2021 yil 07-10 sentyabr kunlari oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori Obid Hakimov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi qo‘mita raisi Yelena Borisova boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Buyuk Britaniyaga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida O‘zbekiston vakillari Londonda bir qator muzokaralar va uchrashuvlar o‘tkazishdi.
Jumladan, joriy yilning 9 sentyabr kuni Buyuk Britaniya parlamenti Lordlar uyi binosida O‘zbekiston bo‘yicha umumpartiyaviy parlament guruhi (APPG) va "Yevrosiyoning konservativ do‘stlari" ("Conservative Friends of Eurasia") tashkiloti bilan birgalikda parlament, hukumat, akademik va jamoatchilik, ekspert va ishbilarmon doiralar, buyuk Britaniya ommaviy axborot vositalari, diplomatik korpusining 50 dan ziyod vakillari ishtirokida davra suhbati tashkil etildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning borishi va mustaqillikning 30 yili davomida erishilgan yutuqlar haqida taqdimot o‘tkazdi. O‘zbekiston tomonining ikki tomonlama munosabatlarni, jumladan, parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish borasidagi ko‘rgazmasi taqdim etilgan.
Tadbir doirasida Yevropa hamjamiyatiga mustaqillik yillarida O‘zbekiston iqtisodiyoti import o‘rnini bosuvchi agrar sanoatdan eksportga yo‘naltirilgan agrar sohaga aylantirgani, mahsulotni qayta ishlash darajasi va qo‘shimcha qiymati yuqoriligi ko‘rsatib berildi.
O‘zbekiston tomoni 2016 yilning sentyabr oyida O‘zbekiston o‘z taraqqiyotining yangi davriga kirganini ta’kidladi. Iqtisodiy islohotlar, ochiq diplomatiya siyosati va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlariga alohida urg‘u berdi.
Buyuk Britaniya parlamentlari O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy sohalarda erishayotgan yutuqlarini olqishlardilar. Prezidentimiz Sh.M. Mirziyoyev rahbarligida Markaziy Osiyoda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarga yuqori baho berildi.
Muhokama davomida britaniyalik ma’ruzachilar O‘zbekistonning o‘tgan 5 yil davomida erishgan yutuqlariga yuksak baho berdilar.
"Eurasia Conservative Friends" Prezidenti Lord Piter Lilli O‘zbekiston chuqur va ijobiy o‘zgarishlar, siyosiy va iqtisodiy liberallashtirish jarayonini ishonch bilan borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Lord Lilli o‘zbek xalqini Mustaqillikning 30 yilligi bilan tabriklar ekan, O‘zbekiston davlatchiligi tarixdan o‘zining chuqur ildizlariga ega ekanligini ta’kidladi. 1992 yilda ikki davlat o‘rtasida diplomatik munosabatlar rasman o‘rnatilganligiga qaramay, bugungi kunda xalqlarimiz o‘rtasidagi madaniy aloqalar 600 yildan ortiq davom etib, Amir Temur va Angliya qiroli Genrix IV o‘rtasidagi yozishmalarga borib taqaladi.
APPG raisi Endryu Bridjyen Buyuk Britaniyaning ishonchli do‘sti va istiqbolli savdo hamkori hisoblangan O‘zbekiston bilan har tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlash muhimligini ta’kidladi.
Lordlar palatasi a’zosi baronessa Alison Satti ikki mamlakat Qonunchilik organlari, xususan, O‘zbekistonda parlament tizimini takomillashtirish sohasidagi hamkorlikka yuqori baho berdi. Shu bilan birga, u o‘zaro tushunish va o‘zaro hurmat asosida faol parlamentlararo hamkorlikni davom ettirish, real sheriklik munosabatlarini shakllantirish zarurligi haqida gapirdi.
Lord Muhammad Shayxning ta’kidlashicha, turli sohalarda, jumladan, investitsiya, yashil energetika, ta’lim, sog‘liqni saqlash, moliya va turizmni jalb etish sohalarida o‘zbek-britan hamkorligini rivojlantirish uchun katta salohiyat mavjud. Parlament a’zosi O‘zbekistonning buyuk madaniy merosiga ham ishora qilib, uning xalqaro maydonda faol targ‘iboti muhimligini ta’kidladi.
YeXHT parlament Assambleyasining faxriy Prezidenti Lord Piter Bouness ushbu tashkilot faoliyatida O‘zbekiston tomonining faol ishtirokini olqishladi. O‘zbekistonning saylovdagi ijobiy yutuqlarini qayd etib, YeXHT parlament Assambleyasi vakillik missiyasining mamlakatimizga bo‘lajak prezident saylovlarini kuzatish uchun tashrif buyurishi haqida ma’lumot berdi.
Konservativ partiya deputati Bob Blekman O‘zbekiston Buyuk Britaniya bilan sheriklik va hamkorlik bitimini imzolagan mintaqadagi birinchi mamlakat ekanini ta’kidlab, har tomonlama hamkorlikni mustahkamlashning mustahkam huquqiy asosini yaratdi. Shu bilan birga, ta’lim sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish va inson salohiyatini mustahkamlash muhimligini ta’kidladi.
Sobiq sport vaziri Lord Kolin Moynixan O‘zbekistonning sportni rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlariga yuksak baho berdi. Tokioda bo‘lib o‘tgan Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida o‘zbekistonlik sportchilarning yuqori natijalari buning yaqqol dalilidir. Sport bo‘yicha parlamentlararo qo‘mita vitse-prezidenti bo‘lib, u O‘zbekistonning tegishli idoralari bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor ekanini bildirdi.
