15 июнь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистонда Давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш дастури доирасида Бирлашган Араб Амирликларидаги ҳамкорлар билан биргаликда жорий этилаётган ташаббуслардан бири бўлган Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази платформасида ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар Акселераторининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Бирлашган Араб Амирликлари (БАА) Ҳукумат ишлари бўйича вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гаргавий, Бош вазир ўринбосари-Ўзбекистон Республикаси инвестиция ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори О.Ҳакимов, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги раҳбарияти, Қурилиш вазирлиги, Тошкент вилояти Бўка тумани ҳокимлиги ва бошқа мансабдор шахслар иштирок этди.
Акселераторнинг асосий вазифаси давлат органлари ва ташкилотлари ресурсларини жалб қилиш орқали ижтимоий-иқтисодий ривожланиш соҳасидаги долзарб муаммоларни тез ва самарали ҳал этишдан иборат. Акселератор гуруҳлари ҳар бир 100 кунлик муддат ичида махсус ечимларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш мақсадида давлат органлари, хусусий сектор ва бошқа манфаатдор томонлар билан ишлайди.
Маросимда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори О.Ҳакимов сўзга чиқиб, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази платформасида Ўзбекистон Ҳукумат Акселератори офисининг бугунги расмий очилиши икки ҳукумат ўртасида узоқ йўл ва муваффақиятли стратегик шериклик самараси эканини, икки мамлакат раҳбарияти ўртасидаги биродарлик муносабатларини акс эттирувчи ҳамкорлик эканини таъкидлади.
"Мамлакатимизда аҳоли фаровонлигини ошириш ва ижтимоий-иқтисодий соҳадаги мавжуд муаммоларни ҳал этишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қарорига мувофиқ ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар Акселераторининг ташкил этилиши бунга яққол мисолдир", - деди О.Ҳакимов.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази раҳбари Ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг биринчи Ҳукумат Акселератори ишини ташкил этишда БАА раҳбарияти томонидан кўрсатилаётган ёрдам учун самимий миннатдорлик билдирди.
Сўнгра, БААнинг ҳукумат ишлари бўйича вазири ўринбосари Ҳуда Ал-Ҳашими тадбир иштирокчиларига мурожаат қилди.
"Бугун биз Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази негизида Акселератор гуруҳлари тажриба ўтказиши, прототиплар яратиши ва юқори мақсадларга эришиш мумкин бўлган замонавий макон асосида ташкил этилган Ўзбекистон Ҳукумат Акселераторининг расмий очилишини нишонлаймиз. Ҳукумат Акселератори офисининг очилиши 2019 йилда бошланган икки мамлакат жамоаларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатларидир.
Ушбу бутун давр мобайнида БАА ва Ўзбекистонда 260 соатлик машғулотлар ўтказилди, жумладан, методологияни ишлаб чиқиш мақсадида қўшма семинарлар ўтказилди.
Бундан ташқари, биз Акселератор ишга туширилиши давомида Акселератор жамоаларининг мунтазам ҳафталик учрашувларида икки жамоа ўртасида катта фидойилик кўрсатганидан фахрланамиз. Бундан ташқари, бу жараён пандемия даврида ҳам тўхтамади, аммо аста-секин онлайн масофадан фойдаланиш методологиясига ўтди", деди вазир ўринбосари.
Хулоса қилиб айтганда, Ҳуда Ал-Ҳашими хоним доктор Обид Ҳакимов бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси Ҳукумат Акселератор жамоасига ва ўзбекистонлик ҳамкорларига самимий миннатдорлик билдириб, бугун "биз Сизнинг жамоангизнинг машаққатли меҳнати ва ушбу ташаббуснинг муваффақиятига бўлган садоқати туфайли бу ердамиз ва ишончим комилки, биз биргаликда ишлашни давом эттирамиз ва ҳар қандай зарур ёрдам беришга тайёрмиз".
Ўзимнинг интервьюмда, аввало, мен сўнгги 3 йил давомида бирга ишлаган ушбу ташаббусни қўллаб-қувватлаганлиги учун Президент жаноб Шавкат Мирзиёевга миннатдорчилик билдирмоқчиман.
