– Mamlakatimizda “mahallabay” ish tizimi keng yo‘lga qo‘yilib, barcha mahallalarda “hokim yordamchisi” lavozimi joriy etildi. Siz uchun bu lavozimning mazmun-mohiyati nimada, uni qanday tushunasiz?
– Prezidentimizning tashabbuslari bilan yo‘lga qo‘yilgan “mahallabay” ishlash tizimi aholi muammolarini o‘rganish va joyida hal qilishga qaratilgan bo‘lib, u bugungi kunda tom ma’noda rahbarlar va xalq o‘rtasida ko‘prik bo‘lmoqda. Natijada har bir mahalla kichik hudud sifatida rivojlanib, bu yerda barcha fuqarolarning shaxs sifatida jamiyatda o‘z o‘rnini topishi uchun hamma sharoitlar yaratilmoqda desam, adashmayman. Asosiy maqsadimiz – mahallani har tomonlama rivojlantirish, aholi muammolarini hal etish orqali halqimizning ishonchini oshirishdir. O‘zbekiston uchun muhim loyihaning birinchi ishtirokchilaridan biri sifatida ishtirok etganimdan mamnunman.
– O‘zingiz va ushbu lavozimga qanday kelganingiz haqida batafsilroq so‘zlab bering. Hokim yordamchisi bo‘lgan mahallangizdagi ishlar bilan avval qanchalar tanish edingiz? Ilgarigi qanday ish tajribangiz hokim yordamchilariga yuklatilgan vazifalarni hal qilishga imkon bermoqda?
– O‘zim shu yerda tug‘ilganman, bolaligim ham shu yerlarda o‘tgan. Hozirda Farg‘ona davlat universitetining iqtisodiyot fakultetida ham tahsil olayapman. Ushbu lavozimga kelgunga qadar “Zolotaya dolina” MChJ rahbari sifatida ishlaganman. Albatta, tadbirkorlik bilan shug‘ullanganim ham qaysidir ma’noda menga yangi faoliyatimda ko‘mak berdi va qo‘l keldi. Chunki tadbirkor ko‘pchilik bilan uchrashadi, ular bilan muloqot qiladi. Shu orqali odamlarning hayoti bilan tanishadi.
– Mahallangiz haqida batafsil ma’lumot bering. U qayerda joylashgan, qishloqda yoki shahardami, kattaligi qanday, mahalla ahlining ishlashi uchun qanday yirik korxonalar mavjud, aholi, asosan, qaysi faoliyat turlari bilan shug‘ullanadi?
– Men mas’ul bo‘lgan Chekxitoy mahallasi tuman markazidan 20 km uzoqlikda joylashgan. Mahallada 503 ta xonadon bo‘lib, ularda 2 200 nafardan ziyod aholi istiqomat qiladi. Hududda yirik sanoat korxonalari mavjud emas. Mahalla aholisi, asosan, dehqonchilik, chorvachilik, shuningdek, hunarmandlik bilan ham shug‘ullanadi. Masalan, supurgi va mochalka yetishtirish, undan turli xaridorgir buyumlar yasash yaxshi yo‘lga qo‘yilgan. Ko‘pchilik xonadonlar aynan shu ish bilan shug‘ullanadi.
– Hududda aholining qaysi ijtimoiy guruhlari ko‘pchilikni tashkil qiladi, mahallangizning “ijtimoiy portreti”ni raqamlar bilan ko‘rsatish mumkinmi? Ishni nimadan boshladingiz?
