Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi vakili O‘zbekistonda avtomobillar uchun pulli yo‘llar narxi qancha bo‘lishi ma’lum qildi, deb xabar beradi O‘zLiDeP matbuot xizmati.
Pulli trassada avtomobillar maksimum 150 km tezlikda harakatlanishi mumkin bo‘ladi.
Taxminiy hisob-kitoblarga ko‘ra, yengil mashinalar uchun:
Toshkent—Andijon — 5 AQSh dollari atrofida;
Toshkent—Angren — 1,7 AQSh dollari atrofida;
Toshkent—Qo‘qon — 1-2 AQSh dollari atrofida.
Yuk avtomobillari uchun narxlar qimmatroq bo‘ladi:
Toshkent—Andijon — 20 AQSh dollari atrofida;
Toshkent—Samarqand — 5-6 AQSh dollari atrofida.
Agentlik vakilining so‘zlariga ko‘ra, Toshkent—Samarqand yo‘lida 150 kilometr tezlik bilan harakatlanuvchi mashina 2 soatda manziliga yetadi.
Toshkent—Andijon yo‘lida esa Qamchiq dovonida 60—70 kilometr tezlik minimum etib belgilanadi. Shuningdek, yo‘lning qolgan qismida avtomobil 150 kilometr/soat tezlik bilan harakatlanishi mumkin bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, «Qamchiq» dovonida «Toshkent-Andijon» pullik avtomobil yo‘li qurilishi haqida xabar qilgan edik.

На трассе Ташкент-Андижан в районе перевала Камчик установлена минимальная скорость 60-70 км/ч. На остальной части трассы автомобиль сможет передвигаться со скоростью 150 км/ч.
Представитель Агентства развития государственно-частного партнёрства сообщил о стоимости платных автомобильных дорог в Узбекистане, в ходе заседания пресс-клуба УзЛиДеП.
По платной дороге автомобили смогут двигаться с максимальной скоростью 150 км/ч.
По приблизительным расчётам, для легковых машин:
- Ташкент-Андижан – около 5 долларов США;
- Ташкент-Ангрен – 1,7 долларов США;
- Ташкент – Коканд – 1-2 доллара США.
Для грузовых автомобилей установлены более высокие цены:
- Ташкент-Андижан – 20 долларов США.
По данным Агентства, автомобиль, движущийся со скоростью 150 км/ч по трассе Ташкент-Самарканд, прибудет в пункт назначения за 2 часа.
На трассе Ташкент-Андижан в районе перевала Камчик установлена минимальная скорость 60-70 км/ч . На остальной части трассы автомобиль сможет передвигаться со скоростью 150 км/ч.