Тадбир доирасида, Акселератор раҳбарияти биринчи 100 кунликда тўртта йўналиш, яъни қурилишга рухсат бериш, оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, шаҳарлар бош режаларини ишлаб чиқиш ва коммунал тўловлар учун ягона биллинг тизимини яратишни соддалаштириш бўйича эришилган натижалар ҳақида иштирокчиларга маълумот берди.
Бугунги кунга келиб давлат раҳбари ва ҳукуматнинг қатор қарорлари қабул қилинди, қурилиш соҳасида ижобий ўзгаришларга эришилди. Жумладан, қурилиш рухсатномасини олиш муддати 84 кунга қисқартирилди. Акселератор жамоасининг ишлари натижаларига кўра, қурилишга рухсатнома олиш муддати ўртача 30 кунга бартараф этилди. Жумладан, қурилиш рухсатномаларини беришда иштирок этувчи вазирлик ва идоралар ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамланди. Шу билан бирга, рухсат беришдаги кечикишларни оптималлаштириш ва бартараф этиш бўйича ишлар давом этирилмоқда.
Оилавий тадбиркорликни ривожлантиришда сезиларли муваффақиятларга эришилди. Тошкент вилоятининг Бўка туманида камбағалликни камайтириш бўйича пилот лойиҳа амалга оширилмоқда. Жумладан, Акселератор жамоаси тадбиркорликни ривожлантиришдан манфаатдор ва “Аёллар дафтари” реестрига киритилган 55 нафар аёллар рўйхатини шакллантирди. Касб-ҳунар курслари ташкил этилиб, лойиҳа иштирокчиларига бизнес-режаларни ишлаб чиқиш, ўз корхоналарини рўйхатга олиш ва имтиёзли кредитлар берилишига кўмаклашилди.
Шунингдек, Акселератор томонидан шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди. Таклифлар лойиҳа ҳужжатларини идоралараро келишиш жараёнини соддалаштириш, қурилишнинг бош режалари ва уларни ишлаб чиқишга сарфланадиган вақт ва харажатларини камайтириш имконини беради.
5,5 миллиондан ортиқ коммунал хизматлари истеъмолчиларининг маълумотлари қайта ишланиб, ягона истеъмол идентификатори сифатида фойдаланиладиган жисмоний шахсларнинг шахсий идентификация рақамлари (ЖШ ШИР) асосида коммунал хизматлар ўртасида истеъмолчилар маълумотларининг интеграцияси таъминланди.
БАА томони Акселераторнинг натижадорлиги ва Ўзбекистонда давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш дастурини ҳаётга татбиқ этишда эришилган муваффақиятлар бошқа мамлакатларда бундай механизмни жорий этишда кузатилган натижалардан анча юқори эканлигини таъкидлади.
Маросим иштирокчиларига фуқароларнинг давлат хизматларидан қониқиш даражасини баҳолаш, БМТ стандартларига мувофиқ Ўзбекистон энергетика соҳасида статистикани шакллантириш, корхоналар учун рейтинг тизимини жорий каби янги 100 кунлик муддат доирасида Акселератор ишининг асосий йўналишлари тақдим этилди.
Умуман олганда, БАА ҳукумати кўмагида амалга оширилаётган Давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш дастури 25 йўналишни, жумладан, Миллий ривожланиш стратегиясини ишлаб чиқиш, давлат хизматларини такомиллаштириш, "Doing Business" рейтингида Ўзбекистон позициясини яхшилаш, инновацияларни жорий этиш, солиқ ва божхона маъмурчилигини, эркин иқтисодий зоналарни бошқариш амалиётини такомиллаштириш ҳамда раҳбар кадрларни тайёрлаш ва давлат органлари учун кадрлар захирасини яратиш ва бошқа соҳаларни ўз ичига олади. Ушбу дастур ижроси доирасида Ўзбекистон ва БААда 5 мингдан ортиқ киши иштирок этган 124 та семинар ҳамда 100 га яқин турли қўшма тадбирлар ташкил этилди.
