“Ўзбекнефтгаз” нефть база ва айрим хусусий АЁҚШларда аҳолига сотилаётган автобензин ва дизель ёнилғиларининг сифати ўрганиб чиқди
АЁҚШларда тадбиркорлар томонидан республика ҳудудига чет давлатлардан импорт асосида олиб келинган автобензин ва дизель ёнилғиси сотилмоқда.
Сўнгги пайтларда, автотранспорт бошқарувчилари томонидан автобензин ва дизель ёнилғисининг сифат кўрсаткичларини белгиланган талабларга жавоб бермаслиги тўғрисидаги мурожаатлари кўпайганлиги кузатилмоқда.
Юқоридаги ҳолатларни ўрганиш мақсадида, “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг мутахассислари томонидан Сирдарё, Самарқанд ва Жиззах вилоятларидаги айрим хусусий АЁҚШларда ва нефть базаларга қарашли бўлган АЁҚШларда аҳолига сотилаётган автобензин ва дизель ёнилғиларидан март-апрель ойларида амалдаги меъёрий ҳужжатлар талабларига биноан намуналар олинди.
Олинган намуналар “Бухоро” нефтни қайта ишлаш заводининг аккредитациядан ўтган кимё-назорат лабораториясида таҳлилдан ўтказилди.
Таҳлил натижаларига кўра, афсуски, АЁҚШларда сотилаётган автобензин ва дизель ёнилғиси сифат кўрсаткичлари амалдаги меъёрий ҳужжатлар билан белгилаб берилган кўрсаткичлардан фарқ қилиниши, яъни сифат кўрсаткичлари талабга жавоб бермаслиги аниқланди.
Аниқланган сифатсиз автобензин ва дизель ёнилғиси маҳсулотлари импорт асосида олиб келинаётган нефть маҳсулотлари жумласига кирганлигини, маълумот тариқасида мутасадди ташкилотлар ва истеъмолчилар эътиборига ҳавола қилишни “Ўзбекнефтгаз” АЖ мақсадга мувофиқ деб ҳисоблайди.
Шуни қайд этиш лозимки, автобензин ва дизель ёнилғисининг сифат кўрсаткичларининг талаб даражасида бўлмаслиги автотранспорт воситалари ва қишлоқ хўжалиги техника воситаларининг ҳолатига, атроф муҳитга салбий таъсирини оширади.

Полученные образцы были проанализированы в аккредитованной химико-контрольной лаборатории Бухарского нефтеперерабатывающего завода.
Автобензин и дизельное топливо, производимые Бухарским нефтеперерабатывающим заводом, находящимся в ведении АО «Узбекнефтегаз», поставляются потребителям, в том числе для нужд населения, через нефтебазы и автозаправочные станции для частных автомобилей (далее АЗС) в соответствии с действующими государственными стандартами показателей качества.
В АЗС также реализуются автобензин и дизельное топливо, ввозимые на территорию республики предпринимателями на основе импорта из зарубежных стран.
В последнее время наблюдается рост обращений со стороны водителей автотранспортных средств по поводу несоответствия показателей качества автобензина и дизельного топлива установленным требованиям.
Учитывая, что основную часть бесперебойных поставок нефтепродуктов потребителям обеспечивает АО «Узбекнефтегаз», в целях изучения вышеизложенного специалистами АО «Узбекнефтегаз» были взяты образцы автобензина и дизельного топлива, реализуемых населению в отдельных частных АЗС и нефтебазах Сырдарьинской, Самаркандской и Джизакской областей в соответствии с требованиями действующих нормативных документов в марте-апреле.
По результатам анализа установлено, что, к сожалению, показатели качества реализуемого на АЗС автобензина и дизельного топлива отличаются от показателей, установленных действующими нормативными документами, то есть показатели качества не соответствуют требованиям.
АО «Узбекнефтегаз» считает целесообразным информирование ответственных организаций и потребителей о том, что выявленные некачественные продукты автобензина и дизельного топлива относятся к нефтепродуктам, ввозимым на импортной основе.
Следует отметить, что отсутствие качественных показателей автобензина и дизельного топлива на должном уровне увеличивает негативное воздействие на состояние автотранспорта и сельскохозяйственной техники, на окружающую среду.