шунингдек, Ўзбекистон етакчиси Бутунжаҳон урбанизация форумининг 15-сессиясини 2030 йилда Янги Тошкент шаҳрида ўтказиш ва унинг бош мавзусини “Шаҳарларнинг барқарор ривожланишида маҳалла институтининг ўрни” деб номлашни таклиф қилди.
Бутунжаҳон урбанизация форуми доирасида 18 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Бош котибининг ўринбосари, БМТнинг Аҳоли пунктлари бўйича дастури (БМТ-Ҳабитат) ижрочи директори Анаклаудия Россбах билан учрашув ўтказди. БМТ-Ҳабитат билан шаҳарларни барқарор ривожлантириш, шаҳар инфратузилмасини такомиллаштириш ҳамда шаҳарсозлик соҳасида замонавий ёндашувларни жорий этиш бўйича ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди. Ўтган йили Самарқанд иқлим форуми доирасида бўлиб ўтган учрашувда эришилган келишувлар ижроси ҳам кўриб чиқилди. Ўзбекистон Президенти томонидан Бутунжаҳон урбанизация форумида илгари сурилган ташаббусларни амалга ошириш масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
ЕХҲТ билан келишувлар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 21 май куни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти бош котиби Феридун Синирлиўғлуни қабул қилди. Очиқ ва конструктив мулоқот юксак даражага чиққани, Ўзбекистоннинг ЕХҲТ ва унинг тизимидаги институтлар билан ҳамкорлиги изчил мустаҳкамланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Ташкилот раҳбарияти Ўзбекистонга ташрифларни мунтазам амалга оширмоқда, ЕХҲТ ДИИҲБ (Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси) миссиялари мамлакатимизда сайлов жараёнларини мониторинг қилишда фаол иштирок этмоқда. Трансмиллий таҳдидларга қарши курашиш, суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш, гендер тенгликни илгари суриш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва ОАВни ривожлантириш соҳаларида амалга оширилаётган қўшма лойиҳаларнинг натижалари алоҳида қайд этилди.
Томонлар кибержиноятчиликка қарши курашиш, рақамлаштириш ва сунъий интеллектни ривожлантириш, кадрлар малакасини ошириш, ёшларни қўллаб-қувватлаш ҳамда “яшил” кун тартибини илгари суриш каби устувор йўналишларда ҳам ҳамкорликни янада кенгайтириш зарурлигини таъкидладилар. Ҳамкорлик бўйича янги “йўл харитаси”ни тайёрлаб, Ўзбекистонда ва ЕХҲТ доирасида бир қатор қўшма тадбирларни ўтказиш бўйича келишувга эришилди.
БАА билан давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш борасида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 май куни Бирлашган Араб Амирликлари Ҳукумат ишлари бўйича вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гаргавий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди. Ўзбекистон-БАА ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни, аввало, давлат бошқаруви тизими самарадорлигини ошириш ва ушбу соҳада амалга оширилаётган ислоҳотлар натижадорлигини таъминлаш борасидаги ишларни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Давлат хизмати механизмларини такомиллаштиришнинг 10 та асосий йўналиши бўйича ҳамкорликни назарда тутувчи қўшма “йўл харитаси” изчил амалга оширилаётгани қайд этилди. БААнинг бюрократияни қисқартириш соҳасидаги илғор тажрибаси жорий этилмоқда. Тегишли дастур доирасида лойиҳа офиси ишга туширилди. Ҳозирга қадар қамрови бир миллиондан ошган “Беш миллион сунъий интеллект етакчилари” таълим дастурини амалга ошириш натижалари ҳам эътироф этилди.
Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва камол топтиришга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш, қўшма тараққиёт форумларини ўтказиш ҳамда Ўзбекистон ривожига хизмат қилувчи стратегик ва концептуал ҳужжатларни тайёрлашни илгари суриш бўйича келишувга эришилди.
Олий Евроосиё иқтисодий кенгаши йиғилиши
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 май куни Остона шаҳрида Олий Евроосиё иқтисодий кенгашининг навбатдаги йиғилишида кузатувчи давлат раҳбари мақомида иштирок этди. Кун тартибидан кўп томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, саноат кооперацияси лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш, шерикликнинг устувор йўналишларида қўшма дастурларни амалга ошириш масалалари ўрин олди.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқи аввалида ЕОИИ мамлакатлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни изчил равишда кенгайтириш ва чуқурлаштириш мамлакатимиз ташқи иқтисодий сиёсатининг энг муҳим йўналишларидан бири бўлиб қолаётганини таъкидлади. ЕОИИ давлатлари билан ўзаро ҳамкорлик комплекс иқтисодий шериклик тусини олгани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари иттифоқ билан шерикликни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари юзасидан ўз нуқтаи назарини баён қилди. Ўзбекистон ва бирлашма давлатлари ўртасида тўсиқларсиз савдонинг ягона рақамли маконини шакллантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Рақамли транзитни жорий этиш, кузатув тизимларига уланиш ҳамда ўтказиш пунктларини модернизация қилиш орқали “ақлли” транспорт-божхона йўлакларини яратиш ишларига киришиш таклифи билдирилди.