– Hokim yordamchisi sifatida ishni mahallada bir qator tadqiq va so‘rovlar o‘tkazishdan boshladik. Xatlov orqali hududdagi oilalarning ijtimoiy ahvoli, tomorqasidan foydalanish darajasi, tadbirkorlik bilan shug‘ullanishga ishtiyoqini aniqlash yo‘nlishlari bo‘yicha o‘rganishlar o‘tkazildi. Natijada birinchi, ikkinchi va uchinchi toifaga kiruvchi 296 ta xonadon bilan ishlash, ularning daromadini oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi. Savatchilik va qalampirchilik mahalla iqtisodiyotining “dravyverlari” sifatida belgilab olindi. Xonadondagi mehnatga layoqatli fuqarolarni kasb-hunar yoki tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitish va shundan so‘ng ularga daromad topishlari uchun asbob-uskuna ajratish maqsad qilib qo‘yildi. Mahallada 130 nafar fuqaroning ishsiz ekani aniqlandi. Shuningdek, hududdagi infratuzilma holati ham o‘rganildi va bu yo‘nalishlarda qilinishi zarur bo‘lgan ishlar belgilab olindi. 77 nafar “Ayollar daftari” va” Yoshlar daftari”ga kirgan fuqarolarga 12 sotixdan ekin maydoni ajratilib, o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tkazildi.
– Avvalambor, mahalladagi mavjud imkoniyatlardan unumli foydalanishga qaror qilindi. An’anaviy ravishda hudud aholisi supurgi yetishtirish va yasab, sotish bilan shug‘ullanadi. Shundan kelib chiqib, bu yo‘nalishni kengaytirish choralari ko‘rildi. Lider tadbirkorlar ko‘magida xonadonlarda supurgi ishlab chiqarishni kengaytirgan holda, uni eksportga chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Joriy yilda 1 mln dollarlik supurgini xorijga yetkazib berish rejalashtirilgan. Xususan, Bag‘dod tumanida joylashgan “Zolotaya dolina” MChJda hunarmandchilik mahsulotlari, jumladan, savat va chelak eksporti yo‘lga qo‘yildi. Bu ishni yanada kengaytirish niyatidamiz.
Oldindan issiqxona bilan shug‘ullanib kelgan, ishini kengaytirish istagida bo‘lgan fuqarolarga imtiyozli kreditlar ajratildi. Shuningdek, ular zarur ko‘chatlar, o‘g‘itlar bilan ham ta’minlandi.
Hokim yordamchisining tashabbusi o‘laroq, mahallada tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan fuqarolarga ham har tomonlama ko‘mak berilmoqda. Masalan, mahallada istiqomat qiluvchi Lazizbek Botiraliyevga uy sharoitida trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarishni tashkil etish uchun imtiyozli kredit olib berildi. Bu orqali esa mahallada yashovchi bir necha ayollar ham ish bilan ta’minlandi.
Shuningdek, mahallada yashovchi 7 nafar fuqaroga tikuvchilik, issiqxona, chorvachilik yo‘nalishlari uchun 399,4 mln so‘mlik kredit ajratildi. Hozirda 24 nafar fuqaro yangi kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitilmoqda. Bundan tashqari, 20 ta oilaga subsidiya ajratildi.
– Tajribangizdan kelib chiqib aytingchi, mahallada qayd etilgan kambag‘allik holatlari qanday sabablarga ko‘ra kelib chiqmoqda? Sizningcha, mahalladagi kambag‘allik darajasini qisqartirish uchun yana nimalar qilish kerak?
– Fikrimcha, uch-to‘rt mahallalar o‘rtasida kasbga o‘qitish bo‘yicha markazlar, monomarkazlarni tezroq tashkil kilish joiz. Bu yerda hokim yordamchilari tavsiyasi bo‘yicha mahallada yashovchi kasb o‘rganishga muhtoj yoki yangi kasb-hunar egallashni istagan fuqarolar o‘qitilishi zarur.
Yana bir taklif – aholiga berilgan yerlarda yetishtirilayotgan mahsulotlarning ichki va tashqi bozorlarda sotuvlarini yo‘lga qo‘yish darkor. Eksportga yo‘naltirishda esa Investitsii va tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlikda ish olib borish maqsadga muvofiq bo‘ladi.
