Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi Markaziy Osiyoda va Kavkaz davlatlari orasida yetakchi aqliy markazlar nominatsiyasida o‘z reytingini mustahkamladi
“Global Go to Think Tank Index Report 2020” “Yetakchi aqliy markazlar reytingi”ni e’lon qilindi. Reyting BMTning ko‘magi va buyurtmasi bilan jahondagi 7 mingga yaqin tadqiqot markazlarining ekspertlarining baholari asosida Pensilvaniya universiteti (AQSh) mutaxassislari tomonidan tuzilgan.
Aqliy markazlar reytingi har yili e’lon qilinadi. 2020 yil hisobotiga ko‘ra, dunyo bo‘ylab 11 175 ta aqliy markazlar mavjud.
Tadqiqotda aqliy markazlar vakillari, shuningdek 4000 ga yaqin jurnalistlar, siyosatchilar, iqtisodiy va siyosiy ekspertlar sohasidagi mutaxassislar ishtirokida o‘tkazilgan ekspert so‘roviga asoslanadi.
Reytingda ishtirok etuvchi markazlar global va mintaqaviy ta’sir darajasi bo‘yicha, shuningdek, tadqiqotlar yo‘nalishi bo‘yicha joylashtirilgan.
Biz uchun asosiy nominatsiyada – “Markaziy Osiyo va Kavkaz mintaqasida eng yaxshi aqliy markazlar” reytingida - O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) 58 ta aqliy markazlar ro‘yxatida 10-o‘rinni egalladi.
Shunday qilib, Markaz mazkur mintaqada va O‘zbekistondagi eng aqliy markaz sifatida o‘z mavqeini saqlab qoldi.
Markaziy Osiyodagi eng yaxshi 10 ta aqliy markazlar ro‘yxatiga Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti, Kavkaz ilmiy-tadqiqot markazi (Ozarbayjon), Afg‘oniston tadqiqot va baholash guruhi, Kavkaz tinchlik, demokratiya va taraqqiyot instituti (Gruziya), Siyosiy tadqiqotlari instituti (Gruziya), Iqtisodiy tadqiqotlar instituti (Qozog‘iston), Og‘axon fondi (Afg‘oniston), Armaniston milliy va xalqaro tadqiqotlar markazi, Osiyo fondi (Afg‘oniston), Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (O‘zbekiston) kiritilgan.
Ma’lumot uchun, reytingda Afg‘oniston (46), Armaniston (32), Ozarbayjon (20), Gruziya (36), Qozog‘iston (43), Qirg‘iziston (29), Tojikiston (9) va O‘zbekiston (13) aqliy markazlari o‘rin olgan.
2020 yilda Markaz iqtisodiyotni diagnostika qilish uchun yangi instrumentlar – “Iste’molchilar kayfiyati indeksi”, “Biznes-iqlim indeksi”, “Asosiy mahsulotlar narxlar sharhi”, “Tijorat banklar reytingi”ni joriy etdi davriy ravishda e’lon qilib bormoqda.
Umuman olganda, yil davomida Markaz tomonidan qayta nashrlar, tarjimalar va xorijiy ommaviy axborot vositalaridagi nashrlarni hisobga olmaganda 300 ga yaqin tahliliy materiallar, ma’ruzalar, 160 dan ortiq tahliliy maqolalar tayyorlandi.
