Vazirlar Mahkamasining “2021-2025 yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 166-son qarori qabul qilindi.
Qaror bilan 2021-2025 yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasi va uni 2021-2022 yillarda amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” hamda maqsadli ko‘rsatkichlari tasdiqlanmoqda.
Strategiya xalqaro moliya institutlari, xususan, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tomonidan jalb etilgan ekspertlar ishtirokida ishlab chiqilgan bo‘lib, bir qator me’yorlarni o‘z ichiga oladi.
- O‘zbekiston Respublikasining “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida” va “Xususiylashtirish to‘g‘risida”gi Qonunlari loyihasini ishlab chiqish;
- davlat ishtirokidagi korxonalarga egalik qilish mezonlarini (tabiiy monopoliya, strategik manfaat sohasida faoliyat yuritadigan va boshq.) belgilash, har yili ushbu mezonlardan kelib chiqib, “sot yoki tushuntir” tamoyili, ya’ni agar ma’lum bir korxonani davlatda ushlab turishning zarurati asoslab berilmasa sotishga majbur bo‘ladigan yangi amaliyot joriy etiladi;
- davlat ishtirokidagi korxonalarga nisbatan tijorat va notijorat maqsadlarni belgilash, davlat ishtirokidagi korxonalar va nodavlat yuridik shaxslar uchun teng sharoit yaratish, jumladan barcha davlat unitar korxonalarini xo‘jalik jamiyatlariga aylantirish, davlatning mulkdor (aksiyador, ishtirokchi, muassis) va tartibga soluvchi funksiyalarini ajratish;
- boshqaruv organlari a’zolarini bosqichma-bosqich tanlov asosida saylash, kuzatuv kengashi tarkibiga mustaqil a’zolarni jalb etish, uning qoshida qo‘mitalar tashkil etish, taftish komissiyalari faoliyatini tugatish;
- korxonalar faoliyati natijadorligi va Strategiyani amalga oshirish to‘g‘risidagi axborotni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarida eshitish amaliyotini joriy etish, korxonalarning veb-saytini yaratish va boshqalar.
- davlat ishtirokidagi korxonalarning ijro etuvchi organi va kuzatuv kengashi a’zolari korporativ boshqaruv tamoyillari (aksiyadorlarning umumiy yig‘ilishi, kuzatuv kengashi va muassis qarorlari) asosida ular tomonidan mustaqil ravishda saylash (tayinlash);
- davlat ishtirokidagi korxonalarda kuzatuv kengashi, ichki audit xizmati, kuzatuv kengashi tarkibida audit qo‘mitasi tashkil etish;
- aksiyalari fond birjasining birja kotirovkasi varag‘iga (listingga) kiritilgan va davlat ulushi 50 foizdan ortiq bo‘lgan aksiyadorlik jamiyatlarida “muvofiqlik tizimi” (komplayens) xizmatini tashkil etish;
- davlat ishtirokidagi korxonalar faoliyatining natijalari to‘g‘risida yig‘ma hisobot shakllantirish va 2022 yildan boshlab, har yili Davlat aktivlarini boshqarish agentligining rasmiy veb-saytiga joylashtirish.
Shu bilan birga, ijroiya organi va kuzatuv kengashi a’zolari vakolatlarini bir yildan uch yilgacha uzaytirish hamda davlatning “oltin aksiya” maxsus huquqini bekor qilish ko‘zda tutilmoqda.
Bundan tashqari, Davaktiv agentligi faoliyatini zamonaviy yondashuv va uslublar asosida tashkil etishga ko‘maklashish uchun mahalliy va xalqaro mutaxassislarni jalb qilgan holda Ekspert kengashini tashkil etish nazarda tutilmoqda.

Принято постановление Кабинета Министров «Об утверждении стратегии управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы».
Постановлением утверждается стратегия управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы, дорожная карта по ее реализации в 2021-2022 годах, а также целевые параметры, сообщила пресс-служба Агентства по управлению государственными активами.
Стратегия разработана при участии экспертов, привлеченных Европейским банком реконструкции и развития и предусматривает следующие нормы:
разработку проектов Законов «Об управлении государственным имуществом» и «О приватизации»;
определение критериев владения предприятиями с государственным участием (предприятия, осуществляющие деятельность в сфере естественной монополии, стратегического интереса и др.), исходя из данных критериев, внедряется новый принцип «продай или объясни», т.е. в случае несоответствия предприятия критериям и отсутствия обоснований по его сохранению за государством, оно подлежит реализации;
определение коммерческих и некоммерческих целей предприятий с государственным участием, создание равных условий для государственных предприятий и негосударственных юридических лиц, в том числе преобразование государственных унитарных предприятий в хозяйствующие общества, разделение функции государства как собственника (акционера, участника, учредителя) и регулятора;
поэтапный переход к избранию членов органов управления на конкурсной основе, привлечение в составы наблюдательных советов независимых членов, создание комитетов при них, упразднение деятельности ревизионных комиссий;
внедрение практики заслушивания отчета о результатах деятельности предприятий с государственным участием и о реализации Стратегии в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан, создание веб-сайтов предприятий и др.
избрание (назначение) членов наблюдательного совета и исполнительного органа предприятий с государственным участием, независимо, на основе принципов корпоративного управления (решениями общего собрания, наблюдательного совета, учредителя);
создание в предприятиях с государственным участием наблюдательных советов, служб внутреннего аудита и комитетов по аудиту при наблюдательных советах;
создание службы «системы соответствия» (комплаенс) в акционерных обществах, акции которых включены в биржевой котировальный лист (листинг) и доля государства в которых составляет более 50 процентов;
формирование и размещение сводного отчета о результатах деятельности предприятий с государственным участием на сайте Агентства по управлению государственными активами начиная с 2022 года.
Наряду с этим, предусматривается продление срока полномочий членов исполнительного органа и наблюдательного совета с одного года до трех лет, а также упразднение специального права «Золотой акции».
Кроме этого, предусмотрено создание Экспертного совета с привлечением в его состав местных и международных специалистов для содействия организации деятельности Агентства на основе современных подходов и методов.
В результате реализации Стратегии ожидается:
- поэтапное доведение количества независимых членов наблюдательных советов предприятий с государственным участием до 30 процентов;
- сокращение количества предприятий с государственным участием на 75 процентов;
- проведение первичного и вторичного публичного размещения акций 20 предприятий с государственным участием.