Abdul Latif Jamil kambag‘allikka qarshi kurash laboratoriyasining Yevropa byurosi (J-PAL Europe) O‘zbekistonni oyning eng yaxshi mamlakati deb e’lon qildi. Bu haqda J-PAL Europe Twitter’dagi rasmiy sahifasida yozdi.
"May oyida bizning e’tiborimiz O‘zbekistonga qaratildi, bu yerda J- PAL Europe faktik ma’lumotlarni mamlakatda kambag‘allikni kamaytirish siyosatiga jalb qilish imkoniyatlarini o‘rganmoqda", - deyiladi J-PAL Yevropa byurosi bayonotida.
Yil boshidan beri J-PAL Yevropa byurosi oyning mamlakatlari deb e’lon qilindi, ular Italiya, Germaniya va Ispaniya.
Ma’lumot uchun: J-PAL – kambag‘allikka qarshi kurash bo‘yicha global tadqiqot markazi. 2003 yilda MIT asosida yaratilgan. Uning Yevropa, Afrika, Janubiy va Shimoliy Amerika, Yaqin Sharq, Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyodagi yetakchi universitetlarida 7 ta hududiy vakolatxonalari mavjud.
J-PAL ning asosiy tarkibi 400 dan ortiq mutaxassislarni o‘z ichiga oladi. Butun dunyo bo‘ylab 300 ga yaqin professor-o‘qituvchilari bilan yaqin hamkorlikda ishlaydi. Laboratoriyaning butun faoliyati davomida 91 ta mamlakatda 1094 ta tadqiqot o‘tkazildi.
Kambag‘allikka qarshi kurash va aholini ijtimoiy muhofaza qilishni tashkil etish O‘zbekiston davlat siyosatining diqqat markazida bo‘lib, so‘nggi 5 yil davomida mamlakatimizda bu borada keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
O‘zbekistonda kambag‘allikka qarshi faol kurash boshlandi va uni bartaraf etish bo‘yicha kompleks yondashuvlar ishlab chiqilmoqda. So‘nggi ikki yildagi islohotlar kun tartibi pandemiya keltirib chiqaradigan salbiy ta’sirlarga javob berish uchun tuzatildi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yilning may oyida Nobel mukofoti laureatlari Abxijit Banerji va Ester Duflo asos solgan J-PAL Iqtisodiy tadqiqotlar va islohtlar markazi bilan birgalikda kambag‘allikka qarshi kurash bo‘yicha davlat dasturlari samaradorligini oshirish bo‘yicha O‘zbekiston hukumati bilan hamkorlikda innovatsion yondashuvlarni ishlab chiqish va sinovdan o‘tkazishga ko‘maklashish maqsadida seminar tashkil qilgan edi.
Ushbu bosqichda J-PAL va Iqtisodiy tadqiqotlar va islohtlar markazi kambag‘allikka qarshi kurashga qaratilgan birinchi davlat dasturlarining samaradorligini va ularning real daromadlar o‘sishi va kambag‘allikni kamaytirishga potensial ta’sirini baholash bo‘yicha tadqiqotni boshlamoqda.
Mutaxassislar tomonidan “Har bir oila – tadbirkor” va “Mahallabay” tizimi kabi dasturlar samaradorligini baholashning ilg‘or vositalarini va “Ishga marhamat” monomarkazlari, jumladan, mehnat migratsiyasi dasturlari samaradorligi ishlab chiqish va joriy etish imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda.
Davlat dasturlari samaradorligini baholashning bunday madaniyati O‘zbekistonda ilk bor joriy etilmoqda, bu esa bir vaqtning o‘zida kambag‘allikning ko‘plab jihatlarini hal etishga qaratilgan istiqboldagi dastur va strategiyalarni ishlab chiqishda muhim qadam bo‘ladi.
Ma’lumot uchun: 2021 yilda Markaziy Osiyo va Kavkazdagi eng yaxshi tahliliy markazlar reytingida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi mintaqadagi 63 ta eng yaxshi tadqiqot va tahliliy muassasalar orasida 10-o‘rinni egalladi. Shunday qilib, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi o‘tgan yilga nisbatan bir pog‘ona yuqoriga ko‘tarildi va 2016 yil ko‘rsatkichlarini uchta pog‘onaga yaxshiladi (o‘shanda Markaz 13-o‘rinni egallagan).