Shuningdek, hokim yordamchilari tamonidan taklif etilgan istiqbolli loyihalar alohida e’tiborga olinib, soliq, kadastr, kredit masalalarida imtiyozlar berilishi zarur. Endigina ish boshlagan yangi tadbirkorlarni, toki o‘zi oyoqqa turib ketmaguncha, har tomonlama qo‘llab-quvvatlash lozim.
Bundan tashqari, kreditlarni fuqarolarning o‘ziga karta ochgan holda banklar tashlab berishi mumkin. Bu esa odamlar uchun ancha arzonga tushadi, uning nazoratini hokim yordamchisiga topshirsa bo‘ladi.
– Mahallaning barqaror rivojlanishida transport, energetika, kommunal, ijtimoiy va boshqa infratuzilmalarning mavjudligi va holati muhim ahamiyatga ega. Bu borada qanday ishlar olib boryapsiz?
– Albatta, xalqning turmush darajasini yaxshilashda infratuzilmaning ahamiyati juda katta. Tuman mutasaddilarining ko‘magi bilan mahallaning suv ta’minoti yaxshilandi. 2 ta yangi quduq qazilib, suv to‘plash minorasi barpo etildi, 3,5 km yangi quvurlar tortilib, suv xonadonlargacha kirib bordi.
Shuningdek, mahallaning bir qator ko‘chalariga shag‘al va asfalt (3000 metrdan ziyod) yotqizildi. Ko‘cha chiroqlari qo‘yilib, yangi transformator, simyog‘ochlar o‘rnatildi.
– Yangi loyihalar haqida ham so‘zlab bersangiz.
– Hozirgi paytda Rossiyaning Sankt-Peterburg shahridagi savdo hamkorlariga har oyda 10 ming dona chelak yuborilmoqda. O‘zaro kelishuv asosida 500 dona savat ham tayyorlab qo‘yildi. Shu bilan birga, 7 ming dona savat uchun xorijdan buyurtma tushgan. Savatsozlikni rivojlantirish uchun birinchi navbatda uning xomashyo bazasini yaratish kerak. Davlat tomonidan mahallamiz aholisiga dehqon xo‘jaliklari tashkil qilish uchun jami 10 gektar yer taqsimlab berilishi kutilmoqda. Ana shu yerlarga Amerika va Xitoy toli qalamchalarini ekishni niyat qilib turibmiz. Shu tariqa mahallada savatsozlikni rivojlantirish orqali kamida 100 ta xonadon uchun qo‘shimcha daromad manbaini yaratish mumkin.
Mavjud imkoniyatlarni ishga solgan holda mahalladan o‘tuvchi Andijon — O‘sh katta magistral yo‘li bo‘yida bo‘sh turgan yerda 90 ta yengil konstruksiyali savdo shoxobchasi qurish ishlari boshlandi. Bu yerda bir yo‘la 180 nafardan ziyod aholi ish bilan ta’minlanadi. Majmuada mahallaning o‘zida ishlab chiqarilgan mahsulotlar bilan ham savdo qilinadi. Bu yo‘nalishdagi ishlarni yanada kengaytirishni rejalashtirganmiz.
Bag‘dod tumanining Chekxitoy mahalla fuqarolar yig‘inida ishsizlikni kamaytirish va norasmiy bandlik ulushini qisqartirish maqsadida asalarichilik kooperatsiyasi tashkil etildi.
Mahalladagi hokim yordamchisi Nurmatjon G‘oziyevning aytishicha, mazkur kooperatsiya orqali 20 ta oilada ish bilan band bo‘lmagan a’zolarning bandligi ta’minlandi va xonadonlarda kasanachilik asosida yetishtirilgan mahsulotni “Bag‘dod zamin asali” MChJ kelishilgan narxda xarid qilib oladi. Bir so‘z bilan aytganda, mavjud imkoniyatlardan unumli foydalanish lozim.
– “Mahallabay” ish tizimi barcha darajadagi davlat hokimiyati organlarining o‘zaro yaqindan hamkorligiga mo‘ljallangan. Ushbu aloqa qanday yo‘lga qo‘yilgan? Mahalladagi faoliyatingizda tuman, viloyat va respublika tomonidan qo‘llab-quvvatlashni sezyapsizmi?