Innovatsion rivojlanish vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda ilmiy-tadqiqot sohasida 104 dan ortiq akademik va ilmiy-tadqiqot muassasalari, shu jumladan 65 ta ilmiy-tadqiqot institutlari, 31 ta ilmiy markazlar (shu jumladan, 14 ta ixtisoslashgan ilmiy va amaliy markazlarni) va 8 ta boshqa ilmiy tashkilotlar faoliyat olib bormoqda. Bundan tashqari, 130 ta oliy o‘quv yurtlari (shu jumladan ularning filiallari)da ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Ma’lumot uchun: Iqtisodiy tadqiqotlar markazi o‘tgan yilning oktyabr oyida tashkil etilganligining 20 yilligida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi sifatida qayta tashkil etildi. Shu bilan birga, Markaz oldiga yangi maqsadlar va vazifalar belgilangan. Shu jumladan, rivojlangan mamlakatlarda muvaffaqiyatli sinovdan o‘tgan amaliyotlar, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish bo‘yicha strategik yo‘nalishlar bo‘yicha takliflarni hisobga olgan holda iqtisodiyot, moliya, tadbirkorlik va ijtimoiy sohadagi davlat boshqaruvini takomillashtirishga yo‘naltirilgan chuqur tahliliy va amaliy tadqiqotlar amalga oshiriladi.

Обнародован рейтинг ведущих аналитических центров «Global Go To Think Tank Index Report 2020». Его составляют специалисты Пенсильванского университета (США) при поддержке и по заказу ООН на основе экспертизы около 7 тыс. исследовательских центров мира.
Рейтинг аналитических центров публикуется ежегодно. Согласно отчету за 2020 год, в мире насчитывается 11 175 аналитических центров.
Исследование опирается на экспертный опрос, в котором участвуют представители мозговых центров, а также почти 4 тыс. журналистов, политиков и специалистов в области экономических и политических исследований. Центры ранжируются по степени влиятельности на глобальном и региональном уровнях, а также оцениваются в рамках своей предметной области исследований.
В ключевой для нас номинации — «лучших мозговых центров Центральной Азии» — Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан занял 10 место среди 58 научно-исследовательских аналитических институтов Центральной Азии.
Таким образом ЦЭИР сохранил свою позицию среди научно-исследовательских центров Центральной Азии и лучшего в Узбекистане.
Справочно: В топ-10 ведущих центров Центральной Азии вошли Казахстанский институт стратегических исследований, Кавказский центр исследовательских ресурсов (Азербайджан), Группа по исследованию и оценке в Афганистане, Кавказский институт мира, демократии и развития (Грузия), Институт политических исследований (Грузия), Институт экономических исследований (Казахстан), Фонд Ага-хана (Афганистан), Армянский центр национальных и международных исследований, Азиатский фонд (Афганистан), Центр экономических исследований и реформ (Узбекистан).
Отметим, что в рейтинге учитывались мозговые центры Афганистана (46), Армении (32), Азербайджана (20), Грузии (36), Казахстана (43), Кыргызстана (29), Таджикистана (9) и Узбекистана (13).
В 2020 году Центром были введены новые инструменты диагностики экономики – «Индекс потребительских настроений», «Индекс бизнес-климата», «Обзор цен на основные продукты», «Рейтинг активности коммерческих банков», которые публикуются на периодичной основе.
Всего в течение года Центром было подготовлено порядка 300 аналитических материалов, записок, докладов, опубликовано более 160 аналитических статей, не считая перепечаток, переводов и публикаций в зарубежных СМИ.
Согласно данным Министерства инновационного развития, сектор науки Узбекистана состоит из более 104 академических и отраслевых научных учреждений, в том числе 65 научно-исследовательских институтов, 31 научно-исследовательских центров (в том числе 14 специализированных научно-практических центров) и 8 других научных организаций. Кроме того, научно-исследовательские работы ведутся в 130 высших учебных заведениях (включая их филиалы).
Справочно: Центр экономических исследований был преобразован в Центр экономических исследований и реформ в октябре прошлого года в двадцатилетнюю годовщину своего образования. Тогда же были утверждены новые цели и задачи, среди которых проведение аналитических и прикладных исследований в целях выработки глубоко проработанных, с учетом успешно апробированных в развитых зарубежных странах практик, предложений по стратегическим направлениям углубления социально-экономических реформ, в том числе совершенствованию управления в области экономики, финансов, предпринимательства и социальной сферы.