2021 yilning 20 may kuni Samarqand va Jizzax viloyatlarida har birining quvvati 180-220 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr (quyosh) stansiyalarini (QFES) qurish loyihalari bo‘yicha tender g‘oliblari aniqlandi.
Bu haqda Energetika vazirligi matbuot xizmati xabar qildi.
Elektr energiyasining har bir kVt soatiga 1,57 sent taklifi bilan Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (Masdar 220 MVt) kompaniyasi Samarqand viloyatining Kattaqo‘rg‘on tumanida elektr stansiyasini qurish bo‘yicha tender g‘olibi deb topildi.
Shuningdek, har bir kVt soat elektr energiyasi uchun 1,578 sent taklif qilgan Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (Masdar 220 MVt) kompaniyasi Jizzax viloyatining G‘allaorol tumanida QFES quradi.
Loyihalar doirasida har bir ishlab chiqaruvchi investor quyosh elektr stansiyasini, shuningdek 220 kVli yangi podstansiyani qurishi kerak.
Ma’lumot uchun, mazkur tender savdolarida 84 ta xalqaro kompaniya ishtirok etish istagini bildirgan. Shulardan ikki bosqichli tanlovdan o‘tganidan so‘ng 15 ta malakali ishtirokchilar takliflarni, shu jumladan tijorat, texnik va moliyaviy takliflarini bildirishdi.
2021 yilning 16 mayiga qadar takliflarni qabul qilish davomida Samarqand viloyatida 7 ta loyiha va Jizzax viloyatida 8 ta loyiha taklifi kelib tushdi.
Ushbu loyihalar O‘zbekistonda umumiy quvvati 1 GVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish dasturining bir qismi xisoblanib, u Energetika vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Moliya vazirligi tomonidan amalga oshirilmoqda. Dasturga Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) texnik yordam ko‘rsatadi.
Dastur qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Hukumati tomonidan amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli strategiyaning asosiy tarkibiy qismlaridan biri bo‘lib xisoblanadi. 2030 yilga borib mamlakatda elektr energiyasiga o‘sib borayotgan ehtiyojni qondirish uchun 5 GVtgacha tejamkor va ekologik toza quyosh energiyasini ishlab chiqarish rejalashtirilgan.

20 мая 2021 года определены победители тендера по проектам строительства фотоэлектрических (солнечных) станций (ФЭС) мощностью 180-220 МВт переменного тока каждая в Самаркандской и Джизакской областях, сообщили в пресс-службе Министерства энергетики.
Компания  Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (Masdar 220 МВт) с тарифным предложением 1,57 цента за кВт⋅ч электроэнергии признана победителем тендера по проекту строительства ФЭС в Каттакурганском районе Самаркандской области.
Также победителем тендерных торгов на строительство ФЭС в Галляаральском районе Джизакской области стала компания Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (Masdar 220 МВт), предложившая тариф 1,578 цента за кВт⋅ч электроэнергии.
В рамках проектов каждый инвестор-разработчик должен будет построить солнечную электростанцию, а также новую подстанцию 220 кВ.
Добавим, что интерес к участию в тендерных торгах выразили 84 международные компании, из которых после прохождения двухэтапного отбора, 15 квалифицированных участников были приглашены для подачи предложений, в том числе коммерческих, технических и финансовых.
К предельному сроку подачи предложений 16 мая 2021 года было получено 7 предложений для проекта в Самаркандской области, и 8 предложений для проекта в Джизакской области.
Данные проекты являются частью Программы по строительству в Узбекистане солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 1 ГВт, которая реализуется Министерством энергетики, Министерством инвестиций и внешней торговли и Министерством финансов. Техническую поддержку Программе оказывает Международная финансовая корпорация (МФК).
Программа является одним из ключевых компонентов крупномасштабной стратегии Правительства Республики Узбекистан по использованию возобновляемых источников энергии. К 2030 году запланировано развернуть до 5 ГВт рентабельной и экологически чистой солнечной генерации для удовлетворения растущего спроса на электроэнергию в стране.