17 mart kuni Markaziy bank boshqaruvining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda regulyator tomonidan asosiy stavka 3 punktga ko‘tarilib, 17 foiz etib belgilandi.
"Tashqi iqtisodiy sharoitlarda yuzaga kelgan yuqori noaniqlik va keskinliklar fonida devalvatsion va inflyasion kutilmalar o‘sishining oldini olish, milliy valyutada jamg‘arish faolligini saqlab qolish hamda tashqi xatarlarning iqtisodiyotimizga o‘tuvchi ta’sirini yumshatish orqali mamlakatda makroiqtisodiy va moliyaviy barqarorlikni ta’minlash maqsadida Markaziy bankning asosiy stavkasi yillik 17 foizga oshirildi", - deyiladi MB matbuot xizmati xabarida.
Ta’kidlanishicha, yuzaga kelgan vaziyatda Markaziy bank ichki narxlar keskin o‘sishining oldini olish, to‘lov tizimi uzluksizligi va moliyaviy barqarorlikni ta’minlash maqsadida barcha zaruriy choralarni ko‘rib boradi.
Tashqi iqtisodiy sharoitlar
Asosiy savdo-hamkor davlatlarda kuzatilayotgan iqtisodiy vaziyat, ularning valyuta kurslaridagi keskin tebranishlar, jahon xomashyo va energiya bozorlarida narxlarning o‘sishi makroiqtisodiy jihatdan noaniqliklar va xatarlarni oshirmoqda.
Aholi va tadbirkorlik sub’yektlari orasida o‘tkazilgan so‘rovlar ularning devalvatsion kutilmalarida sezilarli o‘sish kuzatilayotganligini ko‘rsatmoqda.
Ayni paytda mazkur omillar turli kanallar orqali ichki makroiqtisodiy barqarorlikka qisqa va o‘rta muddatli istiqbolda salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Bunda qisqa muddatli ta’sirlar eksportdan tushumlar va mamlakatimizga pul o‘tkazmalari hajmining kamayishi hisobiga ichki valyuta bozorida taklifning qisqarishida, import qilinadigan iste’mol tovarlari narxining qimmatlashishi orqali ichki narxlarning o‘zgarishida namoyon bo‘lsa, o‘rta muddatli ta’sirlar tashqi va ichki talabning qisqarishi hisobiga iqtisodiy o‘sish ko‘rsatkichlariga tegishli bosim ko‘rsatadi.
Makroiqtisodiy va tarkibiy islohotlar borasida 2022-2023 yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlarni amalga oshirilishi ushbu salbiy ta’sirlarni yumshatish imkonini beradi.
Umuman olganda milliy valyuta kursi dinamikasida tashqi xatarlar va devalvatsion bosimlar ta’sirlariga javoban to‘g‘rilanish kuzatilib, joriy yil boshidan so‘mning AQSh dollariga nisbatan kursi 6,8 foizga qadrsizlandi.
Yuzaga kelgan vaziyatni inobatga olib, Markaziy bank almashuv kursining keskin tebranishlarining oldini olish va bozorning barqaror faoliyatini ta’minlash maqsadida joriy yil mart oyining birinchi yarmida “neytrallik tamoyillari” doirasida ichki valyuta bozorida intervensiyalar hajmini oshirdi.
Mazkur intervensiyalar o‘tgan yilda valyuta bozoridagi ijobiy sharoitlar natijasida yuzaga kelgan qo‘shimcha zaxiralar hisobidan amalga oshirilmoqda.
Kelgusida bozorda barqarorlikni ta’minlash maqsadida tegishli invervensiyalar amalga oshirilib, milliy valyuta kursining keskin tebranishlarining oldini olish choralari ko‘riladi. Bugungi asosiy stavkani oshirilishi ham yuzaga kelayotgan qisqa muddatli salbiy ta’sirlarni (shoklarni) yumshatishga qaratilgan.
Ichki narxlar dinamikasi va inflyasion kutilmalar. Kuzatuvlarga ko‘ra, respublika hududlarida mart oyining birinchi yarmida eng ko‘p iste’mol qilinadigan tovarlar narxlari – 0,6 foizga oshdi. Bunda, oziq-ovqat mahsulotlari 0,8 foizga, nooziq-ovqat tovarlari 0,4 foizga va xizmatlar 0,2 foizga o‘sgan.