Тадбир якунида Ҳукумат ишлари бўйича вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гаргавий оммавий ахборот воситаларига интервью бериб, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга ушбу ташаббусни қўллаб-қувватлагани учун миннатдорчилик билдирди.
"2019 йилда ҳукуматларимиз ўртасида шартнома имзоладик. Бугунги кунда бизда 25 йўналиш ва 160 дан ортиқ ташаббусларга мавжуд ва бу биз дунёдаги бошқа давлатларда ҳар қандай даражада ишлаганда кўрган энг яхши натижадир. Бунга мисол шуки, бугун ҳукуматларимиз ўртасида Ўзбекистон Ҳукумат Акселератори расман ишга туширилди.
Акселератор ишга тушишидан олдин ҳам Тошкентдаги Ўзбекистон Ҳукумат Акселератори жамоаси турли лойиҳалар бўйича айрим ҳукумат жараёнлари ва тартиблари вақтини қисқартирди.
Энг муҳими, Жаноб Шавкат Мирзиёев раҳбарлигидаги Ўзбекистон ривожланиш Стратегияси мавжуд бўлибгина қолмай, унинг натижаси аҳоли фаровонлиги учун хизмат қилмоқда, чекка ҳудудларда самараси сезилмоқда. Шунингдек, биз Бирлашган Араб Амирликларида ҳукумати сифатида Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқлари, жумладан, туризм, экспорт ва бошқа кўплаб соҳаларда юқори натижаларга эришишини гувоҳи бўляпмиз. Бу икки мамлакат ҳукуматлари халқларимиз манфаати йўлида қандай қилиб биргаликда иш олиб бориши мумкинлигининг жуда яхши намунасидир."

15 июня т.г. в г.Ташкенте состоялась церемония открытия офиса Правительственного Акселератора на платформе Центра экономических исследований и реформ, одной из инициатив, реализуемой совместно с эмиратскими партнерами в рамках программы по повышению эффективности государственного управления в Узбекистане.
В мероприятии приняли участие министр по делам правительства Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Мохаммад аль-Гергави, заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, директор Центра экономических исследований и реформ О.Хакимов, руководство Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства строительства, хокимията Букинского района Ташкентской области и другие официальные лица.
Основной задачей Акселератора является оперативное и эффективное решение актуальных проблем в сфере социально-экономического развития за счет привлечения ресурсов государственных органов и организаций. В течение 100 дней группы Акселератора работают с участием государственных органов, частного сектора и других заинтересованных сторон с целью выработки и имплементации конкретных решений.
Обращаясь с приветственным словом к участникам церемонии директор ЦЭИР О.Хакимов подчеркнул, что сегодняшнее официальное открытие Правительственного Акселератора Узбекистана на территории Центра экономических исследований и реформ, является результатом долгого пути и успешного стратегического партнерства между нашими двумя правительствами; партнерство, которое отражает братские отношения между руководством наших двух стран.
«В нашей стране проводятся масштабные реформы, направленные на повышение благосостояния населения и решение существующих проблем в социально-экономической сфере.
Наглядным примером является создание Акселератора социально-экономических реформ в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан», - отметил О.Хакимов.
Глава ЦЭИР выразил искреннюю признательность за предоставленную правительством ОАЭ поддержку в организации работы Акселератора социально-экономических реформ.
Далее к участникам мероприятия обратилась заместитель министра по делам правительства ОАЭ г-жа Худа аль-Хашими.
«Сегодня мы отмечаем официальное открытие Правительственного Акселератора Узбекистана на базе Центра экономических исследований и реформ, современного пространства, где команды Акселератора смогут экспериментировать, создавать прототипы и достигать высоких целей. Открытие Правительственного Акселератора является кульминацией пути, начавшегося в 2019 году, и совместных усилий команд двух стран.
В течение всего этого периода проведено 260 часов обучения как в ОАЭ, так и в Узбекистане, в том числе совместных семинаров, которые проводились с целью разработки методологии.
