O‘zbekiston va Pokiston strategik sheriklik to‘g‘risidagi Qo‘shma deklaratsiyani imzoladi
O‘zbekiston Prezidenti bu ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar tarixida tomonlar puxta tayyorgarlik ko‘rgan muhim qadam ekanligini ta’kidladi.
Vazirlik va davlat tashkilotlari rahbarlari tashrif doirasida imzolangan 8 ta hujjatni almashishdi. Ular qatoridan tranzit va savdo to‘g‘risidagi hamda ishbilarmon doiralar vakillari va sayyohlik guruhlari uchun viza tartiblarini soddalashtirish to‘g‘risida hukumatlararo bitimlar joy olgan.
Bundan tashqari, quyidagilar imzolandi:
• Mudofaa vazirliklari o‘rtasida harbiy ta’lim sohasida hamkorlik to‘g‘risida protokol;
• 2021−2026 yillarga mo‘ljallangan Madaniy almashuv dasturi;
• Turizm masalalari bo‘yicha anglashuv memorandumi;
• Davlat chegarasidan olib o‘tilayotgan tovarlar va transport vositalari haqida oldindan axborot almashish to‘g‘risida bayonnoma;
• Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan Pokiston diplomatik xizmat akademiyasi o‘rtasida anglashuv memorandumi;
• O‘zbekiston — Pokiston ishbilarmonlar kengashini tuzish to‘g‘risida bitim.
Shavkat Mirziyoyev tashrif doirasida Hukumatlararo komissiya majlisi hamda O‘zbekiston — Pokiston biznes forumida 500 mln dollarlikdan ziyod shartnomalar imzolangani ma’lum qildi.

Президент Шавкат Мирзиёев и премьер-министр Имран Хан подписали Совместную декларацию об установлении стратегического партнерства между Узбекистаном и Пакистаном.
Шавкат Мирзиёев заявил, что это важный шаг в истории отношений двух стран, к которому стороны готовились тщательно.
Руководители министерств и ведомств стран обменялись 8 документами, подписанными в рамках визита. В их числе — межправительственные соглашения о транзите и торговле, а также об упрощении визовых процедур для представителей деловых кругов и туристических групп.
Кроме того, подписаны:
- протокол о сотрудничестве в области военного образования между министерствами обороны двух стран;
- программа культурных обменов на 2021−2026 годы;
- меморандум о взаимопонимании по вопросам туризма;
- протокол об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, пересекающих государственную границу;
- меморандум о взаимопонимании между Университетом мировой экономики и дипломатии и Пакистанской академией дипломатической службы, соглашение о создании Узбекско-пакистанского делового совета.
Шавкат Мирзиёев отметил, что по итогам прошедших в рамках визита заседания межправительственной комиссии и узбекско-пакистанского бизнес-форума были подписаны соглашения на сумму 500 млн долларов.
Президент также указал, что у стран есть большой неиспользованный потенциал в торгово-экономической сфере и возможность увеличить объем двусторонней торговли в 4−5 раз.