– Albatta, hokim yordamchilari faoliyatini yo‘lga qo‘yishda tuman sektor rahbarlari, soliq inspeksiyasi, “Mahallabay ishlash markazi” xodimlari hamda viloyat, respublika vakillarining har tomonlama ko‘magi katta ahamiyatga ega. Biz mas’ullarning yordamini har doim his qilib turibmiz.
Shuningdek, hokim yordamchilari ishlashi uchun barcha sharoitlar yaratib berilgan, ish joyi va zarur mebel, kompyuter jihozlari, mahsus planshetlar ajratilgan. Hokim yordamchilari uchun o‘tkazib borilayotgan seminarlarda bizlar nafaqat bilimimizni oshiramiz, balki tajriba almashamiz. Viloyat hokimi tomonidan tashkil etilgan Telegram guruhida bizning faoliyatimizga to‘siq bo‘layotgan har bir muammo mutasaddilar tomonidan tezkorlik bilan hal etiladi.
– Mahallamizda korrupsiya bilan bog‘liq holatlarning oldini olish uchun har bir ishimda oshkoralik va ochiqlikni ta’minlashga harakat qilaman. Mahalla faollari va oqsoqollari, deputalarni jalb etib, aholini toifalarga ajratish, ular bilan doimiy monitoringlar olib borish, xalq oldida hisobotlar berish tartibini ishlab chiqqanmiz. Mahallada sektor rahbari, Xalq qabulxonasi, huquqni muhofaza qilish organlari bilan birgalikda sayyor qabullar, huquqiy maslahatlar o‘tkazib boriladi. Aynan shu tadbirlar aholining huquqiy ongini yuksaltirish va korrupsiyaning oldini olishga xizmat qiladi.
– Faoliyatingiz davomida mahallada nimalar o‘zgardi, aholining bunga munosabati qanday? Ularning hokim yordamchilari institutiga va umuman, “mahallabay” tizimiga ishonchi ortdimi?
– Ishonch bilan aytishim mumkinki, “mahallabay” ish tizimi Yangi O‘zbekistonni qurishga katta hassa qo‘shadi. Islohotlar mevasini mahalla hayoti, kishilar turmush sharoitlarining yaxshilanayotganida ko‘rish mumkin. Buning uchun barcha bilim va tajribamni ishga solishga tayyorman. Albatta, o‘z hayotida ijobiy natijalarni ko‘rgan fuqarolarda kelajakka ishonch paydo bo‘ladi.

— В нашей стране широко внедрена система работы «махаллабай», во всех махаллях введена должность «помощника хокима». В чем для Вас суть этой должности, как Вы ее понимаете?
— Налаженная по инициативе Президента система работы «махаллабай» направлена на изучение и решение проблем населения на месте, и сегодня она буквально становится мостом между руководителями и народом. Я не ошибусь, если скажу, что в результате этого в каждой махалле создаются все условия для того, чтобы граждане нашли свое место в обществе. Наша главная цель — всестороннее развитие махалли, повышение доверия нашего народа за счет решения проблем населения. Я рад, что принял участие в качестве одного из первых участников важного для Узбекистана проекта.
— Расскажите подробнее о себе и о том, как Вы пришли к этой должности. Насколько ранее Вы знали о работе махалли, где сейчас являетесь помощником хокима? Какой Ваш прошлый опыт работы позволяет решать задачи, поставленные перед помощниками хокима?
— Я здесь родился, здесь прошло мое детство. В настоящее время учусь на экономическом факультете Ферганского государственного университета. До прихода на эту должность я был руководителем ООО «Золотая долина». Конечно, то, что я занимался предпринимательством, в какой-то мере помогло и пригодилось мне в моей новой деятельности. Потому что предприниматель встречается и общается со многими людьми, знакомится с их жизнью.
