Kasbiy faoliyatingiz haqida qisqacha gapirib bersangiz, bu lavozimga qanday kelgansiz? Oldin nima ish bilan shug‘ullangansiz? Qaysi ko‘nikmalaringiz sizga yuklangan vazifalarni samarali bajarishga yordam bermoqda?
– Bu lavozimga kelishdan avval O‘zLiDeP Yunusobod tumani Kengashida jamoatchilik asosida ishlaganman. Nomzodimni partiya apparati rahbari ustozimiz Dilbar Yusupova ilgari surganlar. Barcha o‘qish va sinovlardan yaxshi o‘tib, hokim yordamchiligi lavozimiga tayinlanganman. Undan ilgari esa mebel ishlab chiqarish yo‘nalishida tadbirkorlik bilan shug‘ullanganman. Avvalambor, 10 yildan ortiq tadbirkorlik sohasida ishlaganim, qolaversa, iqtisodchi bo‘lganim vazifalarni aniq bajarishga imkon berdi.
– Faoliyat olib borayotgan joyim Toshkent shahar, Yunusobod tumani, 9-mavze, “Sobirobod” mahallasi bo‘lib, hududda 52 ta tadbirkorlik sub’yektlari mavjud. Mahallada, shu jumladan, lider tadbirkorlar ham bor. Tadbirkorlarimiz bolalar va kattalar kiyimini ekport qilish, qog‘oz va qog‘oz mahsulotlarini ishlab chiqarish, poligrafiya, tashqi reklama va media xizmatlarini ko‘rsatish bilan shug‘ullanishadi. Bundan tashqari 4 ta ijtimoiy ob’yekt, Bahodir Jalolov nomidagi boks mahorat maktabi, 1 ta maktab, 1 ta MTM va tijorat banklarining filiallari ham aholiga xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Uyma-uy yurib, mahallaning ijtimoiy tarkibi to‘liq o‘rganildi, xonadonlar to‘rtta toifaga ajratib olindi. Avvalo, ishni eng birinchi 1-toifa – og‘ir xonadonlardan boshladik.
– Mahallada o‘tkazilgan so‘rovnomalardan ustuvor yo‘nalishlar savdo va xizmat ko‘rsatish ekanligi ma’lum bo‘ldi. Dastlabki ish yilimda 5 ta yangi tadbirkorlik sub’yekti, xususan, 50 o‘rinlik tikuvchilik xizmatlarini ko‘rsatish markazi tashkil qilindi, ularga kredit olishda ko‘mak berildi, mahalla fuqarolaridan doimiy ishchi kuchi bilan ta’minlandi, huquqiy va buxgalteriya xizmatlari bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatildi.
– 2023 yildagi faoliyatingiz natijalari, uning yo‘nalishlari – ishsizlarni ish bilan ta’minlash, kasbga o‘qitish, tadbirkorlikni, aholining kam ta’minlangan qatlamini qo‘llab-quvvatlash, mahallalarni obodonlashtirish bo‘yicha qanday yutuqlarga erishilgani haqida batafsil gapirib bersangiz. O‘tgan yil mahalla va o‘zingiz uchun qilgan qaysi ishni eng muhimi deb bilasiz?
Eng birinchi navbatda, “Temir”, “Ayollar” va “Yoshlar” daftarida ro‘yxatda turuvchi, boquvchisini yo‘qotgan, kam ta’minlangan, ijtimoiy ko‘makka muhtoj oilalarga subsidiya asosida kompyuter va tikuvchilik dastgohlari, ish qurollari olib berilib, ularning bandligi ta’minlandi. Bunday fuqarolar kasbga o‘qitilib, malakasi oshirilib, ishga joylashtirildi. Kredit asosida yangi tadbirkorlik sub’yektlari tashkil qilindi va bu orqali 27 ta doimiy yangi ish o‘rni yaratildi. Shular jumlasidan, o‘quv markazlari, kibersport, kompyuter xizmatlari markazi va uy sharoitida milliy qandolatchilik sexi tashkil etildi. Mahallamiz farovonligi uchun qilingan muhim ishlardan biri – 2 ta yangi transformator o‘rnatildi, bu aholini nihoyatda xursand qildi va xalq mahalla mas’ullarining ishlaridan mamnun bo‘ldi.
