Тадбиркорлар қадрланган Янги Ўзбекистонда, албатта, муваффақиятларга эришасиз!
Таниқли тадбиркор Маҳмудов Миробид Одилхонович – бугунги мақомига тинимсиз меҳнати, фидокорона хизмати билан эришган инсон.
У 1966 йил ўрта мактабни битирган ва Одесса технологик озиқ-овқат ва совиткичлар саноати институтига ўқишга кирган. 1971 йил ўқишни тамомлаб, муҳандис-технолог мутахассислигини олган. 1971-1972 йиллар ҳарбий хизматда бўлиб қайтгач, Андижон вилояти Хўжаобод туманидаги Киров номли давлат хўжалиги консерва заводида технолог лавозимида меҳнат фаолиятини бошлаган.
Миробид Маҳмудовнинг ўз мутахассислиги бўйича иш фаолияти шу заводда бошланди ва ҳозирга қадар мазкур соҳада ишлаб келмоқда. Кейинчалик заводда цех бошлиғи, бош муҳандис ва директор вазифаларида ишлаган. 1983 йилдан Андижон консерва заводи директори, Андижон вилояти “Мевасабзавотузумсаноат” бирлашмаси раиси, “МАСК” қўшма корхонаси бош директори, “Ўзмевасабзавотузумсаноат-холдинг” компанияси раисининг ўринбосари лавозимларида фаолият юритган. 2002 йилдан ҳозиргача “Тошкентвино комбинати” бош директори лавозимида ишлаб келмоқда.
Турмуш ўртоғи Дилфузахон ая билан уч қиз ва бир ўғилни элу юрт корига ярайдиган инсонлар қилиб тарбиялашди. Ҳамма фарзанди олий маълумотли, улар турли соҳаларда самарали меҳнат қилишмоқда. 12 та невара ва 7 та чевараси бор.
Миробид Маҳмудов “Меҳнат шуҳрати” ордени, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фахрий Ёрлиғи, “Шуҳрат” медали ва вино саноати ривожига қўшган ҳиссаси учун Россия Федерациясининг “Golitsyn” медали билан тақдирланган. Президент Шавкат Мирзиёевнинг тадбиркорлар билан учрашувларида доимий иштирок этади.
Бизнес карьерангизни қандай бошлагансиз? Ундан олдин бошқа иш билан шуғулланганмисиз? Нега айнан хомашёни қайта ишлаш соҳасида тадбиркор бўлишга қизиққансиз?
– Мен меҳнат фаолиятимда фақат қишлоқ хўжалиги хомашёсини қайта ишлаш ва ундан тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш билан шуғулланганман. Айни соҳада тадбиркор бўлишимнинг сабаби шундаки, мен ёшлигимдан юртимизда олма, узум, помидор каби қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари кўп миқдорда етиштирилиши, деҳқон уни жуда арзон сотиши, аҳоли бу маҳсулотлардан, асосан, ёзги ва кузги мавсумларда баҳраманд бўлиши, уларни узоқ муддат сақлаш қийинлиги, ҳосилнинг жуда оз қисми қайта ишланиши, кўпи исроф ва нобуд бўлиб кетишини кўриб улғайганман. Ўшанда мен келажакда ўз касбимни қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, шу йўл билан улардан бир неча баравар қиммат янги товар яратиш ва аҳолини улардан олинган озиқ-овқат маҳсулотлари билан йил давомида узлуксиз таъминлаш масалалари билан боғлиқ ҳолда кўрганман. Худди шу ҳиссиёт мени Одесса технологик озиқ-овқат ва совиткичлар институтига ўқишга олиб келган.
– Бизнесингизнинг ҳозирги ҳолати ҳақида маълумот берсангиз. Тадбиркорлик фаолиятингиз истеъмолчиларга қандай наф берди?
– Ташкилотимизнинг номи “Тошкентвино комбинати” деб аталгани билан аслида кенг тармоқли корхона ҳисобланади. Комбинат таркибида “Бектемир” (алкоголь, салқин ичимликлар ва минерал сув), “Янгийўл” (ароқ, ликёр-ароқ маҳсулотлари, коньяк, виски, вино, коньяк спирти), “Бахмал” (ароқ, вино, консерва), “Хўжаобод” (ароқ, вино), “Zomin Brewery” (пиво), Бектемир спирт, “Кампалия” шиша заводи каби тайёр маҳсулот ишлаб чиқарувчи йирик корхоналар бор.
Жойларда узумни қабул қилиб олиб, унга дастлабки ишлов берадиган “Бахмал” (Бахмал тумани), “Улуғбек” (Олтинсой тумани), “Асака” (Асака тумани), “Дўстлик-1” (Бўстонлик тумани), “Дўстлик-2 ” (Янгиқўрғон тумани), “Қибрай” (Қибрай тумани), “Зангиота” (Зангиота тумани), “Абдураҳмонов” (Тошкент тумани), “Халқобод” (Янгийўл тумани), “Хўжаобод” (Хўжаобод тумани), “Чарос” (Паркент тумани), “Ҳосилот” (Қибрай тумани) узумни бирламчи қайта ишлаш пунктлари фаолият кўрсатади.
Янгийўл туманида “Тошкент трикотаж фабрикаси” ишга туширилди. Корхона 220 та янги иш ўрни яратди. Унга Япония, Германия, Италия, Хитой ва Туркиядан замонавий дастгоҳлар олиб келинди. Фабрикада ўнлаб турдаги сифатли ва бежирим кийим-кечак ҳамда бошқа тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда.