2022 yil fevral oyi so‘rovlari natijalariga ko‘ra, kelgusi 12 oy uchun aholining inflyasion kutilmalari 14,0 foizni tashkil etdi. Tadbirkorlarning inflyasion kutilmalari esa o‘tgan oyga nisbatan 0,3 foiz bandga ortib, 14,6 foizgacha oshdi.
Jahon bozorida asosiy oziq-ovqat tovarlari va energiya resurslari narxlarining sezilarli darajada o‘sayotganligi, tashqi taklifning qisqarishi va geografik jihatdan o‘zgarishi, iste’mol tovarlari importida logistika bilan bog‘liq masalalar yil so‘ngiga qadar ichki narxlarga qo‘shimcha bosimni yuzaga keltirish ehtimollari oshmoqda.
Bu borada Hukumat bilan birgalikda ichki bozorda mahsulotlar taklifini ko‘paytirib borish, logistika bilan bog‘liq masalalarni hal etish, muqobil import yo‘nalishlari orqali iste’mol tovarlariga bo‘lgan talabni qondirish va yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan uzulishlarni bartaraf etish bo‘yicha choralar ko‘rib boriladi.
Shuningdek, asosiy stavkani oshirish va valyuta bozorini barqarorlashtirish bo‘yicha kurilayotgan javob choralari kelgusida inflyasion kutilmalarni jilovlash va aholining milliy valyutadagi daromadlari xarid qobilyatini saqlab qolishga ham xizmat qiladi.
Pul-kredit sharoitlari
2022 yilning dastlabki 2 oyida banklararo pul bozoridagi amaliyotlar bo‘yicha o‘rtacha foiz stavkalari 13,1 foiz atrofida shakllanib, iqtisodiyotda “nisbatan qat’iy” pul-kredit sharoitlarini ta’minlashga xizmat qildi.
Banklar tomonidan milliy valyutadagi muddatli depozitlar bo‘yicha taklif etilayotgan o‘rtacha tortilgan foiz stavkalari fevral oyida jismoniy shaxslar uchun 20,4 foizni, yuridik shaxslar uchun 15,5 foizni tashkil etib, mos ravishda inflyasion kutilmalarga nisbatan ham ijobiy tafovut saqlanib qolmoqda.
Pul-kredit sharoitlarini qat’iylashtirish bo‘yicha joriy qaror iqtisodiyotda real foiz stavkalarni saqlab qolish orqali milliy valyutadagi aktivlar daromadliligini va bank tizimida muddatli depozitlarning o‘suvchi dinamikaga qaytishini ta’minlashga qaratilgan.
Moliyaviy barqarorlik
Tijorat banklarining mavjud tashqi moliyaviy majburiyatlarini bajarish bilan bog‘liq xatarlarning bank tizimi likvidliligiga ta’siri bo‘yicha dastlabki stress-testlar o‘tkazildi.
Olingan natijalariga ko‘ra, xatarli ssenariy sharoitlarida ham mahalliy banklarning likvid mablag‘larida ma’lum bir darajada pasayishlar kuzatilsada, yetarli miqdorda likvidlilik buferlarining mavjudligi hisobiga minimal talablardan kamayib ketish holatlari yuzaga kelmaydi.
Tijorat banklari aholi va tadbirkorlarning talablari bo‘yicha to‘lovlarni amalga oshirish va boshqa majburiyatlarni o‘z vaqtida va to‘liq bajarishlari uchun yetarli likvidlik va moliyaviy zaxiralarga ega.
Banklarda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan masalalarni aniqlash va ular bo‘yicha yechimlar ishlab chiqish bo‘yicha Markaziy bankda ishchi guruhi tashkil etilib, banklar bilan doimiy operativ muloqot kanallari yo‘lga qo‘yildi.
