Infografika: 2021 yilda O‘zbekistonda imtiyozli ipoteka krediti
Uy-joylar qurilishi uchun davlat tomonidan ham aholiga, ham quruvchilarga katta imtiyozlar berilmoqda. Jumladan, joriy yilda ipoteka krediti bo‘yicha 6 oylik imtiyozli davr kiritiladi. Shaharlarda dastlabki badal miqdori 20 foizdan 15 foizga tushiriladi.
Davlatimiz rahbarining 2016 yil 21 oktyabrdagi qaroriga ko‘ra, qishloqlarda, 22 noyabrdagi qarori bilan esa shaharlarda arzon uy-joylar qurish bo‘yicha dasturlar qabul qilindi. Ular asosida, o‘tgan to‘rt yilda 140 mingta uy-joy barpo etildi. Yiliga qurilgan uylarning o‘rtacha soni taqqoslanganda, bu avvalgi davrdagi ko‘rsatkichdan 4-5 baravar ko‘pdir.
Fuqarolarga yakka tartibda uy qurish va rekonstruksiya qilish uchun ham kredit ajratilishi belgilandi. Bunday kreditlar 20 yilga ajratiladi, ehtiyojmand aholi uchun foizning bir qismi subsidiya sifatida to‘lab beriladi. Moliya vazirligiga ushbu yo‘nalish uchun 1,5 trillion so‘m resurs ajratish, viloyat hokimlariga qaysi tumanda qancha oilaga ko‘mak berish masalasini hal etish vazifasi qo‘yildi.
Past daromadli, uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj oilalarga 15 foizlik dastlabki badalning 10 foizi subsidiya sifatida to‘lab beriladi. Ya’ni, aholi uy olish uchun dastlabki badalning 5 foizini to‘laydi, xolos.
Kredit olgan aholi uchun foiz to‘lovlarining Toshkent shahrida 12 foizi, boshqa hududlarda 10 foizidan yuqori qismiga subsidiya beriladi.
Shuningdek, quruvchi tashkilotlarga pandemiya davrida berilgan imtiyozlar joriy yil yakunigacha uzaytirilishi ma’lum qilindi. Jumladan, Tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan quruvchi tashkilotlarga uy-joy qurish uchun jalb qilgan kreditlar bo‘yicha 20 milliard so‘mgacha kafillik hamda Markaziy bank asosiy stavkasidan oshgan qismiga kompensatsiya beriladi.
Og‘ir turmush sharoitidagi oilalar ijtimoiy ijara asosida uy bilan ta’minlanadi. Buning uchun hududlarga mingta kvartira sotib olish uchun mablag‘ ajratiladi.

В 2021 году будет введен шестимесячный льготный период по ипотеке, а в городах первоначальный взнос снизят с 20 до 15%. Застройщикам продлят льготы предоставленные во время пандемии.
В Узбекистане за последние 4 – года, по государственной программе, были построены 140 тыс. жилья, что в 2 раза больше количества жилых домов, построенных, за последние 10 лет. Однако, не секрет, что ежегодный спрос на доступное жилье со стороны населения остается на высоком уровне.
В связи с этим, Указ Президента РУз «О дополнительных мерах по обеспечению населения жильем за счет ипотечных кредитов на рыночных принципах» предусматривает обеспечение жильем всех слоев населения и расширения их выбора в этом плане.
Определено, что кредиты будут выделяться и на строительство, реконструкцию индивидуальных жилых домов. Они будут предоставляться сроком на 20 лет. Малообеспеченные смогут воспользоваться субсидиями для покрытия части процентов. Министерству финансов поручено выделить на эти цели 1,5 триллионов сумов, хокимам областей - определить в разрезе районов число семей, которым будет оказана такая поддержка.
Государство предоставит большие льготы как строителям, так и покупателям жилья. В частности, в этом году будет введен шестимесячный льготный период по ипотечным кредитам. В городах первоначальный взнос будет снижен с 20 до 15 процентов.
Семьям с низкими доходами, нуждающимся в улучшении жилищных условий будет выплачиваться субсидия в размере 10 процентов первоначального взноса, покупателям будет достаточно выплатить лишь 5 процентов от суммы первого взноса.
Субсидироваться будут также выплаты по кредитам в части, которая превышающей ставку 12 процентов в Ташкенте и 10 процентов в других регионах.
Также льготы, предоставленные строительным компаниям во время пандемии, будут продлены до конца текущего года.
В частности, Фонд поддержки предпринимательства предоставит строительным организациям поручительства на сумму до 20 миллиардов сумов по кредитам на строительство жилья, а также компенсации процентов в части, превышающей базовую ставку Центрального банка.