Hisob palatasi tomonidan davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlari hisobidan ajratilgan mablag‘lar sarflanishi yuzasidan 2020 yilda o‘tkazilgan nazorat tadbirlari natijasida jami 671,3 mlrd. so‘mlik (64 mln AQSh dollari)noqonuniy xarajatlar aniqlangan.
Bu Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida Hisob palatasining 2020 yilgi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotda aytib o‘tildi.
Hisob palatasi tomonidan 2020 yilda 87 ta nazorat tadbirlari va tahliliy o‘rganishlar amalga oshirilgan.
Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlari hisobidan ajratilgan mablag‘lar sarflanishi yuzasidan 2020 yilda o‘tkazilgan nazorat tadbirlari natijasida jami 671,3 mlrd. so‘mlik noqonuniy xarajatlar, kamomad va o‘zlashtirishlar hamda samarasiz xarajatlar, 1 trln. so‘mdan ortiq xarajatlarni optimallashtirish imkoniyatlari aniqlangan.
Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasidan ajratilgan mablag‘lar sarflanishi ustidan Moliya vazirligi bilan hamkorlikda doimiy nazorat o‘rnatilib, aniqlangan 23,8 mlrd. so‘mlik ($2,3 mln.) kamomad va noqonuniy xarajatlar hamda ortiqcha moliyalashtirilgan 8,4 mlrd. so‘m ($0,8 mln.) mablag‘lar jamg‘armaga qaytarilgan.

Счетная палата в ходе контрольных проверок в 2020 году выявила незаконные расходы, дефицит и хищение на 671,3 млрд сумов (около 64 млн. долл. США) из госбюджета и бюджетов государственных целевых фондов.
Об этом стало известно в ходе отчета контрольного ведомства перед депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса РУз.
В 2020 году Счетной палатой проведено 87 контрольных мероприятий и аналитических изучений.
В результате проведения контрольных мероприятий по использованию средств, выделенных из Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов в 2020 году, выявлены незаконные расходы, дефицит и хищение сумов и расходы в размере 671,3 млрд. сумов, возможности оптимизации затрат на 1 трлн. сумов.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 марта 2020 года за Антикризисным фондом, созданным совместно с Министерством финансов, ведется постоянный мониторинг. 23,8 млрд. сумов ($2,3 млн.) недостачи и незаконных расходов, а также 8,4 млрд. сумов ($0,8 млн.) перефинансирования возвращены в фонд.