Ўзбекистон ва ЕОИИ мамлакатлари ўртасида кооперация дастурини тайёрлашда Тошкентда ўтказиладиган “ИННОПРОМ. Марказий Осиё” кўргазмаси салоҳиятидан фойдаланиш таклиф этилди. Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон кооперация бўйича “ягона дарча” форматида Евроосиё иқтисодий комиссияси билан ҳамкорликда шерикларни танлайдиган, эркин саноат зоналар негизида янги ташаббусларни қўллаб-қувватлайдиган, молиялаштиришни жалб этишга кўмаклашадиган қўшма лойиҳа офисини очишга тайёрлигини билдирди. “ЕОИИ давлатларидан келадиган юқори технологияли резидентлар учун қўшимча рағбатлантирувчи шароитларни ишлаб чиқишга тайёрмиз”, – деди Ўзбекистон Президенти.
Энергия самарадорлигини ошириш, тоза технологияларни жорий этиш ва маҳсулотларнинг углерод сиғимини камайтиришга қаратилган Саноатни “яшил” трансформация қилиш қўшма дастурини қабул қилиш бўйича таклиф ҳам илгари сурилди. Қўшма “яшил” лойиҳалар портфелини шакллантириш, молиялаштиришнинг янги воситаларини ривожлантириш, сунъий интеллект технологияларини қўллаш орқали саноатнинг устувор тармоқларини модернизация қилиш амалий чора-тадбирлар сифатида дастурдан ўрин олиши мумкин.
Ташкиллаштирилган меҳнат миграцияси масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Мазкур соҳадаги ҳамкорликни миллий электрон бандлик хизматларини интеграция қилиш орқали сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш зарурлиги таъкидланди. Гап фуқароларнинг ишончли бўш иш ўринлари, ишга жойлашиш шартлари ҳамда миграция қонунчилиги нормалари ҳақидаги маълумотлардан тўғридан-тўғри фойдаланишини таъминлайдиган қулай ва яхлит рақамли муҳитни шакллантириш ҳақида кетмоқда.
Туризм соҳасида Ўзбекистон томонидан “Марказий Осиё туристик ҳалқаси” ташаббуси илгари сурилгани қайд этилди. Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари ЕОИИ давлатларини мазкур туризм йўналишини оммабоп рақамли платформаларда биргаликда илгари суришга қўшилишга таклиф қилди.
Ўзбекистон ҳудудларининг Гонконг билан ҳамкорлиги
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 июнь куни Хитой Халқ Республикаси Сянган (Гонконг) махсус маъмурий ҳудуди Администрацияси раҳбари Ли Цзячао бошчилигидаги делегацияни қабул қилди. Ўзбекистон – Хитой ҳамкорлигини, шу жумладан, Гонконг билан ҳудудлараро алмашинувлар ва амалий ҳамкорликни кенгайтириш орқали янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат чоғида сўнгги йилларда Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги дўстлик ва янги даврдаги ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатлари мисли кўрилмаган даражага кўтарилгани катта мамнуният билан қайд этилди. Олий даражада эришилган келишувлар изчил амалга оширилмоқда. Май ойида Пекин шаҳрида Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва Сиань шаҳрида учинчи Ҳудудлараро форум муваффақиятли ўтказилди, Гонконгда иқтисодий форум ва саноат кўргазмаси бўлиб ўтди, Ўзбекистон савдо уйи очилди.
Ўзбекистон ҳудудларининг Гонконг билан иқтисодий ҳамкорлигини ривожлантириш учун мавжуд салоҳиятдан самарали фойдаланиш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилди. Тошкент шаҳрига Гонконг ишбилармон доиралари вакилларидан иборат катта делегация ташриф буюргани ушбу йўналишдаги шерикликни янада ривожлантиришга хизмат қилишига ишонч билдирилди. Савдо-иқтисодий ва молиявий алоқаларни кенгайтириш, саноат кооперациясини йўлга қўйиш, таълим, туризм ва ишбилармонлик алмашинувларини ривожлантириш ҳамда тўғридан-тўғри авиақатновлар ва фуқароларга консуллик хизматлари кўрсатишни йўлга қўйишни назарда тутувчи комплекс ҳамкорлик дастурини қабул қилиш муҳимлиги таъкидланди.