– 2023 yilda hokim o‘rinbosarlari faoliyatiga oid qator qarorlar qabul qilindi. Mahallalarning reytingi joriy etildi, yakka tartibdagi dasturlar amaliyoti joriy etildi, mahallalarning faol a’zolari soni 5 nafardan 7 nafarga oshirildi, mahallalarni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kengashlar tashkil etildi. Ushbu qarorlar munosabati bilan mahallangizda qanday ishlar amalga oshirildi, yangi tarkibdagi faollarning ishi qanday va bu qarorlar faoliyatingiz samaradorligiga qanday ta’sir ko‘rsatdi?
Mahalla beshligidan yettilikka o‘tilganligi, avvalambor, xalqning ortiqcha ovorgarchiligini kamaytirish bilan bir qatorda, mahalla xodimlarining ishini yanada aniq va tiniq belgilab berdi. Birgina soliqchining mahallada bo‘lishi aholiga shu yerning o‘zida barcha soliq to‘lovlarini amalga oshirish imkonini beradi. Barcha mol-mulk hamda yer soliqlaridan tushgan mablag‘ning 10 foizi mahallada qolishi tartibi joriy etilgani – bu muhtaram Prezidentimizning mahallaga bo‘lgan katta e’tibori deb bilaman. Endi mahalla yettiligi eng muhim va dolzarb masalalar bo‘yicha kollegial qaror qabul qilmoqda, mahallaning o‘z byudjeti borligi ham ishimizning samaradorligini oshiradi.
– Mahallada kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish ustuvor yo‘nalishimizdir. Tadbirkorlarga 306-qaror asosida imtiyozli kreditlar ajratib, yangidan yangi biznes sub’yektlarni tashkil qilish hamda bu asosda ko‘plab ish o‘rinlarini yaratishni o‘z oldimga maqsad qilib qo‘yganman. Joriy yilda jami 8 ta kredit ajratildi, 11 ta subsidiya ajratish jarayonida turibdi, 131 nafar fuqaro o‘zini-o‘zi band qildi, 32 kishini doimiy ishga joylashtirdim.
– Hokim yordamchisi sifatidagi tajribangizga tayangan holda, sizning fikringizcha, mahallangizda kambag‘allik holatlarini keltirib chiqaruvchi asosiy sabab va omillar nimada? Sizningcha, sizning hududingiz aholisi o‘rtasida kambag‘allik darajasini yanada samarali kamaytirish uchun qo‘shimcha nima qilish kerak?
Har bir inson kamida bitta kasbga ega bo‘lishi lozim. Agar u o‘z kasbining ustasi bo‘lsa, unga daromad topish uchun imkoniyat va sharoitlar ham ko‘p. Biz yoshlarni maktab paytidan kim bo‘lishini va nimaga qiziqishini bilib olib, keyinchalik uni shu kasbga yo‘naltirsak hamda ustoz-shogird an’anasini yo‘lga qo‘ysak, qisqa muddatda ko‘pgina natijalarga erishishimiz mumkin.
– Mahallangizda hokim yordamchisi lavozimi joriy etilganidan keyin aholining ijtimoiy tarkibi, turmush farovonligi qanday o‘zgarganiga baho bera olasizmi? Shu vaqt ichida qancha xonadon kambag‘allikdan qutulgan?
Albatta, bu judayam nozik savol. O‘ylaymanki, ushbu lavozim aynan aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha joriy qilingan, shu sababdan bizga yuklatilgan vazifa ham shundan iboratdir. Shuni aytishim mumkinki, aynan “Sobirobod” mahallasidan davlatimiz tomonidan berilgan subsidiya 18 ta xonadonning, ajratilgan imtiyozli kreditlar esa 40 dan ortiq xonadonning yashash sharoitini o‘zgartirdi, ularda yaxshi yashashga ishonch paydo bo‘ldi.
