Жорий йилнинг 26 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 11 майдаги ПҚ-3714-сонли “Федерал давлат автоном олий таълим муассасаси «Миллий технологик тадқиқотлар университети «МИСиС»нинг Олмалиқ шаҳридаги филиали фаолиятини ташкил этиш тўғрисида” ги қарорига асосан ташкил этилган Миллий технологик тадқиқотлар университети «МИСиС» нинг Олмалиқ филиалига кириш имтиҳонлари бошланди.
«Олмалиқ кон-металлургия комбинати» АЖга қарашли «АКМК» спорт мажмуасининг стадионида ўтказилаётган имтиҳонлар 26-30 август кунлари бўлиб ўтади. Миллий технологик тадқиқотлар университетининг Олмалиқ филиалига 1276 нафар абитуриент ҳужжат топширган.
Қайд этилишича, имтиҳонлар «Математика», «Физика» ва «Рус тили» фанларидан ёзма равишда ўтказилмоқда. Жараён шаффоф ва объектив ўтишини таъминлаш мақсадида филиалнинг профессор-ўқитувчилари, «Олмалиқ кон-металлургия комбинати» АЖнинг вакилларидан ҳамда ОАВ вакилларидан иборат кузатувчилар томонидан назорат қилинмоқда.
Имтиҳондан аввал «АКМК» стадионининг кириш жойларига видеокузатув ускуналари, ёритиш мосламалари ўрнатилган.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилда Ўзбекистонда тест синовлари стадионлар ва хиёбонларда ўтказилиши тасдиқланган.
Шуни таъкидлаш жоизки, Филиалга 2021-2022 ўқув йилига кундузги таълим шаклига 200 нафар ва сиртқи таълим шаклига 150 нафар талаба қабул қилиниши Ўзбекистон Республикаси Давлат таълим квоталарини белгилаш комиссияси томонидан белгиланган ва кундузги таълим шаклидаги талабаларнинг 40 фоизи давлат гранти асосида таълим олишади.
Ҳозирги кунда филиалда 500 нафар талаба “Кончилик иши”, “Металлургия” ва “Технологик жараёнлар ва ишлаб чиқаришни автоматлаштириш ва бошқариш (тармоқлар бўйича)” йўналишларида таҳсил олмоқда.

26 июля текущего года начался вступительные экзамены для поступления в Алмалыкский филиал Национального исследовательского технологического университета “МИСиС” образованного по Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-3714 от 11 мая 2018 года.
Экзамены проводятся с 26 по 30 июля на стадионе «АГМК» АО «Алмалыкского ГМК». В Алмалыкский филиал Национального исследовательского технологического университета “МИСиС” подали документы 1276 абитуриентов.
Экзамены проводятся письменно по предметам «Математика», «Физика» и «Русский язык». В целях обеспечения прозрачности и объективности вступительные экзамены контролируется со стороны профессорско преподавательского состава Филиала, представителей АО “Алмалыкский ГМК” и представителей СМИ.
Экзаменационный процесс полностью взять под видеоконтроль. В месте проведения экзаменов установлены дополнительные осветительные приборы.
Напоминаем, что в текущем году экзамены должны проводится в открытых площадках.
Следует отметить, что на 2021-2022 учебный год по решению Республиканской государственной комиссии по определению квот в Алмалыкский филиал Национального исследовательского технологического университета планируется принят 200 студентов в очную 150 студентов на заочную форму образования, а также 40 процентов студентов очной формы обучения будут обучатся по государственным грантам Республики Узбекистан.
На сегодняшний день в Филиале обучаются по направлениям “Горное дело”, «Металлургия» и «Автоматизация и управление технологических процессов и производств (по отраслям)» 500 студентов.