Ko‘pgina sabablarga ko‘ra tadbirkorlar kamdan-kam hollarda korporativ obligatsiyalarni qarz hisobidan moliyalashtirishning raqobatdosh usuli deb bilishadi. Shu bilan birga, korporativ obligatsiyalarni chiqarishda qarz oluvchi kompaniyaning o‘zi foiz stavkasini va emissiya muddatini belgilaydi. Bu kompaniyaga ko‘proq imkoniyatlar beradi, qarzni yanada moslashuvchan qiladi.
Korporativ obligatsiyalar — aksiyadorlik jamiyatlari, mas’uliyati cheklangan va qo‘shimcha mas’uliyatli jamiyatlar tomonidan chiqariladigan obligatsiyalar.
Korporativ obligatsiyalar ochiq yoki yopiq obuna orqali chiqarilishi mumkin. Ularning asosiy farqi shundaki, ochiq obuna bo‘lgan taqdirda, qimmatli qog‘ozlarni joylashtirish cheksiz ko‘p investorlar o‘rtasida, yopiq obuna bilan esa - oldindan ma’lum bo‘lgan cheklangan investorlar orasida bo‘ladi.
Shunday qilib, qarz oluvchi kompaniya o‘z maqsadlaridan kelib chiqib, potensial investorlarni oldindan tanlashi mumkin. Yopiq obunani tanlash obligatsiyalar emitentini ommaviy e’lon va reklama kampaniyasidan xalos qilishi va shu bilan xarajatlarni kamaytirishi mumkin. Ochiq va yopiq obunalar uchun korporativ obligatsiyalarni chiqarish jarayoni farq qiladi.
Ochiq obuna orqali obligatsiyalarni chiqarish uchun kompaniya 6 asosiy bosqichdan o‘tadi:
- Obligatsiyalarni chiqarish to‘g‘risida qaror qabul qilish va tasdiqlash.
- Risolani tasdiqlash.
- Obligatsiya chiqarilishini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va "Toshkent" RFB birja kotirovkalash varag‘iga kirish.
- Qimmatli qog‘ozlar chiqarilishi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni oshkor qilish.
- "Toshkent" RFBda obligatsiyalarni joylashtirish.
- Obligatsiyalar muvaffaqiyatli joylashtirilganidan keyin obligatsiyalarni chiqarish natijalari to‘g‘risida xabar berish.
Obligatsiyalarni ochiq obuna orqali chiqarish uchun qarz oluvchiga auditorlik tekshiruvidan o‘tgan moliyaviy hisobot va reyting ballari kerak bo‘ladi. Bundan tashqari, kompaniya so‘nggi moliyaviy yilda rentabellik, to‘lov qobiliyati, moliyaviy barqarorlik va likvidlikning ijobiy ko‘rsatkichlarini namoyish etishi kerak.
Obligatsiyalarni yopiq obunasi orqali chiqarish uchun qarz oluvchi obligatsiyalar chiqarish va obligatsiyalar chiqarilishini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilishi va tasdiqlashi kerak.
Obligatsiyalar muvaffaqiyatli joylashtirilganidan so‘ng, kompaniya obligatsiyalar chiqarish natijalari to‘g‘risida xabar beradi.
Ochiq obuna bo‘lganida, korporativ obligatsiyalar emitenti investorlarni jalb qilish uchun reklama kampaniyasini boshlaydi, yopiq obuna bilan esa tayyor investorlarni topish juda muammoli bo‘lishi mumkin. Shunga qaramay, tayyor sarmoyadorlari bo‘lmagan kompaniyalar ham korporativ obligatsiyalarni yopiq obuna bilan chiqarishi mumkin. 2001 yilda Ansher Capital investitsiya banki tashabbusi hamda bir qator tijorat banklari, sug‘urta kompaniyalari, brokerlik, konsalting va investitsiya kompaniyalari ko‘magi bilan tashkil etilgan Xalqaro Emissiyasi Sindikati (XES) obligatsiyalar chiqaradigan kompaniyani xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar va potensial investorlar bilan birlashtirishga imkon beradi. 2001 yildan 2008 yilgacha bo‘lgan davr ichida XES 28 ta korporativ obligatsiyalarni muvaffaqiyatli joylasytirdi.
2008 yilda moliyaviy inqiroz boshlangach va keyinchalik O‘zbekiston qimmatli qog‘ozlar bozoridagi tanazzuldan so‘ng, XES faoliyati to‘xtatildi.
Shunga qaramay, 2020 yil noyabr oyida kapital bozorida qabul qilingan islohotlar natijasi ularoq, ma’suliyati cheklangan (va qo‘shimcha) mas’uliyatli jamiyatlarga korporativ obligatsiyalarni chiqarishga yana ruxsat berilgach, XES a’zolarining navbatdagi korporativ obligatsiyalarni chiqarish va joylashtirishni tashkillashtirish borasidagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
15.03.2021 yil holatiga ko‘ra "Toshkent" RFB savdolarida 6 ta korporativ obligatsiyalar mavjud, shulardan:
4 tasi aksiyadorlik tijorat banki bo‘lib, ularning obligatsiyalari bo‘yicha foiz stavkasi asosiy stavkaga bog‘langan.
1 emitent - MChJ shaklidagi developer kompaniyasi;
foiz stavkasi o‘zbek so‘mining AQSh dollariga nisbatan devalvatsiya/revalvatsiya stavkasiga bog‘liq;
1 emitent - yillik foiz stavkasi 23 % qilib belgilangan mikrokredit tashkilotidir.