Хўжаобод туманида йирик логистик марказ, Юқори Чирчиқ тумани Барданкўл МФЙда (600 тоннали), Тошкент шаҳрида (4000 тоннали) ва Зомин туманида (1000 тоннали) замонавий музлаткичлар қурилди.
Комбинат тизимида шишаларни дизайн қилиш цехи, хомашё ва тайёр маҳсулот ташишга мўлжалланган 100 та автомобилдан иборат махсус автопарк ҳам бор.
Комбинат ўз хомашё базасини яратишга ҳаракат қилади. Жумладан, Жиззах вилояти Зомин туманида жами 804 гектар экин майдони бор. Шундан 500 гектар токзор “Zomin Brewery” пиво заводига қарашли. Зоминнинг бошқа ҳудудида 273 гектар токзор ва 30 гектар мевали боғ ташкил этилган. Бахмал туманида 198 гектар токзор, 56 гектар мевали боғ, Бўстонлиқ туманида 18 гектар токзор, 10 гектар сабзавот плантациялари, Юқори Чирчиқ туманида 87 гектар олма ва 18 гектар гилос боғлари, Оҳангарон туманида 39 гектар олма ва 3 гектар сабзавот, Янгийўл туманида 30 гектар токзор, 248 га мевали боғ ва токзорлар барпо этилган. Улар томчилатиб суғориш тизими ва шпаллерлар билан жиҳозланган.
Тошкент вилояти Ўрта Чирчиқ туманида 64 гектар майдонда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш корхонаси, деҳқон (озиқ-овқат) бозори, Бектемир туманида умумий қиммати 65 млн доллар бўлган Food city йирик савдо мажмуаси (гипермаркет) барпо этилди.
Комбинат тизимида фаолият кўрсатаётган объектлар мева ва сабзавотни ўз вақтида ва сифатли қайта ишлаш, улардан юқори қийматли тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш, озиқ-овқат маҳсулотлари билан аҳолини йил давомида узлуксиз таъминлаш, хорижга катта миқдорда тайёр маҳсулот экспорт қилиш имкониятини кескин оширди, минглаб янги иш ўринлари яратди, бюджетнинг йирик солиқ тўловчиларидан бирига айланди.
Пластик идишдаги сув ичиш аллақачон оддий ҳолга айланиб қолди. Лекин айнан сиз Марказий Осиёда биринчи бўлиб ичимлик сувини пластик идишга қуйишни бошлагансиз. Бу лойиҳа қандай пайдо бўлганлиги ҳақида гапириб берсангиз.
– Тадбиркор ҳамиша янгиликка интилиб ишлаши керак. Қадимдан ўзбек тадбиркорлари бутун минтақада, қолаверса, Буюк ипак йўли бўйлаб ишбилармонлиги билан етакчи бўлиб келишган. Агар шундай қилмаса, унинг бизнеси тезда таназзулга учраши мумкин. Мен 1993-1997 йилларда Андижон шаҳрининг ёнгинасидаги Куйганёр қишлоғида жойлашган “МАСК” қўшма корхонаси бош директори бўлиб ишлаганимда шу ишни амалга оширганман. “МАСК” Ўзбекистон-Британия қўшма корхонаси, асосан, томат қайласи, кетчуп, газли ва газсиз сув тайёрлаш билан шуғулланарди. У пайтлар минерал сувлар фақат шиша идишларда қадоқланарди. Ишлаб чиқарувчилар ҳам, истеъмолчилар ҳам бунга аллақачон кўникиб бўлганди. Хорижга чиққанимда минерал сувни елим (пластик) идишга қуйилганлигини кўрдим. Менда ўша пайтдаёқ буни қўшма корхонамизда йўлга қўйиш ғояси пайдо бўлди. Бу бўйича ўрганишларимдан билдимки, Марказий Осиёнинг бирорта давлатида минерал сувни пластик идишга қўйиш усули ҳали йўқ экан. Агар буни амалга оширилса, юқори даромад олиб келиши аниқ эди. Бир неча ой жараёнга тайёргарлик кўрдик, кейин Италиянинг “ВИРМАУРИ” фирмасидан мазкур технология ва техника воситаларини олиб келиб, заводда ўрнатишга муваффақ бўлдик. 0,250 литр, 0,5 литр ва 1,5 литрлик пластик идишларга солинган сувлар сотувга чиқарилди. Пластик идишлар ва уларнинг қопқоқларини ишлаб чиқариш ҳам “ВИРМАУРИ” фирмаси билан ҳамкорликда Куйганёрда йўлга қўйилди.
Тан олиш керакки, бу лойиҳа ўта муваффақиятли бўлди. У Ўзбекистоннинг барча вилоятларида, айниқса, ўша пайтлар тоза ичимлик суви танқис бўлган Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятларида жуда машҳур бўлиб кетди. Маҳсулотнинг идиши ва уни узоққа ташиш харажатлари ҳам шиша идишга нисбатан анча арзон эди. Шу боис уни хорижга экспорт қилиш жуда қулай эди. Ўша пайтлар қўшни давлатларга “Tyan-Shan” минерал сувини жуда катта миқдорда сотганмиз. Бу бизнесни ҳамон давом эттириб келяпмиз.