– Hokim yordamchisi sifatida faoliyat yuritgan davringizda mahallangizda tadbirkorlik va yakka tartibdagi tadbirkorlikni rivojlantirish borasida amalga oshirilgan ishlar haqida batafsil ma’lumot bersangiz. Shu vaqt ichida nechta yangi korxona barpo etilib, nechta yakka tartibdagi tadbirkorlar ish bilan ta’minlandi? Qanday qo‘llab-quvvatlash choralari va innovatsion usullar qo‘llanildi? Muvaffaqiyatli tadbirkorlik tashabbuslariga misollar keltirsangiz. – Ushbu savollarga qisman yuqorida ham javob berib o‘tdim. Ajratilgan kredit yoki subsidiyalardan maqsad – yangi tadbirkorlik sub’yektlari tashkil qilish yoki mavjudlarini kengaytirish, shu orqali aholi bandligini ta’minlashdan iborat. Faoliyatimiz davomida mahallamiz aholisi bilan birgalikda 20 dan ortiq yakka tartibdagi tadbirkorlik va 10 dan ortiq faol yuridik shaxslarni tashkil qildik. O‘zim tadbirkorlikdan chiqqanligim bois, yangi tashkil qilingan YaTT va MChJlarni ochishda shaxsan ishtirok etib, elektron platformalar orqali ortiqcha ovoragarchiliklarsiz davlat ro‘yxatidan o‘tkazib berdim (nom berish, guvohnoma olish, nizomlarini yozish va hokazolar). Misol tariqasida, Bekzod ismli yigitimizga printer va fotoapparat olib berildi. “Billur” to‘yxonasida faoliyatini boshlab, tez orada ishlari yurishib ketdi. To‘yxonada to‘yga kelgan mehmonlarni rasmga oladi, to‘y bo‘lmagan kunlari sayilgohlarga chiqib, tadbirkorligini rivojlantiradi. Qisqa vaqt ichida 2 ta qo‘shnisini yordamchi sifatida ishga olib, ularni ish bilan ta’minlab, biznesini yanada kengaytirdi. Hozirgi kunda shu yigit bilan yana bitta joy qidirib yuribmiz, sababi Bekzod kattaroq fotostudiya ochishni maqsad qilgan. U allaqachon maqsadi sari harakatni boshlab yubordi. Bunday misollarni ko‘plab keltirish mumkin.
– Ayni paytda muvaffaqiyat qozongan tadbirkorlar o‘z mahallalarini obodonlashtirish, tadbirkorlikka intiluvchilarni qo‘llab-quvvatlashda faol ishtirok etmoqda. Sizning mahallangizda tajribali tadbirkorlar bormi va ular bilan qanday ishlayapsiz? Bunga misollar keltira olasizmi?
Har doim tadbirkor elga madadkor bo‘lib kelgan. Muhtaram Prezidentimiz ham bejiz tadbirkorlarga keng imkoniyat va sharoitlar yaratib bermayati. Mahallamizdagi lider tadbirkor “Quality textile production” MChJ bilan birgalikda xotin-qizlarni ish bilan ta’minlash va kooperatsiya shaklida ishlar yo‘lga qo‘yilgan. Undan tashqari saxovatpesha tadbirkorlarimiz kam ta’minlangan, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga oziq-ovqat mahsulotlari va zarur anjomlarni xayriya sifatida tarqatib kelmoqdalar.
– Xorijda mehnat qilayotgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, ularni vatanga qaytishga undash borasida mahallangizda qanday ishlar amalga oshirilmoqda? Bu insonlarga o‘z bizneslarini boshlashi va mahalliy iqtisodiyotga muvaffaqiyatli integratsiyalashuviga yordam berish uchun qanday dasturlar mavjud? Bu boradagi muvaffaqiyatli tajribalarga misollar keltira olasizmi?
Ochig‘ini aytish kerak, keyingi paytda ushbu masala bo‘yicha butun O‘zbekiston kurashyapti, desam mubolag‘a bo‘lmaydi. Ayni damda mahalla yettiligi bilan hamkorlikda yoshlar bilan muloqot qilib, ularga hozirgi kundagi sharoitlarni tushuntirib, yetakchi tadbirkorlarga biriktirmoqdamiz. Zarur bo‘lsa, ularni o‘qitib, kasb-hunar o‘rgatib, katta hayotga tayyorlamoqdamiz. Masalan, hozirgi kunda Rossiyada tajriba orttirib qaytgan usta yigitga shu yerda biznes ochishni taklif qilib, santexnik xizmatini tashkil etib berishga astoydil kirishdik. Bu harakatning natijasi yaxshi bo‘lishiga ishonchim komil.
Hokim yordamchisi sifatida amaliy tajribangizdan kelib chiqib, O‘zbekistonda hokim yordamchilari faoliyatini yanada takomillashtirish va ish samaradorligini oshirish bo‘yicha qanday takliflar bera olasiz? – Hokim yordamchilari doimo izlanishda bo‘lishi lozim. Qolaversa, tajriba orttirish maqsadida chet elda qisqa muddatli tajriba amaliyotini o‘tashi hamda o‘zi ishlab turgan tuman va shaharlarda rotatsiya qilib turilishi lozim deb o‘ylayman.
– Hokim yordamchisining ishi mas’ul davlat organlaridan maksimal darajada fidoyilik va o‘zaro ko‘makni talab qiladi. Sizda mahallani rivojlantirish uchun zarur resurslar yetarlimi? Hokim yordamchisi sifatida sizga qanday yordam kerak?