— Расскажите подробно о вашей махалле. Где она находится, в селе или в городе, каков его размер, какие есть крупные предприятия, какими видами деятельности занимаются местные люди?
— Прикрепленная мне махалля «Чекхитой» расположена в 20 км от районного центра. В махалле — 503 дома, в которых проживают более 2 200 человек. Крупных промышленных предприятий на территории нет. Жители махалли, в основном, занимаются сельским хозяйством, животноводством, а также ремесленничеством. Например, хорошо налажено выращивание веников и мочалок, а также изготовление из них различных ходовых товаров. Именно этим и занимается большинство домохозяйств.
— Какие социальные группы населения составляют большинство, можно ли в цифрах показать «социальный портрет» вашей махалли? С чего Вы начали свою работу?
— Свою работу в качестве помощника хокима я начал с проведения ряда исследований и опросов в махалле. Посредством переписи проводились исследования по социальному положению семей, уровню использования приусадебных участков, определению желания заниматься предпринимательством. В результате была разработана «дорожная карта» по работе с 296 домохозяйствами первой, второй и третьей категорий и повышению их доходов. «Драйверами» экономики махалли были названы изготовление корзин и производство перца.
Цель заключалась в том, чтобы обучить трудоспособных граждан в домохозяйствах профессиональным или предпринимательским навыкам, а затем предоставить им оборудование, чтобы они могли получать доход. Определили, что в махалле безработными являются 130 граждан. Также было изучено состояние инфраструктуры региона и определены необходимые задачи по этим направлениям. 77 гражданам, включенным в «Женскую тетрадь» и «Молодежную тетрадь», были выделены 12 гектаров пашни, они были зарегистрированы как самозанятые лица.
— Какие способы Вы использовали в своей работе по поддержке бедных домохозяйств? Приведите примеры и подробно опишите результаты работы с этими домохозяйствами.
— Прежде всего, решили эффективно использовать имеющиеся в махалле возможности. Традиционно жители региона занимаются выращиванием, изготовлением и продажей веников. Исходя из этого, были приняты меры по расширению данного направления. При поддержке ведущих предпринимателей расширено производство веников в домохозяйствах и налажен их экспорт. В этом году планируется поставить за границу веники стоимостью 1 миллион долларов. В частности, в ООО «Золотая долина», расположенном в Багдадском районе, налажен экспорт изделий ремесленничества, в том числе корзин и ведер. Мы намерены и дальше расширять эту работу.
Гражданам, которые ранее занимались тепличным хозяйством и желают расширить свой бизнес, были выделены льготные кредиты. Им также были предоставлены необходимые саженцы и удобрения. Оказывается всесторонняя помощь гражданам, желающим вести предпринимательскую деятельность в махалле. Например, жителю махалли Лазизбеку Ботиралиеву был предоставлен льготный кредит на организацию производства трикотажных изделий на дому. Благодаря этому, работой были обеспечены и несколько женщин махалли. Также 7 гражданам, проживающим в махалле, были выделены кредиты на сумму 399,4 миллиона сумов на швейное дело, теплицы и животноводство. В настоящее время 24 гражданина обучаются новым профессиям и предпринимательству. Кроме того, 20 семьям были выделены субсидии.
— Как Вы думаете, что еще нужно сделать, чтобы сократить уровень бедности в махалле?
— На мой взгляд, надо среди трех-четырех махаллей организовать в кратчайшие сроки центры профессионального обучения и моноцентры. Здесь по рекомендации помощников хокима должны проходить обучение проживающие в махалле граждане, которые хотят освоить или приобрести новую профессию.
Еще одно предложение — необходимо наладить продажу продукции, выращенной на землях, переданных населению, на внутренний и внешний рынки. А по направлению экспорта было бы целесообразно работать в сотрудничестве с Министерством инвестиций и внешней торговли.
