Ўзбекистонда ишбилармонлик фаоллиги индекси сезиларли даражада ортмоқда
2025 йилнинг июль ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган ойга нисбатан 15,9 фоизга ортиб, 1159 бирликни ташкил этиши, қуйидаги компонентлар даражасидаги ўзгаришларга боғлиқ бўлган:
• хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисобварақаларидаги операциялар сони 3 фоизга ортган;
• товар-хом ашё биржасида хом ашё сотиб олиш жадаллиги 33,2 фоизга ошган;
• фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент мўтадил даражада қолди;
• товар белгилари бўйича компонент 51 фоизга ортган.
Ҳудудлар кесимида Бухоро вилоятида энг юқори ўсиш суръати қайд этилган.
2025 йил июль ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси 11 та ҳудудда ўтган ойга нисбатан ўсиши кузатилган. Жумладан, Бухоро (47,9 %), Сурхондарё (42,8 %), Наманган (35,4 %) ва Самарқанд вилоятларида (33,8 %) сезиларли даражада ўсиш кузатилган (график №2).
Бироқ, Ишбилармонлик фаоллиги индекси Хоразм (2,4 %), Қорақалпоғистон Республикаси (2,2 %) ва Сирдарё (0,2 %) вилоятида камайган.
2025 йил июль ойида банклараро тўлов операциялари сони 6 501,8 минг тани ташкил этди ва 2025 йилнинг июнь ойига нисбатан 192,4 минг транзакцияга (3 %) ортган.
Банклараро тўлов операциялари сони барча ҳудудда ортган.
2025 йил июль ойида республиканинг 14 та ҳудудида юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан ошган. Хусусан, Сирдарё (23,4 %), Андижон (21,2 %), Жиззах (14,8 %) ва Бухоро (9 %) вилоятида сезиларли ўсиш кузатилган.
2025 йилнинг июль ойида ИФИнинг биржа компоненти 1,3320 бирликни ташкил этди. Бу эса, ушбу компонентнинг ўтган ойга нисбатан 33,2 фоизга ортганини англатиб, ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарларнинг ўртача ҳажми 38,2 фоизга ва тузилган битимлар сони 28,2 фоизга ошганлиги билан изоҳланади.
Республика товар-хом ашё биржасида товарлар савдосининг умумий айланмаси ҳажми 2025 йил июль ойида 6 656,6 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 2,8 фоизга ортган.
Фаолият юритаётган хўжалик субъектлари бўйича компонент 2025 йил июль ойида 1,0000 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан мўтадил даражада қолган.
2025 йил июль ойида барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони ўтган ойга (489 600 бирлик) нисбатан 1 016 бирликка камайиб, 488 584 бирликни ташкил этган.
Йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони эса 22 тага ошган.
Ҳисобот даврида, кичик корхоналар сони 393 359 тадан 392 415 тага камайган (камайиш 944 та). Шунингдек, фермер хўжаликлари сони 92 292 тадан 92 198 тагача (-94 та) камайган. Йирик тадбиркорлик билан шуғулланаётган субъектлар сони 3 971 тани ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 22 тага ортган.
2025 йил июль ойида савдо белгилари муҳофазаси бўйича индекс 1,5097 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 51 фоизга ортган. 2025 йилнинг июль ойида юридик шахслар томонидан 468 та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

Индекс деловой активности в июле 2025 года увеличился на 15,9% по сравнению с предыдущим месяцем и составил 1159 пунктов, что объясняется изменениями нижеследующих компонентов:
- количество операций по банковским счетам хозяйствущих субъектов увеличилось на 3,0%;
- интенсивность закупки сырья на товарно-сырьевой бирже увеличилась на 33,2%;
- компонент, связанный с действующими хозяйствующими субъектами, остался на умеренном уровне;
- компонент торговых марок увеличился на 51,0%.
В региональном разрезе Бухарская область продемонстрировала самый высокий рост
Индекс деловой активности по 11 регионам увеличился по сравнению с предыдущим месяцем.
В частности, в Бухарской (47,9%), Сурхандарьинской (42,8%), Наманганской (35,4%) и Самаркандской (33,8%) областях наблюдался значительный рост (график №2).
Однако ИДА снизился в Республике Каракалпакстан (2,2%), Хорезмской (2,4%) и Сырдарьинской (0,2%) областях.
Количество межбанковских платежных операций составило 6 501,8 тыс. и увеличилось на 192,4 тыс. транзакций (рост на 3%), по сравнению с июнем 2025 года.
По сравнению с прошлым месяцем увеличилось количество банковских операций во всех регионах.
Количество банковских операций между юридическими лицами, по сравнению с предыдущим месяцем увеличилось в 14 регионах. В частности, значительный рост наблюдался в Сырдарьинской (23,4%), Андижанской (21,2%), Джизакской (14,8%) и Бухарской (9%) областях.
В июле биржевой компонент ИДА составил 1,3320. Это означает рост уровня компонента на 33,2 % по сравнению с предыдущим месяцем. Данный рост связан с значительным увеличением среднего физического объема товаров, приобретенного в каждой транзакции на 38,2% и увеличением количества сделок в 28,2%.
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот в июле составил 6 656,6 млрд. сумов, что на 2,8% больше, по сравнению с предыдущим месяцем.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов составил 1,0000, оставшись на умеренном уровне по сравнению с предыдущим месяцем.
Количество действующих хозяйствующих субъектов уменьшилось на 1 016 единиц по отношению к июню (489 600 ед.) и составило 488 584 единиц.
Количество крупных предприятий увеличилось на 22 единицы.
За отчетный период число малых предприятий уменьшилось с 393 359 до 392 415 единиц, демонстрируя спад на 944 единиц. Количество фермерских хозяйств уменьшилось с 92 292 до 92 198 единиц, что меньше на 94 единицы. Число действующих крупных предприятий составило 3 971 единицу, что больше на 22 единицы по сравнению с июнем т.г.
Индекс охраняемых торговых знаков составил 1,5097, что означает рост на 51% в сравнении с предыдущим месяцем. В текущем месяце юридическими лицами было зарегистрировано 468 товарных знаков и торговых наименований.