17-18 avgust kunlari Toshkentda tadbirkorlar bilan “Ochiq muloqot haftaligi” bo‘lib o‘tadi. Panel sessiyalari O‘zbekistonda xususiy sektorni rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlariga bo‘lingan.
Xorijiy va mahalliy tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, ularga imtiyoz va preferensiyalar berish, xususiylashtirish va xususiy mulk daxlsizligini himoya qilish, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, soliq va bojxona to‘lovlari, davlat xaridlari va qimmatli qog‘ozlar bozori masalalari shular jumlasidandir.
Tadbirda 9 ta sessiya tashkil qilingan bo‘lib, ularning har birida tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, tadbirkorlar ishtirok etmoqda:
- «Xorijiy investor, mahalliy tadbirkor va ishbilarmonlarni qo‘llab-quvvatlash, ularga imtiyoz, subsidiya va preferensiyalar taqdim etish hamda startap va innovatsion g‘oyalarni ko‘llab-quvvatlash»
- «Xususiylashtirish, bino ajratish, xususiy mulkni daxlsizligini himoya qilish»
- «Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish»
- «Soliq tizimi, bojxona, tarif va notarif masalalari hamda Mamlakatning xalqaro tuzilmalarga integratsiyalashuvi»
- «Davlat xaridlari, birja masalalari hamda tadbirkorlik sohasida raqamlashtirish jarayonlarini yanada jadallashtirish»
- «Hududlarda tadbirkorlik muhitini yanada rivojlantirish borasida energetika, infratuzilma, qurilish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini yanada takomillashtirish»
- «Biznesni moliyalashtirish, kreditlash hamda biznesni boshlash va sug‘urtalash, tegishli lizinglar ajratish hamda monopoliyaga qarshi kurashish»
Xaftalikda mamlakatimizning barcha hududlaridan tadbirkorlar ham onlayn, ham oflayn rejimda ishtirok etishmoqda. Hukumat va xususiy sektor o‘rtasidagi aloqaga mas’ul bo‘lgan davlat tuzilmalari vakillariga ko‘plab savollar kelib tushmoqda.
Misol uchun:
- bugungi kunda biznes vakillari subsidiyalar olish tartibini optimallashtirish va vaqtni qisqartirish zarurligi;
- biznes uchun onlayn platforma yaratish, u orqali barcha kerakli ma’lumotlar biznesni qo‘llab-quvvatlash tizimini taqdim etish;
- uzoq muddatli va raqobatbardosh moliyalashtirishdan foydalanish imkoniyatini oshirish;
- kichik sanoat zonalarini infratuzilma bilan ta’minlash;
- kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash kabi qator masalalar muhokama qilinmoqda.
Panel munozaralari davomida vazirlik va idoralar rahbarlari biznesni boshlashda startaplar va innovatsion g‘oyalarni ro‘yobga chiqarishda amaliy yordam ko‘rsatish, subsidiyalar berish orqali tadbirkorlarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, investitsiyaviy muhitni yaxshilash bo‘yicha choralar ko‘rish va boshqa shu kabi yo‘nalishlarda olib borilayotgan ishlar haqida so‘zlab berishdi.
O‘z navbatida, biznes vakillari xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, yuqori texnologiyalarni joriy etish, elektron savdo maydonchalarini va umuman IT-tarmog‘ini rivojlantirish uchun mamlakatda yaratilgan imkoniyatlar haqida fikr almashdilar.
Bundan tashqari, muloqotning birinchi kunida ma’ruzachilar davlat xaridlari sohasidagi tendensiyalar, mamlakat qimmatli qog‘ozlar bozorining rivojlanishi, tadbirkorlik sohasida raqamlashtirish jarayoni sur’atlarini muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Muloqot vazirlik va idoralar rahbarlari, ekspertlar va ishbilarmon doiralar vakillarini bugungi kunda tadbirkorlarni qiziqtirgan eng dolzarb masalalar atrofida birlashtirdi.
Ma’lumki, 2021 yildan boshlab 20 avgust mamlakatda “Tadbirkorlar kuni” sifatida nishonlanib kelinadi. Biznes bilan uchrashuvlar an’anaviy tarzda o‘tkazilmoqda. Har yili ochiq muloqot shaklida eng dolzarb muammolar muhokama qilinadi, tadbirkorlik sohasidagi islohotlarning yangi yo‘nalishlari va noan’anaviy g‘oyalari ilgari suriladi.

Встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с деловыми людьми в формате открытого диалога состоится не 20 августа, а в понедельник, 22 августа. Это будет вторая встреча такого рода. Первый Диалог состоялся 20 августа прошлого года и этот день был объявлен в стране Днём предпринимателей. Так, в преддверии данных мероприятий, 17 и 18 августа 2022 года проходит "Неделя диалога с предпринимателями".
В центре внимания темы совершенствования отраслей энергетики, финансирования и кредитования бизнеса, деятельность органов государственного управления и их вмешательства в экономику, выдачи разрешений, лицензий и сертификатов.
Девять панельных сессий разделены по основным направлениям развития частного сектора в Узбекистане. В их числе, вопросы поддержки иностранных и местных предпринимателей, предоставление им льгот и преференций, приватизации и защиты неприкосновенности частной собственности, развития сельского хозяйства, налоговых и таможенных пошлин, государственных закупок и фондового рынка.
В рамках панельных сессий представители бизнеса обсудили темы, касательно:
- Поддержки иностранных инвесторов, местных предпринимателей и бизнесменов, предоставление им льгот, субсидий и преференций, а также поддержки стартапов и инновационных идей
- Приватизации, разделении зданий, защиты неприкосновенности частной собственности
- Развития сельского хозяйства
- Налоговой системы, таможенных, тарифных и нетарифных мер, а также интеграции страны в международные структуры
- Государственных закупок, фондового рынка и дальнейшего ускорения процессов цифровизации в сфере предпринимательства
- Дальнейшего развития бизнес-среды в регионах посредством усовершенствования отраслей энергетики, инфраструктуры, строительства и инженерных коммуникаций
- Финансирования, кредитования бизнеса, а также открытия, страхования нового бизнеса, выделения соответствующих лизингов и борьбы с монополией
Руководители министерств и ведомств в своих выступлениях раскрыли масштаб работы, проводимой в части практической помощи в реализации стартапов и инновационных идей при открытии бизнеса, государственной поддержки предпринимателей путем предоставления субсидий, меры по улучшению инвестиционного климата и других направлений.
В свою очередь, педприниматели со всех регионов страны принимают участие как в онлайн, так и в оффлайн режиме, получая ответы на самые волнующие вопросы от представителей государственных органов, отвечающих за связь правительства и частного сектора.
Диалог объединил руководителей министерств и ведомств, экспертов и представителей бизнеса вокруг самых актуальных вопросов, интересующих деловых людей.
Например, сегодня представители бизнеса говорили о необходимости оптимизации порядка и сокращения сроков получения субсидий;
- создании онлайн платформы для бизнеса, посредством которой будет представлен весь объем необходимой информации в системе поддержки предпринимательства;