Tashqi xatarlarni minimallashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan qo‘shimcha choralar
Bank tizimini zaruriy likvidlik bilan ta’minlash maqsadida tijorat banklariga Markaziy bank tomonidan qisqa muddatli likvidlik cheklovlarsiz (REPO va SVOP operatsiyalari orqali) taqdim etib boriladi.
Markaziy bank tomonidan muomalaga chiqariladigan qisqa muddatli obligatsiyalar oylik o‘rtacha qoldig‘i bo‘yicha limitlar 20 trln. so‘mgacha oshirildi.
Tijorat banklariga joriy yilning 1 iyuliga qadar:
- chakana operatsiyalar bo‘yicha valyuta kurslarini belgilashda valyuta birjasida koll auksion natijasida shakllangan valyuta kursidan foydalanish imkoniyati berildi;
- tijorat banklari tomonidan auksionlarda xarid qilinadigan Markaziy bank obligatsiyalari bo‘yicha foiz stavkalari darajasi asosiy stavkaning yuqori chegarasigacha kengaytirildi;
- ikki haftalik depozit auksionlari bo‘yicha limitlar bekor qilindi.
Shu bilan birgalikda, Markaziy bank tomonidan makroiqtisodiy rivojlanish prognozi tashqi iqtisodiy vaziyatni inobatga olib qayta ko‘rib chiqilmoqda. Bunda, inflyasion va devalvatsion kutilmalarning pasayishi, ichki makroiqtisodiy sharoitlarga tashqi bosimlarning pasayishi bilan asosiy stavka darajasi bosqichma-bosqich pasaytirib boriladi.

Центральный банк принял решение увеличить основную ставку до 17% годовых. Об этом сообщила пресс-служба регулятора.
«На фоне высокой неопределённости и напряжённости во внешнеэкономических условиях Центральный банк повысил основную ставку до 17% годовых в целях обеспечения макроэкономической и финансовой стабильности в стране через недопущение роста девальвационных и инфляционных ожиданий, сохранение сберегательной активности в национальной валюте и смягчение влияния внешних рисков на экономику», — говорится в пресс-релизе.
«В сложившейся ситуации Центральный банк предпримет все необходимые меры, чтобы не допустить резкого роста внутренних цен, обеспечить бесперебойную работу платёжной системы и финансовую стабильность», — отметил регулятор.
Внешние экономические условия
Экономическая ситуация, наблюдаемая в странах-основных торговых партнёрах, резкие колебания их валютных курсов, рост цен на мировых сырьевых и энергетических рынках, усиливают макроэкономическую неопределённость и риски, отметили в ЦБ.
Опросы, проведённые среди населения и субъектов предпринимательства, показывают, что наблюдается значительный рост их девальвационных ожиданий.
Эти факторы по различным каналам оказывают негативное влияние на внутреннюю макроэкономическую стабильность в краткосрочной и среднесрочной перспективе, говорится в заявлении.
«Снижение поступлений от экспорта и денежных переводов в страну может отражаться в сокращении предложения на внутреннем валютном рынке, удорожании импорта потребительских товаров на росте внутренних цен, среднесрочные эффекты проявляются в сокращении внешнего и внутреннего спроса, оказывающем соответствующее давление на показатели экономического роста», — говорится в официальном заявлении ЦБ.
Реализация мер по макроэкономическим и структурным реформам, запланированных на 2022−2023 годы, создаст возможности смягчить эти негативные последствия, считает регулятор.
В динамике обменного курса национальной валюты произошла корректировка в ответ на внешние риски и девальвационное давление, и с начала года сум обесценился на 6,8% по отношению к доллару.
«Учитывая сложившуюся ситуацию, Центральный банк увеличил объём интервенций на внутреннем валютном рынке в первой половине марта текущего года в соответствии с „принципом нейтральности“ с целью недопущения резких колебаний обменного курса и обеспечения стабильного функционирования рынка», — заявили в ЦБ.
Эти интервенции осуществляются за счёт дополнительных резервов, накопленных в прошлом году в результате сложившихся благоприятных условий на валютном рынке.
В целях обеспечения стабильности на рынке в будущем будут проведены соответствующие интервенции и приняты меры по недопущению резких колебаний курса национальной валюты, заявили в ЦБ. «Сегодняшнее повышение основной ставки также направлено на смягчение возникающих краткосрочных неблагоприятных последствий (шоков)», — пояснили в Центробанке.