Более того, мы гордимся тем, что во время запуска Акселератора стали свидетелями большой самоотдачи между двумя командами на регулярных еженедельных встречах команд Акселератора. Более того, этот процесс не остановился даже в период пандемии, а плавно перешел к методологии онлайн-удаленного доступа», - сказала замминистра.
В заключении г-жа Худа аль-Хашими, выразила искреннюю признательность узбекским партнерам, команде Правительственного Акселератора Республики Узбекистан во главе с доктором Обидом Хакимовым и отметила, что сегодня «мы находимся здесь, благодаря упорной работе вашей команды и приверженности к успеху этой инициативы, и я уверена, что мы продолжим работать вместе и далее и готовы оказать любую необходимую поддержку».
В рамках мероприятия руководство Акселератора проинформировало участников об итогах первого 100-дневного цикла, в ходе которого работа велась по четырём направлениям: упрощение выдачи разрешений на строительство, развитие семейного предпринимательства, разработка генеральных планов городов и создание единой биллинговой системы коммунальных платежей.
На сегодняшний день принят ряд решений Главы государства и Правительства, достигнуты положительные изменения в строительной сфере. В частности, срок оформления разрешения на строительство сократился до 84 дней. По итогам работы команды Акселератора, отставание от сроков было устранено в среднем на 30 дней. В частности, путем усиления взаимодействия между министерствами и ведомствами участвующими в выдаче разрешений на строительство. Наряду с этим, дальнейшая работа по оптимизации и устранению отставаний от сроков выдачи разрешений продолжается.
Достигнут значительный успех в области развития семейного предпринимательства. В Букинском районе Ташкентской области реализуется пилотный проект по сокращению бедности – командой Акселератора сформирован перечень из 55 женщин, вошедших в реестр «Женская тетрадь», заинтересованных в развитии предпринимательства. Организовано проведение профессиональных курсов, по итогам которых участницам проекта оказано содействие в разработке бизнес-планов, регистрации собственных предприятий и оформлении льготных кредитов.
Также силами Акселератора разработаны предложения по внесению изменений и дополнений в градостроительные нормы и правила, которые позволят значительно упростить процесс межведомственного согласования проектных документов, сократить время на разработку генеральных планов строительства и стоимость их разработки.
Обработаны данные более 5 млн потребителей коммунальных служб, а также обеспечена интеграция данных потребителей между коммунальными службами на базе персональных идентификационных номеров физических лиц (ПИНФЛ), которые используются в качестве единого идентификатора потребителей.
Эмиратской стороной было подчеркнуто, что эффективность деятельности Акселератора и успех реализации программы по повышению эффективности государственного управления в Узбекистане на порядок превосходит результаты, достигнутые ОАЭ при ее апробации в других странах.
Также были презентованы основные направления работы Акселератора в рамках нового 100-дневного цикла: оценка уровня удовлетворенности граждан государственными услугами, формирование статистики в энергетической отрасли Узбекистана в соответствии со стандартами ООН, внедрение системы рейтинга для деловых организаций.
По итогам мероприятия, министр по делам правительства ОАЭ Мохаммад аль-Гергави дал интервью для представителей СМИ, в котором выразил благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за поддержку этой инициативы, над которой совместно работали последние 3 года.
«Мы подписали соглашение между нашими правительствами в 2019 году. Сегодня у нас 25 направлений и более 160 инициатив и это лучший результат, который мы когда-либо видели при работе на любом уровне в других правительствах мира. Примером этого является то, что сегодня между нашими правительствами состоялся официальный запуск Правительственного Акселератора Узбекистана.
Еще до того, как Акселератор был запущен, команда Правительственного Акселератора Узбекистана здесь в Ташкенте, по многим разным проектам сократили сроки некоторых государственных процессов и процедур.
Самое главное, у Узбекистана во главе с Его Превосходительством господином Шавкатом Мирзиёевом есть не только видение, но и исполнение на местах, где люди ощущают результат. И мы также, как правительство в Объединенных Арабских Эмиратах, видим достижение высоких результатов, в различных секторах экономики Узбекистана , в том числе в туризме, экспорте и многих других направления. Это очень хороший пример того, как правительства двух стран могут работать вместе на благо наших народов».