Iqtisodiy tadqiqotlar markazi tashkil etilganining 20 yilligi munosabati bilan 2019 yil oktyabr oyida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markaziga aylantirildi. Shu bilan birga, yangi maqsad va vazifalar, jumladan, rivojlangan xorijiy mamlakatlarda muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazilgan tajribalarni, ijtimoiy-iqtisodiy sohalarni chuqurlashtirishning strategik yo‘nalishlari bo‘yicha takliflarni inobatga olgan holda chuqur ishlab chiqilgan rivojlantirish maqsadida tahliliy va amaliy tadqiqotlar o‘tkazishni nazarda tutuvchi yangi maqsad va vazifalar tasdiqlandi.

В Европейском бюро Лаборатории действий по борьбе с бедностью Абдул Латифа Джамиля (J-PAL Europe) назвали Узбекистан страной месяца. Об этом J-PAL Europe написали на своей официальной странице в Twitter.
«В мае наше внимание переключилось на Узбекистан, где -PAL Europe изучает возможности привлечения фактических данных в политике борьбы с бедностью в Узбекистане», — говорится в сообщении Европейском бюро J-PAL.
С начала года, Европейским бюро J-PAL, странами месяца были объявлены три страны, это — Италия, Германия и Испания.
Справочно: J-PAL - глобальный исследовательский центр по борьбе с бедностью. Создан в 2003 году, на базе MIT. Имеет 7 региональных офисов в ведущих университетах Европы, Африки, Южной и Северной Америки, Ближнего Востока, Южной и Юго-восточной Азии.
Основной штат J-PAL включает более 400 специалистов. Функционирует в тесном взаимодействии с около 300 аффилированными профессорами по всему миру. За все время существования лаборатории проведено 1094 исследования в 91 стране.
Борьба с бедностью и организация социальной защиты находятся в центре внимания государственной политики Узбекистана, где за последние 5 лет в стране проделана огромная работа в этом направлении.
Узбекистан начал активную работу по борьбе с бедностью и формирует комплексные подходы по ее преодолению. Программа реформ в последние два года была скорректирована для реагирования на негативные последствия, вызванные пандемией. Комплексная государственная политика по снижению уровня бедности и усилению социальной защиты была также ускорена в связи с внешними шоками.
Напомним, что в мае прошлого года J-PAL, основанная лауреатами Нобелевской премии Абхиджитом Банерджи и Эстер Дюфло, совместно с ЦЭИР, организовали семинар для содействия в разработке и апробированию инновационных подходов в сотрудничестве с правительством Узбекистана для повышения эффективности госпрограмм по борьбе с бедностью.
На данном этапе, J-PAL и ЦЭИР начинают исследование по оценке эффективности первых из государственных программ, направленных на борьбу с бедностью и их потенциальное влияние на обеспечение роста реальных доходов населения и снижение уровня бедности.
Эксперты рассматривают возможность разработки и имплементации передовых инструментов оценки эффективности таких программ, как «Каждая семья предприниматель» посредством системы «Махаллабай» и деятельность моноцентров «Ишга мархамат», в т.ч. эффективность программ трудовой миграции.
Подобная культура оценки эффективности государственных программ впервые внедряется в Узбекистане, что станет важнейшим шагом в разработке будущих программ и стратегий, направленных на одновременное решение многих аспектов бедности.
Справочно: В 2021 году в рейтинге лучших мозговых центров «Global Go To Think Tank Index Report», Центр экономических исследований и реформ занял 10 место среди 63 лучших научно-исследовательских аналитических институтов Центральной Азии и Кавказа. Таким образом ЦЭИР поднялся на одну строчку в сравнении с прошлым годом, и на три позиции улучшил показатели 2016-го (тогда Центр занял 13 место).
Центр экономических исследований был преобразован в Центр экономических исследований и реформ в октябре 2019 года в двадцатилетнюю годовщину своего образования. Тогда же были утверждены новые цели и задачи, среди которых проведение аналитических и прикладных исследований в целях выработки глубоко проработанных, с учетом успешно апробированных в развитых зарубежных странах практик, предложений по стратегическим направлениям углубления социально-экономических реформ.