“Яшил” энергетика, қишлоқ хўжалиги, биотехнологиялар, рақамли иқтисодиёт, финтех, инновацион стартаплар, сунъий интеллект ва бошқалар устувор соҳалар сифатида қайд этилди. Ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича қўшма “йўл харитаси”ни қабул қилиш, шунингдек, Ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш ҳамда яқин фурсатда Гонконг билан икки томонлама асосда визасиз тартибни жорий этиш юзасидан келишувга эришилди.
Ўзбекистон Fitch баҳолашида
3 июнь куни “Fitch Ratings” халқаро рейтинг агентлиги Ўзбекистон Республикаси учун хорижий валютадаги эмитентнинг узоқ муддатли дефолт рейтингини “ВВ” даражасида тасдиқлади ва прогнозни “Барқарор”дан “Ижобий”га кўтарди. “Fitch”нинг расмий баёнотида таъкидланишича, прогнознинг ошиши иқтисодий ислоҳотларни амалга оширишдаги изчил ривожланишни, макроиқтисодий барқарорликнинг мустаҳкамланишини ҳамда мамлакатнинг асосий молиявий кўрсаткичлари яхшиланганини акс эттиради. Агентлик баҳолашича, олиб борилаётган ислоҳотлар ўрта муддатли истиқболда юқори иқтисодий ўсиш суръатларини сақлаб қолиш ва иқтисодиёт барқарорлигини янада ошириш учун замин яратмоқда.
Ислоҳотлар иқтисодиёт салоҳиятини оширмоқда. Fitch томонидан бозорлар самарадорлигини ошириш, давлат молияси бошқарувини такомиллаштириш, рақобат муҳитини ривожлантириш ва хусусийлаштиришга қаратилган таркибий ислоҳотлар изчил давом этаётгани қайд этилган. 2021-2025 йилларда Ўзбекистонда қарийб 5,1 млрд. долларлик давлат активлари хусусийлаштирилди, шундан деярли 1,9 млрд. доллар 2025 йилнинг ўзига тўғри келди. 2026 йил 13 май куни Халқаро инвестиция фондининг (UzNIF) халқаро капитал бозорларидаги илк халқаро IPOʹси ислоҳотлар муваффақиятининг яна бир тасдиғи бўлди. Жойлаштириш ҳажмига кўра, ушбу битим жорий йилда Европанинг энг йирик IPOʹлари қаторидан жой олди.
Ўзбекистон юқори ўсиш суръатларини сақлаб қолмоқда. «Fitch» прогнозларига кўра, 2026 йилда Ўзбекистон иқтисодиётининг ўсиши қарийб 6 фоизни ташкил этади, 2027–2028 йилларда эса 6,4 фоизгача тезлашади. Шу билан бирга, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази маълумотларига кўра, 2026 йилнинг 1-чорагида Ўзбекистон иқтисодиётининг реал ўсиши 8,7 фоизга етди. Бу ўтган йилнинг шу давридаги кўрсаткичдан 1,9 фоиз пунктга юқори бўлиб, аввал кутилган мақсадли кўрсаткичлардан ошиб кетди ва охирги бир йилдаги энг яхши чораклик натижа бўлди. Қайд этилишича, ҳатто жаҳон иқтисодиётидаги ноаниқлик ва геосиёсий кескинлик сақланиб қолаётган бир шароитда Ўзбекистоннинг кутилаётган ўсиш суръатлари “ВВ” рейтинг тоифасидаги аксарият мамлакатларнинг ўртача кўрсаткичларидан сезиларли даражада юқорилигича қолмоқда.
Бюджет интизоми мустаҳкамланмоқда. Бюджет сиёсатининг юқори самарадорлиги прогноз кўрсаткичи оширишининг асосий омилларидан бири бўлди. “Fitch” маълумотларига кўра, 2025 йилда консолидациялашган бюджет тақчиллиги ЯИМнинг 2,1 фоизини ташкил этди, бу эса ЯИМнинг белгиланган 3 фоизлик чегарасидан пастдир. Бюджет даромадларининг ўсиши солиқ тушумларининг кўпайиши ҳамда хомашё секторидан олинган юқори даромадлар ҳисобига таъминланди. Тўғридан-тўғри ва эгри солиқлардан тушумлар режадан 11 фоизга, бошқа солиқ ва носолиқ даромадлар эса 35 фоизга ошди. Агентлик ўрта муддатли истиқболда бюджет тақчиллиги ЯИМнинг 3 фоизи доирасида сақланиб қолишини кутмоқда.
