O‘zbekistonda Rossiyaning «Sputnik V» vaksinasini qo‘llashga ruxsat berildi
Respublika maxsus komissiyasining navbatdagi yig‘ilishida aholini koronavirus infeksiyasiga qarshi ommaviy emlash tadbirlarini tashkil etish va vaksinani mahalliylashtirish masalalari muhokama qilingan.
Yig‘ilishda Rossiyada ishlab chiqilgan «Sputnik V» vaksinasi uchinchi bosqich klinik sinovlari natijalari asosida O‘zbekistonda sertifikatlashtirilgan holda ommaviy qo‘llash jarayoniga ruxsat etilgan.
Bugungi kunda ushbu vaksinadan 1 million doza xarid qilish yuzasidan amaliy choralar ko‘rilmoqda.
Avvalroq Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati rahbari B.Yusupaliyev ushbu vaksinani ro‘yxatga olish ishlari boshlangani xususida xabar bergandi.

Принимаются практические меры по закупке 1 миллиона доз этой вакцины.
Процесс сертификации российской вакцины начался 11 февраля после получения от разработчиков российской вакцины необходимых материалов.
Вакцина «Спутник V», разработанная российским исследовательским центром «Гамалея», была одобрена для массового использования в Узбекистане по результатам третьего этапа клинических испытаний.
Об этом сообщается по итогам заседания Республиканской специальной комиссии по борьбе с коронавирусом, на сайте УзА.
Отмечено, что сегодня Узбекистан принимает практические меры по закупке 1 млн. доз вакцины «Спутник V».