Пластик идиш ҳақида гап кетаркан, комбинат ўз маҳсулотларини қандай қилиб ўзи ишлаб чиқараётган шиша идишларга қадоқлашни ташкил қилганлиги ҳақида ҳам сўз юритиш тўғри бўлади. Гап шундаки, авваллари алкоголь, салқин ичимлик ва минерал сувлар қуйиладиган шиша идишларнинг тури жуда кам, кўриниши хунук ва сифатсиз бўларди. Уларнинг ҳам катта қисми Россия ва бошқа давлатлардан олиб келинарди. “Тошкентвино комбинати” ушбу масалада ҳам мамлакатимизда жуда катта ўзгаришни амалга оширди. Комбинатда ишлаб чиқариладиган барча ичимликларни ўзимизнинг шиша идишларимизга қуйишни ташкил этдик. Идишлар бежирим, сифатли, ҳатто санъат асари даражасида чиройли қилиб ишлаб чиқарила бошланди. Шиша идишларга бўлган эҳтиёжимизни ўзимиз тўла қоплаганимиз импорт ўрнини босиб, илгари хориждан сотиб олишга сарфланаётган катта миқдордаги валютани тежаб қолиш имкониятини яратди.
Бизнесингизнинг ижтимоий аҳамиятини қандай баҳолаш мумкин? Комбинатингиз эҳтиёжманд гуруҳларга нисбатан қандай ижтимоий сиёсат ўтказади? Ходимларингизнинг ижтимоий пакетлари ва даромад даражаси қандай?
– Бизнесимнинг ижтимоий аҳамиятини кўп томонлама баҳолаш мумкин. Аввало, комбинат ва унинг тизимига кирадиган корхона ва ташкилотларда кўпчилик юқори маошли иш билан таъминланган. Бундан ташқари, биз йирик солиқ тўловчилар тоифасига кирамиз ва давлат бюджетига жуда катта миқдорда солиқ тўлаймиз. “Тошкентвино комбинати” раҳбарияти ишчи ва ходимларини қўллаб-қувватлаш мақсадида 2023-2026 йилларга мўлжалланган Жамоа шартномасини тузган. Мазкур шартномада қатор молиявий чоралар белгиланган. Жумладан, ишчи ва ходимларга йилига бир марта меҳнат таътилига қўшимча имтиёзли таътил берилади.
Комбинат барча ходимларининг соғлиқларини назорат қилиш ва тиклаш мақсадида ўз ҳисобидан йилда бир марта тиббий кўрикдан ўтказтиради. Ишчи ходимлар ҳар йили қишки ва ёзги махсус кийим-бош билан бепул таъминланади. Кам таъминланган ходимларга моддий ёрдам кўрсатилади. Туғруқ нафақаси тўланади. Ишчи-ходимларга Ўзбекистон Республикаси санаторийларида, фарзандларига болалар оромгоҳларида дам олиш шароитлари яратилади. Ёш оилаларни қўллаб-қувватлаш мақсадида оила қураётган ишчи ходимларга қимматбаҳо совғалар берилади. Ходимлар фарзандларининг контракт пуллари тўлаб берилади. Байрамлар ташкил қилинади, барчага совғалар улашилади.
Сиз катта тажрибага эга, халқаро даражадаги тадбиркорсиз. Шу боис, тадбиркор нуқтаи назаридан собиқ шўро, 2016 йилгача бўлган давр ва бугунги вазиятни қандай баҳолайсиз?
– Бу жуда оғриқли савол. Негаки, салоҳияти жуда юқори, лекин шўро даврининг тадбиркорлик олдига қўйган тўсиқлари туфайли “синган” жуда кўп танишларим бўлган. Ҳамма соҳада бўлгани каби шўролар ота-боболаримизнинг тадбиркорлик тафаккури ва салоҳиятини ҳам йўқ қилиш йўлини топди, йирик бойларимизнинг барча моддий бойлигини тортиб олиб, ўзларини жисмонан маҳв этди. Бойларнинг бир қисми хорижга чиқиб кетди. Ўртаҳол деҳқон ва ҳунармандларнинг ҳам молу мулкларини олиб қўйиб, ўзларини узоқ ўлкаларга сургун қилишди. Хуллас, асрлар давомида юксак тадбиркорлик салоҳияти билан оламни ҳайратга солиб келган халқимиз шўролар даврида бу хислатини йўқота бошлади.
Тўғри, мустақилликнинг илк даврида бу борада бирмунча ишлар қилинди. Лекин халқимизда тадбиркорлик тафаккурини қайта тиклаш масаласи кун тартибига қўйилмади. Тадбиркор бўлиш жуда мураккаб ишлигича қолаверди.
Давлатимиз раҳбарининг “Ҳаракатлар стратегияси”да қайд этиб қўйилган “Агар халқ бой бўлса, давлат ҳам бой ва қудратли бўлади”, деган олижаноб ғояларининг аҳамиятини дунёқарашимизда инқилоб қила оладиган даражада юқори, деб ҳисоблайман. Президентимиз бу шиорни олға суриш билангина чекланиб қолмасдан, халқимизнинг тадбиркорлик тафаккурини қайтадан тиклаш ва юксалтириш борасида ҳам улкан амалий тадбирларни ҳаётга татбиқ этмоқда.
Бунинг учун, энг аввало, тадбиркорликни кенг ривожлантириш ва тадбиркорларнинг ҳуқуқини ҳимоя қилишнинг бутунлай янги ва замонавий талабларга жавоб берадиган механизми яратилди. Шу мақсадда янги қонунлар ва тартиблар ишлаб чиқилди, мавжудларига тегишли ўзгартиришлар киритилди. Тадбиркорликни бошлаш учун рухсатнома олиш тизими соддалаштирилди, кўпгина тадбиркорлик йўналишларига лицензия олиш умуман бекор қилинди. Авваллари тадбиркорликни бошлаш учун бир неча ой давомида ўнлаб ташкилотлардан йиғиладиган ҳужжатларни битта жойдан – Давлат хизматлари агентлигидан “ягона дарча” тамойили асосида қисқа муддатда олиш имконияти жорий этилди.