Давлат қарзи қиёсланаётган мамлакатлар орасида энг пастларидан бири бўлиб қолмоқда. “Fitch” давлат қарзи ЯИМнинг 32 фоизидан 2027-2028 йилларга бориб ЯИМнинг қарийб 28 фоизигача босқичма-босқич камайишини прогноз қилмоқда. Бу кўрсаткич “ВВ” рейтингига эга мамлакатларнинг ўртача даражасидан (ЯИМнинг қарийб 53 фоизи) деярли икки баравар пастдир. Қарз юкининг паст даражада экани Ўзбекистоннинг асосий устуворликларидан бири ва макроиқтисодий барқарорликнинг муҳим омили бўлиб қолаётгани қайд этилган.
Захиралар рекорд даражага етди. Агентлик мамлакатнинг ташқи мавқеи мустаҳкамланаётганига алоҳида эътибор қаратган. “Fitch” прогнозларига кўра, Ўзбекистоннинг халқаро захиралари 2024 йил якунидаги 42 млрд. доллар ва 2025 йилдаги 66 млрд. долларга нисбатан 71 млрд. долларгача кўпаяди. Қайд этилишича, захираларнинг жорий ҳажми ташқи тўловларни тахминан 11 ой давомида қоплашни таъминлайди, бу эса “ВВ” рейтинг тоифасидаги мамлакатлар учун ўртача кўрсаткичдан икки баравар кўпдир.
Молия тизими янада барқарорлашмоқда. “Fitch” иқтисодиётда долларлашув даражаси пасайишда давом этаётганини қайд этади. Валютадаги депозитлар улуши 2020 йилдаги 40 фоизга нисбатан қарийб 23 фоизгача камайди. Банк сектори юқори даражадаги барқарорликни сақлаб қолмоқда. Капиталнинг етарлилик коэффициенти 18,3 фоизга етди, валютадаги кредитлар улуши эса 39,2 фоизгача камайди (2023 йил якуни бўйича 45 фоиз). Имтиёзли кредитлаш кўлами қисқаришда давом этаётгани ҳамда иқтисодиётни молиялаштиришнинг бозор механизмлари мустаҳкамланаётгани таъкидланади.
Инфляция пасайишда давом этмоқда. Агентлик баҳолашича, 2026 йилнинг апрель ойида инфляция 7 фоизни ташкил этиб, Марказий банкнинг 5 фоизлик ўрта муддатли мақсади сари ҳаракатланишда давом этмоқда. Қайд этилишича, долларлашув даражасининг пасайиши ва инфляцион таргетлаш режимининг изчил жорий этилиши пул-кредит сиёсати самарадорлигини ошириш учун қўшимча шароитлар яратмоқда.
Хулоса. “Fitch”нинг Ўзбекистон суверен рейтинги бўйича прогнозини “Ижобий” даражасига кўтариш тўғрисидаги қарори халқаро инвесторларнинг олиб борилаётган ислоҳотларга ҳамда мамлакат иқтисодиётининг барқарорлигига бўлган ишончи ортиб бораётганидан далолат беради. Рейтингнинг “ВВ” даражасида тасдиқланиши ва айни пайтда унинг прогнози яхшиланиши макроиқтисодий барқарорлик, давлат молиясини бошқариш, бозор институтларини ривожлантириш ҳамда мамлакатнинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш соҳаларида эришилган ютуқларни акс эттиради.
Ўзбекистонда шамол энергетикаси
Шамол энергетикаси глобал кенгаши (Global Wind Energy Council) томонидан “Бутунжаҳон шамол энергетикаси ҳисоботи 2026” маърузаси чоп этилди. Маърузада глобал миқёсда ўрнатилган қувватлар динамикаси, таннарх борасидаги тенденциялар, энергия тизимларига интеграциялашув, энергетик хавфсизлик ҳамда шамол энергетикаси лойиҳаларининг иқтисодий самарадорлигига баҳо берилган. Ҳисобот хулосаларига кўра, Ўзбекистон шамол энергетикаси бўйича минтақавий етакчига ва энергия экспорт қилувчи давлатга айланиш имкониятига эга. Тадқиқотлар мамлакатнинг шамол энергетикаси салоҳиятини тахминан 520 ГВт даражасида баҳоламоқда.
Умумий қуввати 1,5 ГВт бўлган “Бош”, “Жонкелди” ва “Зарафшон” шамол электр станциялари етакчи лойиҳалар ҳисобланади. 2025 йилда мамлакатда умумий қуввати 4647 МВт бўлган 42 та янги лойиҳа ишга туширилди: 5 та қуёш электр станцияси, 4 та шамол электр станцияси, 10 та энергия тўплаш тизими, 1 та ИЭС ва 2 та когенерация блоки. 2025 йилда электр энергияси ишлаб чиқариш 6 фоизга ошди. 2026 йил якунига қадар қўшимча 3 ГВт қувватга эга шамол электр станциялари фойдаланишга топширилиши кутилмоқда. Халқаро энергетика агентлиги маълумотларига кўра, Ўзбекистонда электр энергияси ишлаб чиқариш 2024 йилда тахминан 5 фоизга, 2025 йилда эса 4 фоизга ўсди.
