16 декабрь куни Токио шаҳрида Ўзбекистон-Япония бизнес-форум бўлиб ўтди. Мазкур тадбирда Япониянинг 500 дан ортиқ компаниялари ва ташкилотлари вакиллари иштирок этдилар.
Шунингдек, форумда Япония Бош вазирининг ўринбосари, молия вазири Т.Асо, Япония ташқи савдони ривожлантириш ташкилоти (JETRO), Япония иқтисодиёт, савдо ва саноат вазирлиги, Япония Бизнес Федерацияси (KEYDANREN) раҳбарлари ҳам қатнашдилар.
Форум дастури ўз ичига Ялпи мажлис ҳамда иқтисодиётнинг истиқболли тармоқлари – нефт-газ ва нефт-кимё тармоқлари, автомобилсозлик, машинасозлик ва электротехника, озиқ-овқат, тўқимачилик ва ипак саноати, чарм кийим-кечак ва чарм-атторлик маҳсулотларини ишлаб чиқариш, инфратузилма қурилиши ва туризм соҳаларидаги ҳамкорликни ривожлантириш салоҳиятини ёритишга бағишланган қатор секцион сессияларини қамраб олди. Форум иштирокчилари Ўзбекистонда инвестиция ва ташқи савдо фаолиятини олиб бориш учун муайян секторда яратилган шарт-шароитлар билан батафсил танишиш, ҳамкорликнинг ўзаро манфаатлари ва истиқболларини муҳокама қилиш ҳамда келгусида биргаликда ишлаб чиқиш мақсадида, аниқ лойиҳа таклифларини кўриб чиқиш имконига эга бўлдилар.
Форум якунида қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга ошириш борасида қатор икки томонлама ҳужжатлар имзоланди. Хусусан, идоралараро даражада Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Япония иқтисодиёт, савдо ва саноат вазирлигининг Савдо сиёсати бюроси ўртасида иқтисодий ва саноат ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандум имзоланди. Шунингдек, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ва Япония иқтисодиёт ва энергетика институти ўртасида ўзаро муносабатлар йўлга қўйилади – Иссиқлик таъминоти тизимини ривожлантириш дастури ва Ўзбекистон тараққиётининг бош режаси биргаликда ишлаб чиқилади.
Навоий вилоятида Япония нефт, газ ва металлар миллий корпорацияси (JOGMEC) иштирокида геологик изланишлар олиб борилади, Япония тиббий ускуналар соҳасида ташқи техник ёрдам кўрсатиш ташкилоти (ОМЕТА) эса Тошкентда Япония-Ўзбекистон тиббиёт ахборот марказини ташкил этишни режа қилмоқда. Япониянинг Isuzu Motors ва Itochu Corporation компанияларининг "Ўзавтосаноат" АЖ билан ҳамкорлиги орқали автомобилсозлик соҳасига йирик инвестициялар жалб қилинади. Бундан ташқари, Ўзбекистон тижорат банклари MUFG Bank ва Sumitomo Mitsui Banking билан кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини молиялаштириш учун инвестицияларни жалб қилиш бўйича қатор ҳужжатларни имзоладилар.
Форумнинг Ялпи ва секцион йиғилишлари якуни билан энергетика, тоғ-кон саноати ва кимё тармоқлари, автомобильсозлик, енгил саноат, озиқ-овқат, фармацевтика, соғлиқни сақлаш ва инфтратузилма қурилиши соҳаларида инвестиция келишувлари ва савдо шартномалари имзоланди.
Бизнес-форум Ўзбекистон ва Япония ишбилармон доираларининг кенг кўламли йўналишлардаги икки томонлама ҳамкорлик салоҳиятини ёритиш учун самарали майдон бўлиб, янги инвестиция ташаббуслари ва савдо битимларини амалга ошириш орқали эришилган келишувларни мустаҳкамлаш ва шериклик кўламини кенгайтириш учун тегишли шароит яратиш имконини берди.

16 декабря в Токио состоялся узбекско-японский бизнес-форум. В мероприятии приняли участие представители более 500 японских компаний и организаций.
Также на форуме присутствовали заместитель Премьер-министра, министр финансов Японии Т.Асо, руководители Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO), Министерства экономики, торговли и промышленности Японии, Японской Федерации бизнеса (KEYDANREN).
Программа форума включила в себя пленарное заседание и несколько секционных сессий, посвященных освещению потенциала для развития сотрудничества в перспективных отраслях экономики – нефтегазовая и нефтехимическая отрасль, автомобилестроение, машиностроение и электротехника, пищевая, текстильная и шелковая промышленности, производство кожаной одежды и кожгалантереи, инфраструктурное строительство и туризм.
По итогам форума был подписан ряд двусторонних документов о реализации совместных проектов и инициатив, сообщили в пресс-службе Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ).
Так, на межведомственном уровне между МИВТ Узбекистана и Бюро торговой политики Министерства экономики, торговли и промышленности Японии был подписан Меморандум об экономическом и промышленном сотрудничестве. Также будет налажено взаимодействие между Министерством жилищно-коммунального обслуживания и Институтом экономики и энергетики Японии – совместно будут разработаны Программа развития системы теплоснабжения и генеральный план развития Узбекистана.
В Навоийской области на базе японских технологий будут проведены геологические изыскания при участии Японской национальной корпорацией нефти, газа и металлов (JOGMEC), а Японская организация по внешнему техническому содействию в области медицинского оборудования (OMETA) намерена создать в Ташкенте Японско-узбекский медицинский информационный центр. Крупные инвестиции будут привлечены в сферу автомобилестроения за счет сотрудничества японских Isuzu Motors и Itochu Corporation с АО «Узавтосаноат». Помимо этого, коммерческие банки Узбекистана подписали ряд документов с MUFG Bank и Sumitomo Mitsui Banking о привлечении дополнительных инвестиций для финансирования проектов малого и среднего бизнеса.
По итогам пленарного и секционных заседаний форума были подписаны инвестиционные соглашения и торговые контракты в сферах энергетики, горнодобывающей и химической отраслей, автомобилестроения, машиностроения, легкой промышленности, плодоовощеводства, фармацевтики, здравоохранения и инфраструктурного строительства.
Бизнес-форум стал эффективной площадкой для освещения потенциала двустороннего сотрудничества деловых кругов Узбекистана и Японии в широком спектре направлений, позволив закрепить уже достигнутые договоренности и создать задел для наращивания масштабов партнерства за счет реализации новых инвестиционных инициатив и торговых соглашений.