2025 yil 14 aprel kuni O‘zbekiston poytaxti Toshkent shahrida Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) mamlakatlari yetakchi milliy tahlil markazlarining “Turkiy davlatlar tashkiloti mamlakatlari o‘rtasida savdo salohiyatini kengaytirish: qo‘shma tadqiqotlar va strategik yechimlar” mavzusida xalqaro anjumani bo‘lib o‘tadi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2024 yil 6 noyabr kuni Bishkek shahrida bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkilotining (TDT) 11-sammitida tomonidan ilgari surilgan tashabbusi doirasida TDT Bosh kotibiyati bilan hamkorlikda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) tomonidan tashkil etilmoqda.
Anjumanning asosiy maqsadi, TDT mamlakatlarining yetakchi ilmiy tadqiqot institutlari bilan hamkorlikda tadqiqotlar o‘tkazish, bilim almashish va Tashkilot makonida savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqishdan iborat. Tadbir ishtirokchilari savdo to‘siqlarini bartaraf etish va bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish masalalari, shuningdek, elektron savdo platformalarini rivojlantirish masalalarini muhokama qiladi.
Anjuman yetakchi milliy tahlil markazlari o‘rtasida tajriba va ilg‘or tajriba almashish uchun platforma bo‘lib, bu esa TDT mamlakatlarining jahon iqtisodiyotiga raqobatbardoshligini va integratsiyalashuvini oshirish strategiyalarini aniqlashga yordam beradi. Ishtirokchilar savdoni kengaytirish va investitsiyalarni jalb qilishning yangi imkoniyatlarini aniqlashga qaratilgan joriy tadqiqotlar bilan tanishishlari mumkin.
Ushbu ilmiy anjuman doirasida to‘rtta ishchi sessiya ko‘zda tutilgan:
“TDTga a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi savdoning hozirgi holati va foydalanilmagan imkoniyatlar”
“Raqamli savdo va innovatsiyalar”
“Mintaqaviy integratsiya va infratuzilma loyihalari”
“Barqaror rivojlanish: yashil iqtisodiyot va ijtimoiy-demografik muammolar”.
Mazkur tadbir natijalari Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida samarali iqtisodiy siyosatni shakllantirish uchun asos bo‘lib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Taklif etilgan ekspertlar orasida: Turkiy davlatlar tashkiloti Bosh kotibi o‘rinbosari Merey Mukajan, Turkiy tillar akademiyasi vitse-prezidenti Asxat Kesikbayev hamda tashkilotga a’zo mamlakatlar tahliliy markazlarining boshqar rahbarlari va ekspertlari o‘rin olgan. Ekspertlar yanada integratsiyalashgan va o‘zaro manfaatli iqtisodiy makon yaratish uchun yangi imkoniyatlarni taqdim etadilar.
Xalqaro ilmiy anjuman fikr almashish va g‘oyalarni muhokama qilish, mintaqadagi yetakchi ekspertlar va tahlil markazlari o‘rtasida aloqalar o‘rnatish uchun platforma bo‘ladi.
Jamoatchilik bilan aloqalar va marketing bo‘limi
OAVlari anjumanda ishtirok etish masalalari bo‘yicha quyidagi raqamlar bilan bog‘lanishlari mumkin: 78-150-02-02 (417)

Ташкент станет центром обсуждения торгово-экономических стратегий сотрудничества тюркских государств
14 апреля 2025 года, в столице Узбекистана состоится Международная конференция ведущих аналитических центров стран-участниц Организации тюркских государств (ОТГ) на тему: «Расширение торгового потенциала между государствами-членами ОТГ: совместные исследования и стратегические решения».
Мероприятие организовано Центром экономических исследований реформ (ЦЭИР) в сотрудничестве с Секретариатом ОТГ и осуществляется в рамках инициативы Президента Шавката Мирзиёева, выдвинутой на 11-м саммите Тюркских государств в г.Бишкеке 6 ноября 2024 года.
Основной целью конференции является расширение торгово-экономического потенциала стран ОТГ через проведение глубоких исследований и выработку конкретных рекомендаций. Участники обсудят вопросы устранения торговых барьеров и упрощения таможенных процедур, а также развития электронных торговых платформ.
Конференция предоставит платформу для обмена опытом и лучшими практиками между ведущими аналитическими центрами, что позволит определить стратегии для повышения конкурентоспособности и интеграции стран ОТГ в глобальную экономику. Участники смогут ознакомиться с актуальными исследованиями, направленными на выявление новых возможностей для расширения торговли и привлечения инвестиций.
В рамках мероприятия предусмотрены 4 рабочие сессии: «Текущее состояние торговли между государствами-членами ОТГ и неиспользованные возможности», «Цифровая торговля и инновации», «Региональная интеграция и инфраструктурные проекты» и «Устойчивое развитие: зелёная экономика и социо-демографические вызовы».
Результаты данного события станут основой для формирования эффективной экономической политики в рамках ОТГ и будут способствовать укреплению взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами.
Среди приглашенных экспертов примут участие: Мерей Мукажан, заместитель Генерального секретаря ОТГ, Асхат Кесикбаев, вице-президент Тюркской академии и другие руководители и другие эксперты аналитических центров стран-участниц Организации. Экспертами будут представлены новые возможности для создания более интегрированного и взаимовыгодного экономического пространства.
Международная конференция станет платформой для обмена мнениями и обсуждения идей, а также для налаживания контактов между ведущими экспертами и аналитическими центрами региона.