Hozirda hokim yordamchilarida zarur mablag‘ ham, imkoniyatlar ham, sharoitlar ham bor. Qo‘shimcha moliyaviy instrumentlar berilsa, o‘ylaymanki, hokim yordamchisi instituti yanada samarali ishlaydi.
Tan olib aytish kerak, men mahallaga kelib ish o‘rgandim, tajriba orttirdim, o‘z o‘rnimga ega bo‘ldim. Jamiyatda mahallaga nisbatan fikr o‘zgardi, odamlarda ishonch paydo bo‘ldi. Yaqin kelajakda shu mahallada olgan bilim-ko‘nikmalarimdan tuman va shahar darajasida ham foydalanish niyatidaman!

– Расскажите как Вы пришли на эту должность? Чем занимались раньше? Какие навыки помогают вам эффективно выполнять поставленные перед вами задачи?
– До прихода на эту должность я работал в Юнусабадском районном совете УзЛиДеП на общественных началах. Мою кандидатуру выдвинула наша учительница Дильбар Юсупова, руководитель партийного аппарата. После успешного прохождения обучения и тестов меня назначили на должность помощника хокима. До этого я занимался предпринимательством в сфере производства мебели. То, что я проработал в бизнесе более 10 лет и являюсь экономистом, позволяло мне чётко выполнять поставленные задачи.
– Можете ли Вы рассказать подробнее о расположении Вашей махалли, возможностях трудоустройства населения? Какая информация о социальном составе и благосостоянии населения была получена в результате опросов, проведённых с момента введения системы работы «махаллабай» в 2022 году?
– Место моей деятельности — город Ташкент, Юнусабадский район, 9-й квартал, махалля «Собиробод». На нашей территории действуют 52 субъекта предпринимательства. В махалле есть ведущие предприниматели, которые занимаются экспортом взрослой и детской одежды, производством бумаги и бумажной продукции, полиграфией, наружной рекламой и медийными услугами. Население обслуживают 4 социальных объекта, школа боксерского мастерства имени Баходира Жалолова, 1 школа, 1 ДОУ и филиалы коммерческих банков. В результате обхода территории был полностью изучен социальный состав махалли, домохозяйства разделены на четыре категории. Прежде всего мы начали работу с семьями 1-й категории, в которых условия жизни самые тяжёлые.
– Каковы основные драйверы и приоритеты развития Вашей махалли? Чего Вы достигли в плане улучшения условий жизни и благосостояния населения за первый год работы на этой должности?
– Из опросов, проведённых в махалле, стало известно, что приоритетными сферами являются торговля и сервис. За первый год моей работы было создано 5 новых субъектов предпринимательства, в частности, ателье по пошиву одежды на 50 мест, которым была оказана помощь в получении кредитов, в трудоустройстве жителей махалли, оказана практическая помощь в юридических и бухгалтерских вопросах.
– Расскажите подробно о результатах Вашей деятельности в 2023 году. Что из сделанного Вы считаете самым важным?
– В первую очередь, семьи, потерявшие кормильцев, малообеспеченные семьи и нуждающиеся в социальной помощи, включённые в списки «Железной тетради», «Женской тетради» и «Молодежной тетради», были обеспечены компьютерами на основе субсидий, швейными машинками и рабочими инструментами. Граждане из таких семей были обучены, квалифицированы и трудоустроены. На основе кредитов были созданы новые субъекты предпринимательства, за счёт чего создано 27 новых постоянных рабочих мест. Также созданы учебные центры, центры киберспорта, компьютерного обслуживания и национальный кондитерский цех в домашних условиях. Одно из важных дел, сделанных для благополучия нашей махалли — установление 2 новых трансформаторов, что очень порадовало жителей.
– В 2023 году принят ряд постановлений, касающиеся деятельности заместителей хокима. Что было сделано в махалле в связи с этими постановлениями и как эти постановления повлияли на эффективность вашей деятельности?
– Переход от «пятёрки» к «семёрке» махалли облегчил жизнь людям и более чётко и ясно распределил работу сотрудников махалли. Наличие налоговика в махалле позволяет жителям производить все налоговые платежи именно здесь. Введение порядка, согласно которому 10 % всех поступлений от налога на имущество и землю остаются в махалле, является ярким доказательством того, что наш Президент уделяет махалле большое внимание. Теперь «семёрка» махалли принимает коллегиальные решения по наиболее важным и актуальным вопросам, а наличие у махалли собственного бюджета повышает эффективность нашей работы.
– Каковы приоритетные задачи по развитию махалли в этом году?