Ўзбекистон 2030 йилга бориб умумий электр энергияси ишлаб чиқаришда қайта тикланувчи манбалар улушини қарийб 54 фоизга етказишни мақсад қилган. Маъруза муаллифларининг фикрича, мамлакат дунёдаги энг юқори шамол энергетикаси салоҳиятларидан бирига (520 ГВт) эга бўлишига қарамай, реал ўрнатилган қувват ҳали ҳам паст даражада қолмоқда. Улар ушбу номутаносибликни, асосан, тармоқ инфратузилмасининг заифлиги, малакали кадрлар етишмаслиги ва бозорни тартибга солишнинг мураккаблиги билан изоҳлашади.
CASA-1000 (Central Asia – South Asia, яъни Марказий Осиё – Жанубий Осиё) – Қирғизистон ва Тожикистондан ортиқча экологик тоза электроэнергияни унга муҳтож Афғонистон ва Покистонга узатиш ва сотиш бўйича халқаро лойиҳа) ва TUTAP (Туркманистон, Ўзбекистон, Афғонистон ва Покистон ўртасида энергетика ҳалқасини ташкил этиш бўйича халқаро энергетика лойиҳаси) энергетика коридорлари орқали Афғонистон, Покистон ва Ҳиндистон каби жанубий йўналишдаги мамлакатлар бозорларига чиқиш имконияти мавжуд. CASA-1000 лойиҳасини 2026 йилнинг декабрь ойига қадар якунлаш, 2027 йилнинг январидан бошлаб эса Покистонга 1 000 МВт энергия узатиш режалаштирилган. Энергиянинг минтақавий экспорти (CASA-1000, TUTAP) – Ўзбекистон учун жозибадор стратегик йўналишдир. Бироқ ушбу лойиҳаларни амалга ошириш муддатларининг доимий равишда сурилиши экспорт даромадларига таяниш билан боғлиқ хавфларни оширади. Маъруза муаллифларининг фикрига кўра, бундай вазиятда ички бозорни ривожлантириш ва жанубий йўналишдаги экспортни бир вақтда йўлга қўйиш мақсадга мувофиқдир.

Выступление на Всемирном форуме урбанизации
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 17-18 мая посетил с рабочим визитом город Баку, где выступил на Саммите лидеров 13-й сессии Всемирного форума по урбанизации, проводимого под эгидой Программы ООН по населённым пунктам, а также провёл ряд встреч и переговоров с главами зарубежных делегаций.
Тема форума — «Жильё для всех: безопасные и устойчивые города и сообщества». В повестке форума — вопросы устойчивого развития городов, расширения доступа населения к современному и доступному жилью, повышения качества городской среды, укрепления климатической устойчивости, развития социальной и транспортной инфраструктуры, а также совершенствования механизмов жилищного финансирования.
Президент Узбекистана в своём выступлении на саммите подчеркнул, что для Нового Узбекистана устойчивое развитие городов является одним из стратегических приоритетов. В ближайшие 15 лет население страны, как ожидается, увеличится с 38 до 50 миллионов человек, а уровень урбанизации возрастёт с 51 до 65 процентов. В этой связи в стране реализуется масштабная программа развития городской инфраструктуры и жилищного строительства. За последние 10 лет объём ежегодно возводимого жилья увеличился в десять раз. В 2025 году построено 238 тысяч жилых объектов, а к 2030 году этот показатель вырастет ещё в полтора раза. Ежегодно на программы доступного жилья из государственного бюджета направляется около 2 миллиардов долларов.
В ходе своего выступления Президент Узбекистана выдвинул ряд международных инициатив. Глава государства призвал к широкому внедрению принципов «сбалансированной урбанизации» для гармоничного развития малых и средних городов. Также была выдвинута инициатива создания международного «Альянса умных и безопасных городов», который станет платформой для обмена технологиями, стандартами и лучшими практиками в сфере цифровой трансформации городского управления.
В целях расширения доступа молодёжи и социально уязвимых слоёв населения к качественному жилью, Президентом было предложено провести в 2027 году в Самарканде международный форум, посвящённый новым подходам к привлечению финансов и инвестиций в жилищное строительство. Ещё одной инициативой стало предложение учредить международную премию ООН-Хабитат «Зелёный город» для стимулирования развития экологически устойчивых городов. Также глава Узбекистана предложил провести 15-ю сессию Всемирного форума по урбанизации в 2030 году в Новом Ташкенте на тему «Роль местных сообществ в устойчивом развитии городов».