Тадбиркорлик фаолиятига қонунга хилоф равишда аралашганлик ва тўсқинлик қилганлик, уларнинг фаолиятини асоссиз тўхтатиб қўйганлик учун мансабдор шахсларнинг жавобгарлиги, шунингдек, тадбиркорлик субъектларига етказилган зарарнинг бевосита айбдорлардан ундирилишини таъминлаш тизими яратилди. Тадбиркорлик субъектларини режадан ташқари текширишларнинг барча турлари бекор қилинди. Бугун Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида барча раҳбарлар тадбиркорларни ҳар тарафлама қўллаб-қувватлашмоқда.
Мамлакатимизда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича тайёрланган қайси фармон, қарор ва чора-тадбирлар сизнинг бизнесингизга самарали таъсир кўрсатди?
– Тадбиркорликни ривожлантириш, уни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, хориждан ускуна ва жиҳозларни импорт қилишда бож тўловларидан озод қилиш, экспортни қўллаб-қувватлаш бўйича тайёрланган кўплаб фармон, қарор ва чора-тадбирлар бизнесимизга катта ижобий таъсир кўрсатди. Жумладан, 2016 йилгача бўлган даврда хорижга маҳсулот экспорт қилиш талаби қўйиларди, лекин экспортдан келган тушумнинг катта қисмини Марказий банк курси бўйича давлатга сотишга мажбур эдик. Яъни экспорт қилганимиз учун амалда жазоланардик. Бу каби тўсиқлар жуда кўп эди.
Янги Ўзбекистонда тадбиркорлик ва, айниқса, экспорт қилувчи ташкилотлар олдида турган барча тўсиқлар олиб ташланди, қулайликлар яратилди ва кўплаб имтиёзлар берилди. Натижада экспорт ҳажми ва географияси кескин ошди. Буни хорижга экспорт қилиш энг қийин бўлган маҳсулот тури бўлган алкоголь маҳсулотлари мисолида кўриб чиқайлик. 2016 йил комбинат четга 3,7 млн долларлик алкоголь маҳсулотлари сотди. Бу кўрсаткич миқдори йил сайин ошиб борди ва 2023 йил 12,7 млн долларга етди.
Комбинат маҳсулотлари АҚШ, РФ, Германия, Хитой, Жанубий Корея, Ҳиндистон, Исроил, Латвия, Эстония, Мўғулистон, Қозоғистон, Қирғизистон. Туркманистон, Қирғизистон каби давлатларга экспорт қилинмоқда. Маҳсулотларнинг сифати юқори, улар халқаро танловларда жуда кўп медаллар олган. Жумладан, Гуаньжоу халқаро конкурсида (2015 йил) “Фарғона” виноси олтин, “Тошкент” виноси кумуш, “Ялта. Олтин грифон-2015” халқаро конкурсида “Ўзбекистон” коньяги Гран-при, “Фарғона” ва “Кагор” винолари олтин медаллар билан тақдирланган. Комбинат маҳсулотлари халқаро ва миллий танловларда бундай мукофотларга жуда кўп марта сазовор бўлган. Хусусан, 2015 йил Хитойнинг Гуаньжоу шаҳридаги аукционда комбинатнинг “Фарғона” навли бир шиша виноси 3000 долларга сотилган. Демак, келгусида экспорт миқдорларини янада ошириш имкониятлари мавжуд ва улардан унумли фойдаланиш чора-тадбирлари амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2024 йилнинг 3 июнь куни имзоланган “Алкоголь ва тамаки маҳсулотлари бозорини тартибга солиш ҳамда уларнинг ноқонуний айланмасининг олдини олиш чора-тадбирларини кучайтириш тўғрисида”ги фармони ҳам бизнинг бизнесимиз учун янада қулай шарт-шароитлар яратади. Чунки алкоголь ва тамаки маҳсулотларини рухсатсиз, яъни қалбаки ишлаб чиқариш истеъмолчилар соғлиғига ҳам жиддий зарар етказади. Мазкур фармонда алкоголь ва тамаки маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳамда реализация қилиш соҳасида самарали назорат тизимини жорий этиш, уларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйиш, бизнесни юритиш учун соғлом рақобат муҳитини ривожлантириш, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш чора-тадбирлари белгиланди. Алкоголь ва тамаки маҳсулотларини ноқонуний ишлаб чиқариш ва айланмасининг олдини олиш, уларни аниқлаш ва уларга барҳам бериш, бунга имкон берувчи сабаблар ва шарт-шароитларни бартараф этиш борасида ваколатли органлар билан ҳамкорликни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бугунги кунда қандай лойиҳаларни режалаштиряпсиз? 2024 ва 2030 йилларга мўлжалланган ислоҳотларни чуқурлаштириш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга қаратилган вазифалар режаларингизга қандай таъсир қилади?
– Мамлакатимизда сўнгги йилларда тадбиркорликни ривожлантириш учун яратилаётган улкан имкониятлардан фойдаланиб, қатор йирик лойиҳалар устида иш олиб боряпмиз. Шулардан бири ҳақида кенгроқ ахборот бериб ўтишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблайман.