Также необходимо обратить особое внимание на перспективные проекты, предложенные помощниками хокима, предоставить льготы в налоговых, кадастровых и кредитных вопросах. Предпринимателей, которые только начали свою деятельность, нужно всячески поддерживать, пока они не встанут на ноги. Кроме того, банки могут предоставлять кредиты, открыв карту на имя самих граждан. Для народа это обойдется дешевле, а контроль над этим можно поручить помощнику хокима.
— Конечно, большое значение в повышении уровня жизни народа имеет инфраструктура. При поддержке ответственных лиц района водоснабжение махалли улучшилось. Вырыты 2 новых колодца, построена водосборная башня, проложены 3,5 км новых труб, вода дошла до домов. Также на ряде улиц махалли уложен гравий и асфальт (более 3000 метров). Установлены уличные фонари, новый трансформатор, электростолбы.
— Расскажите и о новых проектах.
— В настоящее время 10 тысяч ведер ежемесячно отправляются торговым партнерам в Санкт-Петербург. По взаимной договоренности также было подготовлено 500 корзин. В то же время из-за границы поступил заказ на 7 тысяч корзин. Для развития плетения корзин, прежде всего, необходимо создать сырьевую базу. Ожидается, что для создания фермерских хозяйств государством будет выделено жителям нашей махалли в общей сложности 10 гектаров земли. Мы намерены посадить на этих землях черенки американской и китайской ивы. Таким образом, развивая плетение корзин в махалле, можно создать дополнительный источник дохода как минимум для 100 домохозяйств.
Используя имеющиеся возможности, на пустующих землях вдоль автодороги Андижан—Ош, проходящей через махаллю, начато строительство 90 торговых точек легкой конструкции. Здесь работой обеспечены более 180 человек. В этих точках также продается продукция, произведенная в самой махалле. Мы планируем и дальше расширять работу в этом направлении.
В целях снижения безработицы и сокращения доли неформальной занятости в махалле «Чекхитой» Багдадского района была создана пчеловодческая кооперация. Благодаря этому, было обеспечено трудоустройство безработных членов 20 семей. Словом, имеющиеся возможности используются эффективно.
— Система работы «махаллабай» предусматривает тесное взаимодействие органов государственной власти всех уровней. Как налажена эта связь? Чувствуете ли Вы поддержку со стороны района, области и республики в своей деятельности в махалле?
— Конечно, большое значение в налаживании деятельности помощников хокима имеет всестороннее содействие руководителей секторов района, налоговой инспекции, сотрудников «Махаллабай ишлаш маркази», а также представителей области и республики. Мы всегда чувствуем поддержку ответственных лиц.
Кроме того, созданы все условия для работы помощников хокима, выделены рабочее место и необходимая мебель, компьютерная техника, специальные планшеты. На семинарах, проводимых для помощников хокима, мы не только повышаем свои знания, но и делимся опытом. В созданной хокимом области тelegram-группе все проблемы, препятствующие нашей деятельности, оперативно решаются ответственными лицами.
— Я стараюсь обеспечить прозрачность и открытость во всех делах, чтобы не допускать ситуаций, связанных с коррупцией в нашей махалле. Мы вовлекли в работу активистов и аксакалов махалли, депутатов и разделили население на категории, разработали совместно с ними порядок проведения постоянного мониторинга, отчета перед народом. В махалле вместе с руководителем сектора, народной приемной и правоохранительными органами проводятся выездные приемы и юридические консультации. Именно эти мероприятия служат повышению правового сознания населения и предотвращению коррупции.
— Что изменилось в махалле за время Вашей деятельности? Как к этому относятся жители? Укрепилось ли у них доверие к институту помощников хокима и системе «махаллабай» в целом?
— Могу с уверенностью сказать, что система работы «махаллабай» внесла большой вклад в создание Нового Узбекистана. Плоды реформ можно увидеть в улучшении жизни махалли и условий для людей. Я готов использовать для этого все свои знания и опыт. Конечно, граждане, которые видят положительные результаты в своей жизни, имеют уверенность в завтрашнем дне.