Qo‘shimcha imkoniyatlar
Xalqaro qimmatli qog‘ozlar bozori qarz bozorining ko‘plab vositalarini o‘z ichiga oladi. O‘zbekiston kompaniyalari uchun qo‘shimcha moliyalashtirish manbalarini yaratish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining yalpi majlisida qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritishni va qonun hujjatlarida birja obligatsiyasi tushunchasini kiritish uchun qonun loyihasi birinchi o‘qishda qabul qilindi.
Birjada sotiladigan obligatsiyalar - bu qarzlar bozorining vakolatli ro‘yxatga olish organida ro‘yxatdan o‘tishni talab qilmaydigan qisqa muddatli vosita. Birjada sotiladigan obligatsiyalarni ro‘yxatdan o‘tkazish fond birjasida amalga oshiriladi. Birjada sotiladigan obligatsiyalarning muomala muddati 1 yilgacha.
Korporativ obligatsiyalarni chiqarishni tartibga soluvchi asosiy qonunlar va qoidalar quyidagilardir:
- “Qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risida” gi qonun
- “Qimmatli qog‘ozlar emissiyasi va emissiyaviy qimmatli qog‘ozlar chiqarilishlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida” Qoidalar.

Ввиду многих причин, предприниматели редко рассматривают корпоративные облигации как конкурентоспособный способ привлечения долгового финансирования. В то же время, при выпуске корпоративных облигаций, компания заемщик сама определяет процентную ставку и срок выпуска. Это дает больше возможностей для компании, делая ее долг более гибким.
Корпоративные облигации - облигации, выпускаемые акционерными обществами, обществами с ограниченной и дополнительной ответственностью.
Выпуск корпоративных облигаций может проходить по открытой, либо закрытой подпискам. Существенная разница между ними заключается в том, что при открытой подписке, размещение ценных бумаг происходит между неограниченным числом инвесторов, в то время как при закрытой подписке – среди заранее известного ограниченного числа инвесторов.
Таким образом, компания заемщик может заранее выбрать круг потенциальных инвесторов, исходя из своих целей. Выбор закрытой подписки может избавить эмитента облигаций от необходимости публичного объявления и проведения рекламной кампании, тем самым снижая затраты.
Выпуск корпоративных облигаций при открытой и закрытой подписках также различается процессом.
Для выпуска облигаций по открытой подписке компания проходит через 6 основных этапов:
- Принятие и утверждение решения о выпуске облигаций.
- Утверждение проспекта эмиссии.
- Государственная регистрация выпуска облигаций и прохождение листинга РФБ “Тошкент”.
- Раскрытие информации о выпуске ценных бумаг.
- Размещение облигаций на РФБ “Тошкент”.
- Уведомление об итогах выпуска облигаций после успешного размещения облигаций.
Для выпуска облигаций по открытой подписке компании заемщику потребуется аудированная отчетность и рейтинговая оценка. Кроме того, компания должна продемонстрировать положительные показатели рентабельности, платежеспособности, финансовой устойчивости и ликвидности за последний финансовый год.
Для выпуска облигаций по закрытой подписке компании заемщику потребуется принятие и утверждение решения о выпуске облигаций и государственная регистрация выпуска облигаций.
После успешного размещения облигаций компания уведомляет об итогах выпуска облигаций.
В то время, как при открытой подписке компания, выпускающая корпоративные облигации, запускает рекламную кампанию с целью привлечения инвесторов, при закрытой подписке поиск готовых инвесторов может оказаться достаточно проблематичным. Несмотря на это, для компаний, не имеющих готовых инвесторов, есть возможность выпуска корпоративных облигаций даже при закрытой подписке. Международный эмиссионный синдикат (МЭС), учрежденный в 2001 по инициативе инвестиционного банка Ansher Capital и поддержке ряда коммерческих банков, страховых компаний, брокерских, консалтинговых и инвестиционных компаний, позволяет объединить компанию, выпускающую облигации с сервис-провайдерами и потенциальными инвесторами. В период с 2001 по 2008 год, МЭС успешно реализовал 28 выпусков корпоративных облигаций.
После наступления финансового кризиса в 2008 году и последующего спада на рынке ценных бумаг Узбекистана, работа МЭС была приостановлена.
Тем не менее, в ноябре 2020 года, на фоне принятых реформ рынка капитала, когда обществам с ограниченной (и дополнительной) ответственностью снова было разрешено выпускать корпоративные облигации, прошло очередное заседание членов МЭС по организации выпуска и размещения корпоративных облигаций.
По состоянию на 15.03.2021г. на торгах РФБ «Тошкент» доступны 6 выпусков корпоративных облигаций, из которых:
4 эмитента – акционерные коммерческие банки, процентная ставка по их облигациям привязана к основной ставке.
1 эмитент – девелоперская компания в форме ООО, процентная ставка привязана к темпу девальвации/ревальвации узбекского сума к доллару США.
1 – микрокредитная организация, с фиксированной процентной ставкой в 23% годовых.
Дополнительные возможности
Международный рынок ценных бумаг насчитывает множество инструментов долгового рынка. С целью создания возможности дополнительных источников финансирования для узбекских компаний, на пленарном заседании законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан в первом чтении был принят законопроект, предусматривающий внесение изменений и дополнений, для включения в законодательства понятия биржевых облигаций.
Биржевые облигации – краткосрочный инструмент долгового рынка, не требующий регистрации у уполномоченного регистрирующего органа. Регистрация биржевых облигаций проходит на фондовой бирже. Срок обращения биржевых облигаций – до 1 года.
Основными законами и правилами, регулирующими выпуск корпоративных облигаций, являются:
- Закон о «О рынке ценных бумаг»
- Правила эмиссии ценных бумаг и государственной регистрации выпусков эмиссионных ценных бумаг.
Дмитрий Неудачин - и.о. начальника отдела международного сотрудничества Республиканской фондовой биржи "Тошкент"