Бектемир туманида “ECO MILL COMPANY” масъулияти чекланган жамиятини барпо қиляпмиз. Мазкур лойиҳа йилига 70 минг тонна донни қайта ишлаш қувватига эга тегирмон, 17 минг тонна турли хил қисқа макарон маҳсулотлари ва 4 минг тонна спагетти макарони ишлаб чиқариш қувватига эга. Мақсадимиз мамлакатимиз аҳолисига ва қўшни давлатларга экспорт қилиш учун юқори сифатли ун ва макарон маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳисобланади. Асбоб-ускуналар юқори технологияли ва улар Туркиядан олиб келинади. Бу лойиҳани амалга ошириш учун бинолар бизда авввалдан борлиги учун унга ортиқча харажат қилмаймиз. Асбоб-ускуналар сотиб олиш ва уларни ўрнатишга 70 млрд сўм атрофида маблағ сарфлашни режалаштирганмиз. Юртимизда 2024 ва 2030 йилларга мўлжалланган ислоҳотларни чуқурлаштириш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга қаратилган чора-тадбирлар бизни илҳомлантирмоқда ва келгусида амалга ошириш учун қатор лойиҳалар устида иш олиб боряпмиз.
Бизнесга кириб келаётган ёшларга қандай маслаҳатлар берган бўлардингиз?
– Янги Ўзбекистонда тадбиркор бўлиш учун жуда катта имкониятлар яратилди. Давлат ўз бизнесини бошламоқчи бўлаётган ёшларни ҳар тарафлама қўллаб-қувватлаш тизимини барпо этди. Уларга старт капитали берилмоқда, кредит олишда имтиёзлар тақдим этилмоқда. Лекин давлат ҳар қанча ёрдам бермасин, инсон ўзи ҳаракат қилмаса, қаттиқ меҳнат қилмаса, тадбиркорликда катта натижаларга эришиш қийин.
Шунинг учун бу соҳада муваффақият қозониш учун одам, энг аввало, яхши билим олиши, тинмай ўқиши, изланиши керак. Хорижий тилларни билиш ҳам жуда муҳим. Чунки тадбиркор бизнесини халқаро миқёсга олиб чиқиши учун ҳеч бўлмаса, инглиз тилини ўрганиши керак. Алоҳида бир давлат, айтайлик, Корея билан ҳамкорлик қилиш нияти бўлса, корейс тили, тарихи, маданияти ва урф-одатларини билиши унинг ишига жуда катта ижобий таъсир кўрсатиши аниқ.
Бизнесда ёлғиз отнинг донғи чиқиши қийин масала. Яъни катта натижаларга кўпчилик бўлиб эришилади. Демак, билимли, савияли, изланувчан одамлардан жамоа тузиш ва уни оқилона бошқариш сирларини эгаллаш мақсадга мувофиқ. Бизнесда миллий қадриятларимизни чуқур билиш, уларга риоя қилиш жуда муҳим, лекин умуминсоний анъаналар, стандартларни билишнинг ҳам аҳамияти катта.
Яна бир ҳақиқатни ҳеч қачон ёдингиздан чиқарманг. Йиққан бойлигингиздан у дунёга бир мисқол ҳам олиб кетолмайсиз. Яхши даромад кўришингизда жамоангизнинг ёрдами катта эканини унутманг. Саховатли бўлинг, жамоа аъзоларига ҳамиша ёрдам қилинг, уларнинг иссиқ-совуғидан хабар олиб туринг. Тадбиркор ҳеч қачон жамоасини ўз ҳолига ташлаб қўйиши мумкин эмас. Ўзида ана шундай хислатларни пайдо қила олган ёшларимизда муваффақиятли тадбиркор бўлиш имконияти юқори бўлади. Тадбиркорликни ривожлантириш давлатнинг энг устувор вазифаларидан бирига айлантирилган Янги Ўзбекистонда, албатта, муваффақиятларга эришасиз!

Махмудов Миробид Одилхонович в 1966 году окончил среднюю школу и поступил в Одесский технологический институт пищевой и холодильной промышленности, который окончил в 1971 году, получив специальность инженера-технолога. В 1971-1972 годах после службы в армии начал работать технологом на консервном заводе им. Кирова в Ходжаабадском районе Андижанской области. Позже работал на заводе начальником цеха, главным инженером и директором.
С 1983 года он занимал должности директора Андижанского консервного завода, председателя объединения «Мевасабзавотузумсаноат» Андижанской области, генерального директора совместного предприятия «МАСК», заместителя председателя компании «Узмевасабзавотузумсаноат — холдинг». С 2002 года до сегодняшнего дня работает генеральным директором «Комбината Ташкентвино».
Вместе со своей супругой Дилфузахон они вырастили трёх дочерей и одного сына, которые стали полезными стране и народу людьми. Все они имеют высшее образование и эффективно работают в разных сферах. В семье растут 12 внуков и 7 правнуков.
За вклад в развитие винодельческой отрасли Миробид Махмудов награжден орденом «Мехнат шухрати», Почётной грамотой Президента Республики Узбекистан, медалью «Шухрат», а также медалью «Golitsyn» Российской Федерации. Он участвовал во встречах Президента Шавката Мирзиёева с предпринимателями.
– Как начиналась Ваша бизнес–карьера? Чем был обусловлен выбор сферы деятельности?
– В своей трудовой деятельности я занимался только переработкой сельскохозяйственного сырья и производством из него готовой продукции.
Причина, по которой я стал предпринимателем именно в этой сфере, заключается в том, что в мои молодые годы сельскохозяйственная продукция, такая как яблоки, виноград, помидоры, выращивалась в нашей стране в больших количествах. Я видел, что дехкане продавали их очень дёшево, люди наслаждались ими в основном летом и осенью, так как овощи и фрукты было трудно хранить долгое воемя, небольшая часть урожая перерабатывалась, а все остальное пропадало.