Sobiq Xalqaro savdo vaziri Lord Frensis Moud O‘zbekistondagi islohotlar savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar yaratayotganini ta’kidlab, Britaniya biznesi "o‘zbek bozorida o‘z o‘rnini egallash imkoniyatini qo‘ldan boy bermasligi kerak", deb ta’kidladi.

07-10 сентября 2021 года делегация Республики Узбекистан во главе с первым заместителем председателя Сената Олий Мажлиса, ректором Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) Садыком Сафоевым, директором Центра экономических исследований и реформ Обидом Хакимовым, председателем комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Еленой Борисовой посетила Великобританию.
В рамках визита представители Узбекистана провели ряд переговоров и встреч в г. Лондоне.
В частности, 9 сентября т.г. в здании Палаты лордов британского парламента, совместно со Всепартийной парламентской группой по сотрудничеству с Узбекистаном (APPG) и организацией «Консервативные друзья Евразии» («Conservative Friends of Eurasia») организован круглый стол с участием около 50 представителей обеих палат парламента, правительства, академических и общественных, экспертных и деловых кругов, СМИ Великобритании, дипломатического корпуса.
Узбекской делегацией проведена презентация о ходе реформ в стране и достижениях республики за 30 лет независимости. Представлено видение узбекской стороны по развитию двусторонних отношений, в т.ч. межпарламентских связей.
В рамках мероприятия европейскому сообществу продемонстрировали, как экономика Узбекистана за годы независимости превратилась из импортзамещающей аграрно-промышленной в экспорториентированную промышленно–аграрную, с более высоким уровнем переработки продукции и более высокой добавленной стоимостью.
Узбекской строной отмечено, что в сентябре 2016 года Узбекистан вступил в новый период своего развития. Был сделал упор на экономические реформы, политику открытой дипломатии и добрососедских отношениях.
Британские парламентарии приветствовали достижения Республики Узбекистан в социально-экономической и общественно-политической сферах. Высоко оценили предпринимаемые под руководством Президента Ш.М.Мирзиёева усилия по укреплению мира и стабильности в Центральной Азии.
В ходе обсуждения британские спикеры выразили однозначно высокую оценку достижениям Узбекистана за последние 5 лет.
Президент «Conservative Friends of Eurasia» лорд Питер Лилли с удовлетворением отметил, что Узбекистан уверенно проходит через процесс глубоких и позитивных перемен, политической и экономической либерализации. Поздравляя узбекский народ с 30-летием Независимости, лорд Лилли отметил, что история государственности Узбекистана уходит своими корнями глубокую в историю. Несмотря на формальное установление дипломатических отношений между двумя государствами в 1992 году, культурные связи между нашими народами сегодня насчитывают более 600 лет и восходят к переписке между Амиром Темуром и королем Англии Генри IV.
Председатель APPG Эндрю Бриджен заявил о важности дальнейшего укрепления всесторонних связей с Узбекистаном, который рассматривается в качестве надежного друга и перспективного торгового партнера Великобритании.
Члена Палаты лордов баронесса Алисон Сатти высоко оценила сотрудничества между законодательными органами двух стран, в частности в области совершенствования системы парламентаризма в Узбекистане. При этом она высказалась за необходимость продолжения активного межпарламентского взаимодействия на основе взаимопонимания и взаимоуважения, формирования настоящих партнерских отношений.
Лорд Мухаммад Шейх отметил наличие большого потенциала для развития узбекско-британского взаимодействия по различным направлениям, включая сферы привлечения инвестиции, зеленой энергетики, образования, здравоохранения, финансов и туризма. Парламентарий также указал на большое культурное наследие Узбекистана, почеркнув важность его активного продвижения на международной арене.
Почетный президент Парламентской Ассамблеи ОБСЕ лорд Питер Боунес приветствовал активное участие узбекской стороны в деятельности данной организации. Отмечая позитивные достижения Узбекистана в электоральной сфере, он сообщил о готовящемся визите в страну представительной миссии Парламентской Ассамблеи ОБСЕ для наблюдения за предстоящими президентскими выборами.
Депутат от Консервативной партии Боб Блэкман подчеркнул, что Узбекистан стал первой страной в регионе, подписавшей Соглашение о партнёрстве и сотрудничестве с Великобританией, которое создало прочную правовую основу для укрепления всестороннего сотрудничества. При этом он особо отметил важность развития сотрудничества в области образования и укрепления человеческого потенциала.
Бывший министр спорта лорд Колин Мойнихан дал высокую оценку усилиям Узбекистана по развитию спорта. Об этом свидетельствуют впечатляющие результаты узбекских атлетов на Олимпийских и Параолимпийских играх в Токио. Будучи вице-председателем парламентского комитета по спорту, он выразил заинтересованность в налаживании практического сотрудничества с профильными ведомствами Узбекистана.
Бывший министр международной торговли лорд Френсис Моуд, отмечая, что реформы в Узбекистане создают новые возможности для развития торгово-экономического сотрудничества, подчеркнул, что британский бизнес «не должен упустить свой шанс закрепиться на узбекском рынке».
В целом, обмен мнениями продемонстрировал взаимную заинтересованность в укреплении двустороннего политического диалога, экономического сотрудничества, развитии культурно-гуманитарных связей, а также межпарламентского сотрудничества. Состоявшиеся встречи также позволили обменяться мнениями и оценками по ключевым вопросам регионального и международного характера.