В рамках Всемирного форума 18 мая Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провёл встречу с заместителем Генерального секретаря ООН, Исполнительным директором Программы ООН по населённым пунктам (ООН-Хабитат) Анаклаудией Россбах, на которой обсуждались перспективы расширения взаимодействия с ООН-Хабитат по вопросам устойчивого развития городов, совершенствования городской инфраструктуры и внедрения современных подходов в сфере градостроительства. Также был рассмотрен ход реализации договорённостей, достигнутых во время встречи на Самаркандском климатическом форуме в прошлом году. Состоялся обмен мнениями по практической реализации инициатив, выдвинутых лидером Узбекистана на Всемирном форуме по урбанизации.
Договорённости с ОБСЕ
21 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял генерального секретаря Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Феридуна Синирлиоглу. С удовлетворением отмечены высокий уровень открытого и конструктивного диалога, а также последовательное укрепление взаимодействия Узбекистана с ОБСЕ и её профильными институтами. Руководство Организации регулярно посещает Узбекистан, миссии БДИПЧ ОБСЕ принимают активное участие в мониторинге электоральных процессов в стране. Особо отмечены результаты совместных проектов в сферах противодействия транснациональным угрозам, реформирования судебно-правовой системы, продвижения гендерного равенства, защиты прав человека и развития СМИ.
Стороны также подчеркнули востребованность дальнейшего расширения сотрудничества в таких приоритетных направлениях, как противодействие киберпреступности, развитие цифровизации и искусственного интеллекта, повышение квалификации кадров, поддержка молодёжи и продвижение «зелёной» повестки. Достигнута договорённость о подготовке новой «дорожной карты» сотрудничества и проведении серии совместных мероприятий в Узбекистане и на площадках ОБСЕ.
ОАЭ о повышении эффективности государственного управления
22 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл встречу с делегацией Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром по делам Правительства Мухаммадом бин Абдуллой аль-Гергави. Были рассмотрены актуальные аспекты дальнейшего расширения узбекско-эмиратского многопланового сотрудничества, прежде всего по повышению эффективности системы государственного управления и обеспечению результативности проводимых реформ в этой сфере.
Было констатировано, что последовательно осуществляется совместная «дорожная карта», предусматривающая сотрудничество по 10 ключевым направлениям совершенствования механизмов государственной службы. Внедряется передовой опыт ОАЭ в области сокращения бюрократии. В рамках соответствующей программы начал деятельность проектный офис. Отмечены также результаты реализации образовательной программы «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта», которой на сегодняшний день охвачено свыше одного миллиона человек.
Достигнута договорённость о дальнейшей реализации проектов, направленных на поддержку и развитие молодёжи, проведение совместных форумов развития, а также продвижение подготовки стратегических и концептуальных документов, нацеленных на развитие Узбекистана. Также рассмотрены планы по совместному запуску общенационального движения чтения.
Заседание Высшего Евразийского экономического совета
29 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в городе Астане принял участие в очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета в статусе главы государства-наблюдателя. В повестку дня вошли вопросы дальнейшего расширения многостороннего торгово-экономического сотрудничества, поддержки проектов промышленной кооперации, реализации совместных программ в приоритетных направлениях взаимодействия.
Открывая своё выступление, Президент Узбекистана отметил, что последовательное расширение и углубление взаимовыгодного сотрудничества со странами ЕАЭС остаётся одним из ключевых направлений внешнеэкономической политики нашей страны. Подчёркнуто, что взаимодействие с государствами Союза приобрело характер комплексного экономического партнёрства.
Глава нашего государства изложил свое видение приоритетных направлений развития партнёрства с Союзом. В его выступлении особое внимание было уделено формированию единого цифрового пространства безбарьерной торговли между Узбекистаном и государствами Объединения. Было предложено приступить к созданию «умных» транспортно-таможенных коридоров с внедрением цифрового транзита, подключением к системам прослеживаемости и модернизацией пунктов пропуска.
Предложено использовать потенциал выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия» в Ташкенте для подготовки программы кооперации между Узбекистаном и странами ЕАЭС. Глава нашего государства выразил готовность создать в Узбекистане совместный Проектный офис кооперации, который в формате «одного окна» совместно с Евразийской экономической комиссией будет заниматься подбором партнёров, сопровождением новых инициатив на базе свободных индустриальных зон страны и содействием в привлечении финансирования. «Для высокотехнологичных резидентов из стран ЕАЭС готовы проработать дополнительные стимулирующие условия», — подчеркнул Президент Узбекистана.
Также была выдвинута инициатива о принятии совместной Программы зелёной трансформации промышленности, направленной на повышение энергоэффективности, внедрение чистых технологий и снижение углеродоёмкости продукции. Практическое наполнение программы может включать формирование портфеля совместных «зелёных» проектов, развитие новых инструментов финансирования, а также модернизацию приоритетных отраслей промышленности с применением технологий искусственного интеллекта.