Именно тогда я решил выбрать профессию, связанную с вопросами переработки сельскохозяйственной продукции и выпуском из нее продукции с более высокой добавленной стоимостью, обеспечивая тем самым население продуктами питания в течение всего года. Учёба в Одесском технологическом институте пищевой и холодильной промышленности помогла приобрести необходимые знания и навыки для осуществления моей предпринимательской деятельности.
– Рсскажите нам о текущем дне Вашего бизнеса. Что он даёт региону и потребителям?
– Хоть наша организация и называется «Комбинат Ташкентвино», на самом деле, это предприятие широкого профиля. В состав комбината входят такие крупные предприятия, выпускающие готовую продукцию, как «Бектемир» (алкогольные, прохладительные напитки, минеральная вода), «Янгийул» (ликёро-водочные изделия, коньячный спирт), «Бахмал» (водка, вино, консервы), «Ходжаабад» (водка, вино), «Zomin Brewery» (пиво), Бектемир спирт, завод по производству стеклопосуды «Campalia».
На местах функционируют такие пункты первичной переработки винограда, как «Бахмал» (Бахмальский район), «Улугбек» (Алтынсайский район), «Асака» (Асакинский район), «Дустлик-1» (Бостанлыкский район), «Дустлик-2» (Янгикурганский район), «Кибрай» (Кибрайский район), «Зангиота» (Зангиатинский район), «Абдурахмонов» (Ташкентский район), «Халкобод» (Янгиюльский район), «Ходжаабад» (Ходжаабадский район), «Чарос» (Паркентский район), «Хосилот» (Кибрайский район), которые принимают и предварительно обрабатывают виноград.
В Янгиюльском районе запущена «Ташкентская трикотажная фабрика». На предприятии создано 220 новых рабочих мест. На него привезли современные станки из Японии, Германии, Италии, Китая и Турции. Фабрика производит десятки видов качественной и стильной одежды и другой текстильной продукции.
В Ходжаабадском районе построили крупный логистический центр, а также современные холодильные камеры в МСГ Барданкуль (на 600 тонн) Юкоричирчикского района, в городе Ташкенте (на 4000 тонн) и Зааминском районе (на 1000 тонн). В системе комбината имеется цех, где занимаются разработкой дизайна бутылок, а также специальный автопарк из 100 автомобилей для перевозки сырья и готовой продукции.
Комбинат старается создать свою сырьевую базу. В частности, в Зааминском районе Джизакской области имеется 804 га посевных земель. Из них 500 гектаров виноградников принадлежат пивоваренному заводу «Zomin Brewery». На другой территории Заамина заложено 273 га виноградников и 30 га фруктовых садов. В Бахмальском районе созданы 198 га виноградников, 56 га фруктовых садов, в Бостанлыкском районе — 18 га виноградников, 10 га овощных плантаций, в Юкорчирчикском районе — 87 га яблоневых и 18 га черешневых садов, в Ахангаранском районе — 39 га яблоневых садов и 3 га овощных полей, в Янгиюльском районе — 30 га виноградников, 248 га фруктовых садов и виноградников. Все они оборудованы системой капельного орошения и шпалерами.
В Уртачирчикском районе Ташкентской области на площади 64 га построены предприятие по переработке сельхозпродукции, дехканский (продуктовый) рынок, а в Бектемирском районе — крупный торговый комплекс (гипермаркет) Food city общей стоимостью 65 миллионов долларов.
Объекты, действующие в системе комбината, резко увеличили возможности своевременной и качественной переработки фруктов и овощей, производства из них готовой продукции с высокой добавленной стоимостью, бесперебойного снабжения населения продуктами питания в течение всего года, экспорта готовой продукции в большом количестве за границу, а также создали тысячи новых рабочих мест и стали одним из крупнейших налогоплательщиков.
– Пить воду из пластиковой бутылки уже стало обычным случаем. Но именно вы были первыми в Центральной Азии, кто начал разливать питьевую воду в пластиковые ёмкости. Расскажите, как появился этот проект.
– Предприниматель всегда должен стремиться к новшествам. Узбекские предприниматели издревле были лидерами во всем регионе, а также по Великому шёлковому пути благодаря своей предприимчивости. Если предприниматель не внедряет новшества, то его бизнес может быстро прийти в упадок. Эту работу я реализовал в 1993-1997 годах, когда работал генеральным директором совместного предприятия «МАСК», расположенного в селе Куйганёр вблизи города Андижан.
Узбекско-британское совместное предприятие «МАСК» в основном занималось производством томатного соуса, кетчупа, газированной и негазированной воды. В то время минеральные воды расфасовывались только в стеклянные бутылки. На рынке было много других производителей. Когда я ездил за границу, то увидел как минеральную воду наливают в пластиковую ёмкость. Тогда ко мне пришла идея наладить это дело на нашем совместном предприятии. Я начал изучать этот вопрос. Ни в одной стране Центральной Азии минеральная вода не разливалась в пластиковую тару. Но было ясно, что эта работа была очень прибыльной.
После нескольких месяцев подготовки нам удалось привезти эту технологию и технические средства итальянской фирмы «ВИРМАУРИ» и установить их на заводе. В продажу поступила вода в пластиковых бутылках емкостью 0,25 л, 0,5 л, 1,5 л. Производство пластиковой тары и крышек к ней тоже было налажено совместно с фирмой «Vir Mauri» в Куйганёре.