Динамика внутренних цен и инфляционные ожидания
Согласно результатам мониторинга, в первой половине марта в регионах страны цены на основных потребительских товаров выросли на 0,6%. При этом продовольственные товары подорожали на 0,8%, непродовольственные товары — на 0,4% и услуги — на 0,2%.
По итогам опроса, проведённого в феврале 2022 года, инфляционные ожидания населения на ближайшие 12 месяцев составили 14%. Инфляционные ожидания предпринимателей выросли на 0,3% по сравнению с предыдущим месяцем, до 14,6%.
Повышается вероятность того, что значительный рост мировых цен на основные продовольственные товары и энергоносители, сокращение и изменение географии внешних поставок, проблемы с логистикой при импорте потребительских товаров, будут оказывать дополнительное давление на внутренние цены до конца года, считают в ЦБ.
«В связи с этим совместно с правительством будут приняты меры по увеличению предложения товаров на внутреннем рынке, решению вопросов, связанных с логистикой, удовлетворению спроса на товары за счёт альтернативных направлений импорта и устранению возможных перебоев в поставках», — заявил регулятор.
Ответные меры по повышению основной ставки и стабилизации валютного рынка также будут способствовать сдерживанию инфляционных ожиданий в будущем и сохранению покупательной способности доходов населения в национальной валюте, отметили в ЦБ.
В первые два месяца 2022 года процентные ставки по операциям межбанковского денежного рынка в среднем составляли около 13,1%, что способствовало обеспечению «умеренно жёстких» денежно-кредитных условий в экономике.
Средневзвешенные процентные ставки, предлагаемые банками по срочным депозитам в национальной валюте, в феврале составили 20,4% для физических лиц и 15,5% для юридических лиц и, соответственно, сохраняется положительный разрыв относительно инфляционных ожиданий.
Решение Центрального банка об ужесточении денежно-кредитных условий направлено на обеспечение доходности активов в национальной валюте и возврата к растущей динамике срочных депозитов в банковской системе за счёт повышения реальных процентных ставок по депозитам, пояснил регулятор.
Финансовая стабильность
Коммерческими банками были проведены предварительные стресс-тесты для определения влияния рисков, связанных с исполнением имеющихся внешних финансовых обязательств, на ликвидность банковской системы.
По полученным результатам, в условиях рискового сценария хотя и наблюдается некоторое снижение ликвидности местных банков, в связи с наличием достаточных буферов ликвидности не возникает случаев снижения ниже минимальных требований, говорится в заявлении.
«Коммерческие банки обладают достаточной ликвидностью и финансовыми резервами для обеспечения своевременного и полного выполнения платежей и других обязательств по требованию населения и предпринимателей», — подчеркнули в ЦБ.
В Центральном банке создана рабочая группа по выявлению возможных проблем в банках и выработке решений по ним, налажены регулярные оперативные каналы коммуникации с банками.
Дополнительные меры, принимаемые для минимизации внешних рисков
В целях обеспечения банковской системы необходимой ликвидностью Центральный банк без ограничений будет предоставлять коммерческим банкам краткосрочную ликвидность (через операции РЕПО и СВОП).
Лимиты среднемесячного остатка краткосрочных облигаций, выпускаемых в обращение Центральным банком, увеличены до 20 трлн сумов.
Коммерческим банкам до 1 июля этого года:
- предоставлена возможность использовать обменный курс, сформированный в результате колл-аукциона на валютной бирже, для установления обменных курсов по розничным операциям;
- процентные ставки на аукционах по облигациям Центрального банка, приобретаемым коммерческими банками, повышены до верхней границы процентного коридора;
- отменены лимиты на двухнедельных депозитных аукционах.
Вместе с тем, Центральный банк пересматривает прогноз макроэкономического развития с учётом внешнеэкономических факторов. При этом, по мере снижения инфляционных и девальвационных ожиданий, уменьшения внешнего давления на внутренние макроэкономические условия, основная ставка будет поэтапно снижаться.