Особое внимание уделено вопросам организованной трудовой мобильности. Подчёркнута необходимость вывести сотрудничество в данной сфере на качественно новый уровень путём интеграции национальных электронных сервисов занятости. Речь идёт о формировании удобной и бесшовной цифровой среды, обеспечивающей гражданам прямой доступ к проверенным вакансиям, информации об условиях трудоустройства и нормах миграционного законодательства.
В сфере туризма было отмечено, что Узбекистаном выдвинута инициатива «Туристическое кольцо Центральной Азии». В данном контексте глава нашего государства пригласил страны ЕАЭС присоединиться к совместному продвижению данного туристического маршрута на популярных цифровых платформах.
Партнёрство регионов Узбекистан с Гонконгом
4 июня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Китайской Народной Республики во главе с главой Администрации Специального административного района Сянган (Гонконг) Ли Цзячао. Были рассмотрены актуальные аспекты дальнейшего расширения узбекско-китайского сотрудничества, в том числе в контексте расширения межрегиональных обменов и практического взаимодействия с Гонконгом.
В ходе беседы с глубоким удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы беспрецедентный уровень узбекско-китайских отношений дружбы и всепогодного стратегического партнёрства в новую эпоху. Последовательно выполняются договорённости на высшем уровне. В мае успешно прошли заседание Межправительственной комиссии в Пекине и третий Межрегиональный форум в Сиане, в Гонконге проведены экономический форум и индустриальная выставка, открыт торговый дом Узбекистана.
Отдельное внимание было уделено важности задействования имеющегося потенциала для экономического партнёрства регионов Узбекистана с Гонконгом. Выражена уверенность в том, что этому будет способствовать нынешний визит представительной делегации гонконгских деловых кругов в город Ташкент. Подчёркнута важность принятия комплексной программы сотрудничества, предусматривающей расширение торгово-экономических и финансовых связей, налаживание промышленной кооперации, развитие образовательных, туристических и деловых обменов, а также установление прямого авиасообщения и консульского обслуживания граждан.
Среди приоритетов названы такие направления, как «зелёная» энергетика, агросектор, биотехнологии, цифровая экономика, финтех, инновационные стартапы, искусственный интеллект и другие. Достигнута договорённость о принятии совместной «дорожной карты» в приоритетных направлениях сотрудничества, а также учреждении Делового совета и установлении в ближайшее время безвизового режима с Гонконгом на паритетной основе.
Узбекистан в оценках Fitch
3 июня Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента Республики Узбекистан в иностранной валюте на уровне «BB» и повысило прогноз со «Стабильного» до «Позитивного». Как подчёркивается в официальном заявлении Fitch, повышение прогноза отражает последовательный прогресс в реализации экономических реформ, укрепление макроэкономической стабильности и улучшение ключевых финансовых показателей страны. По оценке агентства, проводимые реформы создают основу для сохранения высоких темпов экономического роста и дальнейшего повышения устойчивости экономики в среднесрочной перспективе.
Реформы усиливают потенциал экономики. Fitch отмечает продолжающееся продвижение структурных реформ, направленных на повышение эффективности рынков, совершенствование управления государственными финансами, развитие конкурентной среды и приватизацию. В 2021-2025 годах в Узбекистане были приватизированы государственные активы на сумму около $5,1 млрд., из которых почти $1,9 млрд. пришлось только на 2025 год. Дополнительным подтверждением успешности реформ стало первое международное IPO Национального инвестиционного фонда (UzNIF) на международных рынках капитала 13 мая 2026 года. По объёму размещения сделка вошла в число крупнейших IPO Европы в текущем году.
Узбекистан сохраняет высокие темпы роста. По прогнозам Fitch, рост экономики Узбекистана составит около 6% в 2026 году, а в 2027-2028 годах ускорится в среднем до 6,4%. При этом, согласно данным ЦЭИР, реальный рост экономики Узбекистана в 1-квартале 2026 года достиг 8,7%, что на 1,9 п.п. выше показателя аналогичного периода прошлого года, превышает ранее ожидаемые ориентиры и является лучшим квартальным результатом за последний год. Отмечается, что даже на фоне сохраняющейся неопределённости в мировой экономике и геополитической напряжённости ожидаемые темпы роста Узбекистана остаются значительно выше средних показателей большинства стран рейтинговой категории «BB».
Бюджетная дисциплина укрепляется. Одним из ключевых факторов повышения прогноза стала высокая эффективность бюджетной политики. По данным Fitch, дефицит консолидированного бюджета в 2025 году составил 2,1% ВВП, что ниже установленного предельного уровня в 3% ВВП. Рост бюджетных доходов обеспечен увеличением налоговых поступлений и более высокими доходами от сырьевого сектора. Поступления от прямых и косвенных налогов превысили план на 11%, а прочие налоговые и неналоговые доходы — на 35%. Агентство ожидает сохранения бюджетного дефицита в пределах 3% ВВП в среднесрочной перспективе.