Следует признать, что этот проект оказался чрезвычайно успешным. Вода в пластиковой таре стала очень популярна во всех регионах Узбекистана, особенно в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, где в то время была нехватка чистой питьевой воды.
Стоимость пластиковой тары конечного продукта и его дальней транспортировки также были значительно дешевле по сравнению со стеклянной тарой. Поэтому было очень удобно вывозить его за границу. В то время мы продавали большое количество минеральной воды «Tyan-Shan» в соседние страны. Мы до сих пор продолжаем этот бизнес.
Говоря о пластиковых бутылках, уместно сказать и о том, как комбинат организовал упаковку своей продукции в выпускаемую им стеклянную тару. Дело в том, что раньше вид стеклянной тары, используемой для разлива алкогольных, прохладительных напитков и минеральных вод, не обладал разнообразием, высоким качеством и дизайном. В большинстве случаев стеклянная тара импортировалась из России и других стран.
«Комбинат Ташкентвино» и в этом вопросе произвёл большие перемены в нашей стране. Все напитки, выпускаемые на комбинате, начали разливаться в свои стеклянные бутылки. Бутылки стали изготавливаться изысканно, качественно, красиво — на уровне исскуства. Тот факт, что мы полностью обеспечили собственные потребности в стеклотаре, позволил заместить импорт и сэкономить большое количество иностранной валюты, которая ранее тратилась на ее покупку за рубежом.
– Как оценить социальную значимость вашего бизнеса? Какую социальную политику проводит ваш комбинат в отношении нуждающихся групп? Каков социальный пакет и уровень доходов ваших сотрудников?
– Социальную значимость моего бизнеса можно оценивать по-разному. Прежде всего, многие сотрудники предприятий и организаций, входящих в комбинат и его систему, обеспечены высокооплачиваемыми рабочими местами. Кроме того, мы относимся к категории крупных налогоплательщиков и платим очень большую сумму налогов в государственный бюджет.
Руководство «Комбината Ташкентвино» подписало Коллективный договор на 2023-2026 годы в целях поддержки рабочих и служащих. В этом договоре определен ряд финансовых мер. В частности, рабочим и служащим один раз в год предоставляется льготный дополнительный отпуск к трудовому отпуску. В целях контроля и восстановления здоровья все сотрудники комбината раз в год проходят медицинское обследование за счёт комбината. Ежегодно рабочие и сотрудники бесплатно обеспечиваются специальной зимней и летней одеждой. Малообеспеченным сотрудникам оказывается финансовая помощь. Женщинам выплачивается пособие по родам.
Для работников созданы условия для отдыха в санаториях Республики Узбекистан, а для их детей — в детских лагерях. В целях поддержки молодых семей сотрудникам, создающим семью, вручаются ценные подарки. Детям сотрудников оплачивается сумма обучения по контракту. Организуются праздники, на которых всем раздаются подарки.
– Вы предприниматель международного уровня и имеете большой опыт. В связи с этим, как вы оцениваете с точки зрения бизнесмена бывшую советскую эпоху, период до 2016 года и сегодняшний день?
– Это очень болезненный вопрос. Ведь у меня было много знакомых, которые имели очень высокий потенциал, но были «сломаны» из-за препятствий, которые стояли перед предпринимательством в бывшей советской эпохе. Советское правительство пошло по пути уничтожения предпринимательского мышления и потенциала наших предков, отобрали все материальные блага у богатых людей, имущество дехкан и ремесленников среднего класса, многие были сосланы в другие страны, многие сами уехали за границу. Наша нация, веками поражавшая мир высоким уровнем предпринимательства, в советское время начала терять это качество.
Правда, определённая работа в направлении реабилитации предпринимательской деятельности была проделана еще в ранний период независимости. Однако вопрос о восстановлении предпринимательского мышления у народа на повестку дня тогда не был поставлен. Быть предпринимателем оставалось очень трудным делом.
В «Стратегии действий» была поставлена задача реализации принципа «Если народ богат, то и государство будет богатым и сильным», в то время как с 1917 по 2016 годы в нашей стране проводилась совершенно противоположная этому политика. То есть «пусть государство будет богатым, но народ не может быть богатым». Именно поэтому я считаю, что идея главы нашего государства о том, что «Если народ богат, то и государство будет богатым и силным» достаточно велика, чтобы произвести революцию в нашем мировоззрении. Наш Президент не ограничивается пропагандой этого лозунга, а реализует масштабные практические меры по восстановлению и совершенствованию предпринимательского мышления нашего народа.
Для этого прежде всего был создан совершенно новый и отвечающий современным требованиям механизм широкого развития предпринимательства и защиты его прав. С этой целью разработаны новые законы и порядки, внесены соответствующие изменения в существующие. Упрощена система получения разрешения на открытие бизнеса, многие виды лицензий вообще отменены. Введена возможность получения документов для открытия бизнеса из одного места — от Агентства государственных услуг в короткие сроки по принципу «одного окна», в то время как раньше эти документы собирались от десятков организаций в течение нескольких месяцев.
Создана система обеспечения ответственности должностных лиц за незаконное вмешательство, воспрепятствование и необоснованное приостановление предпринимательской деятельности, а также взыскания ущерба, причинённого субъектам предпринимательства, непосредственно с виновных. Все виды внеплановых проверок субъектов предпринимательства отменены. Сегодня под руководством Президента Шавката Мирзиёева все руководители оказывают всестороннюю поддержку предпринимателям.
– Какие указы, постановления и меры, подготовленные и принятые для поддержки предпринимательства в нашей стране, оказали наиболее благотворное влияние на Ваш бизнес и в чём это проявилось?