– Развитие малого и среднего бизнеса в махалле является нашим приоритетным направлением. Мы на основании Постановления № 306 поставили цель — выделить льготные кредиты предпринимателям, открыть новые субъекты бизнеса и на этой основе создать множество рабочих мест. В этом году уже выделено 8 кредитов, в процессе выделения находятся 11 субсидий, 131 граждан стали самозанятыми, 32 человека были обеспечены постоянной работой.
– Как Вы думаете, что необходимо сделать ещё, чтобы более эффективно снизить уровень бедности среди населения?
– У каждого должна быть хотя бы одна профессия. Если он мастер своего дела, то для него существует множество возможностей и условий для получения дохода. Можно добиться многих результатов за короткий период времени, если узнать, кем хотят стать молодые люди, чем они интересуется, а затем направить их в эту профессию и установить традицию «наставник и ученик».
– Сколько домохозяйств удалось вывести из бедности за время, прошедшее после введения должности помощника хокима?
– Это очень деликатный вопрос. Но могу сказать, что субсидии, предоставленные государством, уже изменили условия жизни и вселили надежду на будущее 18 домохозяйствам из махалли «Собиробод», а выделенные льготные кредиты — более 40 домохозяйствам.
– Сколько за период Вашей деятельности в качестве помощника хокима было создано новых предприятий? Приведите примеры успешных предпринимательских инициатив.
– Целью предоставления кредитов и субсидий является стимулирование создания новых предприятий или расширение существующих с целью обеспечения рабочих мест для населения. За время нашей работы совместно с жителями махалли мы успешно запустили более 20 частных предприятий и более 10 активных юридических лиц. Благодаря моему опыту в предпринимательстве, я лично участвовал в открытии новых индивидуальных предприятий и юридических лиц, регистрируя их через электронные платформы (название, получение свидетельства, разработка устава и т. д.).
Приведу пример: после передачи парню по имени Бекзод принтера и фотоаппарата, он начал работать в банкетном зале «Биллур». Он фотографирует гостей на свадьбах, проводит фотосессии в парках и за короткое время смог расширить свой бизнес, наняв двух соседей в помощники и обеспечив им работу. В настоящее время Бекзод планирует открыть собственную фотостудию, и мы вместе ищем возможности для реализации этого проекта. Этот случай далеко не единичный.
– Есть ли в Вашей махалле опытные предприниматели и как Вы с ними работаете? Можете ли привести примеры?
– Производственная деятельность всегда приносит пользу обществу. Наш Президент создает широкие возможности и условия для развития предпринимательства. Совместно с ведущим производством махалли ООО «Quality Textile Production» мы организовали работу по кооперации и трудоустройству женщин. Кроме того, наши предприниматели оказывают помощь малообеспеченным семьям, распределяя продукты питания и необходимое оборудование в качестве благотворительной помощи.
– Что делается в Вашей махалле для поддержки граждан, работающих за рубежом и стимулирования их возвращения на родину?
– Не будет преувеличением сказать, что этот вопрос является одним из приоритетных для всего Узбекистана. В настоящее время мы работаем с молодежью вместе с «семёркой» махалли, чтобы разъяснить им текущую ситуацию и привлечь ведущих предпринимателей к решению этой проблемы. При необходимости мы обучаем молодежь различным профессиям, готовим их к самостоятельной жизни. Например, мы предложили молодому мастеру, который приобрел опыт работы в России, открыть здесь свой бизнес и заняться организацией сантехнических услуг. Я уверен, что это принесет хорошие результаты.
– Исходя из практического опыта работы помощником хокима, какие предложения Вы можете дать для дальнейшего совершенствования деятельности помощников хокима и повышения эффективности их работы в Узбекистане?
– Помощники хокима всегда должны быть в поиске. Кроме того, я считаю, что для приобретения опыта необходимо пройти краткосрочную стажировку за рубежом и организовать ротацию помощников хокима в тех районах и городах, где они работают.
– Хватает ли Вам необходимых ресурсов для развития махалли? Какая помощь Вам нужна как помощнику хокима?
– В настоящее время у помощников хокима есть все необходимые ресурсы, возможности и условия. Однако дополнительные финансовые инструменты могут значительно повысить эффективность работы института помощника хокима.
– Насколько изменилось отношение жителей махалли к проводимым реформам? Какие новые цели и планы Вы поставили перед собой на ближайшее будущее?
– Надо признаться, в махалле я научился работе, набрался опыта и нашёл свое место. Мнение общественности о махалле изменилось, люди обрели доверие к проводимым реформам и государству. В ближайшем будущем планирую применить полученные в этой махалле знания и навыки на уровне района и города.