Госдолг остаётся одним из самых низких среди сопоставимых стран. Fitch прогнозирует постепенное снижение государственного долга с 32% ВВП до около 28% ВВП к 2027-2028 годам. Этот показатель почти в два раза ниже среднего уровня для стран с рейтингом «BB», который составляет около 53% ВВП. Отмечается, что низкий уровень долговой нагрузки остаётся одним из ключевых преимуществ Узбекистана и важным фактором макроэкономической устойчивости.
Резервы достигли рекордных значений. Особое внимание агентство уделяет укреплению внешних позиций страны. По прогнозам Fitch, международные резервы Узбекистана увеличатся до $71 млрд по сравнению с $66 млрд в 2025 году и $42 млрд по итогам 2024 года. Отмечается, что текущий объём резервов обеспечивает покрытие внешних платежей примерно на 11 месяцев, что более чем вдвое превышает средний показатель для стран рейтинговой категории «BB».
Финансовая система становится устойчивее. Fitch отмечает дальнейшее снижение долларизации экономики. Доля валютных депозитов сократилась до около 23% по сравнению с 40% в 2020 году. Банковский сектор сохраняет высокий уровень устойчивости. Коэффициент достаточности капитала достиг 18,3%, а доля валютных кредитов снизилась до 39,2% (45% по итогам 2023 года). Отмечается, что продолжается сокращение масштабов льготного кредитования и укрепление рыночных механизмов финансирования экономики.
Инфляция продолжает снижаться. По оценке агентства, инфляция в апреле 2026 года составила 7%, продолжая движение к среднесрочной цели Центрального банка на уровне 5%. Отмечается, что снижение долларизации и последовательное внедрение режима инфляционного таргетирования создают дополнительные условия для повышения эффективности денежно-кредитной политики.
Заключение. Решение Fitch повысить прогноз по суверенному рейтингу Узбекистана до уровня «Позитивный» свидетельствует о растущем доверии международных инвесторов к проводимым реформам и устойчивости экономики страны. Подтверждение рейтинга «BB» при одновременном улучшении прогноза отражает достигнутый прогресс в сфере макроэкономической стабильности, управления государственными финансами, развития рыночных институтов и повышения инвестиционной привлекательности страны.
Ветроэнергетика в Узбекистане
Глобальным советом по ветроэнергетике (Global Wind Energy Council) опубликован доклад «Всемирный отчёт по ветроэнергетике 2026». Доклад оценивает динамику глобальных установленных мощностей, тенденции в области себестоимости, интеграцию в энергосистемы, энергетическую безопасность и экономическую эффективность ветроэнергетических проектов. Согласно выводам доклада Узбекистан имеет возможность стать региональным лидером в ветроэнергетике и экспортёром энергии. Исследования оценивают потенциал ветроэнергетики страны примерно в 520 ГВт.
Ведущими проектами являются ВЭС «Баш», «Жанкельды» и «Зарафшан» общей мощностью 1,5 ГВт. В 2025 г. в стране было запущено 42 новых проекта (общей мощностью 4647 МВт): 5 солнечных электростанций, 4 ветряные электростанции, 10 систем накопления энергии, 1 ТЭС и 2 когенерационных блока. В 2025 г. выработка электроэнергии выросла на 6%. Ожидается, что к концу 2026г. будут введены в эксплуатацию ветряные электростанции дополнительной мощностью 3 ГВт. По данным МЭА, производство ЭЭ в Узбекистане в 2024 г. выросло примерно на 5% и в 2025 г. выросло на 4%.
Узбекистан ставит целью к 2030 г. довести долю возобновляемых источников в общей выработке ЭЭ почти до 54%. Несмотря на то, что страна обладает одним из самых высоких в мире потенциалов ветроэнергетики (520 ГВт), реальная установленная мощность всё ещё скромна, считают авторы доклада. Этот дисбаланс в основном они в основном объясняют слабостью сетевой инфраструктуры, дефицитом квалифицированных кадров и сложностью рыночного регулирования.
Имеется возможность выхода на рынки южного направления, таких стран, как Афганистан, Пакистан и Индия, через энергетические коридоры CASA-1000 и TUTAP. Проект CASA-1000 планируется завершить к декабрю 2026 г., а с января 2027 г. намечена передача 1 000 МВт в Пакистан. Региональный экспорт энергии (CASA-1000, TUTAP) — привлекательное стратегическое направление для Узбекистана. Однако сроки практической реализации этих проектов постоянно сдвигаются, что повышает риски, связанные с расчётом на экспортные доходы. В этой ситуации целесообразно одновременно развивать внутренний рынок и экспорт в южном направлении, — считают авторы доклада.