– Многочисленные указы, постановления и меры по развитию предпринимательства, его государственной поддержке, освобождению от таможенных пошлин при ввозе оборудования и материалов из-за границы, поддержке экспорта оказали большое положительное влияние на наш бизнес. В частности, до 2016 года мы были обязаны экспортировать продукцию за границу, но большую часть экспортной выручки вам приходилось продавать государству по курсу Центрального банка. То есть нас фактически наказывали за экспорт. Таких препятствий было много.
В новом Узбекистане были сняты все препятствия, стоящие перед предпринимательством и, особенно, организациями-экспортерами, а вместо них были предоставлены льготы. В результате объём и география экспорта резко возросли. Рассмотрим это на примере алкогольной продукции, которую труднее всего экспортировать за границу. В 2016 году комбинат реализовал за границу алкогольной продукции на 3,7 миллиона долларов. Сумма этого показателя увеличивалась с каждым годом и в 2023 году достигла 12,7 миллиона долларов. Продукция комбината экспортируется в такие страны, как США, РФ, Германия, Китай, Южная Корея, Индия, Израиль, Латвия, Эстония, Монголия, Казахстан, Кыргызстан и Туркменистан.
Качество продукции комбината высокое, она получила множество медалей на международных конкурсах. В частности, на международном конкурсе в Гуанчжоу (2015 год) вино «Фергана» завоевало золотую медаль, вино «Ташкент» — серебряную медаль, а на международном конкурсе «Ялта. Золотой грифон – 2015» коньяк «Узбекистан» удостоился Гран-при, вина «Фаргона» и «Кагор» золотых медалей. Приведём один пример. В 2015 году бутылка вина «Фаргона» комбината была продана на аукционе в китайском Гуанчжоу за 3000 долларов. Так, в будущем открываются возможности для дальнейшего увеличения объёмов экспорта и реализуются меры по его эффективному использованию.
Подписанный 3 июня 2024 года Указ Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «Об усилении мер по регулированию рынка алкогольной и табачной продукции и предупреждению её незаконного оборота» также предоставил более благоприятные условия для нашего бизнеса. Потому что несанкционированное производство алкогольной и табачной продукции, то есть контрафактная продукция, наносит серьезный вред здоровью потребителей.
В этом указе установлены меры по внедрению эффективной системы контроля в сфере производства и реализации алкогольной и табачной продукции, прекращению её незаконного оборота, развитию здоровой конкурентной среды для ведения бизнеса, защите прав потребителей. Особое внимание было уделено вопросам сотрудничества с компетентными органами в области предотвращения, выявления и пресечения незаконного производства и оборота алкогольной и табачной продукции, а также устранения причин и условий, способствующих этому.
– Какие проекты Вы разрабатываете или планируете сегодня? Как повлияют на Ваши планы задачи, направленные на углубление реформ и поддержку предпринимательства на 2024-2030 годы?
– Мы работаем над рядом масштабных проектов, используя огромные возможности, созданные для развития предпринимательства в нашей стране за последние годы.
Мы создаём общество с ограниченной ответственностью «ECO MILL COMPANY» в Бектемирском районе. В рамках данного проекта имеется мельница мощностью по переработке 70 тысяч тонн зерна в год, выпуску 17 тысяч тонн различных коротких макаронных изделий и 4 тысяч тонн спагетти. Цель этого проекта — производить высококачественную мучную и макаронную продукцию для жителей нашей страны и экспорта в соседние страны. Оборудование высокотехнологичное и будет привезено из Турции. Поскольку у нас уже есть здания для этого проекта, мы не будем тратить на него слишком много. Планируем потратить около 70 миллиардов сумов на оборудование и его монтаж.
Нас вдохновляют меры, направленные на углубление реформ и поддержку предпринимательства в нашей стране на 2024 и 2030 годы, и мы прорабатываем ряд проектов для реализации в ближайшем будущем.
– Какой совет Вы дали бы молодым людям, идущим в бизнес?
– В Новом Узбекистане созданы большие возможности для того, чтобы стать предпринимателем. Государство создало систему всесторонней поддержки молодых людей, желающих начать собственный бизнес. Им предоставляется стартовый капитал, а также льготы при получении кредитов. Но как бы ни помогало государство, трудно добиться больших результатов в бизнесе, если человек сам не будет стараться.
Поэтому, чтобы добиться успеха в этой сфере, человек должен прежде всего получать знания, неустанно учиться и быть в поисках. Знание иностранных языков также очень важно. Потому что предприниматель должен как минимум выучить английский, чтобы вести международный бизнес. Если кто-то намеревается сотрудничать с определенной страной, скажем Кореей, знание корейского языка, истории, культуры и обычаев, несомненно, окажет очень положительное влияние на работу.
«Одинокой лошади» будет трудно добится успехов в бизнесе. То есть больших результатов проще добиваться совместно. Поэтому желательно овладеть навыками формирования команды из образованных, умных и целеустремленных людей и разумно управлять ею. Глубокое знание наших национальных ценностей и следование им очень важно в бизнесе, но важно также знать общечеловеческие традиции и стандарты.
Не забудьте также ещё одну вещь. Всё нажитое на «тот свет» не унести. Вы заработали много денег с помощью своей команды. Поэтому будьте щедры, всегда помогайте членам коллектива, будьте осведомлены об их состоянии, навещайте их. У молодежи, способной проявить в себе такие качества, есть прекрасный шанс стать успешным предпринимателем. Так как вы обязательно добьетесь успеха в Новом Узбекистане, где развитие предпринимательства является одной из приоритетных задач государства!