“Open data Interception” ma’lumotiga ko‘ra, 100 ta mamlakat orasida O‘zbekiston 52 ta ochiq ma’lumotlar manbalari bilan ochiq ma’lumotlar manbalari soni mavjudligi reytingining birinchi o‘ntaligidan o‘rin oldi. (https://data.opendatasoft.com/explore/dataset/open-data sources%40public/table/?sort=code_en).
Ochiq ma’lumotlar manbalari bo‘yicha birinchi o‘ntalikka kiruvchi mamlakatlar ro‘yxati:
| № | Davlat nomi | Manbalar soni |
| 1 | Amerika Qo‘shma Shtatlari | 642 |
| 2 | Fransiya | 353 |
| 3 | Ispaniya | 309 |
| 4 | Kanada | 121 |
| 5 | Buyuk Britaniya | 105 |
| 6 | Avstraliya | 102 |
| 7 | Germaniya | 81 |
| 8 | Italiya | 59 |
| 9 | O‘zbekiston | 52 |
| 10 | Avstriya | 51 |
Open Data Inception - bu Open Data Soft tomonidan ishlab chiqilgan 2600 dan ortiq ochiq ma’lumotlar portallarining to‘liq ro‘yxatidir. opendatainception.io sayti butun dunyoda keng foydalaniladigan va eng katta ochiq ma’lumotlar manbalaridan biri hisoblanadi.
Shuningdek, “Open Data Inception”da Birlashgan Millatlar Tashkilotining(BMT) eng yirik 21 ta ochiq ma’lumot manbalari ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
(https://data.opendatasoft.com/explore/dataset/open-data-sources%40public/table/?sort=code_en&refine.organisation=United+Nations)
YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori va Jahon banki O‘zbekiston Respublikasining ochiq ma’lumotlar sohasini faol rivojlantirishga ko‘maklashmoqda.

Узбекистан вошел в список топ-10 стран с 52 открытыми источниками данных среди 100 стран по данным Open Data Inception
Узбекистан вошел в список топ-10 стран с открытыми источниками данных с 52 открытыми источниками данных среди 100 стран по данным Open Data Inception, сообщает информационная служба Госкомстата.
Список топ-10 стран по источникам открытых данных:
№ | Страна | Количество источников |
1 | США | 642 |
2 | Франция | 353 |
3 | Испания | 309 |
4 | Канада | 121 |
5 | Великобритания | 105 |
6 | Австралия | 102 |
7 | Германия | 81 |
8 | Италия | 59 |
9 | Узбекистан | 52 |
10 | Австрия | 51 |
Open Data Inception - это полный список из более чем 2600 порталов открытых данных, разработанных Open Data Soft. Официальный сайт «Open Data Inception» opendatainception.io широко используется во всем мире и является одним из самых больших открытых источников данных!
Кроме того, 21 источников данных Организации Объединенных Наций (ООН), зарегистрированы на «Open Data Inception».
Активному развитию открытых данных Республики Узбекистан оказывают содействие Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане и Всемирный банк.